Pageboy. Autobiografia

BESTSELLER ,,NEW YORK TIMESA"

NAJBARDZIEJ OCZEKIWANA KSIĄŻKA ROKU

Pageboy nie tylko skrzy się od intymnych historii - od sekretnych romansów po walkę z wizerunkiem ciała i zmagania z konfliktami rodzinnymi - to także afirmacja siły, jaka płynie z bycia widzianym. W tym sugestywnym i lirycznym debiucie nominowany do Oscara Elliot Page uchwycił uniwersalne ludzkie doświadczenie poszukiwania siebie i swojego miejsca w tym skomplikowanym świecie.

,,Mogę cię pocałować?" Do światowej premiery Juno zostały dwa miesiące, a Elliot Page po raz pierwszy znalazł się w queerowym barze. Było lato, upał, powietrze aż się lepiło, kiedy na nią patrzył. A potem to się stało. Na oczach wszystkich. Przeżycie bez precedensu. Tu wykonał krok do odkrycia siebie jako osoby queer, osoby trans. Krok do odkrycia swoich pragnień, marzeń, swojego ,,ja", bez nieznośnego ciężaru wstrętu do samego siebie, który nosił w sobie od tak dawna. Ale dla Elliota dwa kroki do przodu zawsze wiązały się z jednym krokiem w tył.

Dzięki ogromnemu sukcesowi Juno Elliot stał się jednym z najbardziej uwielbianych aktorów na świecie. Jego marzenia się spełniały, ale presja kolejnych ról go dusiła. Zdarzały się role, która przyprawiały go o dreszcze na planie i poza nim. Kariera, która była ucieczką od rzeczywistości do świata wyobraźni, nagle stała się koszmarem.

Kiedy radził sobie z krytyką i nadużyciami ze strony niektórych z najpotężniejszych ludzi w Hollywood, z przeszłością, która deptała mu po piętach, i społeczeństwem, które chciało zmusić go do binarności, Elliot często milczał, niepewny, co robić. Aż przelała się czara.

Nominowany do Oscara gwiazdor, który urzekł świat swoimi rolami, w końcu dzieli się historią w przełomowym i inspirującym pamiętniku o miłości, rodzinie, sławie - i z siłą, radością i przekonaniem odkrywa to, kim naprawdę jest.

Nasza prawdziwa osobowość, nasze ja, jest dziełem całego naszego życia. Pageboy pomaga wytyczyć kurs.

Jamie Lee Curtis

Żarliwa, głęboko poruszająca i niesamowicie przejmująca. To nie jest po prostu książka o tym, co to znaczy być trans, ale o tym, co to znaczy być człowiekiem.

Alok Vaid-Menon

Elliot Page (ur. 1987) to nominowany do Oscara aktor, producent, reżyser i scenarzysta. Pageboy to jego literacki debiut.

Informacje dodatkowe o Pageboy. Autobiografia:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2023-11-08
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Pageboy

Tagi: Biografie artystów i ludzi show biznesu

Kup książkę Pageboy. Autobiografia

Pageboy. Autobiografia - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ksiazkolandia
Ksiazkolandia
Przeczytane:2024-01-21, Ocena: 3, Przeczytałem,

Bardzo, bardzo trudna lektura, podejrzewam że nie dla każdego.
Ellen Page to aktorka młodego pokolenia, znana choćby z serialu "Umbrella Academy". Ellen jest osobą transpłciową, w trakcie procesu zmiany płci, obecnie już funkcjonującą jako Elliot Page. Wydawałoby się, że w obecnych czasach, zwłaszcza w Ameryce, osoby Queer nie są już niczym nadzwyczajnym czy gorszącym. Nic bardziej mylnego. Historia Elliota to historia bólu, strachu, poniżenia i molestowania.

Nigdy nie oceniałam ani nie odrzucałam osób, które w jakikolwiek sposób są "inne" niż ja. A już na dźwięk słowa "tolerancja" w odniesieniu do drugiego człowieka dostaję furii. Mimo to, ciężko mi było zrozumieć to, że można nie czuć się dobrze w swojej płci. Ale przecież to proste. Chyba nie ma na tym świecie osoby, a na bank kobiety, która z różnych przyczyn w 100% dobrze by się czuła w swoim ciele. Co dopiero gdy młoda kobieta z przerażeniem patrzy na rosnące piersi i brzydzi się miesiączki, a facet nie chce nawet dotknąć tego z czym się urodził. Bardzo współczuję tym ludziom i uważam że powinni otrzymać każde możliwe wsparcie, a nie ukrywać się w obawie przed wyśmianiem i odrzuceniem, co właśnie było codziennością Elliota.
Książka także bardzo obnaża środowisko filmowe, gdzie wydawałoby się są ludzie nowocześni, a Hollywood widziało wszystko. Zdrady, przygodny sex, molestowanie są na porządku dziennym, ale żeby już przyjąć normalnie inność to już nie. Taka potworna pruderia.
Jeśli interesuje Was taka tematyka, możecie śmiało sięgnąć po lekturę. Ja mam właściwie jedno zastrzeżenie. O ile treść zrobiła na mnie wrażenie, o tyle nie bardzo mogłam się zgrać ze sposobem pisania autora, co powodowało że dość ciężko mi się czytało. Ale to już moje odczucie.

Eliot Page jest dość znanym aktorem, a w książce poznamy jego biografię. Jak wyglądało jego dzieciństwo? Z czym musiał się zmierzyć? Jak wyglądała jego droga do miejsca, w którym jest obecnie? Między innymi tego dowiemy się z książki.

Jest to książka, która wywołuje emocje podczas czytania. Dlaczego? Ponieważ droga Eliota nie była łatwa, przyjemna i usłana różami, a wręcz przeciwnie. Czytając książkę, poznajemy go naprawdę dokładnie, bez ściem, bez kolorowanie i to mi się w niej podobało chyba najbardziej. Wraz z nim przeżywamy wzloty i upadki, śledzimy początki kariery, dowiadujemy się, jakie były jego marzenia i jak je spełniał.

Czyta się dość szybko, napisana jest w sposób ciekawy i wciągający.

„Pageboy” to książka wywołująca emocje podczas czytania, moim zdaniem warta jest przeczytania i polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Księga zaklęć