Pan Lodowego Ogrodu. Tom 4

ISBN: 978-83-7574-751-5
Język oryginału: Polski
Ilustracje: Dominik Broniek

Tom 4 cyklu Pan Lodowego Ogrodu

Ten cykl to właściwie jeden wielki, literacki popis możliwości kreacji współczesnego pisarza popkulturowego. Faszerowany efektami blockbuster z przesłaniem sprowadzony do postaci książki. Pan Lodowego Ogrodu – finałowy, czwarty tom cyklu, ozdobionego kompletem nagród przyznawanych w polskiej fantastyce. Sztandarowe dzieło pisarza z legendarnego „Klubu tfurcuff”, grupy której prace złożyły fundament pod współczesną polską fantastykę.

Perspektywa opisu zmieniająca się w zależności od tempa akcji, wielotorowa fabuła, słowa kreślące dziwaczny, szalony wręcz obraz rodem z sennych widziadeł Hieronima Boscha. Supertechnologia w bezpardonowym pojedynku z magią. Akcja gna przez świat, który nie jest jedynie płaską dekoracją służącą za tło zmagań herosów. Odkrywamy skomplikowany mechanizm z barierami kulturowymi, obsesjami i pragnieniami, który zachowuje prawo do istnienia i funkcjonowania nawet bez galerii pierwszoplanowych postaci.

To już nie jest tylko forma rozrywki. Jarosław Grzędowicz błyskotliwie udowadnia, że uniwersalnym popowym kodem pisarz może mówić o rzeczach fundamentalnych i prowokować do wyciągania wniosków.

Kup książkę Pan Lodowego Ogrodu. Tom 4

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2012-11-28, Ocena: 6, Przeczytałem,
Obłąkane czteroosobowe "szachy w ciemno", skrzyżowane z teksańskim pokerem i rosyjską ruletkąWszystko dobre, co się dobrze kończy. A jednak żal, że... w tych drzwiach nie pojawi się Vuko, że wszystko się kiedyś musi skończyć - szczególnie, kiedy jest to coś, co nie tylko dobrze się skończyło, ale świetnie zaczęło i rozwinęło.Imię? Ulf. Ulf?! Przecież wcale nie tak mam na imię. A jednak... po godzinach spędzonych na lekturze Pana Lodowego Ogrodu automatycznie chce się tak właśnie odpowiedzieć na pytanie o imię. Godzin spędzonych w świecie planety Midgaard nie żałuję. Dzięki nim znowu przeżyłem przygodę, wielką przygodę. Oderwałem się na (dłuższą) chwilę od przyziemnych spraw i pomknąłem w kosmos, w fantastyczny świat, niby mi obcy, ale tak naprawdę - bliski. W świat wyciosany słowami z taką mocą, że długo będzie trwał w pamięci.Tom 4 Pana Lodowego Ogrodu kończy cykl, zapoczątkowany w 2005 roku. Po okresie niespokojnego oczekiwania, ciężkie tomisko trafia wreszcie do rąk spragnionych czytelników. Wiadomość dobra: powinno zaspokoić ich pragnienie. Powraca atmosfera niesamowitej planety Midgaard, w której magia zmienia świat i ludzi. Powraca Vuko Drakkainen, Nocny Wędrowiec, realizujący bardzo tajną misję. Powraca książę Tygrysiego Tronu, który powoli z porządnie wyszkolonego, acz niedoświadczonego następcy tronu zmienia się w dojrzałego mężczyznę, dobrze rozumiejącego, czym jest odpowiedzialność ...

Opinie o książce - Pan Lodowego Ogrodu. Tom 4

Avatar użytkownika - gan1983
gan1983
Przeczytane:2016-10-18, Ocena: 3, Przeczytałem, Fantastyka, WYZWANIE - 26 książek w 2016,
Najgorszy ze wszystkich tomów. Bardzo nudny, ledwo do końca dobrnąłem.
Avatar użytkownika - wwwiolka
wwwiolka
Przeczytane:2013-01-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2013, Mam,
Trzy lata czekania na ostatnią część jednej z najlepszych, polskich powieści fantasy to bardzo długo. Każda strona książki Jarosława Grzędowicza nam to jednak rekompensuje. Midgaard nie stracił nic na swojej tajemnicy i złowrogiej aurze, a bohaterowie są jak dawniej z krwi, kości i magii. Na blisko 900 stronach poznajemy dalsze losy Vuko, Filara, ich sprzymierzeńców i wrogów. I o ile sama historia, jest jak w poprzednich częściach, wartka i niezwykle barwna, tak samo zakończenie obywa się bez fajerwerków. Może dzięki temu wciąż pozostaje w czytelnikach pewien niedosyt i nadzieja, że Drakkainen jeszcze wyruszy w niejedną misję.
Wspólna opinia o powieści jest przy części pierwszej: http://www.granice.pl/opinia,pan-lodowego-ogrodu--tom-1,170920,22882
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2013-07-25, Ocena: 4, Przeczytałam,
Czekałam na nią z wielka niecierpliwością. Gdy zobaczyłam w księgarni oszalałam, czytając już nieco mniej byłam rozentuzjazmowana. Ostatni tom historii Drakkainena i mieszkańców Midgaardu. Choć strasznie chciałam poznać finał tej historii, czytanie nieco mi się dłużyło. Poprzednie tomy dosłownie pochłonęłam. mam wrażenie, że niektóre sceny, opisy, rozważania bohaterów były niepotrzebnie rozciągnięte, zaś inne (np. ostateczne starcie "Czyniących") potraktowane dość zdawkowo. Niemniej jednak ksiażka wartościowa, pełna akcji i dobrze napisana. Polecam ją nie tylko tym, którzy zdążyli poznać pierwsze tomy, ale wszystkim tym, którzy wciąż się wahają. Warto.
Avatar użytkownika - malamimbla
malamimbla
Przeczytane:2013-04-18, Ocena: 5, Przeczytałam,
Dobre zakończenie dobrej sagi. Z pełną odpowiedzialnością polecam, podobnie jak części poprzednie
Avatar użytkownika - kalafior
kalafior
Przeczytane:2013-01-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Bałam się, że po takiej przerwie ostatni tom nie sprosta oczekiwaniom i wyobrażeniom. Na szczęście się myliłam. Jest jak wisienka na torcie. Moje marzenia o wielkiej bitwie czyniących zostały spełnione - umrę szcześliwa:) Tylko te ostatnie kilka stron napawa smutkiem bo naprawdę życzyłam im wszystkim happy endu na kółkach z balonikami. No ale moze tak musiało być:)
Avatar użytkownika - agoosiaczek
agoosiaczek
Przeczytane:2013-01-04, Ocena: 6, Czytam, Mam,
czekam z utęsknieniem :)
Avatar użytkownika - Sebastian34
Sebastian34
Przeczytane:2019-01-03, Ocena: 4, Przeczytałem,

Według mnie to najsłabsza część z całego tego cyklu. A dlaczego? Bo autor wprowadził za dużo wątków, które były za szybko kończone. Powinny być dłuższe, bardziej rozbudowane, i powinno ich być mniej. To tylko moja opinia i nie wszyscy muszą się ze mną zgadzać. Ale i tak warto tę książkę przeczytać, aby dowiedzieć się jak to się wszystko kończy, choć samo zakończenie jest otwarte i autor mógłby napisać kontynuacje tejże książki. To tyle.

Avatar użytkownika - Mmyszunia
Mmyszunia
Przeczytane:2018-09-19, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 12 książek 2018,

Finałowa częśc opowieści Grzędowicza. W plastyczny sposób opisuje Walkę Bogów, jak zwą ją bohaterowie. Utrzymana w napięciu historia Vuko Drakkainena, jego przyjaciół i Filara syna Oszczepnika. Wszystko się tu rozwiązuje. Rozpętuje się prawdziwa wojna, ale nie tylko na miecze. Gorąco polecam.

To już czwarty, ostatni tom. Bardzo chciałem aby był dobry, taki na pięć gwiazdek, taki żeby pozostała mi satysfakcja a nie rozczarowanie - chociażby tylko takie malutkie. Co otrzymałem? Pewnego rodzaju rollercoaster. Na początku ok, jest w miarę dobrze. Potem akcja zwalnia, rozwleka się a gdy dochodzi do opisu tortur Filara to straciłem wszelką nadzieję i zacząłem nucić Ciechowskiego "Ta piosenka pisana dla....". Szczęśliwie jednak okazało się że był to punkt przesilenia, akcja ruszyła wartko, świeże pomysły sypały się jak z rogu obfitości. Przez chwilę znowu było pod górkę podczas oblężenia Lodowego Ogrodu, ale zostałem sowicie wynagrodzony zakończeniem. Ciągle o 3/4 gwiazdki poniżej Sapkowskiego ale niewątpliwie bardzo dobra fantasy.fantasy.

Avatar użytkownika - EmnildaAmelberga
EmnildaAmelberga
Przeczytane:2018-05-03, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 12 książek 2018,

Ostatni tom "Pana Lodowego Ogrodu" obfituje w równie ciekawe przygody, jak w poprzednich tomach. Tym razem jednak cała historia dobiega końca i mamy szansę zobaczyć, jak potoczą się dalsze losy bohaterów oraz jak zostanie rozstrzygnięta wielka wojna Czyniących. Fabuła nadal jest ciekawa i potrafi wciągnąć. Jednym z plusów jest wybór takiego zakończenia, jakie tutaj mamy. Poznajemy też odpowiedzi na pytanie, które powstawiały się we wcześniejszych częściach powieści. "Pan Lodowego Ogrodu" ma swoje słabsze momenty, w niektórych tomach, ale i tak jest powieścią wartą uwagi, w sam raz dla miłośników fantastycznych światów, podróży do nich i magii.

Avatar użytkownika - yyymyszayyy
yyymyszayyy
Przeczytane:2018-04-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2018,
Pan Lodowego Ogrodu. Tom 3
Jarosław Grzędowicz0
Okładka ksiązki - Pan Lodowego Ogrodu. Tom 3

Pan z Wami! Jako i ogród jego! Wstąpiwszy, porzućcie nadzieję. Oślepną monitory, ogłuchną komunikatory, zamilknie broń. Tu włada magia. Wystarczyło...

Hel 3
Jarosław Grzędowicz0
Okładka ksiązki - Hel 3

Wyobraź sobie, że jest pierwiastek, który stanowi niewyczerpane źródło energii. Dwa tiry tego surowca starczą, by zapewnić energię elektryczną...

"Kiedy człowiek przybywa do nowego miejsca, najpierw musi się go nauczyć. Poznać. [...] Musi pozwolić, aby to miejsce go trochę zmieniło."

W imię natury
Jędrzej Pasierski