Pani Henryka i morderstwo w autokarze

Wydawnictwo: Lira
Data wydania: 2019-02-20
ISBN: 978-83-66229-02-0

Świetna powieść z gatunku cosy crime, z główną bohaterką przywodzącą na myśl polską pannę Marple! To drugi tytuł z cyklu zapoczątkowanego bestsellerem „Pani Henryka i morderstwo w pensjonacie”.

Henryka Orłowska, nietuzinkowa starsza pani o złotym sercu i bystrym umyśle, ponownie wciela się w rolę detektywa. Korzystając z uroków życia na emeryturze, wyrusza na wycieczkę do Paryża organizowaną przez biuro podróży „Niezapomniane doznania”. W autokarze, razem z panią Henią, jedzie osiem innych osób. Zanim uda im się dotrzeć do granicy Polski, jedna z nich umrze… Jaką rolę w tym śledztwie odegrają kot o imieniu Cziz i świnka morska z nadwagą? Czy bohaterce uda się rozwikłać zagadkę
morderstwa? Przekonajcie się sami!

To pełna humoru opowieść z dobroduszną Panią Henią w roli głównej, która
niestrudzenie dąży do tego, żeby sprawiedliwości stało się zadość!

Tagi: komedia kryminalna

Kup książkę Pani Henryka i morderstwo w autokarze

Przezabawna. Tak jednym słowem można określić historię tajemniczej, mocno ekskluzywnej wycieczki autokarem pana Irka do Paryża. W skrócie nakreślę fabułę: mała grupa oryginałów wyrusza z Łodzi do stolicy Francji pojazdem de luxe. Podróż zapowiada się obiecująco, uczestnicy wycieczki są towarzyscy, mają pyszne przekąski i doskonałe humory. Niestety, jeden z nich umiera w tajemniczych okolicznościach. Kto zabił? I czy w ogóle mamy tu do czynienia z morderstwem? Doskonała historyjka z gatunku cosy crime, ewentualnie cosy mysteries, w której polska panna Marple o dźwięcznym imieniu Henia chce i musi rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci współpasażera. Bystra pani widzi więcej niż inni podróżujący, słucha bardziej uważnie i szybko wyciąga trafne wnioski. Bo gdy się dokładnie przyjrzy amatorom stolicy Francji, to zauważy, że każdy ma coś na sumieniu. Ale któż z nas jest doskonały? Czytając Panią Henrykę i morderstwo w autokarze, nie sposób oprzeć się skojarzeniom ze Śmiercią na Nilu. W obu przypadkach mamy zamkniętą przestrzeń, pozornie obcych sobie ludzi, utrudnienia w rodzaju braku toalety, braku kawy, ciasnego miejsca, w którym ludzie muszą ze sobą, chcąc nie chcąc, przebywać. Uprzejmość i dobre wychowanie zmusza wszystkich do przestrzegania określonych zasad, ale wszystko ma swoje granice. Nawet cierpliwość. Toteż gdy emocje biorą górę nad rozsądkiem, ...

Opinie o książce - Pani Henryka i morderstwo w autokarze

Avatar użytkownika - red_sonia
red_sonia
Przeczytane:2019-03-22, Ocena: 5, Przeczytałam,

Pierwsze skojarzenie, jakie mi przyszło do głowy, kiedy przeczytałam tę powieść to była Babcia z kreskówki o Tweetym i Sylwestrze — nobliwa staruszka, która, kiedy trzeba, wie jak użyć parasopla i to niekoniecznie w obronie przed deszczem. Pani Henryka jest taka sama! Kobieta o błyskotliwym umyśle, lubiąca zagadki i choć z wyglądu to poczciwa babcia, to szydełkowanie w fotelu nie jest zajęciem dla niej, ale sprawa morderstwa? Czemu nie?

Katarzyna Gurnard stworzyła niesamowitą mieszankę osobowości. Uczestnicy wycieczki oraz pracownicy biura podróży „Niezapomniane Doznania” są skrajnie różni, kompletnie niedopasowani i nie potrafią się dogadać, co zapewnia czytelnikowi rozrywkę już od pierwszych stron. A potem? Im dalej, tym lepiej, zabawniej, z humorem, mnie uśmiech nie schodził z twarzy. Tak, jest trup, jednak Katarzyna Gurnard potrafi każdą sytuację ubrać w takie słowa, by atmosfera cały czas była lekka, komediowa, a przy tym czytelnik nie traci zainteresowania bieżącą akcją. Śledztwa — ponieważ są dwa, to policyjne i to pani Henryki — wzajemnie sobie nie przeszkadzają, a toczą sie równolegle, jednak w pewnym momencie starsza pani jest krok przed funkcjonariuszami dlaczego? To już musicie sprawdzić sami, jednak zapewniam pani Orłowska to nie żaden wszystkowiedzący prywatny detektyw, a bardzo wiarygodna, wesoła kobieta, która uśmiechem i celnymi uwagami potrafi rozładować niejedną napiętą atmosferę.

„Pani Henryka i morderstwo w autokarze” po prostu musicie przeczytać! napisałam właściwie wszystko, co tylko mogłam, żeby Was zachęcić i wierzcie mi warto! Po trudnym dniu, kiedy wszystko się wali, pani Henryka Orlowska będzie dla Was najlepszym lekarstwem! Jest bosko zabawna!

Czego uszy nie widzą
Tyszka Agnieszka