Papillon

Papillon: W paryskim środowisku przestępczym nazywano go Papillon, czyli Motyl, gdyż nigdy nie było go tam, gdzie go szukano, pojawiał się nieoczekiwanie i znikał niepostrzeżenie. Zatrzymany w roku 1930 pod zarzutem morderstwa, którego nie popełnił, zostaje skazany na dożywotnie zesłanie. Henri Charriere, bo takie jest nazwisko bohatera i autora książki, nie godzi się ze swym losem: z niewiarygodną pomysłowością planuje i przygotowuje ucieczki. Zdumiewa jego upór i wytrwałość w dążeniu do celu. Nie poddaje się nawet wówczas, gdy kolejna próba kończy się niepowodzeniem. Dopiero po 13 latach ostatecznie wygrywa, a jego ojczyzną z wyboru staje się Wenezuela. Wspomnienia Papillona zekranizowane w 1973 roku ze Stevem Mac Queenem w roli głównej stanowią niepowtarzalny dokument o życiu zesłańców w (zielonym piekle), jakim jest tropikalna dżungla Gujany Francuskiej, a losy bohatera to niezwykły przykład odwagi, hartu ducha, męskości.

Informacje dodatkowe o Papillon:

Papillon - opinie o książce

Avatar użytkownika - Azzmon
Azzmon
Przeczytane:2016-02-13, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książek 2016, Przeczytane,
Po kilku latach po raz kolejny sięgnąłem po tę książkę. Muszę przyznać, że czytało mi się ją jeszcze lepiej niż za pierwszym razem. Tytułowy Papillon przez 13 lat ucieka przed francuskim wymiarem sprawiedliwości przemierzając Amerykę Południową. Znakomita "więzienna" literatura. Bez wątpienia czyta się to "jednym tchem" i trudno się od niej oderwać.
Avatar użytkownika - aga_stt
aga_stt