Pęknięte królestwo. Ostatni Jagiellonowie

Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2020-01-29
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788324584123
Liczba stron: 336

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Po śmierci Barbary Radziwiłłówny Bona Sforza ma nadzieję, że wkrótce powróci na Wawel, odzyska wpływ na Zygmunta Augusta i skojarzy nowe małżeństwo syna.

Królowa matka wciąż uważa Habsburgów za wrogów i pragnie połączyć dynastie Jagiellonów i Walezjuszy. Jednak trzydziestotrzyletni władca wbrew życzeniu matki wybiera na żonę Katarzynę Habsburżankę. Bona, nie widząc dla siebie miejsca w królestwie, postanawia udać się do swego dziedzicznego księstwa w Italii. Lecz powrót do Bari nie jest łatwy – wyjazdowi sprzeciwia się król. Gian Lorenzo Pappacoda, zaufany sługa królowej, dwoi się i troi, aby dopomóc swej pani w opuszczeniu Polski, a zgorzkniała i niedoceniana Bona nie dostrzega mrocznych sideł, jakie zastawia na nią dworzanin.

Tagi: historyczne

Kup książkę Pęknięte królestwo. Ostatni Jagiellonowie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Ostatnie lata życia królowej Bony były także jednymi z najtrudniejszych dla jej syna – Zygmunta Augusta. Śmierć ukochanej Barbary z Radziwiłłów po długiej i ciężkiej chorobie, brak męskiego potomka, problemy wewnętrzne państwa i kłótnie w rodzinie odbiły się na jego zdrowiu. Obawiano się, że August stracił rozum. Zgodnie z ostatnią wolą żony postanowił ją pochować w Wilnie, wbrew życzeniom obu Radziwiłłów, Czarnego i Rudego. Jeszcze nie przeżył żałoby, a już zaczęto poszukiwania kolejnej żony dla króla. Bona stawiała na Walezjuszkę, licząc na sojusz z Francją, który pomógłby wzmocnić pozycję Izabeli na Węgrzech, ale Radziwiłłowie parli do mariażu z Habsburgami, aby uniemożliwić im sojusz z Iwanem Groźnym. Ostatecznie zawarte nowe małżeństwo z Katarzyną Habsburżanką pozbawiło Izabelę szans powrotu na węgierski tron. W tej sytuacji kolejny konflikt z Boną stał się nieunikniony. Starzejąca się królowa, nienawykła do sprzeciwu, nie przyjmowała do wiadomości tego, że to Zygmunt jest królem i wszelkie decyzje o przyszłości państwa należą do niego. Renata Czarnecka ukazuje Bonę jako kobietę pełną sprzeczności: czułą i wrażliwą, ale jednocześnie nieprzejednaną i bardzo dumną. Tak bardzo, że nie znalazłszy możliwości pojednania z synem, wbrew jego woli wyjechała z Polski, narażając się na zdradę i otrucie. Towarzysząc królowej dzień za dniem, widzimy, jak wiele ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Pęknięte królestwo. Ostatni Jagiellonowie


Powieść "Pęknięte królestwo. Ostatni Jagiellonowie" pokazuje tło polityczne, społeczne i ekonomiczne jakie miało miejsce za panowania Zygmunta Augusta. Dzięki bardzo plastycznym opisom, pełnym energii dialogom możemy zanurzyć się w świecie wielkiej polityki i zasad panujących w owym czasie. Jestem przekonana, że przeczytacie książkę z wielkim zainteresowaniem. Mnie historia Bony Sforzy tak wciągnęła, że przeczytałam ją bardzo szybko. Chciałam się dowiedzieć jak ułożą się relacje między królową a jej synem Zygmuntem Augustem. Czy znajdą nić porozumienia czy ich spór nie znajdzie szczęśliwego zakończenia? Niestety oboje byli bardzo uparci i nie chcieli pójść na kompromis. W dodatku zaufali nieodpowiednim doradcom. Niestety błędy popełnia każdy z nas, niezależnie kim jest i jakie piastuje stanowisko. Szkoda mi było Katarzyny Habsburżanki, która została przymuszona do ślubu z królem Polski. Kobieta pomimo negatywnego nastawienia do narzuconego małżeństwa, starała się być dobrą i kochającą żoną.
Moją uwagę zwróciła nadopiekuńcza rola matki, która wtrącała się w życie dorosłego syna. Tak czyniła Bona, ale do pewnego momentu, gdy Zygmunt August postanowił odciąć pępowinę łączącą go z rodzicielką. Jak widzicie jest to problem stary jak świat, że teściowa wtrąca się do życia młodych małżonków i próbuje narzucić swoją wolę.

Link do opinii
Inne książki autora
Ja, królowa. Bona Sforza d'Aragona
Renata Czarnecka; 0
Okładka ksiązki - Ja, królowa. Bona Sforza d

Kraków, pierwsza połowa XVI wieku. Król Zygmunt poślubia młodą włoską księżniczkę Bonę. Łączą się dynastie Jagiellonów i Sforzów...

Zobacz wszystkie książki tego autora