Okładka książki - Podróże. Pieśń czasu

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2011-08-26
ISBN: 978-83-7480-218-5
Dodał/a książkę: czytam

PODRÓŻE. MacLeod pisze niewiarygodne opowiadania. Od otwierającej tom „Opowieści młynarza” po finałową „Drugą podróż króla” trafiamy do światów pełnych zapierającego dech piękna, straszliwego cierpienia i przyjemnej przeciętności. Szczególnie dobrym przykładem talentu autora do tworzenia światów i snucia w nich opowieści jest wspomniana „Opowieść młynarza” - piękna historia ostatniego właściciela starego wiatraka, którego z wiatrem łączy coś więcej niż przelotny romans. „Druga podróż króla” jest nieziemsko zrelacjonowaną opowieścią o drugiej wyprawie do Betlejem jednego z Trzech Króli. „Żywioły” z kolei rozgrywają się w epoce pary i przedstawiają życie człowieka, który sądzi, że odkrył nowe źródło energii, okazujące się z czasem czymś o wiele starszym. „Dywan z Hobów” to dziwaczna i zapadająca w pamięć medytacja na temat niewolnictwa i strasznego, osuwającego się w dekadencję świata. Wszystkie zawarte w tym tomie teksty lśnią podobnym blaskiem jak powieści MacLeoda. - Regina Schroeder, Booklist.

PIEŚŃ CZASU .Pod koniec dwudziestego pierwszego wieku, stara, mieszkająca w Kornwalii kobieta ratuje z oceanu nagiego młodzieńca i zabiera go do swego pięknego domu. Bohaterka jest światowej sławy skrzypaczką i - mimo nowoczesnych metod przedłużania życia - zbliża się do kresu swych dni. Niedoszły topielec z kolei cierpi na utratę pamięci, nie wie o sobie nic. Kobieta nadaje mu imię Adam. Zaczyna opowiadać mu swoje wspomnienia, on okazuje się wiernym słuchaczem. Opowieści bohaterki są przerywane scenami z codziennego życia w kornwalijskim domu. Barwne, pełne wydarzeń życie artystki prawie pozwala nam zapomnieć, że cała historia rozgrywa się w chaotycznym i niebezpiecznym świecie epoki. MacLeod przedstawia w książce specyficzną, fascynującą wizję dwudziestego pierwszego stulecia - wieku katastrof i nowych, śmiertelnych chorób. Niemniej, jak często w pisarstwie tego autora, okazuje się, że historia osobista zawsze jest ważniejsza od tej powszechnej. - Ray Olson, Booklist

Rozgrywająca się w niedalekiej przyszłości, ossadzona w Anglii „Pieśń czasu” jest bogatą i subtelną opowieścią, dotykającą tematu pamięci i tożamości, ożywioną przez mistrzowsko nakreślone, ludzkie, aż nazbyt ludzkie, postacie bohaterów. - Paul Billinger.

Kup książkę Podróże. Pieśń czasu

Avatar użytkownika - Gyero-Saski
Gyero-Saski
Przeczytane:2011-09-20, Przeczytałem,
Nostalgiczna, pełna refleksji proza to doskonałe remedium na szarość za oknem, postępujące zbrązowienie liści i ciężką, wyczuwalną w powietrzu depresyjną wilgoć. Nic tak nie koi zmysłów i obnażonych na jesień nerwów, jak powolna narracja, skomplikowane zdania, pełne liryzmu frazy. Działa to na zasadzie przeniesienia, rozpuszczenia w strukturach fabularno-stylistycznych, które zapewniają izolację – osłaniają przed smutkiem rzeczywistym, pozwalając zatracić się w życiu bohaterów, w ich problemach i emocjach, co oddala nas samych od szarzejącej codzienności. Niewielu jest takich czarodziejów, u których każde zdanie to doskonały przykład słownej resublimacji, mistrzowskiego wyłapywania fraz z chmury prawdopodobieństwa i późniejsze ich formowanie w nienaruszalny monolit. W głównym nurcie potrafią to McCarthy, Rushdie, Roth, DeLillo, McEwan plus kilku innych. W fantastyce wybór jest znacznie mniejszy i (co ciekawe) zazwyczaj są to autorzy trudni do jednoznacznego zaklasyfikowania, często piszący na pograniczu gatunków, przez co nie do końca trafiają do fandomowych purystów.   Takim twórcą jawi się Ian R. MacLeod, znany w Polsce przede wszystkim z powieści Wieki światła i Dom burz, wydanych w serii "Uczta Wyobraźni". Są to książki pięknie napisane (i świetnie przetłumaczone), w których momentami słowny przepych przyćmiewa warstwę ...

Opinie o książce - Podróże. Pieśń czasu