Realny świat

Data wydania: 2020-10-28
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 13-15 lat
ISBN: 978-83-7966-067-4

Pewnego lata dwoje dzieci odkrywa pośrodku miejskiego zgiełku zaczarowaną krainę.

Ware nie może się doczekać wakacji: będzie wreszcie mógł do woli bujać w obłokach i rozmyślać o rycerzach. Niestety rodzice znowu zapisują go na znienawidzone półkolonie, gdzie czeka go udręka wartościowych interakcji i zajęć dla normalnych dzieci.

Jednak pierwszego dnia poznaje Jolene, szorstką dziewczynkę, która zawzięcie uprawia ogród na gruzach opuszczonego kościoła. Ware, zamiast chodzić do domu kultury, zaczyna budować na zagraconej działce średniowieczny zamek.

Jolene drwi z Ware'a i uważa go za fantastę, który w odróżnieniu od niej nie zna realnego świata. Łączy ich jedno: ogrodzony murem skrawek ziemi, ich azyl. Gdy jego istnienie jest zagrożone, Ware stosując się do kodeksu rycerskiego ślubuje bohatersko uratować ich teren.

Tylko na czym polega bohaterstwo w realnym świecie?

I co może w nim zdziałać dwoje dziwnych dzieciaków?

Tagi: dla młodzieży

Kup książkę Realny świat

Czy jest tylko jeden, właściwy sposób postrzegania świata? Czy jeżeli patrzymy na otaczającą nas rzeczywistość z nieco innej niż większość ludzi perspektywy, oznacza to, że jesteśmy inni, niedostosowani, „nienormalni”? Czy we współczesnym świecie prawo do głosu i decydowania mają tylko realiści, twardo stąpający po ziemi? To zaledwie początek pytań, jakie nasuną się czytelnikom po lekturze znakomitej powieści Sary Pennypacker, Realny świat. Jedenastoletni Ware właśnie rozpoczyna wakacje u babci. I wszystko układałoby się świetnie, gdyby nie domowy wypadek Szefowej, operacja i rehabilitacja, a – co za tym idzie – przymusowy powrót chłopca do domu. A że rodzice jedenastolatka zaharowują się na śmierć by w jak najkrótszym czasie spłacić i wykupić na własność wymarzony dom, nie mają czasu, by zająć się synem. Ware zostaje zatem zapisany na półkolonie. Po pierwsze dlatego, by ktoś się nim zajął. A po drugie, by nabrał wreszcie ogłady, wyszedł ze swojej strefy komfortu, zmienił swą aspołeczną postawę i zaczął działać. A nie tylko myślał. Dumał. Marzył. Półkolonie to dla Ware’a ziszczenie najgorszych koszmarów. W dodatku niewietrzona, śmierdząca sala, tłumy rozkrzyczanych dzieci i znudzeni opiekunowie nie napawają chłopca przekonaniem, że pobyt na nich to dobry sposóļ na spędzenie czasu. Pewnego dnia za ogrodzeniem domu kultury Ware zauważa, że ...

Opinie o książce - Realny świat

Avatar użytkownika - Girl-from-Stars
Girl-from-Stars

Sara Pennypacker jest autorką słynnej powieści „Pax”, opowiadającej o niezwykłej przyjaźni chłopca i lisa. Nie miałam okazji poznać tej historii, ale słysząc tak wiele dobrych opinii na temat powyższej książki postanowiłam, że sięgnę po jej najnowszą historię pt. „Realny świat”.
Ware nie może się doczekać wakacji, kiedy będzie wreszcie mógł do woli bujać w obłokach i rozmyślać o średniowiecznych rycerzach. Niestety rodzice znowu zapisują go na znienawidzone półkolonie, gdzie może się spodziewać udręki „wartościowych interakcji” i zajęć dla „normalnych” dzieci. Jednak już pierwszego dnia półkolonii Ware poznaje Jolene, szorstką dziewczynkę, która zawzięcie uprawia ogród na gruzach opuszczonego kościoła pośrodku miasta. Od tej pory Ware, zamiast chodzić na wakacyjne zajęcia w domu kultury, zaczyna realizować na zagraconej działce wizję średniowiecznego zamku.
Jolene drwi z Ware’a i uważa go za fantastę, który – w odróżnieniu od niej – nie stąpa twardo po ziemi. Nie zna realnego świata. Pomimo różnic łączy ich jedno: ogrodzony murem skrawek ziemi jest ich azylem, a gdy jego istnienie staje się zagrożone, Ware – stosując się do reguł kodeksu rycerskiego: „Zawsze będziesz bronił słusznej sprawy” i „Będziesz zwalczał wszelką krzywdę i niesprawiedliwość”– ślubuje bohatersko uratować „ich” teren.
To była magiczna opowieść, która całkowicie mnie pochłonęła. Wydawało się, że dopiero zaczynam przygodę wraz z Warem i Jolene, a tu nagle przed moimi oczyma ukazała się ostatnia strona.
Choć w głównym zamierzeniu opowieść ta skierowana jest do młodszych czytelników, to uważam, że nawet dorośli powinni po nią sięgnąć, bowiem poruszane są w niej kwestie wychowywania, a także relacja rodzic & dziecko.
Żyjemy w czasach, gdzie aby być uważanym za normalnym trzeba przywdziać społecznie narzuconą maskę, a nasze zachowanie powinno wpisywać się w narzucone normy. Autorka w swojej powieści pokazuje, że bycie normalnym, to przede wszystkim bycie sobą.
W historię ciekawie wplątany został wątek rycerzy i czasów średniowiecznych. Widać, że Ware ma nie tylko ogromną wiedzę na ten temat, ale i czerpie z niej wzorce zachowań. Każde jego działanie i zamierzenia są zgodne z kodeksem rycerskim.
Pennypacker posiada bardzo lekkie pióro, dzięki czemu jej historie czyta się z lekkością i nie małą przyjemnością. Nie zmienia to jednak faktu, że zawiera ona w swoich historiach wiele morałów, które skłaniają czytelnika do przemyśleń.
Książka jest przepięknie wydana. Okładka od razu przyciągnęła moją uwagę i zachęciła do lektury jej treści. Na samym końcu zamieszczony jest fragment poprzedniej powieści autorki pt. „Pax”. Po jego przeczytaniu od razu wiedziałam, że zdecydowanie powinnam po nią sięgnąć.
Podsumowując, „Realny świat” to przepiękna opowieść o poszukiwaniu swojej ścieżki życiowej. Autorka pokazuje, że nasza „inność” nie musi być postrzegana negatywnie – wręcz przeciwnie.
Warto również zaznaczyć, że to historia o sile przyjaźni, wyznaczaniu sobie celów i wytrwałego dążenia do ich realizacji. Gorąco polecam!
Moja ocena: 8/10

Avatar użytkownika - KarkaReads
KarkaReads
Przeczytane:2020-11-19, Ocena: 4, Przeczytałem,

“Wszystko było przedtem czymś innym, a potem będzie czymś jeszcze innym”

Ware nie mógł się doczekać wakacji u babci. Jednak kiedy kobieta trafiła do szpitala, jego rodzice zdecydowali zapisać syna na półkolonie. Głównym hasłem zajęć są “wartościowe interakcje”. Pierwszego dnia Ware poznaje Jolene. Dziewczynka zawzięcie uprawia ogród na gruzach opuszczonego kościoła. Jolene uważa Ware za chłopaka, który nie zna realnego świata i ciągle buja w obłokach. Teren opuszczonego kościoła to azyl dla tej dwójki. Kiedy nadchodzi zagrożenie, Ware postanawia, że uratuje ich miejsce.

“Realny świat” to bardziej bajka niż literatura młodzieżowa. Autorka pokazuje wielką siłę dziecięcej wyobraźni. To jak opuszczony budynek może stać się zamkiem, a blaszki z piekarnika zbroją. Ware jest introwertykiem. Przez swoje wycofanie, zamknięcie w sobie i ciągłe bujanie w obłokach jest przez swoich rodziców odbierany jako “dziwne” dziecko. Sara Pennypacker pokazuje, że to, że ktoś różnimy się od siebie, jednak każdy z nas jest wyjątkowy i ta inność jest najważniejsza, bo inny nie oznacza gorszy.

Pax
Sara Pennypacker0
Okładka ksiązki - Pax

PAX to wzruszająca i ponadczasowa opowieść o chłopcu i jego lisie (lub lisie i jego chłopcu), o stracie i miłości, dzikiej naturze i wolności oraz wojnie...

Klementynka
Sara Pennypacker0
Okładka ksiązki - Klementynka

Ten tydzień nie był dobry dla Klementynki Wszystko zaczęło się od tego, gdy chciała pomóc koleżance, która niechcący skleiła sobie włosy klejem. Potem...

Każda rzecz kiedyś była czymś innym i kiedyś stanie się czymś jeszcze innym. Czasem, jeśli się dobrze przyjrzeć, można prześledzić pełną historię tej rzeczy.