Realny świat

Sara Pennypacker jest autorką słynnej powieści „Pax”, opowiadającej o niezwykłej przyjaźni chłopca i lisa. Nie miałam okazji poznać tej historii, ale słysząc tak wiele dobrych opinii na temat powyższej książki postanowiłam, że sięgnę po jej najnowszą historię pt. „Realny świat”.
Ware nie może się doczekać wakacji, kiedy będzie wreszcie mógł do woli bujać w obłokach i rozmyślać o średniowiecznych rycerzach. Niestety rodzice znowu zapisują go na znienawidzone półkolonie, gdzie może się spodziewać udręki „wartościowych interakcji” i zajęć dla „normalnych” dzieci. Jednak już pierwszego dnia półkolonii Ware poznaje Jolene, szorstką dziewczynkę, która zawzięcie uprawia ogród na gruzach opuszczonego kościoła pośrodku miasta. Od tej pory Ware, zamiast chodzić na wakacyjne zajęcia w domu kultury, zaczyna realizować na zagraconej działce wizję średniowiecznego zamku.
Jolene drwi z Ware’a i uważa go za fantastę, który – w odróżnieniu od niej – nie stąpa twardo po ziemi. Nie zna realnego świata. Pomimo różnic łączy ich jedno: ogrodzony murem skrawek ziemi jest ich azylem, a gdy jego istnienie staje się zagrożone, Ware – stosując się do reguł kodeksu rycerskiego: „Zawsze będziesz bronił słusznej sprawy” i „Będziesz zwalczał wszelką krzywdę i niesprawiedliwość”– ślubuje bohatersko uratować „ich” teren.
To była magiczna opowieść, która całkowicie mnie pochłonęła. Wydawało się, że dopiero zaczynam przygodę wraz z Warem i Jolene, a tu nagle przed moimi oczyma ukazała się ostatnia strona.
Choć w głównym zamierzeniu opowieść ta skierowana jest do młodszych czytelników, to uważam, że nawet dorośli powinni po nią sięgnąć, bowiem poruszane są w niej kwestie wychowywania, a także relacja rodzic & dziecko.
Żyjemy w czasach, gdzie aby być uważanym za normalnym trzeba przywdziać społecznie narzuconą maskę, a nasze zachowanie powinno wpisywać się w narzucone normy. Autorka w swojej powieści pokazuje, że bycie normalnym, to przede wszystkim bycie sobą.
W historię ciekawie wplątany został wątek rycerzy i czasów średniowiecznych. Widać, że Ware ma nie tylko ogromną wiedzę na ten temat, ale i czerpie z niej wzorce zachowań. Każde jego działanie i zamierzenia są zgodne z kodeksem rycerskim.
Pennypacker posiada bardzo lekkie pióro, dzięki czemu jej historie czyta się z lekkością i nie małą przyjemnością. Nie zmienia to jednak faktu, że zawiera ona w swoich historiach wiele morałów, które skłaniają czytelnika do przemyśleń.
Książka jest przepięknie wydana. Okładka od razu przyciągnęła moją uwagę i zachęciła do lektury jej treści. Na samym końcu zamieszczony jest fragment poprzedniej powieści autorki pt. „Pax”. Po jego przeczytaniu od razu wiedziałam, że zdecydowanie powinnam po nią sięgnąć.
Podsumowując, „Realny świat” to przepiękna opowieść o poszukiwaniu swojej ścieżki życiowej. Autorka pokazuje, że nasza „inność” nie musi być postrzegana negatywnie – wręcz przeciwnie.
Warto również zaznaczyć, że to historia o sile przyjaźni, wyznaczaniu sobie celów i wytrwałego dążenia do ich realizacji. Gorąco polecam!
Moja ocena: 8/10

Kategoria wiekowa: 13-15 lat
ISBN: 978-83-7966-067-4
Dodał/a opinię: Anna Pasiut

Tagi: dla młodzieży

Zobacz opinie o książce Realny świat

Kup książkę Realny świat

Każda rzecz kiedyś była czymś innym i kiedyś stanie się czymś jeszcze innym. Czasem, jeśli się dobrze przyjrzeć, można prześledzić pełną historię tej rzeczy.

Pax. Droga do domu
Sara Pennypacker0
Okładka ksiązki - Pax. Droga do domu

Niezwykła opowieść o rodzinach z wyboru i uzdrawiającej mocy miłości.Minął rok, odkąd Peter i jego przyjaciel, lis o imieniu Pax, widzieli się po raz ostatni...

Pax
Sara Pennypacker0
Okładka ksiązki - Pax

PAX to wzruszająca i ponadczasowa opowieść o chłopcu i jego lisie (lub lisie i jego chłopcu), o stracie i miłości, dzikiej naturze i wolności oraz wojnie...