Robimy wszystko, co w naszej mocy. Opowieści z OIOM-u

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2019-02-25
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-233-4570-1

Poruszające wspomnienia lekarki z oddziału intensywnej opieki medycznej.

Historie z OIOM-u, czyli oddziału intensywnej opieki medycznej, zazwyczaj zaczynają się od syren i świateł karetki, a kończą odratowaniem albo śmiercią pacjenta. Często słyszymy też o zaawansowanych technologiach i nowatorskich zabiegach, które ratują życie. Daniela Lamas, lekarka pracująca na OIOM-ie przekonuje jednak, że znamy jedynie niewielki fragment tych historii. Po jednym z trudnych dyżurów zadała sobie bowiem zaskakująco proste pytanie: jak funkcjonują ludzie, którym nowoczesna medycyna przedłużyła życie o kolejne dni, miesiące, a czasami lata?

Autorka odpowiada na to pytanie, analizując najbardziej osobiste historie swoich byłych pacjentów oraz ich krewnych. Dziadek, którego obumierające serce zastąpiono pompą na baterie; sprzedawca, który znalazł dawczynię nerki na portalu społecznościowym oraz młoda kobieta, próbująca odnaleźć się w dorosłości, której miała nie dożyć. Wszystkie te poruszające historie rozgrywają się na cienkiej granicy między zdrowiem a chorobą, życiem a śmiercią.

To głęboko osobista książka, pozwalająca poznać rzeczywistość, której zarówno my sami, jak i nasze rodziny możemy kiedyś doświadczyć.

Daniela Lamas zrobiła specjalizację z pulmonologii oraz intensywnej terapii. Pracuje w Brigham and Women’s Hospital i wykłada na Akademii Medycznej Uniwersytetu Harvarda, jak również w Ariadne Labs. Po ukończeniu Harvardu zajmowała się dziennikarstwem medycznym i kontynuowała edukację w Columbia College of Physicians and Surgeons, gdzie ukończyła również staż i rezydenturę. Specjalizację robiła już w Bostonie. Jej artykuły są często publikowane na łamach „New York Timesa”.

"Robimy wszystko, co w naszej mocy. Opowieści z OIOM-u" to jej pierwsza książka.

Tagi: Literatura faktu medycyna

Kup książkę Robimy wszystko, co w naszej mocy. Opowieści z OIOM-u

Pobyt na OIOM-ie. Dla jednych szansa na ocalenie życia, dla innych – miejsce pracy. Upiornie męczącej, pozbawiającej sił, oddechu, czasami także wrażliwości. Bo jak być wrażliwym na ludzkie cierpienie, gdy po kolejnej bardzo intensywnej godzinie pracy trafia do nas pacjent, wciąż tak samo jak inni potrzebujący pomocy, uwagi, wsparcia, a czasami także nadludzkiego wysiłku i cierpliwości. Co robić, gdy pacjent się boi, gdy wie, że balansuje na krawędzi życia i śmierci, gdy jego bliscy patrzą na lekarza przerażeni, mając w oczach błaganie o pomoc. A może żądanie pomocy? Bo przecież lekarz jest od tego, aby ratować. Nawet wtedy, gdy ratunek nie ma już sensu, bo z każdym dniem będzie tylko gorzej. Przekraczając drzwi oddziału intensywnej terapii, Daniela Lamas była początkującą lekarką, obserwatorką, pisarką. Chciała wspierać cierpiących, podtrzymywać na duchu umierających, leczyć chorych, ale także zapisywać to, co widziała. I choć jej dzień pracy trwał dwanaście godzin, choć zaczynała go na bieżni, aby rozładować stres i nabrać sił do walki, nie zawsze wychodziła z tej walki zwycięsko. Bo nie zawsze było to możliwe. Z opublikowanej nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego pozycji wyłaniają się kolejno opowieści o młodym człowieku, rówieśniku lekarki, którego życie kończyło się dramatycznie z powodu choroby serca, o starszym, przedsiębiorczym mężczyźnie, który zachorował w wyniku ugryzienia komara ...

Opinie o książce - Robimy wszystko, co w naszej mocy. Opowieści z OIOM-u

Avatar użytkownika - slk