Rozpływaj się

Pierwsza powieść o życiu eurosierot. Brakujący fragment narracji o współczesnej Polsce.

Nowa książka Anny Cieplak!

Było ich czworo, a ich drogi co rusz się przecinały. Przed laty wszystko wydawało się prostsze - Robert i Alina, Janek i Marca. Teraz jest Dorotka, rozwód, kredyt, wróżby z kart, chwilówki i zdrapki.

Rok 1999. Ruda Śląska. W jednym familoku mieszkają Marca, nad nią Robert z Jankiem i Omamą (oma - śląska babcia, która weszła w rolę mamy), a na dokładkę Alina, która czuje się częścią ich rodziny. To czas pierwszych miłości, pierwszego alkoholu i marzeń o innym życiu, które płyną w atmosferze końca wieku i ostatniego satanistycznego mordu rytualnego.

Rok 2009. Ustroń, Katowice. Spełniają się sny o wyrwaniu się do lepszego świata. Alina mieszka z córką w Superjednostce (bloku marzeń), a jej przyjaciele dostają pracę w górskim kurorcie pomimo kryzysu. Czy jest lepiej? Niekoniecznie. Czy mogło być gorzej? Z pewnością!

Rok 2019. Ruda Śląska. Reunion, spotkanie po latach. Czas podsumowań i rozpaczliwych prób naprawienia relacji. To także powrót do dziecięcych zabaw i klątw, które wyjaśniają pewne zdarzenia lepiej niż fakty z przeszłości.

W najnowszej powieści Anna Cieplak opowiada o ludziach, których mijamy każdego dnia. Choć metrykalnie dorośli, z powodu osierocenia, którego doświadczyli w okresie nastoletnim, wciąż zadają sobie trudne pytania. Czy jestem wystarczająco dobry? Czy nie zostanę porzucona? Czy powinnam starać się bardziej?

Mocna, wyrazista i aktualna powieść o Polsce w Unii Europejskiej i osieroconym pokoleniu - młodych osobach, zmuszonych dorastać bez dorosłych, którzy za chlebem wyjechali na Zachód. Uciążliwie szczera, rozbrajająco zabawna i boleśnie życiowa.

Informacje dodatkowe o Rozpływaj się:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2021-06-16

Tagi: Proza literacka bóg

Kup książkę Rozpływaj się

Rozpływaj się - opinie o książce

Avatar użytkownika - zaczytana_optymi
zaczytana_optymi
Przeczytane:2021-07-04,

Ostatnio @wydawnictwoliterackie zaproponowało mi książkę pt. "Rozpływaj się" Anny Cieplak. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to oczywiście okładka, która mnie niestety nie zachwyciła 🙈

No, ale ok przeszłam do opisu, a tam! Patrzę... O Rudzie Śląskiej piszą! Myślę sobie, że byłby to wstyd tej książki nie przeczytać!

Nie ukrywam, że ciężko mi się ją czytało. Historia zawarta w książce była dla mnie trudna. Nie ze względu na treść tylko po prostu na historię...

Mamy tutaj czterech bohaterów: Roberta, Alinę, Janka i Marcę. Do tego wszystkiego dochodzi Omama czyli 'oma' - śląska babcia, która stała się mamą. Nasi bohaterowie borykają sie z trudną rzeczywistością, a akcja rozgrywa się w roku 1999, 2009 i 2019.

Mieszkają w jednym familoku. Mają swoje marzenia i zachcianki. Borykają się z problemem alkoholowym, narkotykami, chorobą babci... od małego są zmuszone dorastać bez dorosłych.... ich życie niestety nie było kolorowe...

Podobało mi się w tej książce, że autorka opisywała moją dzielnicę Rudy Śląskiej- Rudę!😍 ulica Janasa, Pianka, familoki, park Kuzioła.. to moje tereny 😍 fajnie było oczami wyobraźni przenieść się w tę miejsca, które tak dobrze się zna! Za to duży plus :)

A książkę polecam!

Historia nie jest łatwa, ale naprawdę warto!

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2022-08-12, Ocena: 3, Przeczytałam, 2022,

Taka sobie opowieść o życiu niespełnionym czwórki bohaterów z Górnego Śląska (swoją drogą bardzo to modny ostatnio literacko region - przyczyny nie znam). Z przykrością przyznaję, że ich losy niewiele mnie obeszły. Odczuwałam jakąś duszną i brudną atmosferę familoków i z ulgą się od niej wyzwalałam. Jak zwykle u Cieplak rodzice nieobecni no i dzieci wiadomo - alkohol, narkotyki, samookaleczenia, nieplanowana ciąża. I dochodzi jeszcze wątek "eurosierot", bo to wszyscy dorośli przecież wyjeżdżali do Niemiec. A więc okropna transformacja i i ta straszna Europa.

Tytuł książki jest dla mnie ze wszech miar adekwatny - dorośli rozpłynęli się w pogoni za kasą, bohaterowie się rozpłynęli z powodu małego zainteresowania ich przeżyciami i za chwilę cała książka się rozpłynie jako niewiele znacząca lektura. Jaki powód nominacji do Nike? Nie wiem.

Lekki bagaż
Anna Cieplak0
Okładka ksiązki - Lekki bagaż

Na jak długo wystarczy ci idealizmu?Co można robić, gdy wybrało się małe miasteczko zamiast kariery w korpo?Można pomagać tak zwanym wykluczonym i pisać...

Ma być czysto
Anna Cieplak0
Okładka ksiązki - Ma być czysto

Mieć piętnaście lat to jak cierpieć na nieuleczalne zaburzenia urojeniowe. Każdą uwagę na swój temat analizuje się po sto razy, kompleks...