Nagroda Nike 2022 – znamy nominowanych! 

Data: 2022-06-15 07:07:57 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

20 książek nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike ujawniono w środowym wydaniu „Gazety Wyborczej”. W 2022 roku odbędzie się już 26 edycja popularnej nagrody literackiej. 

Nike 2022 nominowane książki do nagrody

Powieści, biografie, reportaże, zbiory poezji i eseje nominowane zostały do Nagrody Literackie Nike, której fundatorami są Fundacja Agora oraz „Gazeta Wyborcza”. 15 czerwca 2022 roku poznaliśmy 20 autorów, którzy mają szansę na nagrodę za wydane w minionym roku publikacje. 

Nagroda Nike 2022 – nominowani 

Kto został nominowany do tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Nike? Wśród nominowanych w tym roku twórców znalazły się m.in. bestsellerowe Dewocje. To już kolejna powieść w dorobku Anny Ciarkowskiej; autorka tym razem prezentuje losy młodej kobiety i jej relacji łączących ją z wiarą. Annę Cieplak czytelnicy znają przede wszystkim za sprawą powieści Ma być czysto, która w ubiegłym roku zaadaptowana została do filmu Ostatni komers. Szansę na nagrodę ma także Magdalena Grzebałkowska. Autorka biografii Krzysztofa Komedy oraz publikacji poświęconej Janowi Twardowskiemu, w poprzednim roku powróciła z książką Wojenka. O dzieciach, które dorosły za wcześnie. Do Nike nominowany został również Maciej Płaza za głośną powieść Golem. Andrzej Stasiuk oraz Marcin Wicha to autorzy, którzy mają już na swoim koncie statuetki Nike, a w tym roku mogą otrzymać kolejne — tym razem za powieści Przewóz oraz Kierunek zwiedzania. Wśród nominacji nie zabrakło także twórców poezji. Nominowani zostali m.in. Leszek Szaruga za Muchę oraz Kira Pietrek za zbiór Czeski zeszyt. Na nagrodę szansę ma również Jerzy Jarniewicz, który nominowany został za Mondo cane, wydane nakładem Biura Literackiego. 

Poniżej prezentujemy pełne zestawienie tytułów nominowanych do tegorocznej Nagrody Nike: 

Nagroda Literacka Nike 2022 – kiedy wyniki? 

W jury tegorocznej edycji nagrody zasiadają krytycy literaccy oraz literaturoznawcy – Przemysław Czapliński (przewodniczący), Marek Beylin, Iwona Kurz, Inga Iwasiów, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara, Szymon Rudnicki, Maria Topczewska oraz Maria Zmarz-Koczanowicz. To decyzja jury jedna spośród nominowanych dwudziestu książek zostanie uhonorowana w tym roku. 

Przypomnijmy, że przed rokiem Nagrodę Nike trafiła do Zbigniewa Rokity za książkę Kajś. Autor uhonorowany został zarówno nagrodą jury, jak i nagrodą czytelników. W 2020 roku Nike trafiła do Radka Raka, autora powieści Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli,  z kolei w 2019 roku podwójnie uhonorowano Mariusza Szczygła za eseje zebrane w tomie Nie ma

Zaprezentowana dziś na łamach „Gazety Wyborczej” lista nominowanych to tzw. długa lista. Finałową siódemkę, która zawalczy o statuetkę Nike oraz nagrodę finansową w postaci 100 tys. złotych poznamy na początku września, zaś finał nagrody odbędzie się w pierwszym tygodniu października.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Dewocje
Anna Ciarkowska2
Okładka książki - Dewocje

Powieść autorki głośnych i bestsellerowych ,,Pestek" oraz ,,Chłopców, których kocham". To mogło zdarzyć się wszędzie, bo wszędzie są matki...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy