Rzeszot

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2021-06-16
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788366505285
Liczba stron: 232
Język oryginału: polski

Ocena: 0 (0 głosów)

Zuchwała biografia pioniera przemysłu naftowego, historia polskiego barona Münchhausena - Pana Podedwornego. Człowieka, który wszędzie był, wszystko widział, wszystkich poznał, wywoływał rewolucje i powstania, przyjaźnił się ze Słowackim, z Dickensem i z Łukasiewiczem, wykopał także pierwszy w dziejach szyb naftowy. A co najważniejsze: chciał wpłynąć na losy Europy i świata.

,,Rzeszot" to XIX wiek w pigułce, opowieść o polskiej emigracji w czasie między dwoma powstaniami, przypomnienie dziejów Galicji, literacka bajka i reportaż ,,antyhistoryczny" o narodzinach i upadkach naftowych fortun, o awansie klasowym w państwie Habsburgów. W końcu - ,,Rzeszot" to drwina z rodzimego romantyzmu i bohaterskich biografii.

,,Oto spalona ziemia, galicyjska lichota, paryskie salony, błotniste wertepy, wiedeńskie wystawy, czarne odmęty ropy. W brawurowej kawalkadzie stylów, metafor i znaczeń wirują obrazy, postaci, intrygi, żądze, triumfy i klęski. Biografia Podedwornego, mitomana-łotrzyka, który pojawia się w różnych zakątkach Europy, wywołując kataklizmy i omdlenia, to opowieść erudycyjna i pieczołowita, sarkastyczna i samoświadoma, rozedrgana i gęsta. Uniwersalna, lecz do szpiku polska. Olśniewająca. Sadulski tworzy własne imaginarium post-romantyczne, w którym prawda miesza się z fikcją literacką, patos z hucpą, groza z drwiną, brud z wykwintnością, sentymentalizm z okrucieństwem. Czegoś takiego jeszcze nie czytaliście. Niech was wciągnie ten wir."

Małgorzata Rejmer

Książka wyróżniona Nagrodą Krakowa Miasta Literatury UNESCO

Tagi: Współczesna proza literacka

Kup książkę Rzeszot

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Rzeszot

Inne książki autora
Malta i Gozo.Inspirator podróżniczy
Bartosz Sadulski0
Okładka ksiązki - Malta i Gozo.Inspirator podróżniczy

Megalityczne świątynie i podwodny raj! Jeszcze nigdy marzenia tak łatwo się nie spełniały! #Błękitna grota - cudo przyrody #Ggantija - megalityczna...

Malta i Gozo - Pascal 360 stopni (2015)
Bartosz Sadulski0
Okładka ksiązki - Malta i Gozo  - Pascal 360 stopni (2015)

Czytaj globalnie, zwiedzaj lokalnie. Malta i Gozo w serii Pascal 360° to wyspy, jakich nie znasz. Nie przegap największych atrakcji i miejsc znanych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Tam, gdzie nie pada
Michael Sowa
Tam, gdzie nie pada
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy