Save you

Kategoria: Romans
ISBN: 978-83-7686-767-0
Tłumaczenie: Ewa Spirydowicz

Tom 2 cyklu Maxton Hall

Zraniona Ruby stara się odzyskać dawne życie - kiedy nie należała do elitarnego i zepsutego świata jej kolegów z klasy. Ale nie może zapomnieć o Jamesie. Zwłaszcza gdy on robi wszystko, aby ją odzyskać...

Kiedy Ruby widzi Jamesa pijanego, zaćpanego i na dodatek w objęciach Elaine, jej świat wali się w gruzy. Nie wie, że James usiłuje uporać się z gigantyczną tragedią – jego matka nagle zmarła, a ojciec zabronił mu mówić o tym komukolwiek, póki nie ukaże się oficjalna informacja.

Tagi: Romans young adult

Kup książkę Save you

Po emocjonujących wydarzeniach, jakie rozegrały się między Ruby i Jamesem w pierwszym tomie trylogii Maxton Hall wiele czytelniczek z pewnością z niecierpliwością wyczekiwało kolejnych rewelacji, jakie przygotowała autorka, Mona Kasten. W tomie drugim, Save you, oczywiście na plan pierwszy wysuwają się Ruby, James i ich walka o miłość i stworzenie stabilnego związku, ale dużo więcej uwagi niż w tomie pierwszym poświęciła pisarka także rodzeństwu głównych bohaterów. Zdecydowanie więcej dowiadujemy się bowiem o Lydii i Ember, a akcja powieści ani na moment nie zwalnia. Z Ruby i Jamesem spotykamy się w momencie, gdy ich związek rozpadł się na drobny mak. Ruby barykaduje się w swoim pokoju i dosłownie odchorowuje rozstanie. James zatraca się w używkach – alkoholu i narkotykach – by zagłuszyć ból, jaki spadł na jego barki nie tylko po bezsensownym pocałunku z byłą dziewczyną, który doprowadził do zerwania z Ruby, ale przede wszystkim cierpienie związane z nagłą śmiercią matki. Emocje buzują w młodych ludziach. James kocha Ruby, a Ruby kocha Jamesa, jednak to, co się wydarzyło, wydaje się dzielić ich bez reszty. Ruby i James muszą przepracować swój ból, zrozumieć, co najbardziej się dla nich liczy i szczerze porozmawiać. Obok perypetii Ruby i Jamesa Mona Kasten zarysowała losy Lydii Beaufort. Siostra Jamesa, jak czytelnicy wiedzą z pierwszego tomu, jest w ciąży ze swoim nauczycielem ...

Opinie o książce - Save you

Pierwszy tom cyklu "Maxton Hall" pochłonęłam szybko i bardzo mi się podobał, jednak to co dostałam w "Save you" ani trochę mnie nie zachwyciło.

Cały wątek miłosny Ruby i Jamesa był nudny, mdły i bez polotu. Przyznać muszę, że męczył mnie strasznie. Irytujące było to, że Ruby pragnie Jamesa, ale nie może mu wybaczyć i cały czas użala się nad swoim losem. Za to James jak miał w sobie pazur, tak teraz stał się pantoflem.

Plusem jest wprowadzenie do książki rozdziałów, w których wypowiadają się Ember i Lydia. Dzięki temu możemy zobaczyć ich oczami przedstawiony świat. Jednak nie jest fajne to, że autorka zrobiła dla nich wątki miłosne. Wszystko kręci się wokół jednego. Lydia jest w ciąży, nie może być ze swoim wybrankiem, ale za to inny chłopak wokół niej skacze. Cóż, musi więc złamać serce jednemu. A Ember się zakochuje i to oczywiście w chłopaku z paczki Jamesa, który nie ma dobrej opinii wśród ludzi. No tak, musi być bad boy i good girl.

Uważam, że autorka niepotrzebnie brnęła w tworzenie drugiego tomu. Byłoby dobrze, gdyby nie kontynuowała w nim losów Jamesa i Ruby, ale dała historię np. o kolejnej parze, taką odrębną, łączącą się z poprzednią częścią, ale niezależną. A tutaj mamy mnóstwo wątków, które są mdłe. Takim zabiegiem Mona Kasten zepsuła mój wgląd na serię.

Historia mnie po prostu nie porwała. Nie było tutaj niczego świeżego, oryginalnego, wszystko znam już z wielu innych książek. Szkoda, że tak wyszło, bo miałam nadzieję, że to będzie naprawdę dobra seria.

Nie odradzam czytania "Save you", ale też nie nalegam, żeby rzucić wszystko i zabrać się za nią. Można ją przeczytać z ciekawości, aby dowiedzieć się, co będzie dalej i jak potoczą się losy bohaterów. Ja osobiście nie sięgnę po kolejny tom, bo totalnie nie interesuje mnie wątek miłosny Ember.

Doczekałam się kolejnego tomu! Już nie pamiętam, kiedy ostatnio, tak niecierpliwie odliczałam czas do premiery drugiego tomu. "Save me" pozytywnie mnie zaskoczyło, a historia stworzona przez Monę Kasten wywołała we mnie wiele skrajnych emocji i sprawiła, że całkowicie wsiąknęłam w świat Ruby i Jamesa.

Ruby nie jest już tą samą dziewczyną, jaką była przed poznaniem Jamesa Buforta, najbardziej bogatego i popularnego chłopaka z Maxton Hall. Jej życie całkowicie się zmieniło, James sprawił, że nie jest już niewidzialna w szkole. Ehh...Ciężko napisać zarys fabuły, kiedy wiem, że mogę niepotrzebnie zdradzić wam wydarzenia z poprzedniego tomu. Nie chcę psuć wam frajdy z lektury, dlatego tu urywam i przejde do mojej opinii o książce.

W kolejnej części znowu mamy okazję przyjrzeć się bliżej życiu nastolatków, którym ktoś zaplanował całe życie. Maxton Hall to elitarna szkoła, w której liczą się tylko pieniądze i władza, dlatego tak ciężką jest bohaterom książki zachować pozory jakiejkolwiek normalności. Ostatni rok w szkole, to dla niektórych ostatni rok wolności. Młodzi ludzie muszą stanąć przed wyborem swojej ścieżki życiowej, innym ktoś już zaplanował całą przyszłość i muszą się tylko dostosować. Jednak pod tą powłoką próżności, ta historia skrywa smutną prawdę, otóż bohaterowie są zagubieni i sami do końca nie wiedzą jak poprowadzić swoje życie oraz nie chcą podporządkowywać się zachciankom rodziców. Niełatwo im odnaleźć samego siebie, kiedy ktoś już zaplanował dla nich całe życie. Jedynie co muszą zrobić to dostosować się. Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają i bohaterowie tej powieści są potwierdzeniem tej tezy, ponieważ na kartach tej powieści śledzimy co bogaci rodzice potrafią uczynić własnym dzieciom.

Historia Ruby i Jamesa jest dosyć burzliwa. Po wydarzeniach z pierwszego tomu, dziewczyna nie potrafi mu zaufać i przyznam, że zaimponowała mi jej postawa, twardo trzymała się swojego postanowienia i nie uległa jego urokowi, choć momentami serce bolało, jak on się kajał, a Ruby go odtrącała. Jednak dziewczyna zdawała sobie sprawę z problemów Jamesa i w jakiś sposób chciała mu pomóc. Ta relacja była dla bohaterów trudnym wyzwaniem, ponieważ po tym jak James ją potraktował, Ruby nie mogła dostatecznie mu zaufać.

Save you dostarcza dużo skrajnych emocji. Tę historię się po prostu przeżywa. Mona Kasten prostym językiem przestawia nam naprawdę świetną historię młodzieżową, w której pojawia się temat trudnej miłości, skomplikowanej sytuacji rodzinnej oraz walki o swoją przyszłość. W tej części autorka poświęciła kilka rozdziałów dla pobocznych bohaterów i dała możliwość narracji siostrze Jamesa oraz siostrze Ruby, dzięki temu możemy poznać ich lepiej i poznać ich zdanie na temat związku głównych bohaterów.

Mona Kasten stworzyła wartą uwagi opowieść o młodzieży, która uświadamia nam z jakimi problemami muszą się zmierzyć młodzi w chwili wchodzenia w dorosłość. Znajdziecie tutaj opowieść o miłości, o przyjaźni, o rodzinie, o tajemnicach. Te książki totalnie wciągają i ciężko się oderwać od lektury, gdy już się zacznie pierwszy rozdział. Tylko ja się pytam, dlaczego Mona Kasten znowu to zrobiła i na sam koniec złamała moje serce! :( Teraz to już nie mogę się na maksa doczekać finału tej trylogii!!

Avatar użytkownika - majeczka241
majeczka241

Od pierwszej strony zakochałam się w twórczości Mony Kasten. Wystarczyła chwila zatopienia się w historii Jamesa i Ruby, by bezpowrotnie się w tej opowieści zatracić. Pochłonęła mnie do reszty, poturbowała emocjonalnie, zniszczyła psychicznie. Dlatego, gdy otrzymałam propozycję przeczytania przedpremierowo ,,Save you'' od razu rzuciłam wszystkie obowiązki na potem, by zagłębić się w tak przeze mnie uwielbianą historię.

Opowieść chłonęłam wszystkimi zmysłami, przeżywałam każdą sytuację ze zdwojoną siłą, kibicowałam z całego serca, by wspólna historia bohaterów zakończyła się szczęśliwie. Jednak autorka jak zwykle ich nie szczędzi. Podrzuca im liczne kłody, utrudnienia, z którymi muszą się zmagać. Obawy, wątpliwości, chęć własnej autodestrukcji, ból, niedowierzanie. W tej części postacie muszą zmagać się z wieloma przeciwnościami losu, z bagażem doświadczeń i przeszłością, która odciśnie nieraz swe piętno w życiu Ruby i Jamesa.

Autorka pozwala dojść do głosu również postaciom drugoplanowym, z którymi we wcześniejszej części nie mieliśmy bliższej styczności. Możemy poznać emocje, przeżycia, doznania Lydii oraz Ember. Jak radzą sobie w różnych sytuacjach, o czym marzą, czego tak naprawdę pragną. Dzięki takiemu zabiegowi cała książka stała się bardziej atrakcyjna, ciekawa, fabuła była wartka, emocjonująca, wciągająca od pierwszej do ostatniej strony. Niczego nie można być pewnym, co sprawia, że opowieść jest momentami zaskakująca. Towarzyszyłam bohaterom na każdym kroku, przeżywałam z nimi wzloty i upadki, nie potępiałam za decyzje, jakie podejmowali, bo zapewne podążałabym podobnymi ścieżkami.

Wiecie, co mnie najbardziej oburzyło? Kiedy przeczytałam epilog. Jak to tak? Przecież to nie mogło się tak skończyć? Co będzie dalej? Miałam ochotę zabrać się od razu za ,,Save us'' niestety jeszcze długo będę musiała na nią czekać, a tu się nie da, gdy emocje sięgają zenitu i człowiek chce znać rozstrzygnięcie całej historii.

Podsumowując, lektura poturbowała mnie emocjonalnie. Przez całą powieść się płynie, napisana lekko, ciekawie. Historia wciąga na tyle, że czytelnik nie jest w stanie odłożyć książki do momentu, aż jej nie skończy. Ja czytałam książkę wszędzie, gdzie się dało. Nie chciałam z bohaterami rozstawać się na długo tylko chłonąć wydarzenia z wypiekami na twarzy. Nie mogę się wprost doczekać ,,Save us''. Mam nadzieję, że szybko się pojawi. Gorąco polecam!

Avatar użytkownika - KasiaDrapacz
KasiaDrapacz
Przeczytane:2019-10-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2019,

Bardzo przyjemna kontynuacja. Wielki plus za to, że nie ciągnie się jeden romans Ruby i Jamesa, a powstaje taki mini-serial. Polecam młodszym czytelniczkom, ale także starszym - na rozluźnienie :)

Avatar użytkownika - LiteraturaZmyslo
LiteraturaZmyslo
Przeczytane:2019-10-01, Przeczytałam,

Drugi tom cyklu „Maxton Hall” to kolejna potężna dawka emocji. Autorka nie zwalnia tempa i świetnie kontynuuje losy Ruby i Jamsa oraz ich bliskich. Tym razem poznajemy świat Maxton Hall nie tylko z perspektywy Ruby i Jamesa, ale również Lydii i Ember. Daje nam to świeże spojrzenie na związek głównych bohaterów, ale pokazuje również nową odsłonę skomplikowanej społeczności, w której oni żyją.
Ruby jest załamana po tym jak James w okrutny sposób zranił ją i odtrącił. Mimo bólu dziewczyna dalej jest przyjaciółką Lydii i wciąż walczy o stypendium, które umożliwi jej naukę w Oksfordzie. Mimo trudnych chwil Ruby wyznacza sobie cel na Nowy Rok. Żyć bez Jamsa. Tylko, że trudno jest żyć bez swojego serca... James po załamaniu w końcu wychodzi na prostą. Zaczyna pomału porządkować swoje życie. Jego głównym celem jest odzyskanie Ruby. Wie jednak, że dziewczynie nie wystarczą puste słowa. James bierze sprawy w swoje ręce i zrobi wszystko, aby udowodnić Ruby, że jest godzien jej miłości. Niestety zmiany, jakie James wprowadza w swoim życiu nie spodobają się wszystkim. Czy przyjaciele zrozumieją, że James zmienia się tak naprawdę dla siebie a nie dla Ruby? I co zrobi James kiedy jedna z bliskich mu osób zdradzi go i zrani w najokrutniejszy sposób?
Przez całą lekturę „Save you” towarzyszyły mi duże emocje. Razem z bohaterami wzruszałam się, płakałam i złościłam. Mona Kasten świetnie igra z uczuciami, idealnie dozuje napięcie i zaskakuje zwrotami akcji. W „Save you” autorka skupiła się na wątku drugiej szansy, przebaczaniu oraz odkrywaniu własnej wartości i swoich pragnień. To był bardzo dobry kierunek. Wszystko jak zawsze napisane na wysokim poziomie. Językiem pięknym, lekkim i błyskotliwym. Czytanie tej książki było samą przyjemnością. Gorąco zachęcam Was do lektury!

Więcej recenzji na www.facebook.com/LiteraturaZmyslow

Ten tom podobał mi się bardziej niż pierwszy. Nie miałam już takiego wrażenia, że gdzieś już taką historię czytałam.

Avatar użytkownika - MalgorzataSk
MalgorzataSk
Przeczytane:2019-07-23, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2019,

James skrzywdził Ruby do tego stopnia, że dziewczyna choć załamana, znajduje w sobie siłę do zaczęcia wszystkiego od nowa. Bez James'a. Nie jest to łatwe biorąc pod uwagę, że dziewczyna zdążyła się już przyzwyczaić do przyjaciela, a nawet się w nim zakochać. James tym czasem wraz z Lydią przeżywają trudne chwilę i choć to Lydia mierzy się z większymi problemami, jednak to James się załamuje i zatraca w używkach. Czy bohaterzy poradzą sobie z samotnością, zdradą i zdołają zacząć wszystko od nowa?

Muszę przyznać, że choć akcja pędzi, to przez pierwszą połowę książki czekałam na jakiś przełom odnoście Ruby i James'a. Rozumiałam Ruby, jej zawód i ból po tym co James zrobił, ale denerwowała mnie lekko jej zawziętość. W tym sensie, że nie dawała chłopakowi dojść do słowa, nie pozwalała mu na wytłumaczenie i trwała w swoim przekonaniu. Powtarzam - rozumiem to, ale rozmowa jest na tyle ważna, szczególnie jeśli chce się "iść dalej" z życiem, że w pewnym momencie miałam ochotę wykrzyczeć żeby choć przez chwilę go wysłuchała. Na szczęście gdzieś po połowie książki jakby mnie usłyszała i w końcu to zrobiła. Od tego momentu znowu zaczęło się więcej dziać i nie odłożyłam już książki do zakończenia.

Podobnie jak w pierwszej części, znowu do głosu została dopuszczona zarówno Ruby jak i James. Ale nie tylko oni, bo Ember (siostra Ruby) oraz Lydia (siostra James'a) również mają szansę głosu na odrobinę ich historii, co o dziwo mi się podobało. Nawet nie wiecie jak bardzo czekałam na rozdziały Lydii, bo to bohaterka którą polubiłam chyba najbardziej. Zwykle nie przepadam kiedy więcej postaci niż dwójka głównych jest dodanych do narracji, ale w tym przypadku cieszę się, że tak się stało. Zdecydowanie dużo bardziej książka jest rozbudowana i przede wszystkim nie skupiona tylko na romansie Ruby i James'a.

W porównaniu do "Save me", w tym tomie jest dużo poważniej, dojrzalej, a problemy nie są wyolbrzymione. Wręcz przeciwnie, problemy dotykające bohaterów są na tyle ważne i trudne, że wraz z nimi starałam się je rozwiązać. Nie chciałabym zdradzać o co dokładnie chodzi, bo jeśli jesteście jeszcze przed pierwszym tomem, to nieźle bym zaspoilwała, czego chcę uniknąć. Wierzcie mi na słowo, że to nie jest kolejna książka z dramą typu "jest dla mnie za dobra", albo "co on we mnie widzi". Zdecydowanie tego tu nie znajdziecie.

Najbardziej cieszy mnie, że autorce udało się utrzymać poziom i drugi tom serii okazał się naprawdę dobrą i zaskakującą kontynuacją. Jak wszyscy wiemy, zwykle z tymi drugimi częściami jest problem, bo często zdarza się tak, że jest o niczym a bohaterzy spijają sobie słodycz z ust. Mona Kasten na szczęście miała określony plan na ten tom, któremu zdecydowanie sprostała. I choć jak pisałam wcześniej - czekałam na jakiś przełom odnoście Ruby i James'a, ale autorka wynagrodziła mi to bohaterami drugoplanowymi.

Naprawdę jestem zaskoczona i zadowolona z tego co dostałam. Może nie jest to książka idealna, bez wad, ale czyta się niezwykle przyjemnie. Nie ma głupoty i naiwności bohaterów i jak wspominałam wyżej, jest poważniejsza. Bardzo polecam zapoznanie się z tą serią, szczególnie jeśli "Begin Again" wam się spodobała. Myślę, że i ta wywrze na was pozytywne wrażenie tak samo jak na mnie.

Avatar użytkownika - gosia_gosia16
gosia_gosia16
Przeczytane:2019-07-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,
Feel again
Mona Kasten0
Okładka ksiązki - Feel again

Trzeci tom w serii again. Romantyczna i trzymająca w napięciu historia miłosna, w której bohaterowie muszą zmierzyć się z demonami przeszłości.W...

Save us
Mona Kasten0
Okładka ksiązki - Save us

Czy mogą ocalić siebie? A może zniszczą się nawzajem? Ruby jest w szoku: została zawieszona przez Maxton Hall College. A co najgorsze, wszystko wskazuje...

Manhattan Babilon
Westerplatte
Harem
Alex Vastatrix, Waldemar Bednaruk
Harem
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Jolanta Berezowska, Małgorzata Berezowska
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Kurier z Toledo
Wojciech Dutka;