Sekret Sonji

Sonja Gustafsson zaskoczyła trzy przyjaciółki swoją niespodziewaną śmiercią i nietypowym testamentem, który wywrócił ich życie do góry nogami. Teraz Rebecka, Maggan i Susanne stają przed nowym wyzwaniem – chcą odkryć sekret, który przez całe swoje życie ukrywała ich przyjaciółka. Dlaczego nie chciała rozmawiać o swojej młodości w Paryżu? I co łączyło ją z prezydentem Francji? W rozwiązaniu zagadki z przeszłości mają pomóc im temperamentna dziennikarka Kicki i fotograf Fredrik, którzy ruszają w pełną przygód podróż między Majorką, Londynem, Paryżem i Sztokholmem. Do uzyskania odpowiedzi na nurtujące wszystkich pytania nieoczekiwanie i nieświadomie przyczyni się romantyczna i pełna energii Brytyjka, Julie. "Sekret Sonji" to zabawna i jednocześnie wzruszająca kontynuacja losów trzech przyjaciółek z "Ostatniej woli" Sonji. Autorka po raz kolejny udowadnia, że nigdy nie jest za późno na miłość i pokazuje, dokąd mogą prowadzić skrzętnie ukrywane tajemnice.

Informacje dodatkowe o Sekret Sonji:

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2015-07-29
ISBN: 978-83-7976-287-3

Kup książkę Sekret Sonji

Sekret Sonji - opinie o książce

,,Sekret Sonji" jest drugą odsłoną losów przyjaciółek, których historię Asa Hellberg zapoczątkowała w swoim debiucie literackim z roku 2014 noszącym tytuł ,,Ostatnia wola Sonji". Jak już wspomniałam w drugim tomie śledzimy dalsze perypetie Susanne, Rebecki i Maggan. Gdy ta ostatnia w hołdzie dla Sonji, od której przecież wszystko się zaczęło, postanawia spisać historię jej życia do powieści wkraczają nowe postacie. Są nimi dziennikarka Kicki i fotograf Fredrik, mają oni za zadanie uzupełnienie ,,białych plam" w życiorysie pani Gustavsson, a takich jest niestety dosyć sporo... Niestety całą sytuację komplikuje fakt, iż Kicki i Fredrik byli kiedyś parą - pomimo upływu czasu i różnych kolei losu tych dwoje nadal coś do siebie ciągnie lecz za nic w świecie nie chcą się do tego przyznać. Jednakże obowiązki zawodowe powodują, iż wspomniana dwójka wyrusza w fascynującą i pełną niespodzianek podróż po Europie, by dzięki temu książka o Sonji mogła się ukazać. Tymczasem to nie jedyni nowi bohaterowie jakich poznajemy.... Autorka przedstawia nam także spontaniczną, energiczną, wesołą i bezkompromisową Julie, która właśnie zaczyna swoją przygodę z romantycznym Paryżem i jak się okazuje nie tylko... ale o tym dowiecie się więcej sięgając po książkę. W ,,Sekrecie Sonji" jak wskazuje na to sam tytuł autorka nie szczędzi nam tajemnic i skomplikowanych losów bohaterów. Wykreowane przez nią postacie mają bardzo różnorodne charaktery, a w swoich życiorysach niemały bagaż doświadczeń. Powieść ta napisana jest bardzo przystępnym, a jednocześnie barwnym językiem, co sprawia, że czyta się ja bardzo przyjemnie, płynnie i szybko. Jest to opowieść o prawdziwej przyjaźni, różnych obliczach miłości, a także o bardzo zróżnicowanych zachowaniach człowieka w obliczu choroby. Traktuje ona również o tym, że każdy z nas ma swoje, mniejsze lub większe, tajemnice, które jeśli w jakiś sposób wyjdą na jaw są sporym zaskoczeniem dla naszego otoczenia. Jeśli macie więc ochotę dokładniej zapoznać się z losami bohaterów ,,Sekretu Sonji", a także pozwiedzać wiele urokliwych zakątków Europy stopniowo rozwikłując po drodze zawarte w opowieści zagadki i niejasności to ta książka będzie dla Was doskonałą odskocznią od codziennych zajęć. Za udostępnienie egzemplarza do recenzji dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona. * https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta * http://ksiazkowoczyta.blogspot.com/2016/01/tajemnice-i-puapki-naszego-zycia-budza.html
Avatar użytkownika - ppolzi
ppolzi
Przeczytane:2015-08-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam,
No więc (tak wiem co powiecie, że nie zaczyna się zdania od no więc :P ) przyszedł czas aby opisać kolejną książkę z serii przygód Sonji - Sekret Sonji. Jak wiecie czytałam pierwszą część tej serii i byłam zauroczona. Z reguły mówi się, że kontynuacje przygód danych bohaterów są gorsze. Czy i tym razem było podobnie za chwilę Wam opiszę. Wydawnictwo Czwarta Strona i tym razem mile zaskakuje czytelnika okładką (sami przyznajcie, że miła dla oka) aż chciałoby się ją schrupać tzn. książkę i tym samym zaraz zacząć ją od razu czytać. Trzy przyjaciółki i Paryż miasto miłości - niesamowita kombinacja. Czego zatem będzie dotyczyła książka po okładce nie jesteśmy w stanie stwierdzić. Można się jedynie domyślać, że tytuł odzwierciedla treść więc na pewno rozwiążemy zagadkę Sonji - jej największy sekret. Książkę bardzo dobrze się czyta lecz pamiętajcie że warto przeczytać pierwszą część gdyż od drugiej nie bardzo będziecie w temacie. Warto także zaznaczyć, że autorka nie zdradza wszystkiego na samym początku - sekret Sonji wyjawiony zostanie na końcowych kartach powieści. Nie obyło się w tej książce bez przypomnienia czytelnikom jak trzy przyjaciółki odziedziczyły spadek po Sonji. Każda opowiadała co prawda w skrócie ale to były miłe wtrącenia. Jedna z nich Maggan zaczęła o tym wszystkim pisać książkę tzn o losach Sonji ale brakowało jej detali. Dziewczyny wspólnie nie wiedziały co ich przyjaciółka robiła w pewnym okresie swojego życia lecz w miarę jak posuwało się śledztwo Kicki i Frederika poznanie szczegółów nie było już takie tajemnicze. Nie sadziłam, że autorka będzie jeszcze w stanie zaskoczyć czytelników czymś nowym a tu proszę udało się. Wszystkie informacje nie zostały sprzedane w pierwszej części - druga cześć przygód bohaterek to w moim odczuciu wisienka na torcie. Swoją drogą dowiadujemy się bardzo wielu szczegółów z życia tytułowej bohaterki a odświeżenie wspomnień dzięki znalezionym zdjęciom ma tylko to ułatwić. Książka napisana jest przyjemnym językiem iw niektórych miejscach jest powieścią zabawną. Przyjemna dla ducha - na pewno sprawi , że na Waszej twarzy zagości uśmiech i to nie raz gwarantuję ! Nowi bohaterowie, którzy pojawiają się w powieści zyskali moją sympatię szczególnie Julie. Niby ma 37 lat i chce odciąć pępowinę jednak matka Edith jest bardzo zaborcza w tym temacie. Chce mieć córkę tylko dla siebie dlatego dochodzi do przedziwnych sytuacji. Ojciec nie jest już taki zaborczy - pozwala córce na dużo więcej od matki. Ma luźne podejście do życia może przez to, że w młodości był obieżyświatem. Córka ma to po nim. Książka jest jak już wspomniałam kontumacją pierwszej części i mam nadzieję, że będą kolejne. Bardzo polubiłam wszystkich bohaterów i mam cichą nadzieję, że Sonja jeszcze nas wszystkich zaskoczy. Jeżeli nie była to miła odskocznia i książka inna niż wszystkie.
Kto przeczytał Ostatnią wolę Sonji, z pewnością zechce dowiedzieć się, jakie tajemnice skrywała tytułowa bohaterka i sięgnąć po kolejną powieść Asy Hellberg. Przyznaję, że i mnie zaintrygowały zagadki towarzyszące życiu kobiety, która nigdy nie dała po sobie poznać, jak bardzo jest zamożna i jak intrygujące życie wiodła. Choć po lekturze pierwszej części uznałam, że historia Sonji i jej przyjaciółek jest zbyt bajkowa i słodka i nadal tę opinię podtrzymuję, nie potrafiłam odmówić sobie lektury kontynuacji. Sekrety Sonji wciąż spoczywały skrzętnie pogrzebane, a ja miałam ochotę je odkryć... Na kartach Sekretu Sonji ponownie spotykamy jej trzy przyjaciółki oraz ich życiowych partnerów, jednakże pojawia się wiele nowych, intrygujących postaci. Codzienność Susanne, Maggan i Rebecki przeplata się tutaj z poszukiwaniami, jakie prowadzą Kicki i Fredrik, regularnie pojawia się również wesoła, pełna energii Julie. Czytelnicy nie mogą narzekać na brak dynamicznej akcji, Asa Hellberg co rusz nawiązuje kolejne wątki i zaskakuje czytelnika. Sekret Sonji wciąż pozostaje w bajkowym klimacie, jednak tym razem autorka decyduje się doprawić swoją opowieść kilkoma łyżkami goryczki. Momentami jest zabawnie, momentami wzruszająco, a w jeszcze kiedy indziej smutno... Lekki, przyjemny język, dynamiczna akcja i pełne humoru dialogi pomiędzy Kicki i Fredrikiem sprawiają, że książkę tę czyta się niezwykle szybko. Sekret Sonji idealnie sprawdza się w charakterze relaksującej lektury. Żałuję nieco, że zarówno tajemnice skrywane przez tytułową bohaterkę, jak i zakończenie są tak przewidywalne, to irytujące, ale cóż...podobno taki urok tego typu powieści. Sekret Sonji przemawia do mnie mocniej niż pierwsza część, mam wrażenie, że bohaterowie w tej odsłonie są lepiej dopracowani i ciekawsi, a zanik "cukierkowej" otoczki wyszedł książce na dobre.
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko