Sekretne życie drzew

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2016-09-14
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew. Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi obserwacjami z codziennej pracy w lesie. Otwiera przed nami sekretny świat, jakiego nie znamy.

Kup książkę Sekretne życie drzew

Opinie o książce - Sekretne życie drzew

Avatar użytkownika - patrycjadyrda
patrycjadyrda
Przeczytane:2017-12-04, Ocena: 5, Przeczytałam,

Chyba wszyscy słyszeli o tej książce. Niesamowita, zaskakująca pozycja, ukazująca świat otaczających nas drzew. Pełna zagadek i tajemnic kryjących się w lesie, czy poszczególnym drzewie. Zdecydowanie polecam!

Avatar użytkownika - Opowiemci
Opowiemci
Przeczytane:2018-01-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Peter Wohlleben, zawodowy leśnik, kierowany miłością do natury postanowił bliżej przyjrzeć się niezwykłym cechom drzew, posłuchać ich historii i odkryć ich umiejętności, doszedł do wniosków będących przedmiotem książki „Sekretne życie drzew” (w Polsce wydana przed wydawnictwo Otwarte). Nie tylko zaprasza on do zapoznania się z przedmiotem jego wieloletnich badań, ale również zachęca czytelnika, aby samodzielnie dostrzegał procesy zachodzące wśród drzew podczas spacerów na łonie natury.

Autor w licznych wywiadach wyznaje, że podczas swoich spacerów po lesie każdego dnia uczy się czegoś nowego, bada, myśli, obserwuje i wyciąga wnioski z tego, co odkrył. Książka skonstruowana jako zbiór opowieści i historii o drzewach ma za główne zadanie uświadomić czytelnika, że spacerując po nawet niewielkim lesie pod naszymi stopami znajduje się gęsta sieć korzeni i grzybni, sieć służąca do komunikacji. W trakcie lektury poznamy jaki między nimi istnieje związek, co jest prawdziwą przyczyną śmierci drzew, jak destrukcyjną działalnością jest ingerencja człowieka w naturę.

Na wyróżnienie zasługuje przepiękne wydanie książki ubogacone (w rozszerzonej wersji) ilustracjami polskich lasów autorstwa Krzysztofa Onikijuka i Adama Ławnika.

Zaskakująca analiza Wohllebena sugeruje, że drzewa czują i mają własną osobowość. Drzewa decydują o swoich działaniach, mają pamięć, a nawet różne temperamenty, można wśród nich znaleźć bardziej i mniej empatyczne osobniki. Jest to nowa i odkrywcza wiedza dla człowieka, która niesie za sobą duże implikacje. Każdemu, kto ma zrozumienie, że drzewa odczuwają ból, potrafią przekazywać wiedzę i doświadczenie swojemu potomstwu, nie będzie już tak łatwo wyciąć je i zniszczyć. Z tego powodu ta książka to wspaniała okazja, by podziwiać tajemniczą rzeczywistość przyrody, która nas otacza.

I na koniec można powiedzieć, że to taka nasza „rodzima” produkcja, gdyż 100% przykładów i badań, które są omawiane w książce, dotyczą gatunków drzew europejskich, w szczególności z Europy Środkowej. Z tego powodu czytamy o znanych nam dębach, bukach, świerkach i sosnach, mogąc nie tylko oglądać je na stronach tej pozycji, ale również spojrzeć na nie zza okna, co dodatkowo umila lekturę. Po jej przeczytaniu chodzenie po parku może stać się zupełnie innym doświadczeniem.

Avatar użytkownika - KasiaKatarzyna
KasiaKatarzyna

Peter Wohlleben to niemiecki leśnik. Od wielu lat popularyzuje wiedzę o przyrodzie. Jego książki, w tym ,,Sekretne życie zwierząt" zostały okrzyknięte bestsellerami. Jak podkreśla w wywiadach, kocha przyrodę i pragnie by inni pokochali ją tak jak on.

Wohlleben w książce zapoznaje nas z sekretami lasów. Autor stara się też pokazać nam, że drzewa to nie tylko wielkie, potężne okazy drzew w lasach. Wyjaśnia, że w lesie dzieje się wiele rzeczy, o których nie mamy pojęcia. Przecież nie do pomyślenia dla nas jest to, że drzewa się jakoś komunikują ze sobą, że ,,troszczą" się o potomstwo. Co prawda natura takimi je stworzyła, ale człowiek nigdy nie pomyślałby, że rośliny, są w jakimś stopniu podobne do zwierząt, w tym człowieka

Peter Wohlleben napisał książkę popularnonaukową, która zachęci każdego czytelnika do spojrzenia innym okiem na rośliny, które przecież są wokół nas. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o drzewach, czy też ogólnie roślinach, to książka z pewnością jest dla Was. Serdecznie polecam !

Cała recenzja na blogu: https://mojswiatliteratury.blogspot.com/2018/03/peter-wohlleben-sekretne-zycie-drzew.html

Avatar użytkownika - AMJ1986
AMJ1986
Przeczytane:2017-05-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 35 książek 2017,
Niektóre gatunki drzew rozsyłają swoje siewki na tysiące kilometrów, a inne trzymają swoje dzieci bardzo blisko siebie, aby mieć nad nimi opiekę. Nigdy tak wiele nie dowiedziałam się o drzewach, co z tej jednej książki. Inaczej teraz idzie się do lasu i patrzy na skupiska drzew, które przez wiele lat musiały walczyć o to miejsce dla siebie. A każdy las jest inny, ma swoich wiekowych weteranów, którzy po śmierci zostaną pokarmem dla młodych, bo nawet nie wiedziałam, że dlatego pozostawia się stare i zwalone drzewa w danym miejscu, aby dały życie innym. Ta i wiele informacji wprowadza nas w tajniki życia drzew.
Avatar użytkownika - flokete
flokete
Przeczytane:2017-05-14, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
"Sekretne życie drzew" to książka opowiadająca o życiu, losach, zachowaniach tych roślin. Możemy w niej znaleźć historie o przyjaźni, miłości czy zasadach zachowania drzew. Dla kogoś, kto niezbyt interesuje się tym zakresem biologii, a w tym także dla mnie, mogłoby się wydawać, że to mało prawdopodobne. A jednak to prawda. Peter Wohlleben pisze bowiem z taką fascynacją i dokładnością, że zaczynamy patrzeć na drzewa w inny sposób. Myślę, że sposób pisania i wykonanie książki może przekonać nie jednego czytelnika do tych racji. Temat utworu jest bardzo ciekawy i interesujący, co czyni go atrakcyjnym i wciągającym, gdyż z pewnością dużo czytelników jest ciekawych, co kryją w sobie te niepozorne i ciche rośliny. Dużym plusem książki jest także to że, czyta się ją szybko i łatwo. Sekretne życie drzew to książka, która pomimo 250 stron zawiera dużo interesujących informacji, których zapewne większość ludzi by się nie spodziewała. Po przeczytaniu tej lektury zaczynamy postrzegać drzewa z innej perspektywy i bardziej je doceniać. Książka sama w sobie jest dosyć ciekawa i w niektórych momentach potrafi Nas mocno zadziwić. Polecam miłośnikom przyrody lub literatury faktu! Recenzja pochodzi z http://filizanka-ksiazkoholika.blogspot.com
Avatar użytkownika - kochamciemojezycie
kochamciemojezycie
Przeczytane:2017-05-05, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
ak to u mnie bardzo często się zdarza, po niektóre książki sięgam w momencie kiedy wychodzi ich kontynuacja. Tak też było w przypadku utworów Petera Wohllebena - leśnika z wieloletnim stażem, który dzieli się w swoich publikacjach wiedzą, obserwacjami, ale również szczęściem, jakim jest obcowanie z naturą i świadomością dóbr, jakimi jest ona w stanie nas obdarować. W "Sekretnym życiu drzew" znajdziemy fascynujące historie, między innymi o tym, co dzieje się w lesie, o tym jak drzewa porozumiewają się między sobą, jak troszczą się o siebie i o swoje potomstwo, o tym jak pielęgnują starych i chorych sąsiadów. Peter Wohlleben przedstawia nam cudowny, sekretny i nieznany bliżej świat, który mamy na wyciągnięcie ręki. Przytacza wyniki badań i swoje osobiste obserwacje. Nie wiem czy wszystko, co zostało przedstawione w publikacji, jest prawdą, jednak w każdym bądź razie, są to niesamowite historie, które czyta się jednym tchem i z wielką przyjemnością. Moim zdaniem "Sekretne życie drzew", jak i kolejna książka, tego autora, "Duchowe życie zwierząt", (moja recenzja tu - Klik), są ciekawym pomysłem na zainteresowanie naturą, na rozmowy o niej i szukanie sposobów by bardziej o nią zadbać. I najważniejsze przesłanie tej książki, szczególnie po ostatnich wydarzeniach w naszym kraju: "A zatem każde drzewo jest cenne dla społeczności i zasługuje na jak najdłuższe utrzymywanie przy życiu" Gorąco polecam. Czytanie tej książki, jest jak spacer po lesie... do którego również gorąco Was zachęcam. :) kochamciemojezycie.blogspot.com
Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2017-04-27, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2017,
Las to fascynujące miejsce. Społeczność drzew dba o siebie, komunikuje się ze sobą, z wielką dyscypliną wychowuje młode drzewa, walczy, czuje i zapamiętuje. Autor opowiada o drzewach rzeczowo i z pasją, językiem zdradzającym dużą wrażliwość. Choć jego niektóre śmiałe tezy (głównie ta o posiadaniu czegoś na kształt mózgu) mogą przyprawić o ból głowy.
Avatar użytkownika - Kai
Kai
Przeczytane:2017-01-22, Ocena: 5, Przeczytałam,
Na początku bałam się, że książka będzie przypominać podręcznik od biologii. Nic takiego się nie stało. Prosty język, którym pisarz się posługuje, sprawia, że książkę czyta się szybko, łatwo i przyjemnie.
Avatar użytkownika - Mmyszunia
Mmyszunia
Przeczytane:2016-11-30, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Świetna książka na temat drzew i lasów. Tego jak funkcjonują, porozumiewają się i co czują. Okazuje się, że chociaż często traktujemy je przedmiotowo to po dokładnym przyjrzeniu się można dostrzec bujne życie pełne skomplikowanych powiązań i zależności. Poznajemy dogłębnie jak wygląda świat drzew parkowych, w lasach wykorzystywanych gospodarczo oraz dla porównania w puszczach pierwotnych. Napisane prostym i zrozumiałym językiem, pełnym humoru i trafnych porównań. Polecam każdemu miłośnikowi przyrody, i nie tylko.
Avatar użytkownika - hania91
hania91
Przeczytane:2021-09-27, Ocena: 5, Przeczytałam,

Napisana w bardzo przystępny i żartobliwy sposób książka o otaczajacym nas pełnym zieleni świecie. I nagle spoglądamy na wszytko inaczej. Czy sól na jezdni w zimie jest bezpoieczna? Tego i ii jeszcze wiele nnych ciekawostek dowiemy się od Petera Wohllebena.

Avatar użytkownika - iwonap12
iwonap12
Przeczytane:2020-11-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2020,

Bardzo ciekawa pozycja, która zmienia nieco tradycyjne podejście do gospodarki lasami, a także pojedynczych drzew. Czy drzewa się ze sobą komunikują? Czy mają pamięć? Czy odczuwają ból? To tylko pojedyncze pytania z postawionych w książce, na które autor próbuje odpowiedzieć. Po jej przeczytaniu jedno jest dla mnie pewne - już nigdy nie spojrzę tak samo na sadzone przez człowieka drzewo.

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2020-08-15, Ocena: 4, Przeczytałam, E-booki, 2020,
Avatar użytkownika - Cthulhu94
Cthulhu94
Przeczytane:2020-04-30, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 12 książek 2020,

Seria Wohlleben'a stała się absolutnym hitem w bardzo krótkim czasie. Nic dziwnego. Autor, jako miłośnik natury, na codzień z nią obcujący, jest wspaniałym narratorem. Jego opowieści są przyjemne i pochłania się je, jak opowieści wujka przy ognisku. "Sekretne życie drzew" zawiera wiele przyrodniczych ciekawostek. Niektórych uczyliśmy się w szkole, jednak i tak z czasem o nich zapomnieliśmy. Książka daje zupełnie nowe spojrzenie na otaczające nas lasy. Mam nadzieję, że przeczyta ją jak najwięcej osób i zacznie podzielać pasję do wszechobecnej przyrody.

Dotknij, poczuj, zobacz: Fenomen relacji człowieka z naturą
Peter Wohlleben0
Okładka ksiązki - Dotknij, poczuj, zobacz: Fenomen relacji człowieka z naturą

Żyjemy w miastach zalanych betonem, otoczeni ekranami, nieustannie podłączeni do sieci. Stopniowo tracimy umiejętność korzystania z dobroci natury.Nie...

Nieznane więzi natury
Peter Wohlleben0
Okładka ksiązki - Nieznane więzi natury

Jeśli spotkałeś się z opinią, że korniki to pasożyty niszczące zdrowy las, a wilki to tylko niebezpieczne drapieżniki, które wymagają odstrzału...

Retorsja
Tomasz Brewczyński