Selekcjoner

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2019-10-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788366217744
Liczba stron: 400

Ocena: 4.2 (5 głosów)

Ta historia została zapamiętana przez jej świadków jako ZABÓJCZE LATO - Londyn'85

Londyn, rok 1985. W lipcowy wieczór ma miejsce gigantyczna awaria prądu, a na peryferiach miasta pojawia się młoda naga kobieta. Nie pamięta kim jest i skąd pochodzi. Wie tylko, że ma na imię Faith i 48 godzin na realizację zabójczego planu. Kilka godzin później w zamachu ginie jeden z bossów mafijnego świata, co daje początek serii spektakularnych zbrodni, które wstrząsają miastem. Do sprawy zostaje przydzielona Nell Palicki - znana z niekonwencjonalnych metod śledczych, charyzmatyczna inspektor, owiana sławą po schwytaniu seryjnego mordercy nazwanego przez media Rzeźnikiem z Greenwich. W toku śledztwa wychodzą na jaw coraz bardziej niepokojące fakty, łącznie z takim, że zabójca może posiadać nadnaturalne zdolności.

Selekcjoner to mroczny, pełen zaskakujących zwrotów akcji thriller, który pochłania bez reszty!

Tagi: Thrillery i suspens

Kup książkę Selekcjoner

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Selekcjoner

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2019-11-02, Ocena: 6, Chcę przeczytać, 26 książek 2019,

 Debiut pisarski to bez wątpienia najważniejsze, ale też i kluczowe wydarzenie w życiu każdego autora. Kluczowe z tego względu, iż tak naprawdę właśnie ta pierwsza książka, jej odbiór przez czytelników oraz wyrażone względem niej recenzje, decydują w dużej mierze o dalszej karierze twórcy. W przypadku Doriana Zawadzkiego i jego debiutanckiej powieści pt. "Selekcjoner", przyszłość ta rysuje się bardzo obiecująco i w jak najjaśniejszych barwach. A o tym, skąd taki wniosek, postaram się opowiedzieć w poniższej recenzji...


 Fabuła tej opowieści przenosi nas sobą do Londynu, 1985 roku. To tam i wtedy właśnie oto pojawia się tajemnicza kobieca postać - Faith, która nie wiele pamięta ze swej przeszłości, a jednocześnie kieruje się niezwykłym instynktem, który każe prowadzić jej pewną trudną misję. Misją tą jest krwawe rozprawienie się z przywódcami największych grup przestępczych w mieście, których to spotyka straszliwa śmierć. W centrum tych mrocznych wydarzeń przyjdzie znaleźć się także młodej policjantce - Nell Palicki, której zostaje przydzielone śledztwo w sprawie tych zabójstw, jak i której to najbliższa przyszłość zwiąże się już na zawsze z czynami tajemniczej morderczyni...


 Dorian Zawadzki proponuje nam tym swoim literackim debiutem niezwykle intrygujące połączenie klasycznej powieści spod znaku mocnej sensacji i kryminału, z niezwykle tajemniczym, metafizycznym i klimatycznym thrillerem. Z jednej strony mamy bowiem przyjemność zanurzyć się  przestępczy świat ówczesnego Londynu, z drugiej zaś dotknąć wydarzeń tak niepokojących swoją niezwykłością, iż ocierających się o rzeczy o jak najbardziej nadprzyrodzonym charakterze. Czy takimi one są w rzeczywistości...? O tym przekona się każdy z was osobiście, ale już sam fakt stawiania sobie przez nas tego pytania, czyni tą książkę wielce interesującą...


 Fabułę książki tworzą przede wszystkim dwa przeplatające się wątki - pierwszy, ukazujący losy Faith i przebieg jej zabójczej misji, jak i drugi, który to relacjonuje nam wydarzenia z życia Nell Palicki, zajmującej się tą sprawą. Całość została zaś zamknięta w dość wąskim, bo kilkunastodniowym zakresie czasowym (za wyjątkiem prologu i epilogu), dzięki czemu też i koncentracja wydarzeń, barwnych scen  oraz szybkie temp akcji, są tu czymś najzupełniej naturalnym. Każdy rozdział i każda strona potęgują napięcie, poczucie tajemnicy, jak i też krok po kroku odkrywają sekrety bohaterów, które to w mocnym finale okażą się dla nas i tak niezwykle zaskakującymi, jak i szokującymi. Dzieje się tu bardzo wiele i nie ma zbędnych dłużyzn, dzięki czemu lektura tej książki upływa nam w iście błyskawicznym tempie. 


 Bardzo ważną i silną stroną tej opowieści są bez wątpienia jej dwie główne, kobiecie postacie. Każda z nich jest inna, każdą determinuje odmienny cel działania, ale obie łączy niezwykła bezkompromisowość. Faith to tajemnica, umiejętności walki godne wojskowego komandosa oraz swoiste zagubienie w londyńskiej rzeczywistości 85 roku. Nell cechuje zaś zawodowy profesjonalizm, iście męski charakter, jak i też rzecz niezwykle ważna - umiejętność oddzielania tego co dobre, od prawdziwego zła. Obie te bohaterki wielce nas tu zaskoczą - tak w kontekście układu fabuły, jak i ich czynów, i obie też wzbudzą w nas bardzo silne emocje, sprawiając tym samym, że z pewnością nie można przejść obok nich w zupełnie obojętny sposób...


 Nie sposób nie wspomnieć również o kreacji tej literackiej rzeczywistości, czyli przede wszystkim Londynu z połowy lat 80-tych ubiegłego wieku. To realistyczny, bardzo drobiazgowy w swej konstrukcji i niezwykle klimatyczny opis, który to m.in. za sprawą ukazania codzienności tamtego życia - dziś w jakimś stopniu zabawnej, ale też i chociażby obrazu przestępczego świadka, każe nam uwierzyć w tę relację i czerpać z poznawania jej, jak najwięcej przyjemności. Przyznam szczerze, że w tym zakresie powieść ta bardzo mile mnie zaskoczyła, gdyż osobiście nie jestem zwolennikiem tego, by polski autor umieszczał akcję swojej historii w innym kraju, ponieważ zazwyczaj wychodzi to bardzo sztucznie. W tym przypadku tak nie było, za co należą się duże słowa uznania pod adresem pana Doriana Zawadzkiego.


 Spotkanie z tą książką dostarcza nam wiele emocje, gwarantuje przednią rozrywkę, jak i też oferuje wszystko to, czego tylko od literatury kryminału, sensacji i mrocznego thrillera, moglibyśmy oczekiwać. Począwszy od tajemniczej i zagadkowej fabuły, poprzez nietuzinkowych bohaterów, a na niepowtarzalnym klimacie i atmosferze swoistego lęku, skończywszy. Z tego też względu jestem w pełni przekonana o tym, że tytuł ten zyska sobą uznanie w oczach każdego miłośnika mocnych, czytelniczych wrażeń.


Debiut Doriana Zawadzkiego, należy uznać za udany, jak i również obiecujący wiele na przyszłość. "Selekcjoner" to dobra książka, która oczywiście zawsze mogłaby być jeszcze lepszą, ale prawem każdego debiutanta jest to, by mógł się on uczyć i zdobywać doświadczenie poprzez pisarską pracę. Ze swej strony polecam i gorąco zachęcam do sięgnięcia po ten tytuł, sugerując jednocześnie także i to, by zapamiętać nazwisko jego autora. Coś mi bowiem podpowiada, że jeszcze nie raz nie usłyszymy o panu Dorianie...

Link do opinii
Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2021-07-23, Ocena: 3, Chcę przeczytać, 52 książki 2021,

Fantastyka nie należy do moich ulubionych gatunków literackich i bardzo rzadko po nie sięgam. Spodziewałam się mrocznego thrillera a dostałam science fiction.  Niezwyciężony robot kosi  niewygodnych ludzi. Na dodatek akcja nie dzieje się w dalekiej przyszłości, ale w roku 1985. Autor zostawił sobię furtkę na nastepną część. "Nieświadoma obserwujących ją inteligentych oczu, zanurzona w roztworze wzrostu komórek łączących się z brakującymi częściami ciała, wracała do zdrowia. Cykl regeneracyjny będzie wkrótce ukończony." Kogo będzie ścigała kobieta robot tym razem? Ja raczej się nie dowiem, bo nie sięgnę po następną część. 

Link do opinii

Dużo o niej powiedzieć się nie da. W skrócie; dziwna, ale fajna. Takiej teraz książki było mi potrzeba. W niniejszej publikacji bohaterek jest dwie- Faith i Nell. Obie sa silnymi babkami, w sumie mają jeden cel, ale stoją po dwóch różnych stronach barykady. Ta książka jest ciekawa, bo jest w niej sporo akcji i zagadek. A dziwna? No, cóż nie będę zdradzać fabuły, ale jest trochę pokęcona. Jednak cieszę się, że mogłam ją przeczytać.

Link do opinii
Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2019-12-31, Ocena: 1, Przeczytałam,

„Selekcjoner” to książka, która może trafić w gusta osób lubujących się w niewymagającym kinie akcji z elementami science fiction. Akcja goni akcję, jest dużo ucieczek, pogoni i strzelanin. To też lektura szybka, na góra 3 wieczory, przy której na pewno nie trzeba się wysilać. Ja niestety zdecydowanie nie tego po niej oczekiwałam, liczyłam raczej na klimatyczny thriller/kryminał z mrocznym dawnym Londynem w tle, czego tutaj kompletnie nie było, przez co książka mocno mnie rozczarowała.

Link do opinii
Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2019-10-29, Ocena: 5, Przeczytałam,

Dawno żaden autor mnie tak nie zaskoczył. Czy pozytywnie? Stworzył powieść, która nie daje się jednoznacznie sklasyfikować. Znajdziemy i elementy thrillera, i powieści sensacyjnej, i kryminału, a nawet wątek science fiction.

 

Ale od początku. A na początku był chaos i przez kilkadziesiąt stron pojawiające się wątki nijak mi się nie składały. I nie mogły być bardziej od siebie oderwane. Ale jak już zaczęło się przejaśniać na horyzoncie, nie byłam w stanie oderwać się od lektury do ostatnich stron.

 

Atutem powieści są niewątpliwie dwie silne postacie kobiece. Faith, która nie wiadomo skąd przybyła, nie zna swojej przeszłości, ale wie dokładnie jakie ma do wykonania zadanie. Jej celem padają, dosłownie, gangsterzy trzęsący Londynem lat 80-tych.

 

Sprawą tej brutalnej egzekucji w mafijnym światku zajmuje Nell Palicki, policjantka znana z ujęcia seryjnego mordercy, Rzeźnika. Kobieta bezkompromisowa, o silnej osobowości i intuicji.

 

Ścieżki obu kobiet przetną się kilkukrotnie przy okazji pościgów i strzelanin, nadających tempa akcji. Wydarzenia, których wyjaśnić nie potrafimy tworzą klimat tajemnicy i dodają świeżości opowieści, sprawiając, że wręcz się ją pochłania.

 

Szukacie mocnych wrażeń podanych w ciekawej i zaskakującej formie? Debiut Doriana Zawadzkiego będzie dla Was idealną rozrywką. Mnie zadziwił i zachwycił i już nie mogę doczekać się kolejnej jego książki.

Link do opinii

"Żyjemy w podłym, pełnym rozczarowań świecie".


 
Nie da się zapomnieć tego zabójczego lata w Londynie roku 1985. Lata pełnego spływającej krwi i czegoś, co trudno racjonalnie wyjaśnić. Muszę przyznać, że ta książka mnie totalnie zaskoczyła połączeniem płaszczyzny sensacyjnej z wątkiem nadnaturalnym i związanym z nim, pewnym konceptem naszej rzeczywistości. Lubię takie niespodzianki.


 
Dorian Zawadzki to urodzony na Mazowszu, absolwent Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Informatycznej w Warszawie, rocznik 1985. Jest niereformowalnym kinomanem i melomanem. Obecnie mieszka na Śląsku. "Selekcjoner" to jego debiut literacki.


 
Londyn, rok 1985. Faith to kobieta, która nie wie kim jest i skąd pochodzi, ale wie za to jedno – w ciągu 48 godzin musi zrealizować pewien zabójczy plan. Bohaterka zaczyna więc od jednego z bossów mafijnego świata. W tym samym czasie sławna z niekonwencjonalnych metod inspektor Nell Palicki, tropi morderczynię. Jej śledztwo przynosi jednak dość zaskakujące wnioski dotyczące tego, kim naprawdę jest Faith.


 
Debiut Doriana Zawadzkiego to książka osadzona w konwencji powieści sensacyjnej, którą cechuje wartka akcja pod postacią przemieszczania się bohaterów z miejsca na miejsce, licznych strzelanin i morderstw. Są tutaj bowiem i mafijne porachunki, i konflikty interesów, a do tego londyńska policja ze skorumpowanymi oficerami. Autor nie unika także dość dosadnych opisów wykańczania niewygodnych osób oraz spektakularnych śmierci z resztkami mózgu i czaszki na ścianie. Te pełnokrwiste opisy pobudzają wyobraźnię, niczym dobry film akcji.


 
W odróżnieniu od typowej powieści sensacyjnej, w "Selekcjonerze" czytelnik napotyka także wątek nadnaturalny pod postacią obecności samej Faith i tajemnicy związanej z jej istnieniem. Trudno przy kreacji tej postaci nie wysnuć wniosku, że autor inspirował się chociażby filmem "Terminator". Poza tym, ciekawą jest sama koncepcja naszego świata, jaką Dorian Zawadzki przemyca ukazując rolę Faith, która swój wyraz znajduje w Epilogu wyjaśniającym sporo niedomówień powstałych w trakcie czytania powieści.


Z pewnością nie wszystkim spodoba się odnalezione w tej książce połączenie sensacji z wątkiem metafizycznym, gdyż taka hybryda fabularna może okazać się sporą niespodzianką. Dorian Zawadzki tworząc swój debiut, ewidentnie podjął się niełatwego wyzwania i muszę przyznać, że mu sprostał, fundując czytelnikowi oryginalną historię, w której strzelaniny i morderstwa stanowią niejako tło do bardziej angażujących przemyśleń. W kontekście tym świetnie odnajduje się sam tytuł książki, którego znaczenie czytelnik odkrywa w miarę rozwoju toku akcji.

 

https://www.subiektywnieoksiazkach.pl

Link do opinii
Inne książki autora
Napisz mi jak zabić
Dorian Zawadzki0
Okładka ksiązki - Napisz mi jak zabić

Podczas tego śledztwa będzie trzeba nagiąć wiele przepisów... Śląska prowincja. Na wiejskiej polanie zostają odnalezione zwłoki poczytnego autora...

Kobieta w masce
Dorian Zawadzki0
Okładka ksiązki - Kobieta w masce

Jak odkryć prawdę, kiedy wszyscy kłamią? Nieodległa przyszłość. Świat zmaga się ze skutkami globalnego ocieplenia. Na terenie eksperymentalnego garnizonu...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska
Domek na końcu świata
Kilka niedużych historii
Katarzyna Wasilkowska
Kilka niedużych historii
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina
Sercem i rozumem
Dobry chłopak
Iwona Wilmowska
Dobry chłopak
Bez opamiętania
Paulina Wysocka-Morawiec
Bez opamiętania
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy