Serafina

Ocena: 5.2 (10 g³osów)
Królestwo Goreddu zamieszkuj± ludzie, a tak¿e smoki przybieraj±ce ludzk± postaæ. ¯yj± obok siebie, jednak pokój miêdzy nimi pozostaje niepewny. Kiedy ginie cz³onek rodziny królewskiej, a zbrodnia wydaje siê smoczym dzie³em, pokojowi i traktatowi miêdzy obiema rasami zaczyna groziæ powa¿ne niebezpieczeñstwo... W samym ¶rodku tej historii znajduje siê Serafina, utalentowana muzyczka, która przybywa na dwór jako asystentka nadwornego kompozytora. Wkrótce anga¿uje siê w ¶ledztwo w sprawie morderstwa i odkrywa ¶lady mrocznego spisku maj±cego na celu zniszczenie pokoju w Goreddzie. Jednak¿e Serafina ukrywa tajemnicê – i ¼ród³o swojego talentu – a je¶li wyjdzie ona na jaw, jej ¿ycie znajdzie siê w powa¿nym niebezpieczeñstwie.

Informacje dodatkowe o Serafina:

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2014-10-08
ISBN: 978-83-7480-452-3

wiêcej

Kup ksi±¿kê Serafina

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Serafina - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - Hell-and-Heaven
Hell-and-Heaven
Przeczytane:2016-08-17, Ocena: 5, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki- konkurs, Mam,
Ksi±¿ka jakich ma³o, która zag³êbia siê w smoczy ¶wiat. Autorka Rachel Hartman sama ustali³a ¶wiat nazwy krain jak i rodzajów smoków-co jest na plus, gdy¿ ukazuje ca³± wyj±tkowo¶æ tej ksi±¿ki. Szerokie opisy pobudzaj±ce nasz± wyobra¼niê. G³ówna bohaterka bardzo mi siê spodoba³a nie tylko z opisu zewnêtrznego ale i wewnêtrznego poprzez jej decyzje.
Avatar u¿ytkownika - Magnolia93
Magnolia93
Przeczytane:2015-10-15, Ocena: 6, Przeczyta³am,
Istniej± takie ksi±¿ki w których pomimo ¿e postaæ jest w wieku nastoletnim, ale postêpuj±ca jak w pe³ni doros³y i do¶wiadczony cz³owiek, to spokojnie mog± je przeczytaæ tak¿e osoby nieco doro¶lejsze. Ta duologia niestety do tej kategorii nie nale¿y. Serafina, narratorka i bohaterka, ma 16 lat i zachowuje siê doro¶lej od jej rówie¶niczek w jej wieku. Odpowiedzialna, sumienna, sympatyczna, o szerokiej wiedzy, wysokiej kulturze osobistej i talencie muzycznym (zyska³a u mnie wielkiego plusa za te wszystkie jej cechy), ale ma problemy bardzo podobne do obecnych nastolatek. W tej czê¶ci s± poruszone ró¿ne tematy, np. problem z samoakceptacj± spowodowane jej pochodzeniem i k³amanie ze strachu wraz z tym, co za tym idzie. Nie brakuj± te¿ problemy zwi±zane ze stref± sentymentaln±, ale nie jest to przedstawiony w sposób nachalny czy ciê¿ki (dla ciekawskich, nie ma trójk±tów mi³osnych), i w przyja¼ni. Oczywi¶cie historia nie wpada zupe³nie w obyczajówkê. Serafina ma dziwne zdolno¶ci i co¶, co podkre¶la jej pochodzenie. S± smoki posiadaj±ce swoj± kulturê (ich zachowanie przypomina³ mi Wolkanów ze "Star Treka"). S± ró¿ne postacie, osobi¶cie polubi³am Ormê, fajny go¶æ, Kiggsa, kulturalny i inteligentny, choæ czasami by³ zbyt sztywny w swoim sposobie bycia, i Glisseldê, za jej otwarto¶æ. Jest niby w±tek kryminalny, ale tym bli¿ej zakoñczenia, tym historia staje siê rozleg³a, z wieloma zaskakuj±cymi elementami i nabiera tempa. T³a tych wszystkich wydarzeñ s± bardzo wyraziste. Osobi¶cie mia³am wra¿enie jakbym to wszystko widzia³a w³asnymi oczami i s³ysza³a w³asnymi uszami. To miasto za¶nie¿one, ten ca³y ruch przed wa¿nymi wydarzeniami kalendarzowymi i wiele innych rzeczy, z d¼wiêkami i muzyk± w tle. Jest ma³y s³owniczek, choæ trochê szkoda ¿e nie ma tam zdjêæ instrumentów muzycznych. Nie powiem, ¿e siê nie nudzi³am, poniewa¿ maj±c skoñczone 22 lata, wyros³am ju¿ z pewnych rzeczy, momentami by³o przewidywalnie, a tak¿e nie raz mêczy³y mnie ró¿ne opisy, które uwa¿a³am za niepotrzebne. Niestety recenzje, które czyta³am nie poruszy³y sprawy dotycz±cej kategorii wiekowej, dlatego jak ju¿ znalaz³am siê z ksi±¿k± pod nosem... Dwoma, za jaki¶ czas przeczytam drug± czê¶æ. Dlatego moja ocena trochê jest subiektywna, a bardziej obiektywna, poniewa¿ strasznie szkoda by mi by³o obni¿yæ ocenê, gdy widzê jak bardzo ta ksi±¿ka jest warto¶ciowa i oryginalna. Warto¶ciowa nie tylko dlatego, ¿e przedstawia ró¿ne problemy i jak zosta³y zwalczone, ale tak¿e jak podchodziæ do drugiego cz³owieka, jak siê obserwuje, s³ucha, zadaje pytania, analizuje odpowiedzi i fakty i jak wyci±gn±æ wnioski. Serdecznie polecam nastolatkom mniej wiêcej w wieku bohaterki.
Avatar u¿ytkownika - Roseka
Roseka
Przeczytane:2015-07-14, Ocena: 3, Przeczyta³am, Mam,
Recenzja pochodzi z: http://recenzje-rose.blogspot.com/ "Mi³o¶æ to nie choroba." Mi³o¶æ jest wspania³ym uczuciem. To ona nadaje sens ¿yciu, wype³nia nasze serce, daje si³ê ka¿dego dnia. Niekoniecznie musi to byæ mi³o¶æ do naszej "drugiej po³ówki". Równie¿ do rodziny, pasji, przyjació³ - ka¿da mi³o¶æ odmienia nasze ¿ycie oraz postêpowanie. Aczkolwiek w Goreddzie nie ka¿dy tak s±dzi. Saarantrai - czyli smoki, które przybieraj± ludzk± postaæ - wzbraniaj± siê przed mi³o¶ci±. Jakiekolwiek nadmierne zaanga¿owanie emocjonalne ze strony saara, grozi wyciêciem, które ma na celu usuniêcie k³opotliwych wspomnieñ. "- Mi³o¶æ wymaga znacz±cej korekty - powiedzia³. - Uczymy naszych studentów, by jak najstaranniej chronili siê przed tym stanem emocjonalnym. Stanowi ona prawdziwe niebezpieczeñstwo dla saarów, gdy¿, jak powinna¶ wiedzieæ, nasi uczeni, którzy siê zakochuj±, nie chc± wracaæ. Ju¿ nie chc± byæ smokami." (s.373) "Mój rz±d podj±³ zdecydowane kroki przeciwko wszelkiej przesadnej uczuciowo¶ci, ale szczególnie mi³o¶ci, i post±pili¶my w³a¶ciwie. Ale bêd±c tutaj, bêd±c tym, z ciekawo¶ci chcia³bym poczuæ wszystko choæ raz. Wyma¿± mój umys³, kiedy wrócê do domu... nie chcê siê zatraciæ... ale chcia³bym zmierzyæ to niebezpieczeñstwo, spojrzeæ prosto w przera¿aj±c± paszczê mi³o¶ci, prze¿yæ jej morderczy podmuch i znale¼æ lepsze sposoby, by leczyæ tych, którzy cierpi± na tê przypad³o¶æ." (s.373) Mimo tego, ¿e pokój miêdzy smokami a lud¼mi trwa ju¿ od 40 lat, mieszkañcy nie czuj± siê komfortowo w¶ród saarantrai. Obie strony staraj± siê przestrzegaæ Traktatu, lecz to nie wystarcza. Goreddczycy pamiêtaj± krwawe masakry z udzia³em smoków i nie potrafi± o tym zapomnieæ. Strach i przera¿enie s± g³êboko zakorzenione w ich mentalno¶ci. Ciê¿ko równie¿ nie dostrzec wzajemnej pogardy miêdzy stronami, choæ staraj± siê tego nie okazywaæ. Czy ludzie kiedykolwiek zaufaj± smokom? Czy ju¿ na zawsze bêd± patrzeæ na siebie z wrogo¶ci±? Jak d³ugo bêd± utrzymywaæ rozejm? Pozorn± harmoniê zak³óca zabójstwo ksiêcia Rufusa, gdy¿ wszystko wskazuje na atak smoka. Co wiêcej, saarantrai nie mog± przybieraæ swej prawdziwej formy bez zezwolenia, co jeszcze bardziej niepokoi ludno¶æ. Kto zabi³ cz³onka rodziny królewskiej i dlaczego? Czy na prawdê dokona³ tego smok, czy te¿ cz³owiek upozorowa³ wszystko, aby zburzyæ pokój miêdzy gatunkami? Wszystkie wydarzenia obserwujemy z punktu widzenia Serafiny - m³odej, piêknej i uzdolnionej dziewczyny, która jest asystentk± dworskiego kompozytora. G³ówna bohaterka szybko zdoby³a moj± sympatiê. Inteligentna, sprytna, a czasem przebieg³a, nie¶wiadoma swej ogromnej odwagi, której niejeden móg³by jej pozazdro¶ciæ. Co wiêcej, skrywa sekret, którego ujawnienie grozi³oby natychmiastow± ¶mierci±. Teoretycznie nie ma prawa bytu. Praktycznie ¿yje ukrywaj±c sw± prawdziw± naturê. Przyznam szczerze, ¿e pierwszym impulsem, który nak³oni³ mnie do zakupu tej ksi±¿ki by³a ok³adka. Smok oraz tajemnicza postaæ w¶ród drzew od razu wzbudzili moje zainteresowanie. A opis od wydawcy tylko pog³êbi³ moje zaintrygowanie. Ale niestety, lektura nie spe³ni³a moich oczekiwañ. Nie uwa¿am, ¿e jest z³a, aczkolwiek spodziewa³am siê czego¶ bardziej wci±gaj±cego, rozbudowanej akcji. Informacja o tym, ¿e pokój miêdzy obiema rasami wisi na w³osku sprawi³a, ¿e oczekiwa³am konfliktu, k³ótni, a mo¿e i nawet wojny. Powie¶æ natomiast skupia siê na poszukiwaniu mordercy. Taka koncepcja tak¿e by³a interesuj±ca, jednak¿e poczu³am siê troszkê rozczarowana. Momentami ksi±¿ka by³a dla mnie nu¿±ca, niemniej jednak nie ¿a³ujê czasu spêdzonego z ni±. W sierpniu zostanie wydana druga czê¶æ £uska w cieniu. Mam nadziejê, ¿e druga czê¶æ oka¿e siê bardziej wci±gaj±ca ni¿ pierwsza. Polecam ksi±¿kê choæby ze wzglêdu na jej oryginalno¶æ. Osobi¶cie pierwszy raz zetknê³am siê ze ¶wiatem, w którym smoki przemieniaj± siê w ludzi. Za koncepcjê ogromny plus, choæ mo¿na by³o go lepiej wykorzystaæ. Liczê na to, ¿e Rachel Hartman w drugim tomie jeszcze szerzej roz³o¿y skrzyd³a.
Avatar u¿ytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2014-10-30, Ocena: 6, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2014, Mam,
Przed blisko czterdziestu laty Królestwo Goreddu zawar³o ze smoczym rodzajem Traktat zakañczaj±c tym samym d³ugoletnie krwawe wojny pomiêdzy obiema rasami. Od tamtej pory zarówno ludzie jak i smoki staraj± siê ¿yæ obok siebie, w zgodzie i w pokoju, staraj±c siê przestrzegaæ wszystkich postanowieñ rozejmu. Ci drudzy zobowi±zani s± pozostawaæ w ludzkiej formie (jako tzw saarantrai) w obrêbie murów miasta, a za ka¿d± nieautoryzowan± przemianê s± srogo karane. Jedynie podczas tzw procesji piêcioletniej wolno im przybraæ sw± prawdziw± formê i przemaszerowaæ ulicami miasta wraz z królewskim orszakiem dla uczczenia rocznicy Traktatu. Z zbli¿aj±cej siê czterdziestej rocznicy podpisania Traktatu, do miasta ma przybyæ sam Ardmagar Comonot, smoczy genera³, który przed laty w imieniu jego gatunku zawar³ rozejm z królow± Goreddu. Tymczasem podczas polowania ginie ksi±¿ê Rufus i wszystko wskazuje na to, ¿e jest to sprawka jednego ze smoków. W¶ród mieszkañców królestwa narasta coraz wiêkszy niepokój. Pokój pomiêdzy lud¼mi a smokami wisi na w³osku... W samym ¶rodku tych wydarzeñ znajduje siê Serafina, asystentka nadwornego kompozytora, niezwykle uzdolniona muzycznie dziewczyna, od dziecka kszta³cona przez Ormê, jednego z saarantrai, która zmuszona jest skrzêtnie ukrywaæ pewn± tajemnicê. Gdyby ujrza³a ona ¶wiat³o dzienne, ¿yciu jej oraz najbli¿szych jej osób grozi³oby ¶miertelne niebezpieczeñstwo. Dziêki swym niezwyk³ym zdolno¶ciom oraz wspomnieniom zmar³ej matki wpada na trop spisku maj±cego na celu obalenie rz±dów Comonota i powrotu dawnych czasów, kiedy to smoki rz±dzi³y przestworzami i polowa³y na ludzi. Tylko jak zapobiec najgorszemu nie wyjawiaj±c jednocze¶nie prawdy o sobie? "Prawdy nie nale¿y wypowiadaæ na g³os. Oto akceptowalne k³amstwo." "Serafina" to pierwszy tom serii pod tym samym tytu³em, a zarazem literacki debiut amerykañskiej pisarki Rachel Hartman. Gdybym nie potwierdzi³a tej informacji na oficjalnej stronie autorki, nie uwierzy³abym, i¿ jest to jej pierwsza powie¶æ. Jest przemy¶lana i doskonale napisana. Wci±ga od pierwszych stron i nie sposób siê od niej oderwaæ. Zakoñczenie za¶ sprawia, ¿e mam ochotê od razu siêgn±æ po kontynuacjê - która nota bene za granic± ma ukazaæ siê w marcu przysz³ego roku. "Nie rozumia³am, ¿e noszê przed sob± samotno¶æ na talerzu, a muzyka stanie siê padaj±cym na mnie ¶wiat³em." Hartman zabra³a mnie do ¶wiata g³ównej bohaterki. Pozwoli³a mi poznaæ nie tylko jej burzliw± historiê, ale równie¿ poczuæ targaj±ce ni± emocje, a zw³aszcza skrywane lêki. Serafina odk±d pamiêta zmuszona jest do ukrywania prawdy o sobie, tej najwiêkszej i przera¿aj±cej rodzinnej tajemnicy, która mog³aby doprowadziæ do jej zguby. ¯yje w k³amstwie na ka¿dym kroku uwa¿aj±c na to, by siê niczym nie zdradziæ. Nieustannie toczy wewnêtrzn± walkê pomiêdzy tym, czego pragnie jej serce, a tym, co podpowiada jej rozum. Zmar³a matka pozostawi³a jej dziedzictwo, które uwa¿a za prawdziwe przekleñstwo i przyczynê swej samotno¶ci. Zmuszona jest równie¿ do opieki nad Ogrodem Grotesek znajduj±cym siê w zakamarkach jej umys³u. Gdyby tego nie robi³a, w najmniej spodziewanych momentach nap³ywa³yby do niej pozbawiaj±ce j± ¶wiadomo¶ci wizje gro¿±ce ujawnieniu jej sekretu. "Czasami prawda ma problem z przebiciem murów naszych przekonañ. K³amstwo, odziane w stosown± liberiê, przechodzi o wiele ³atwiej." Bardzo interesuj±c± postaci± jest Orma, smok, który od wielu ju¿ lat ¿yje w¶ród ludzi jako saarantrai, choæ ci o nim nie wiedz±. Bêd±c uczonym zwolniony jest bowiem z noszenia obowi±zuj±cego inne saarantrai dzwoneczka zdradzaj±cego ich prawdziw± naturê. Pozostaje pod baczn± obserwacj± smoczych Cenzorów, którzy podejrzewaj±, i¿ tak d³ugotrwa³e przebywanie w¶ród ludzi mo¿e doprowadziæ do zak³ócenia jego umys³owej równowagi, co przejawiaæ siê mo¿e w okazywaniu uczuæ, które jego rodzajowi s± zupe³nie obce. Najwiêksz± za¶ skaz±, jaka mo¿e spotkaæ smoka, jest mi³o¶æ, któr± uwa¿aj± za najgorsz± z mo¿liwych chorób. Nie rozumiej± jej istoty. Upatruj± w niej jedynie nieuniknione d±¿enie do samozag³ady. Dlatego te¿ wszelkie jej przejawy w¶ród smoczej rasy s± z miejsca têpione i likwidowane. "Uszkodzony" smok zostaje poddany tzw wyciêciu, co w praktyce oznacza, ¿e z jego umys³u usuniête zostaj± k³opotliwe wspomnienia. Orma, bêd±cy od wczesnego dzieciñstwa nauczycielem Serafiny, sporo opowiada³ jej o smokach, ich naturze, zasadach rz±dz±cych ich ¿yciem. Ale i on, tak samo jak ona, ma swoje tajemnice, których pilnie strze¿e. Oboje wiedz±, jak to jest ¿yæ w ukryciu, z ci꿱cym na sercu sekretem, którego nie mog± nikomu wyjawiæ. Nie, je¶li nie chc± rozstaæ siê z tym ¶wiatem... "S± melodie, które przemawiaj± równie dobitnie jak s³owa, które p³yn± logicznie i w sposób nieunikniony z jednego, czystego uczucia." Ciekawym akcentem w powie¶ci jest delikatny, nie wysuwaj±cy siê na pierwszy plan w±tek mi³osny. Dwie osoby, dwa serca, dwa ró¿ne ¶wiaty. Ona to rzecz jasna nasza g³ówna bohaterka. On to kto¶, na kim ci±¿± nie tylko obowi±zki wynikaj±ce z jego obecnego zajêcia, ale równie¿ zobowi±zania wzglêdem innej osoby, z któr± w przysz³o¶ci ma zwi±zaæ swe ¿ycie. Rodz±ce siê pomiêdzy nimi uczucie, pomimo wszystkich pojawiaj±cych siê po drodze przeszkód, stopniowo rozkwita i dodaje rumieñców ca³ej historii. Z przyjemno¶ci± przypatrywa³am siê tej dwójce - ich nie¶mia³ym u¶miechom, ukradkowym spojrzeniom i próbom walki z uczuciem, które niczym w szekspirowskim "Romeo i Julii" nie powinno mieæ prawa bytu. Wiadomo jednak, ¿e mi³o¶æ nie wybiera, a im usilniej staramy siê z ni± walczyæ, tym jeszcze bardziej zbli¿a ona do siebie dwoje zakochanych ludzi. Po przeczytaniu "Serafiny" wiem jedno - to pocz±tek serii, która ma ogromn± szansê staæ siê jedn± z mych ulubionych. Z niecierpliwo¶ci± wyczekiwaæ bêdê kontynuacji, by poznaæ dalsze losy bohaterów, którzy stali mi siê bliscy podczas lektury powie¶ci. A tymczasem polecam waszej uwadze czê¶æ pierwsz±. Wielkie sekrety, zakrojone na szerok± skalê intrygi i spiski, tajemnicze morderstwo... oraz mi³o¶æ - to wszystko czeka na was tu, na stronicach "Serafiny" i a¿ prosi siê o to, by¶cie siêgnêli po ksi±¿kê, dali siê wci±gn±æ w wir wydarzeñ i zapomnieli o otaczaj±cym was ¶wiecie. Ja jej na to pozwoli³am i absolutnie nie ¿a³ujê! Cudowna historia... Moja ocena: 6/6 http://magicznyswiatksiazki.pl/serafina-rachel-hartman-recenzja-568/

Pokój miêdzy lud¼mi a smokami jest zagro¿ony, kiedy ginie wa¿na w królestwie osoba. Wszystko wydaje siê stracone. W rozwi±zanie tej mrocznej sprawy zag³êbia siê Serafina, bardzo utalentowana muzyczka, która g³êboko w sobie skrywa tajemnicê. I to tak±, której odkrycie na zawsze mog³oby zmieniæ wszystko. ¦wietna ksi±¿ka nie tylko dla nastoletniego czytelnika. W fantastycznej otoczce zawiera w tre¶ci wa¿ne problemy, które mog± dotyczyæ ka¿dego - chocia¿by samoakceptacja. Zarówno poruszanie wa¿nych tematów, jak i smocza otoczka doskonale oddaj± klimat ksi±¿ki i sprawiaj±, ¿e chce siê wiêcej.

Serafina m³oda dziewczyna, która szybko straci³a makê, o której nikt nie chce mówiæ. Wszystko co siê z ni± wi±za³o, ojciec próbuje ukryæ i zniszczyæ. Dziewczyn± targaj± trune wizje, które czêsto koñcz± siê utrat± przytomno¶ci.  Momo i¿ dziewczyna nie jest szc¿êsliwa los obchodzi siê z ni± coraz okrótniej. Przera¿ona jest, gdy na jej ciele pojawiaj± siê smocze ³uski...

Avatar u¿ytkownika - Ashka
Ashka
Przeczytane:2019-02-10, Ocena: 6, Przeczyta³am, Mam,
Avatar u¿ytkownika - sylwia379
sylwia379
Przeczytane:2018-08-03, Ocena: 5, Przeczyta³am,
Avatar u¿ytkownika - Sil
Sil
Przeczytane:2015-02-14, Ocena: 5, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2015, Do recenzji, Posiadam,
Inne ksi±¿ki autora
£uska w cieniu
Rachel Hartman0
Ok³adka ksi±zki - £uska w cieniu

Królestwo Goreddu – ¶wiat, w którym ludzie i smoki ¿yj± w niepewnej równowadze, a ci nieliczni, którzy s± jednocze¶nie lud¼mi i smokami, musz± ukrywaæ...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa