Serce świadomości

Nowa książka Ebena Alexandra, autora międzynarodowego bestsellera DOWÓD, znakomitego naukowca i wykładowcy Harvardu, który doświadczył życia po śmierci.

Szanowany neurochirurg, sceptyk i racjonalista, w czasie kilkudniowej śpiączki przeżył śmierć kliniczną i doświadczył życia po drugiej stronie. To wydarzenie wstrząsnęło jego światopoglądem. Był tak głęboko przekonany o autentyczności tego doznania, że postawił na szali swoją karierę naukową, aby zbadać zjawiska niewytłumaczalne i oddać sprawiedliwość tym, którzy ich doświadczyli.

Eben Alexander naukowymi metodami bada zjawiska niewyjaśnione: od przeczuć, proroczych snów czy déjà vu, które dobrze znamy, po kontakty ze zmarłymi, telepatię, doświadczenia nieba, uzdrawianie za pomocą energii, wspomnienia z minionych wcieleń czy przebłyski geniuszu. Łączy wywód naukowy ze świadectwami osób, które doświadczyły niewytłumaczalnego.

Serce świadomości to książka, która dowodzi, że to, co niewyjaśnione, mówi więcej o rzeczywistości wokół nas, niż zwykliśmy sądzić. Pokazuje, że te doświadczenia są prawdziwe, głębokie i wartościowe. Największa zagadka nauki może stać się dla nas prawdziwym źródłem wewnętrznej mądrości i spełnienia.

Informacje dodatkowe o Serce świadomości:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2019-03-13
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-240-5616-3

Tagi: popularnonaukowe

Kup książkę Serce świadomości

Serce świadomości - opinie o książce

Życie ludzkie dla wielu osób, które interesują się zjawiskami niewyjaśnionymi stanowi ogromną tajemnicę, która sprawia, że tajemnicze zagadki związane z tym niecodziennym światem wzbudzają ogromne zainteresowanie znawców, którzy pochłonięci są zdobywaniem nowych wiadomości z dziedzin nauk medycznych.

Autor książki pt. '' Serce świadomości. Podróż neurochirurga w świat zjawisk niewyjaśnionych'' znany lekarz, neurochirurg, sceptyk i racjonalista Eben Alexander wraz ze współautorką Karen Newell mieli okazję zagłębić i doświadczyć tego, co my nie widzimy na co dzień i nie przeżywamy, ale za to słyszymy o tych zjawiskach.

Sam autor miał, możliwość zrelacjonowania jak wygląda, podróż z jego punktu widzenia ryzykując, własnym życiem doświadczając śmierci klinicznej. Podzielił się w książce z Czytelnikami własnymi spostrzeżeniami i refleksją.

Opowiadał o przykładach pacjentów, o tym również jak sam się czuł jako pacjent.

Eben Alexander jest, odważnym lekarzem wiedzącym czego oczekuje, sprawdzając przy tym, jak wygląda od strony badawczej się ten niezwykły świat, który stanowi źródło tajemnic medycznych wartych odkrycia na każdym szczeblu wiedzy medycznej, który wymaga poświęcenia mu szczególnej uwagi.

Książka ta składa się z 16 rozdziałów, słów przedmowy zamieszczonych od autora, w których wyjaśnia Czytelnikom, jakie ta książka zawiera zagadnienia, czym będzie zajmował w pięciu pierwszych rozdziałach, a następnie od 6 do 16 rozdziału będą opisywane przykłady dotyczące technik i narzędzi przydatnych, aby dowiedzieć się coś więcej w tematach, które mogą wzbudzić zainteresowanie związane ze wszechświatem.

Na sam koniec kieruje słowa podziękowania dla współautorki Karen Newell, która to wraz z jej autorem wyjaśniała i dopracowywała ich wspólne medyczne przesłanie oraz umiejscowione są na samym końcu rozdziałów 2 dodatki Dodatek A,- Gdzie w mózgu znajduje się ośrodek pamięci? Dodatek B- Kilka komentarzy na temat paradoksu pomiaru w fizyce kwantowej.

Dla mnie jako Czytelniczki istotny był przekaz językowy i czy we właściwy sposób autor podzielił, się swoją zawodową wiedzą uczestnicząc w odważnej podróży, która dla niego samego była fascynacją i dały po drodze wiele osobistych uwag i udzielił nam odpowiedzi na wiele trudnych pytań z dziedziny medycyny, które nie są tak do końca znane, ale za to są interesująco wyjaśnione.

Dodatkowym elementem w tej książce są, nie tylko jest trafnie dobrane tematy umieszczone w rozdziałach, ale umiejętne skorzystanie przez autora z trafnej literatury fachowej w poszukiwaniu zrozumienia prawdziwej fascynacji świata zjawisk niewyjaśnionych.

Wydawnictwu Znak dziękuje za podarowanie egzemplarza książki do zrecenzowania autorstwa Ebena Alexandra pt. '' Serce świadomości. Podróż neurochirurga w świat zjawisk niewyjaśnionych''.

Polecam przeczytać tę książkę.

Eben Alexander to znany i szanowany neurochirurg. Sceptyk i racjonalista zmienił swoje podeście do świata po niezwykłym przeżyciu. 10 listopada 2008 roku stracił przytomność i trafił do szpitala. W wyniku bakteryjnego zakażenia opon mózgowo-rdzeniowych zapadł w śpiączkę. Siedem dni było dla Ebena niezwykłym przeżyciem, ponieważ doświadczył pięknej podróży. Po przebudzeniu postawił na szali swoją karierę, by zrozumieć i wyjaśnić swoje doświadczenia.

Książka podzielona jest na szesnaście rozdziałów, z czego pierwsze sześć dotyczą w szczególności nauki. Neurologia, fizyka kwantowa i dużo fachowych określeń. Autor poszukuję wyjaśnień, rozmawia ze specjalistami i uczestniczy w licznych spotkaniach. Przyznaję, że te rozdziały momentami były nużące i brakowało mi w nich mocniejszych akcentów. Dalej jest już znacznie lepiej i dałam się porwać historii opowiedzianej przez Ebena. Autor wraz z Karen Newell, która w pewnym sensie jest duchowym przewodnikiem bohatera, pomaga mu zrozumieć pojęcie duchowości i CZEGOŚ więcej.

Eben to chirurg, sceptyk i racjonalista. Może się wydawać, że on nie powinien podważać nauki. Bardzo mi się podoba, że podróż, jakiej doświadczył podczas śpiączki, zmieniła jego poglądy i otworzyła oczy na świat. Podaję przykłady i to całkiem trafne, które skłaniają do zastanowienia i rozważenia różnych możliwości.

Każdy czytelnik inaczej podejdzie do tej historii. Wszystko zależy od przekonań i wiary. Sceptycy podważą słowa Ebena i zakwestionują jego opowieść o niezwykłej podróży, która zamiast siedem dni, trwała kilka miesięcy, a może i lat. Sam autor tak właśnie pomięta to przeżycie. Lekarze jednak zgadzają się z jednym. Zainfekowany bakteriami mózg neurochirurga, nie był w stanie tworzyć takich obrazów. Czy autor kłamał? Wątpię. Po co ryzykowałby karierę i reputację? Więżący uwierzą, że Eben doświadczył nieba, czy czegoś w tym rodzaju. Wiele osób opisuje swoje doświadczenia z pogranicza śmierci i opowiada o śmierci klinicznej, lecz to Eben Aleksander zyskał największy rozgłos. Jego opowieść jest poparta przykładami i częściowo nauką, więc tym bardziej jest intrygująca.

„Serce świadomości” to niezwykła książka. Zmusza do zastanowienia się nad ludzką egzystencją i ściśle przyjętymi zasadami. Z pewnością na niektóre tematy trzeba się otworzyć i uwierzyć, by zrozumieć. Ja sama momentami byłam zbyt sceptyczna i traciłam wiarę. Autor nie narzuca swoich poglądów, on stara się otworzyć innym oczy na świat i jego niewyjaśnione cuda. Książkę jak najbardziej polecam! 7/10

Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2020-03-14, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2020,

'' Gotowość do odrzucenia wcześniejszych przekonań i dociekliwość bardzo pomagają zgłębiać tajniki świadomości ''

Nie czytałam dwóch poprzednich książek tego autora . '' Serce świadomości '' zostało mi podrzucone przez znajomą, która wie że lubię tematy z szeroko pojętego gatunku parapsychicznego i ogólnie z całego ogromu PSI. Znajoma uznała że książka powinna mi się spodobać. Jednak ja nie jestem do końca z niej zadowolona . Nie neguję tego że Pan Alexander z pewnością jest świetnym neurochirurgiem i doskonale zna się na swojej profesji . Jednak '' opowiadaczem '' jest raczej marnym . Książka ma ponad 460 stron, jednak ciut ciekawiej zrobiło się dopiero po około 150 stronach . Pan doktor opowiada o swoich przeżyciach z czasu kiedy według swoich szanownych kolegów lekarzy monitorujących jego tygodniową śpiączkę, żadnych przeżyć mieć nie miał prawa . Ponieważ wszystkie wskaźniki badające aktywność mózgu, wyraźnie wskazywały że takowej pacjent Eben, nie wykazuje. Trochę w tej lekturze było grochu i kapusty i innego miszmaszu. Jest więc trochę o medium i kontaktach ze swoimi bliskimi zmarłymi, trochę o reinkarnacji i wyborach przyszłych żyć i..rodziców. O efekcie placebo, spiralach, energiach i świadomym śnieniu itd. Autor wspomina też słynną już klasyczną książkę Raymonda Moody'ego z roku 1975 '' Życie po życiu '' , którą ja w końcówce lat 90 - tych czytałam z zapartym tchem i z wypiekami na twarzy. Pan Eben nie omieszkuje też niejako mimochodem nadmienić iż poznał osobiście sławnego Moody'ego na jednej z licznych konferencji w których brał udział . Zmuszona jestem przyznać że mimo tylu kartek w książce '' Serce świadomości '' ja niczego nowego się z niej nie dowiedziałam. Mimo wszystkich liźniętych tematów , są to informacje które plątają się po różnych publikacjach z tego gatunku literatury . W omawianej pozycji jest dość skąpa relacja autora z jego własnych przeżyć w śpiączce, a dalej są przywoływane różne pozycje , cytaty i opowieści innych osób i to właśnie było w tej książce najciekawsze , relacje innych osób o ich przeżyciach . Raczej nie sięgnę po inne pozycje pana doktora . Tę książkę oceniam zaś tylko na '' może być ''.

„Serce świadomości” to zadziwiająca podróż, w którą zabiera nas Eben Alexander, ceniony neurochirurg. Autor doświadczył śmierci klinicznej,  a w jego pamięci zapisały się wspomnienia z drugiej strony. Co więcej, nikt nie dawał mu szans na przeżycie. A jednak dziś wciąż jest z nami, choć jego życie i jego poglądy wyglądają zupełnie inaczej.

Za lekturę książki zabierałam się z wielką ciekawością. Bardzo cenię sobie tego typu historie, które nie tylko pozwalają mi dowiedzieć się czegoś nowego, ale także zwracają moja uwagę na istotne sprawy. A nie da się ukryć, że zagadnienia związane z tą tematyką zdecydowanie do tych ważnych się zaliczają. Mogą przecież zmienić całe nasze życie…

Duże zainteresowanie książkową tematyką pogłębiło się jeszcze w obliczu faktu, że Alexander za punkt swoich rozważań przyjął własne przeżycia. Doświadczył czegoś wstrząsającego i postanowił ten temat zgłębić oraz podzielić się z innymi. Można by powiedzieć, że to nie jest historia dla niedowiarków. Warto jednak dodać, że autor książki również kierował się wcześniej logiką i racjonalizmem. No właśnie- wcześniej.

Na stronach powieści mamy okazję wraz z Alexandrem przyjrzeć się wielu intrygującym zjawiskom, których w dużej mierze nie sposób wyjaśnić. I właśnie to wydaje się być w nich najciekawsze, w tym miejscu należy sobie zadać pytanie, na ile to wszystko jest dla nas realne, jak głęboko jesteśmy w stanie posunąć się w zgłębianiu wiedzy na ten temat. Telepatia, reinkarnacja, kontakty z duchami, przeczucia- to tylko kilka kwestii, jakie zostały opisane na stronach powieści.

Podczas lektury towarzyszyło mi wiele pytań. Czasami miałam wrażenie, że w mojej głowie panuje chaos i bałagan. Snułam refleksje i zastanawiałam się, na ile opisywane tematy są mi rzeczywiście bliskie. A wydaje mi się, że wbrew temu, co można by pomyśleć, każdy z nas mógłby znaleźć w tym utworze coś dla siebie. Dwukrotnie miałam w życiu bardzo silne przeczucie, niewytłumaczalne, ale takie, które się sprawdziło. Czy Wy też mieliście do czynienia z podobnymi zjawiskami?

Alexander pisze o rzeczach ważnych, ale również trudnych. Nie będę ukrywać, że w moim odczuciu lektura książki okazała się dość ciężką przeprawą. Mimo że kwestie poruszane w tym utworze naprawdę mnie zaciekawiły, to jednak dość trudno szło mi podążanie za piórem neurochirurga. Dlatego też tę lekturę sobie dawkowałam, poświęcając się jej w ciszy i skupieniu, po trochę, przez kilka dni. Jeśli jednak takie zjawiska rzeczywiście Was interesują, lub też macie podobne doświadczenia, nie pozwólcie by trudniejszy język okazał się dla Was barierą nie do pokonania i sięgnijcie po tę opowieść.

„Serce świadomości” to historia rzeczy wielkich, niezgłębionych i niewyjaśnionych. To kwestie, nad którymi można i trzeba pracować. To zbiór zagadek. Zaskakujące połączenie nauki i wiary. Ale przede wszystkim to utwór, którego autor nie próbuje przekonać nas do niczego na siłę, po prostu zachęca, by podchodzić do wszystkiego z otwartym umysłem.

Avatar użytkownika - czyczytasz
czyczytasz
Przeczytane:2019-04-08, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Serce świadomości" to prawdziwa historia mężczyzny, który przeżył śmierć kliniczną i doświadczył życia po śmierci. Eben Alexander to szanowany neurochirurg znany ze swojego naukowego i bardzo racjonalnego podejścia do kwestii życia i śmierci. Doświadczając śmierci klinicznej musiał jednak przewartościować swoje życie i światopogląd. Mężczyzna postanowił zbadać niewyjaśnione zjawiska naukowymi metodami i przeanalizować uzyskane wnioski na podstawie własnych doświadczeń. Zajmuje się między innymi przeczuciami, snami proroczymi czy nawet wspomnieniami z minionych wcieleń. Ta książka to bardzo udane połączenie nauki z duchowością i osobistymi przeżyciami osób, które doświadczyły niewytłumaczalnych zjawisk. Nigdy nie ukrywałam, że do życia podchodzę zdecydowanie racjonalnie i staram się zawsze znaleźć naukowe wyjaśnienia dla każdego zjawiska. Po lekturze tej książki w mojej głowie pojawiły się jednak setki a nawet tysiące różnych pytań, myśli oraz wątpliwości co do wyznawanych przeze mnie poglądów nt. życia po śmierci. To książka, która daje do myślenia i skłania do refleksji nad ludzkim życiem i niewytłumaczalnymi zjawiskami , które być może otaczają nas każdego dnia. To również pozycja, która w rzeczowy i naukowy sposób analizuje zjawiska nadprzyrodzone i pomaga zrozumieć ich naturę. Możemy się zgodzić z autorem lub podjąć mentalną dyskusję z prezentowanymi przez niego poglądami ale z pewnością każdy z nas powinien sięgnąć po "Serce świadomości" aby móc osobiście ocenić wartość tej publikacji.

"(…) konwencjonalne rozumienie rzeczywistości, a wraz z nim wyjaśnienia proponowane przez naukę materialistyczną, jest całkowicie fałszywe i złudne".

Trudno przejść obojętnie nad tym, gdy pod wpływem własnych doświadczeń, szanowany neurochirurg, będący zatwardziałym racjonalistą, nagle zmienia zupełnie swój światopogląd, a co więcej, stawia na szali swoją karierę naukową, aby zgłębiać to, co dotychczas niewyjaśnione. Być może to swoisty chichot losu, a być może nieprzypadkowe działanie mające na celu coś nam uzmysłowić.

Doktor Eben Alexander to neurochirurg z dwudziestopięcioletnim stażem, który przez piętnaście lat pracował w różnych szpitalach. W 2008 r. pod wpływem zakażenia zapadł w śpiączkę, w której przebywał przez tydzień. Po cudownym wybudzeniu opowiedział rodzinie o tym, że doświadczył życia po drugiej stronie. Swoje przeżycia opisał w książce pt. "Dowód. Prawdziwa historia neurochirurga, który przekroczył granicę śmierci i odkrył Niebo", która stała się międzynarodowym bestsellerem.

"Serce świadomości" to publikacja podzielona na 16 głównych rozdziałów dotykających tematyki życia po śmierci osadzonej w kontekście różnorodnych badań naukowych. Do książki zostały dołączone także dwa dodatki dotyczące lokalizacji ośrodka pamięci w mózgu oraz paradoksu pomiaru w fizyce kwantowej.

Jeszcze nie ochłonęłam po rewelacjach, jakie zafundował mi Dean Radin w swojej książce pt. "Splątane umysły", a pojawiły się w tym temacie kolejne, które dotykają dokładnie tej samej płaszczyzny. Trzeba jednak przy tym wspomnieć, że wartością dodaną publikacji "Serce świadomości" jest to, że punktem wyjściowym rozważań autora są jego własne doświadczenia, które zmieniły na zawsze jego życie. Nie znajduję żadnego powodu dla którego Eben Alexander miałby kłamać i konfabulować odnośnie tego, co przytrafiło mu się podczas śmierci klinicznej. Wątpliwości można mieć jedynie w kwestii tego, czy rzeczywiście było to przejście na drugą stronę, czy może jednak wytwór chorego umysłu. Pewne jest jednak jedno –  na dzień dzisiejszy ludzkość nie operuje żadnymi narzędziami za pomocą których można byłoby zbadać takie przypadki, więc pozostaje nam jedynie rozpatrywać takie opowieści przez pryzmat własnych przekonań i wiary.

Publikacja znanego neurochirurga dotyka wielu tematów z pogranicza szeroko rozumianych zjawisk psi. Książka ta jest więc kopalnią różnorodnej wiedzy, którą można pogłębiać dalej we własnym zakresie. Autor pisze bowiem o telepatii, o przeczuciach, o kontaktach z duchami, czy też o reinkarnacji i o proroczych snach. Z pewnością wartymi zatrzymania i głębszej analizy są swoiste podróże dźwiękowe, które wywołują w słuchaczach niesamowite doznania, czy też informacja o certyfikacie Instytutu Windbridge dla różnego rodzaju ludzi medium, którzy z nim współpracują. Niezwykle intrygujące jest także nawiązanie autora do działania placebo w kontekście siły umysłu oraz pewna prawidłowość dotycząca prób samobójczych.

Eben Alexander wysnuwa kilka wniosków, z którymi trudno mi się nie zgodzić. Po pierwsze, dowodzi, że wzrost doniesień o przeżyciach z pogranicza śmierci, przypadający na drugą połowę XX wieku wiąże się ściśle z rozwojem techniki resuscytacji. Po drugie, odwołuje się do badań doktora Deana Radina, który udowodnił, że na poziomie fizyki kwantowej występują efekty zależne od obserwatora, co ma kolosalne znaczenie dla wyjaśnienia zjawisk psi. Autor swoje wywody wyprowadza w sposób naukowy, ale przystępnym językiem, który z pewnością nie stwarza żadnych problemów w zrozumieniu istoty problemu dla przeciętnego czytelnika.

Jakbyśmy tego nie nazywali - splątane umysły, czy też zbiorowy umysł - teoria ta wyjaśnia wiele zjawisk, które jak mniemam w niedalekiej przyszłości, stracą swój paranormalny wydźwięk i popchną świat ku nowym możliwościom. "Serce świadomości" to rzetelna publikacja, w której znajdziecie mnóstwo interesujących wniosków i tez dotyczących szeroko rozumianych niewyjaśnionych zjawisk.

"Wszyscy mamy obowiązek zwracać uwagę na to, dlaczego tu jesteśmy i co jest celem życia".

Avatar użytkownika - Foxie
Foxie
Przeczytane:2023-01-28, Ocena: 3, Przeczytałam,
Alexander Eben 0
Okładka ksiązki - Dowód. Prawdziwa historia neurochirurga, który  przekroczył granicę śmierci i odkrył Niebo

Przez tydzień pozostawał w głębokiej śpiączce z minimalnymi szansami na wyleczenie. Jego mózg praktycznie przestał funkcjonować, a ciało nie reagowało...