Skąd się biorą bajki?

Wydawnictwo: Alegoria
Data wydania: 2017-10-24
ISBN: 978-83-62248-30-8
Ilustracje: Antoś Dumała (lat 8)

To nie jest zwykła książka dla dzieci.
Nie tylko dlatego, że opowiada o dziewczynce, która napisała bajkę.
To 2 bajki w jednej i jeszcze więcej!
Czytając, dowiesz się, jak to się stało, że Dzidka postanowiła wymyślić bajkę o malutkich dzieciach z dużego lasu, mimo że w księgarni widziała całe mnóstwo ciekawych książek dla dzieci. Przyjrzysz się też, jak ją pisała: od samego początku, aż do słowa: "koniec". Poznasz nawet trudności, z którymi musiała dawać sobie radę, rozterki, radości i emocje, jakie odczuwała, czyli… wszystko, co przeżywa każdy PRAWDZIWY pisarz! I nie myśl, że skoro to opowieść o dziewczynce, książka jest tylko dla nich.
Śmiało mogę powiedzieć: WRĘCZ PRZECIWNIE!
Główną postacią w napisanej przez Dzidkę bajce jest bowiem chłopiec. Chociaż Dzidka go wymyśliła, właściwie... zna go od dawna! Jak to możliwe? Odpowiedz znajdziesz w środku!

A kiedy już przeczytasz książkę… znajdziesz w niej zaproszenie. Do czego? Do wspólnej zabawy w wymyślanie kolejnych przygód bohaterów bajki.

Kup książkę Skąd się biorą bajki?

Uwielbiamy bajki. Najpierw jako dzieci prosimy rodziców, by czytali nam ulubione historie przed snem. Gdy dorastamy, sami sięgamy po fascynujące opowieści. A jako dorośli czytamy swoim pociechom klasyczne i współczesne baśnie. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, skąd biorą się te opowieści? Kto je wymyśla i na jakiej podstawie buduje ich fabułę? Z takiego właśnie założenia wyszła Iwona Rypson, kierując swoją książkę - Skąd się biorą bajki? - do najmłodszych czytelników.  Dzidka to mała (chociaż sama postrzega się w nieco „większych” kategoriach) dziewczynka, która uwielbia książki. Jest dosyć pewna siebie i odważna, dlatego wiele nowych pomysłów realizuje bez zastanowienia i większego problemu. Jednak gdy postanawia sama napisać bajkę – żadna bowiem jak dotąd nie spełniła jej oczekiwań, w każdej brakowało „tego czegoś” - okazuje się, że napisanie ciekawej – ba, jakiejkolwiek – historii jest bardzo trudnym zadaniem. Dzidka odkrywa, że nie obejdzie się bez pomocy „większych” – starszych osób. Skąd się biorą bajki? to opowieść, którą odczytywać można na wiele sposobów. Przede wszystkim jest to historia o dziewczynce, która tworzy opowieść o małym (i wiekowo, i gabarytowo) chłopcu mieszkającym w lesie. I chociaż opowieść Dzidki jest prosta, jednowątkowa i krótka, to niesie spory ładunek ...

Opinie o książce - Skąd się biorą bajki?

To, co zostało
Jodi Picoult