Skazana

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2021-08-31
Kategoria: Popularnonaukowe

Wstrząsająca opowieść z najcięższego w Polsce więzienia dla kobiet.

Na motywach niniejszej książki (wydanej przez REBIS w 2018 roku pod tytułem Skazane na potępienie) powstał scenariusz serialu Skazana dla Player z Agatą Kuleszą w roli głównej.

Zakład Karny nr 1 dla Kobiet w Grudziądzu jest jak Alcatraz. Jego mury skrywają tajemnice, które zwykle nie przedostają się do świata ludzi wolnych. Wiele spośród osadzonych tam kobiet znamy z pierwszych stron gazet. Jaki los spotkał za więziennymi murami matkę małej Madzi z Sosnowca czy siostrę Bernadettę ze zgromadzenia boromeuszek? Jak traktowane są ,,dziecioboje" i czy to dobrze być ,,księżniczką na zamku"? Co to znaczy trafić na ,,dźwięki" lub do ,,świńskiego transportu"? Czy za kratami możliwe są burzliwe romanse i seks?

Więzienia dla kobiet to w naszej literaturze faktu teren wciąż nieodkryty. Teraz mamy okazję przyjrzeć się mu z bliska. Narratorką najnowszej książki Ewy Ornackiej i jej rozmówczynią jest Beata Krygier, skazana prawniczka, która niegdyś wydawała wyroki w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej, a potem sama trafiła do więzienia.

Kup książkę Skazana

Opinie o książce - Skazana

Avatar użytkownika - klaudiahanczuk
klaudiahanczuk
Przeczytane:2021-10-03, Ocena: 6, Przeczytałem,

"Skazane" zaczęłam czytać czekając w kolejce u lekarza z synkiem. 1,5 godziny czekania nie poszło na marne. Z pewnym momencie pyta się mnie starszy Pan, czy nie lepiej obejrzeć serial na playerze😁 Stanowczo odpowiedziałam, że nie! Najpierw książka, później serial👍 Za jakiś czas, ten sam Pan podchodzi do mnie po raz kolejny i opowiada mi historię jego sąsiadki, która poderżnęła gardło swojemu uczniowi, a to wszystko z powodu nieszczęśliwej miłości do jego ojca. Czytam w domu dalszą część książki natrafiam na fragment właśnie z tą historią, to mnie zamórowało😳

"Skazana" to wstrząsająca historia Beaty Krygier skazanej prawniczki na cztery lata i osiem miesięcy pozbawienia wolności. Do niedawna sama wydawała wyroki na oskarżonych, teraz musiała sama stanąć po tej drugiej stronie wymiaru sprawiedliwości, z powodu pomówień i manipulacji. Beata trafiła do jednego z najcięższych więzień w Polsce dla kobiet, swój wyrok odsiadywała w Zakładzie Karnym nr.1 w Grudziądzu, porównywanym do sławnego Alcatraz. W książce opisała swoją walkę o przetrwanie, każdego dnia za kratami. Nie było to łatwe, warunki tam panujące, tęsknota za córką i domem oraz inne współosadzone, pogarszały tylko stan psychiczny kobiety, który i tak był w bardzo złym stanie.

Świat więzienny jest dla nas niedostępny i w takim stopniu, jak mnie przeraża tak samo i fascynuje. Przeczytałam już kilka książek w formie spowiedzi kobiet odsiadujących swoje wyroki i każda z nich zrobiła na mnie wielkie wrażenie, jednocześnie do głębi wstrząsnęła. Zaznaczam, że siążka nie jest fikcją literacką, a historia została oparta na faktach. Napisana została trochę w formie reportażu, wywiadu i wspomnień Pani Beaty.

Autorka wraz z bohaterką świetnie odrealniły życie tam panujące, warunki w jakich muszą żyć osadzone, z czym codziennie się borykają oraz historię innych więźniarek, które nie ma co ukrywać, są wstrząsające. Trafiły się tu nawet kobiety z pierwszych stron gazet, takie mama małej Madzi, czy siostra Bernadetta z ośrodka Sióstr Boromeuszek, przez którą dzieci tam umieszczone przeżywały piekło. Zbrodnie za które przyszło im się odsiadywać karę, są dramatyczne i przerażające, aby to odczuć trzeba koniecznie samemu przeczytać tę pozycję.
Książka świetnie napisana, autorka rewelacyjnie przekazała historię Pani Beaty, która sama miała wiele odwagi dzieląc się swoimi przeżyciami i że w tych najtrudniejszych chwilach się nie poddała, chociaż była tego bliska. W więzieniu spędziła dwa lata i sześć miesięcy, wyszła na zwolnienie warunkowe.
Oglądaliście serial, czy macie taki zamiar?

Avatar użytkownika - andrzejtrojanowski
andrzejtrojanowski
Przeczytane:2021-09-20, Ocena: 4, Przeczytałam,

Ewa Ornacka książką „Skazana” zabiera nas za więzienne mury Zakładów Karnych, w których osadzonymi są kobiety. Jest to drugie wydanie, pierwsze z 2018 r. znane jest z tytułem „Skazane na potępienie”. Opowieść na tyle szczególna bo narratorką jest skazana prawniczka, która sama wcześniej wydawała wyroki, Beata Krygier. Nawet laik w tej materii zapewne zdaje sobie sprawę, że bez wsparcia z zewnątrz, bez wsparcia rodziny ta kobitka trzeciej nocy powiesiła by się w klopie. Świat za kratami rządzi się swoimi prawami. Autorka jest dziennikarką w materii kryminalnej ale i też scenarzystką. I właśnie po książkę sięgnąłem po obejrzeniu zwiastuna serialu. Pani Beata Krygier i autorka umiejętnie oraz z wielkim taktem ukazują świat kobiet za murami. Nie ma tu zbędnej pikanterii, chociaż jest o seksie ale …, nie ma mordobicia, krwi czy spektakularnych prób ucieczek. Jest natomiast bezsilność, bezradność, zakłamanie, dominacja za wszelką cenę, cwaniactwo, wyrachowanie czyli kumulacja zła w jednym miejscu. Spotkamy tu Katarzynę W., pewną siostrę zakonną Bernadettę, nauczycielkę Mariolę i jeszcze kilka pań z pierwszych stron gazet. Ale też jest dużo dobra i wdzięczności. Nawet w piekle można spotkać anioły – jak to ujęła bohaterka zawiązując do więziennych przyjaźni. Warto też zaznaczyć, że książka składa się bodajże z 14 rozdziałów z ciekawymi tytułami, które same w sobie przykuwają uwagę czytelnika.

Wcześniej był „Gad. Spowiedź klawisza” Pawła Kapusty. Jakieś zdanie wyrobione mam, a i też regularnie spotykałem się z chłopakami ze Służby Więziennej w warunkach, że tak to ujmę, sanatoryjnych i klinicznych. Chłopakami z pierwszej linii, czyli pracy z osadzonymi.

Wszędzie są ludzie, jak to zwykle mawiam.

Avatar użytkownika - aaniaa1912
aaniaa1912
Przeczytane:2021-09-16, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Do tej pory niezbyt interesował mnie temat więzień. Ostatnio, obejrzałam kilka odcinków programu „Więzienie”, który spowodował, że zaczęłam być ciekawa jak wygląda pobyt w więzieniu i jak naprawdę wygląda tam codzienne życie. Idealnie się złożyło, że w momencie, kiedy zaczęłam się interesować tym tematem powstał serial „Skazana” na podstawie książki Ewy Ornackiej, co przyczyniło się do wznowienia tej książki. Teraz musiałam ją przeczytać.

Temat książki „Skazana” bardzo mnie interesował. W porównaniu do programu, który oglądałam, to tutaj mogłam się dowiedzieć, jak wygląda życie na damskich oddziałach. Autorka książki rozmawiała z byłą osadzoną Beatą Krygier, której opowieści szokują od początku. Tak się wciągnęłam w opisywane historie, że nie potrafiłam oderwać się od książki. Chciałam od razu poznać wszystkie szczegóły z prawdziwego życia w więzieniu. Jestem pewna, że szczegóły z tej lektury zostaną na długo w mojej głowie.

„Skazana” to szokująca książka o życiu w więzieniu. Opisuje prawdziwe wydarzenia z codziennego życia w zakładzie karnym. Książka mnie wciągnęła i pokazała mi wiele rzeczy, o których nie miałam pojęcia. Jestem w pełni usatysfakcjonowana z lektury i moja ciekawość dotycząca pobytu w więzieniu została zaspokojona. Utwierdziłam się w przekonaniu, że nie chciałabym tam trafić i wolę jedynie czytać o doświadczeniach innych ludzi.

Książkę czyta się bardzo dobrze. A wciąga od pierwszej strony. Beata porusza chyba wszystkie tematy, jakie można poruszyć pisząc na temat odsiadki. Pisze o swoim  strachu, depresji, załamaniu nerwowym. O tęsknocie za domem, córką, bliskimi. W więzieniu spotkała kobiety anioły, kobiety z którymi się zaprzyjaźniła, którym też starała się pomóc jako prawnik. Ale też były i prawdziwe bestie, które siały grozę, zwłaszcza w nocy.
Beata poznała największe skandalistki z pierwszych stron gazet: matkę małej Madzi z Sosnowca, czy też siostrę Bernadettę. Opisuję, jak w więzieniu traktowane są kobiety, które popełniły zbrodnie na dzieciach. Jest też na temat związków więziennych i miłości.

Beata Krygier twierdzi, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Wystarczy zadać się ze złym towarzystwem, zaufać nieodpowiednim osobom. Kobieta przesiedziała w więzieniu ponad dwa lata. Te lata na pewno odcisnęły na niej swoje piętno. I życie już nie jest takie, jakie było przed więzieniem. Na wszystko teraz patrzy inaczej.

Książkę czyta się błyskawicznie i nie ma czasu na nudę. Serdecznie polecam.

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2021-09-01, Przeczytałem,

"Skazana" to nowe wydanie książki z 2018 roku pt "Skazane na potępienie "

Więzienie. Sędzia nie ma prawa tu trafić.
Zakład karny nr 1 w Grudziądzu jest nazywany Alkatraz dla kobiet.
Książka jest prowadzona z perspektywy Beaty Krygier, która jest prawniczką skazaną w 2013 roku na ponad cztery lata więzienia. Została zwolniona po dwóch latach. Opowiadała o tym jak wygląda świat zza krat wśród osób, które są skazane za przeróżne paragrafy. Opisane jest ich życie codzienne, system jaki tam działa, ten nieoficjalny, kary, znęcania, zwyrodnienie więźniarek,kto rządzi, kto jest poddanym.
Jeśli interesuje Was sprawa matki zamordowanej Madzi z Sosnowca, sprawa siostry Bernadetty, która była diabłem wcielonym. Jest o niej książka i to co robiła dzieciom było przerażające. To tu możecie o tym przeczytać.
Książka zawiera wiele interesujących faktów i sporo można dowiedzieć się o systemie. Niestety czytając miałam wrażenie, że nie ma chrologicznego poukładania. Brak spójności i niektóre informacje były podane tak na odczepnego.
A szkoda bo książka porusza ważne tematy. Bardzo mało jest literatury o więziennictwie kobiecym, a ta mimo kilku minusików jest warta uwagi.
Dodam, że autorka jest dziennikarką śledczą, której udało się dotrzeć do świadka koronnego "Masy" i namówić go na wywiad.

Avatar użytkownika - monikaswiatek
monikaswiatek

31 sierpnia premierę miała książka „Skazana” Ewy Ornackiej. Jest to nowe wydanie książki „Skazane na potępienie” z 2018 roku. Na playerze możemy również obejrzeć serial na motywach książki.

Narratorką opowieści jest Beata Krygier, prawniczka, która kiedyś wydawała wyroki, a potem sama mogła zasmakować więziennego życia. Dzięki niej możemy sami przekonać się jak okrutne warunki panują za więziennym murem, gdzie przemoc i walka o przeżycie to podstawa. I aż trudno uwierzyć, że dla niektórych osadzonych to prawdziwy dom i nie chcą z niego wychodzić.

„Kochać, tęsknić i mieć swoje potrzeby to podstawa, aby przetrwać więzienie i wciąż widzieć sens życia”.

„W więzieniu trudno nie okazywać strachu. On jest wszechobecny”.

Książka przytacza wiele kryminalnych spraw, o których z pewnością słyszeliśmy, chociażby sprawa małej Madzi z Sosnowca, sprawa siostry Bernadetty, czy afera Amber Gold.

Większość kobiet okazywała skruchę, żałowała tego co zrobiła, inne nie miały innego wyboru jak zabić, żeby uwolnić się od męża tyrana, ale były też kobiety, które o okrutnej zbrodni, której dokonały mówiły tak jakby opisywały dzień ze swojego życia, bez emocji.

Nóż się w kieszeni otwierał jak czytałam te wszystkie historie.

„… świat za kratami jest jak inna planeta, obowiązują w nim twarde reguły. Początek tego świata wyznacza wieżyczka z uzbrojonym strażnikiem i wielka, rozsuwająca brama. Dalej są tylko mur, zasieki kraty w oknach”.

„… chcąc tam przeżyć, nie można opowiadać o swoich lękach i problemach, nie można płakać”.

Nie wiem nawet w najmniejszym stopniu jak wygląda życie za kratami. Ta książka chociaż w małym stopniu przybliża nam świat, który się tam toczy.

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2021-09-04, Ocena: 4, Przeczytałam,

Bardzo lubię reportaże, więc "Skazana" musiała trafić w moje ręce.

Jak wygląda życie za kratami?

W swojej książce Ewa Ornacka rozmawia z Beatą Krygier, prawniczką, która została skazana na dwa lata więzienia. Beata opowiada za co trafiła do więzienia, jak wyglądało jej życie w Zakładzie Karnym w Grudziądzu nazywanym polskim Alkatraz, jednym z najpilniej strzeżonych więzień w Polsce. Opowiadając swoją historię, Pani Beata przedstawia również historię kilku kobiet, które poznała. Są wśród nich dzieciobójczynie, złodziejki, morderczynie czy takie, które robiły przekręty finansowe. Tak też poznajemy między innymi częściowe losy matki Madzi z Sosnowca. Wśród wymieniowych przez Panią Beatę kobiet są takie, z którymi się zaprzyjaźniła, ale i te, które chciały zrobić jej krzywdę. W rozmowie z Ewą Ornacką Pani Beata opowiada również o warunkach jakie panują w więzieniach i o relacjach między osadzonymi.

"Skazana" to bardzo dobra książka, która ukazuje nam prawdziwe realia polskiego więziennictwa i według mnie to obowiązkowa lektura dla miłośników literatury faktu.

Bardzo dobry opis codzienności w kobiecym więzieniu. Narratorką jest Beata Krygier, sędzina odsiadująca wyrok. Opowiada ona historie spotkanych kobiet, o samotności za kratkami oraz jak przetrwała ten trudny czas. Przeczytałam jednym tchem.

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-12-08, Ocena: 6, Przeczytałem,

,,W więzieniu trudno nie okazywać strachu. On jest wszechobecny. Najgorsze są noce, gdy czyjś krzyk lub płacz rozrywa ciszę i nie pozwala zasnąć do świtu. Ktoś szlocha, bo tęskni za domem, ktoś kogoś krzywdzi lub wiesza się w celi obok na prześcieradle. Strach udziela się wszystkim".

Bardzo przejmująca książka. Czytałam ją z zapartym tchem. Zawiera rozdziały i podrozdziały tytułujące dane wydarzenie. To nieprawdopodobny reportaż, który odbierałam jako powieść. Opowiada o losach kobiet, którym przyszło zasmakować więziennych pomieszczeń. Nie da się zebrać ich do jednego worka, gdyż skala przewinień za jakie tutaj siedzą jest naprawdę ogromna. Same osadzone różnie odbierają sytuację w której się znalazły. Nie ma jednak co do tego wątpliwości, że żadna nie chciałaby tam być.
Wolność. Tak naprawdę to słowo można zrozumieć dopiero wtedy, kiedy się jej łaknie. Gdy za oknem wszędzie widać tylko kraty, lub wyskrobane przez innych więźniów przed nimi mury. Niewątpliwie każdy pozostawia coś nie tylko po sobie. Tam na stałe zostaje ich cząstka, gdyż tego, co tam przeżyły nigdy nie da się zapomnieć.
Znajdziecie tutaj opowieści różnych osadzonych, które czasami będą bardziej lub mniej rozbudowane. Nieraz by zrozumieć sam wątek trzeba będzie przeskoczyć do innych wydarzeń, co może nieco dekoncentrować. Wszystko w zależności od zainteresowania samego czytającego.
Czytałam ją z ogromnym zainteresowaniem, gdyż znajdziecie tutaj osoby, które znacie z ich życia publicznego. Bywa, że niewiele informacji jest o nich zawartych, lecz bywają i bardziej rozbudowane. Same więzienie znajduje się w Grudziądzu i jest określone bardziej jako Zakład Karny dla kobiet o numerze jeden. Niby jest to reportaż, aczkolwiek wciąga niesamowicie. Poznacie tu nie tylko suche fakty, ale i też wszelkiego rodzaju skandale. Rozmówczynią samej autorki jest Beata Krygier. Kiedyś wydawała wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, a teraz sama jest osadzoną. Co o tym wszystkim myśli? Czy jesteście ciekawi?

Avatar użytkownika - MadBookWorm
MadBookWorm
Przeczytane:2021-10-08, Ocena: 4, Przeczytałem,

Od czasów ,,Alfabetu mafii" Ewa Ornacka jest dla mnie pewniakiem, nic co wyszło spod jej pióra mnie nie rozczarowało, nie zawiodło i tym razem jest nie inaczej. Dla jasności nie jest to najlepsza książka autorki jednak mimo wszystko warto.

Wątek samej skazanej, mocno rozbudowany nie jest, bardziej może wspomniany. Nie chcę oceniać osadzonej, bo nie mam ku temu kompetencji czy elementarnej wiedzy prawniczej, ale mimo to mam sporo wątpliwości co do jej niewinności. Z drugiej strony nie od dziś wiadomo, jak to jest z kobietami, gdy trzeba się przyznać do winy. Wymuszenie takiego przyznania jest równie ekstremalne co ubranie capa w garnitur.*

*autor ,,recenzji" nadmienia, że wszystkie kobiety szanuje, poważa i tak dalej...

Co ciekawe w reportażu znajdą się też wątki odpowiednie dla fanek romansów czy erotyków i innych uciech cielesnych zawieranych w literaturze, jednak na aspekt edukacyjny nie ma co liczyć, tylko same suche fakty.

W książce zwłaszcza jeden wątek bardzo mi się spodobał, mianowicie gdy jedna z ,,pensjonariuszek" robiła porządki, czyli klasycznie ,,jechała na szmacie" i jak to bohaterka reportażu stwierdziła czynność ta ją uskrzydlała?. Dlatego dziś naturalnie przy pełnym szacunku i podziwie dla Was miłe Panie mam pytanie, którą też takie coś uskrzydla?

Reportaż zawiera też informacje o kilku dość mocno medialnych sprawach, jednak mnie najbardziej uderzyła sprawa ,,siostry Bernadetty" i o ile zawsze jestem miły i tak dalej, tak dla tej kreatury bym nie był, byłbym brzydki i niesympatyczny.

Warto się nad tym tytułem pochylić, z zachowaniem dystansu do wątków biograficznych, bo jak to w biografiach bywa każdy ma swoją prawdę i jej się trzyma i tak dalej i dalej...

,,SKAZANA"

Ewa Ornacka Dom Wydawniczy Rebis

Dzięki aplikacji @czytamzlegimi miałam możliwość przeczytania wstrząsającej historii kobiet znajdujących się w najcięższym więzieniu w Polsce. Mówię tutaj o Zakładzie Karnym nr 1 dla Kobiet w Grudziądzu. Tutaj jest jak w Alcatraz. Mroczno i strasznie. Tutaj znajdziecie morderczynie i przestępczynie z pierwszych stron gazet. Dzięki Ewie Ornackiej i jej rozmówczyni Beacie Krygier możemy poznać historie jej i innych skazanych.
Tak mało jest książek o kobietach skazanych. Pamiętacie matkę zamordowanej małej Madzi? Tą historią żyła cała Polska. Tutaj o niej też przeczytacie. A pamiętacie co takiego zrobiła pewna siostra zakonna ze zgromadzenia boromeuszek? Szkoda, że dostała tak niski wyrok. Poczytajcie. Kim jest Beata Krygier? Co takiego zrobiła, że trafiła za kratki? Kiedyś sama wydawała wyroki w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej. Wstrząsająca historia.
Najbardziej wstrząsnęła mną historia pewnej ciężarnej dziewczyny, która niestety nie wytrzymała napięcia. Było mi jej żal. Kto w tej sprawie zawinił? Wydaje mi się, że nieugięta pani sędzia.
Ciężkie jest życie skazanych - ale większość sama na to zasłużyła.
Jako że uwielbiam czytać prawdziwe historie o więzieniach, ta książka przypadła mi do gustu. Niezapomniane, więzienne słownictwo sprawia, że książka robi się klimatyczna.
I taka moja przestroga uważajcie z kim robicie interesy, żeby przez przypadek nie wylądować w najcięższym więzieniu.
Książka nie jest lekka, ale szybko się ją czyta.
Polecam tą książkę.

Kiedy zobaczyłam zwiastun serialu na player, pomyślałam muszę obejrzeć. Po kilku dniach byłam niesamowicie zaskoczona, kiedy wydawnictwo Rebis zaproponowało mi książkę do recenzji, nie miałam pojęcia że serial powstał na motywach książki. W tej sytuacji serial musiał poczekać, książka zawsze ma pierwszeństwo.

Beata Krygier, acesor sądowy, prawniczka, trafia tam gdzie taka kobieta jak ona nie powinna trafić, do więzienia, najpierw w Karmieniu Pomorskim a później do polskiego Alcatraz czyli więzienia w Grudziądzu. Opowiada jak wyglądało dwa lata z jej życia spędzonego za kratami. Poznajemy nie tylko historię Beaty ale również kobiet z nią osadzonych, wspomina matkę małej Madzi z Sosnowca i siostrę Bernadettę, ale inne kobiety które mają na koncie lżejsze i ciężkie przewinienia.

Dzięki tej książce możemy zobaczyć jak wygląda życie za więziennymi murami, z czym muszą się mierzyć osadzone. Są takie co żałują tego co zrobiły, jak i te które powtórzył by to jeszcze raz. Beata przybliża nam proces resocjalizacji jak i zagadnienia typu "Świński transport", zdradza jak wygląda miłość i wiezienny seks. Opowiada o kobietach które nawet w więzieniu potrafią zajść w ciążę.

Książke czyta się szybko, a może to ja tak bardzo się spieszyłam żeby już zacząć oglądać serial. Jestem już po pierwszym odcinku, na razie nie chcę oceniać, obejrzę jeszcze jeden i zobaczę czy będzie dla mnie tym samym co pierwszy.

Wrobiony w dożywocie
Ewa Ornacka0
Okładka ksiązki - Wrobiony w dożywocie

Trudno uwierzyć, że ta historia zdarzyła się naprawdę. To nie tylko historia człowieka niesłusznie skazanego na dożywocie. To historia zbrodni sądowej...

Ewa Ornacka0
Okładka ksiązki - Skazane na potępienie. Wstrząsająca opowieść z najcięższego w Polsce więzienia dla kobiet

Świat kobiet po tamtej stronie krat nie jest taki, jak go sobie dotąd wyobrażaliśmy. Zakład Karny nr 1 dla Kobiet w Grudziądzu jest jak Alcatraz. Jego...