Śląska Republika uczonych t.2

Zgodnie z dwuletnim cyklem ukazywania się ?Śląskiej Republiki Uczonych" przedkładamy niniejszym jej drugi tom. Zapoczątkowana w roku 2004 seria wydawnicza stanowi forum, które ma zintensyfikować międzynarodowe badania dziejów nauki i szkolnictwa na Śląsku. Potwierdził to tom pierwszy, w którym opublikowano 38 pełnych nowych treści studiów, dzięki którym nasz periodyk spotkał się z uznaniem w kręgach nauki. Tom pierwszy ?Śląskiej Republiki Uczonych" - określany w licznych pozytywnych komentarzach recenzenckich mianem ?dzieła o charakterze fundamentalnym" -przyjęty został jako ?zwiastun wielce obiecującej serii naukowej". W związku z tym wszystkim autorom tomu pierwszego należą się słowa szczególnego podziękowania.Nawiązujący do późnohumanistycznego środowiska naukowego metaforyczny tytuł ?Śląska Republika Uczonych" znalazł swe potwierdzenie w pierwszym tomie nie tylko w specyficznych konturach obszaru badawczego, ale stał się także w duchu tradycyjnej republiki uczonych synonimem dla międzynarodowej współpracy naukowej.Przedstawione we wstępie do I tomu Silesiae Proprium - Res Publica Doctorum Sile-siaca podstawowe założenia periodyku dotyczące kwestii merytorycznych i metodologicznych, a także zasad edytorskich, odnoszą się cum grano salis także do dalszych tomów. Jak wynika z przedłożonej publikacji powiększa się krąg autorów, którzy podjęli wyzwanie badawczego zmierzenia się z historią nauki i szkolnictwa na Śląsku. Projekt ?Śląska Republika Uczonych", korzystając ze wsparcia osobistości świata nauki, otwiera także drogę młodym badaczom.

Informacje dodatkowe o Śląska Republika uczonych t.2:

Wydawnictwo: inne