S這wo i miecz

Tom 1 cyklu S這wo i miecz
Ocena: 4.38 (8 g這s闚)

Ma豉 Lady Lark odziedziczy豉 po swojej matce Dar — potrafi豉 bowiem u篡wa Sów. W 鈍iecie, w którym nawet najszlachetniejsza magia by豉 grzechem karanym 鄉ierci, by to niezwykle niebezpieczny sekret. Matka Lark, szlachetna Lady Meshara, stara豉 si ze wszystkich si chroni córk i utrzymywa jej moce w tajemnicy. Niestety którego dnia, podczas odwiedzin samego króla, przypadkowo wysz造 na jaw. Lady Meshara zgin窸a od karz帷ego miecza króla. ζpi帷 ostatnie tchnienie, u篡豉 Sów. Aby zapewni córce ochron, zwi您a豉 jej losy z losem ojca — Lorda Corvyna.

Od tej pory Lark dorasta豉 pilnie strze穎na, niczym w z這tej klatce. Nie rozmawia豉 z nikim, jak przykaza豉 jej umieraj帷a matka, porozumiewa豉 si gestami. Uwa積ie s逝cha豉 i rozwija豉 w sobie m康ro嗆, cierpliwo嗆 i ostro積o嗆 — pilnie obserwowa豉, co dzieje si w posiad這軼iach ojca i w ca造m kraju. Tymczasem do granic kraju zbli瘸豉 si wojna. Bezlitosne, skrzydlate Volgary mordowa造 wszystkich, szukaj帷 krwi i wysysaj帷 篡cie. W ciszy zamkni皻ej komnaty Lark uros豉 w si喚 i zrozumia豉, 瞠 nie mo瞠 w niesko鎍zono嗆 ukrywa swoich mocy...

Si璕nij po t ksi捫k i wejd do 鈍iata magicznych sów, dzielnych rycerzy i m軼iwych wrogów. To pi瘯na ba填 o m這dych bohaterach spl徠anych srebrnymi ni熤i czarów i przeznaczenia!
A gdy Ptaszek wyszepcze S這wa, sta si mo瞠 wszystko...

Informacje dodatkowe o S這wo i miecz:

Wydawnictwo: Editio
Data wydania: 2018-02-20
Tytu orygina逝: The Bird and the Sword
J瞛yk orygina逝: Angielski
T逝maczenie: Marcin Machnik

wi璚ej

Kup ksi捫k S這wo i miecz

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Zobacz tak瞠

S這wo i miecz - opinie o ksi捫ce

Kiedy dowiedzia豉m si, 瞠 kolejna ksi捫ka Amy Harmon zostanie wydana w Polsce, by豉m zachwycona i nie mog豉m doczeka si premiery. A jaka rado嗆 we mnie pojawi豉 si, gdy zaproponowano mi patronat nad jej powie軼i, co niesamowitego! Cudowne uczucie, gdy ksi捫ka ulubionej autorki nosi na sobie moje logo. I to wspania貫 wn皻rze, które w sobie nosi, po prostu bajka.

Historia Lark i Tirasa zaczyna si w momencie, gdy poznaj si jako dzieci. Nie鈍iadomi swojej przysz這軼i jako niewinne dzieci s 鈍iadkami okropnych rzeczy. Ale to w豉郾ie te z貫 czyny postanowi造 ich zwi您a. Jednak czy dziewczyna, która nie potrafi mówi, mo瞠 porozumie si z bezwzgl璠nym w豉dc? Co przyniesie taka mieszanka wybuchowa?

Historia, któr zaserwowa豉 nam Amy Harmon, poch這n窸a mnie w pe軟i od pocz徠ku, a do ko鎍a. Nie potrafi豉m od這篡 ksi捫ki nawet na moment, tak do niej ci庵n窸o mnie. Chcia豉m wi璚ej i wi璚ej, pragn窸am poznawa kolejne losy bohaterów, odkrywa tajemniczy i nieznany zak徠ek.
Wykreowany 鈍iat jest niesamowity i wyj徠kowy, taki którego jeszcze nigdy nie by這. Magiczna nutka, która utrzymuje si podczas czytania powie軼i, nadaje jej s這dyczy i jest rozkosz dla czytelnika.

Podczas czytania tak naprawd nigdy nie wiemy co si wydarzy, nic nie jest do przewidzenia. Ka盥a kolejna strona to nowe niewiadome. I to jest w豉郾ie pi瘯ne w tej powie軼i, brak twardo utartych schematów. Nie twierdz, 瞠 nie ma ich ca趾owicie, bo wiadomo, 瞠 w ka盥ej ksi捫ce jakie s, jednak przy tych najwa積iejszych wydarzeniach jest ich brak i za to ceni sobie t ksi捫k.

W ca貫j historii nie brakuje zaskakuj帷ych zwrotów akcji, a i samej akcji jest bardzo du穎. Fabu豉 jest bardzo mocno zró積icowana i dzi瘯i temu nie mo積a si nudzi.
Bohaterowie równie s kolorowo i bujnie wykreowani pod wzgl璠em charakteru. Ka盥y z nich ma swój w豉sny i wyrazisty sposób bycia, a dzi瘯i temu powie嗆 jest tak bardzo realna. Uwielbiam, gdy bohaterzy w ksi捫kach nie s cieniami, a maj w sobie wyra幡y ogie.

"S這wo i miecz" to kolejna ksi捫ka Amy Harmon, która porwa豉 moje serce. Nie zawiod豉m si na niej, tak jak zawsze to bywa z jej twórczo軼i i jestem zachwycona, i mia豉m przyjemno嗆 pozna jej kolejne dzie這. Zach璚am wi璚 Was do si璕ni璚ia po ksi捫k i gwarantuj, 瞠 nie zawiedziecie si podczas czytania jej. Jest naprawd niesamowita i nie mo積a przej嗆 obok niej oboj皻nie.

Avatar u篡tkownika - redgirl_books
redgirl_books
Przeczytane:2019-03-10,

Historia zawarta w ksi捫ce skupia si na Lady Lark, która po swojej matce, Lady Mesharze odziedziczy豉 dar - potrafi豉 u篡wa Sów. Ludzie, którzy posiadali magiczne zdolno軼i byli skazywani na 鄉ier. Taki te los spotka jej matk, która chc帷 chroni sw córk odda豉 za ni 篡cie. W ostatnich s這wach przykaza豉 ma貫j dziewczynce, aby ta u篡wa豉 Sów roztropnie. Dodatkowo, aby Lark prze篡豉, wi捫e jej los z losem lorda Corvyna - jej ojca. Je郵i Lark straci 篡cie, wtedy jego równie b璠zie zagro穎ne.

Wiele lat pó幡iej ta ma豉 dziewczynka wyrasta na m這d, m康r kobiet o 豉godnym sercu. Nie potrafi mówi, ani pisa czy czyta - tych ostatnich rzeczy zabroni jej ojciec. Za to jednak Lark radzi sobie na inne sposoby. S逝cha i obserwuje otaczaj帷e j 篡cie.

Pewnego dnia m這da kobieta zostaje porwana przez Króla Tirasa, który traktuje dziewczyn jako zak豉dnika, aby zapewni sobie warunków ustalonych z jej ojcem. Zabiera j do swojego zamku, gdzie uczy dziewczyn pisa i czyta, a stopniowo zaczyna ich co 陰czy. W mi璠zyczasie Lark na nowo odkrywa w sobie swój dar, który jednocze郾ie j fascynuje i przera瘸.

Amy Harmon jest znana z tak poruszaj帷ych romansów jak "Prawo Moj瞠sza", "Pie填 Dawida" czy "Making faces". Ja osobi軼ie wszystkie te trzy ksi捫ki pokocha豉m i od tej pory zawsze wyczekuj kolejnych powie軼i tej autorki. Kiedy zobaczy豉m zapowied ksi捫ki "S這wo i miecz" wiedzia豉m, 瞠 po ni si璕n, ale by豉m równie jej ciekawa, bo uwielbiam fantastyk. Musia豉m sama si przekona jak w tym gatunku odnalaz豉 si Harmon.

Uwielbiacie klimaty rodem z legend czy ba郾i? Zamki, dzielnych rycerzy, a do tego odrobin magii? Ta ksi捫ka to wszystko posiada. Jako m這da nastolatka uwielbia豉m klimaty rodem z legend o Królu Arturze.

Moim zdaniem nie jest to typowa fantastyka, dominuje w niej w徠ek mi這sny. Akcja w ksi捫ce jet ciekawa, ale brakowa這 mi w niej dynamiki i zaskakuj帷ych zwrotów akcji. Relacje pomi璠zy gównymi bohaterami s tworzone subtelnie i wypadaj dosy naturalnie -  tak jak lubi. Moim zdaniem jest to idealna lektura na relaks, do przeczytania na jeden lub dwa razy. Nie zachwyci豉 mnie niestety pod wzgl璠em fantastyki, której tu oczekiwa豉m.

Bohaterowie zostali bardzo dobrze wykreowani. Lark jest stanowcza, wie czego chce,czego pragnie, a jednocze郾ie gdzie w g喚bi siebie jest zagubiona i podatna na zranienia, ale tego nie okazuje. Jest siln i kobiec postaci, której nie da si nie lubi.

Tiras z kolei jest dosy uroczy i opieku鎍zy - i to chyba na tyle.

"S這wo i miecz" to historia o odwadze, lojalno軼i, mi這軼i i przyja幡i, ale równie o chciwo軼i, która ogarnia ludzkie serca, o w豉dzy, któr nie ka盥y potrafi i chce wykorzysta w dobrym celu. Nie jest to typowa fantastyka, ale posiada w sobie pewien urok, którego nie da si nie zauwa篡. Autorka jak zwykle swoim lekkim, przyjemnym stylem pisania sprawi豉, 瞠 ksi捫k chcia豉m poch這n望. By豉m ciekawa jak dalej rozwin si losy bohaterów czy dobro zwyci篹y ze z貫m.

Je郵i lubicie twórczo嗆 autorki to jest to lektura obowi您kowo. A mi pozostaje czeka na kontynuacj.

Nauka to pot璕i klucz - s造szymy te s造nne, ale jak瞠 prawdziwe powiedzenie, od ma貫go. Dziadkowie, rodzice, nauczyciel zawsze powtarzaj te s這wa. Na pocz徠ku ich nie rozumiemy. Zastanawiamy si, co takiego da nam zdobycie wiedzy. Przecie bez niej równie mo瞠my funkcjonowa, prawda? Jeste鄉y zmuszani do przyswajania informacji, na pierwszy rzut oka, niepotrzebnych, zb璠nych. Co w naszym 篡ciu zmieni poznanie nazwiska osoby, która pierwsza postawi豉 stop na ksi篹ycu? Dlaczego ka盥y mówi, 瞠 matematyka jest potrzebna w naszym dalszym istnieniu? Nie dostrzegamy tego, 瞠 wiedza pozwala nam na przekraczanie granic. Co by鄉y bez niej zrobili? Czy potraficie wyobrazi sobie 鈍iat, w którym nie musimy si uczy? Czy nie istnieliby鄉y wtedy tylko po to, aby wegetowa? Nauka poszerza nasze horyzonty, pomaga lepiej zrozumie otaczaj帷y nas 鈍iat i uczy, jak wyci庵a wnioski na podstawie zebranych danych. Dzi瘯i niej poznajemy planet, na której mieszkamy oraz samych siebie. Budujemy w豉sn 鈍iadomo嗆, podejmujemy decyzj, które, cho czasami s z貫, to pozwalaj zrozumie, jak nie pope軟ia b喚dów w przysz這軼i. Czy 鈍iat móg豚y istnie bez nauki? Czy potraficie sobie to wyobrazi?

Fantastyka to jeden z moich ulubionych gatunków literackich. Magiczne stworzenia, nadzwyczajny 鈍iat, nietuzinkowi bohaterowie - od dziecka zaczytuj si w powie軼iach mog帷ych ukaza mi inny, wymy郵ony 鈍iat. Niestety ostatnio fantastyka niezbyt cz瘰to go軼i w moich r瘯ach. W ci庵u ostatniego roku przerzuci豉m si gównie na romanse, ale mimo to nie zapominam o gatunku, który ukszta速owa moje postrzeganie 鈍iata. Powie嗆 Amy Harmon pt. ,,S這wo i miecz" pozwoli豉 mi przenie嗆 si do tak dawno nie odwiedzanych, magicznych 鈍iatów i przypomnia豉 o tym, co takiego wprowadza w moje 篡cie fantastyka. Niezwykle wci庵aj帷a, niesamowicie skonstruowana, poruszaj帷a serce historia m這dej kobiety, która posiada niebezpieczny dar w豉dania s這wami. Autorka stworzy豉 ksi捫k, której nie mo積a si oprze, poniewa przyzywa do siebie czytelnika swoj magi. Zapraszam do zapoznania si z recenzj!

,,砰we bowiem jest s這wo, skuteczne i ostrzejsze ni wszelki miecz obosieczny, przenikaj帷e a do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne os康zi pragnienia i my郵i serca."

A gdy Ptaszek wyszepcze S這wa, sta si mo瞠 wszystko...

,,- To jest ksi捫.
- Ksi捫?
- Tak. Ksi捫 Laleczek. Potrafi lata.
- Bez skrzyde?
- Tak. Nie trzeba mie skrzyde, aby lata - wyszczebiota豉, powtarzaj帷 co, co jej kiedy powiedzia豉m."

Lady Lark od dziecka posiada豉 pewien dar, umiej皻no嗆 niezwykle niebezpieczn, która w niepowo豉nych r瘯ach mog豉by zniszczy ca造 鈍iat.

Lady Meshara ba豉 si o swoje male鎥ie dziecko. Odziedziczona po niej moc, w r瘯ach kilkuletniej dziewczynki mog豉 spowodowa nieodwracalne szkody. W kraju, gdzie jakikolwiek przejaw magii by surowo karany, obdarowani strzegli swych tajemnic nawet przed najbli窺z rodzin. Niezwykle silna matka ma貫j Lark stara豉 si chroni córk przed niebezpiecze雟twem, które grozi這 jej ze wszystkich stron.

Niestety, pewnego dnia w zamku Lorda Covyna pojawi si okrutny król wraz z kawaleri. Tajemnice rodziny wysz造 na jaw, a Lady Meshara, aby chroni swe dziecko, przyj窸a na siebie gniew w豉dcy. Gin帷 od bezlitosnego miecza, ostatnim tchem zwi您a豉 losy córki z jej ojcem, a dziewczynce kaza豉 obieca, 瞠 ju nigdy nie u篡je sów - daru mog帷ego wp造wa na wol innych i sprawia, i ka盥a istota 篡wa czy martwa wype軟ia豉 rozkazy wypowiadaj帷ej czary.

Król dzi瘯i po鈍i璚eniu Lady Meshary nie dowiedzia si o umiej皻no軼iach dziewczynki, a Lark przez wiele lat by豉 pilnie strze穎na przez poddanych ojca, który ba si o swój 篡wot. W osamotnieniu nie mog帷 porozumiewa si z nikim s這wami, dziewczynka zmienia豉 si w m這d kobiet pe軟 cierpliwo軼i, pokory i m康ro軼i. Lady Lark uwa積ie obserwowa豉 otoczenie, a traktowanie jej jako u這mn pomog這 zachowa dar sów w tajemnicy.

Uciekaj帷 pewnej nocy do lasu, Lark natrafi豉 na rannego or豉. Nie mog帷 mu pomóc, postanowi豉 ukoi jego ból intencjami wysy豉nymi do jego serca. Cho m這da kobieta nie mog豉 mówi, to potrafi豉 przemawia dusz do innych stworze. Lark chcia豉 pomóc mu przej嗆 do innego 鈍iata, ale zasn窸a, a gdy si obudzi豉, 郵ad po dostojnym orle zagin掖.

Wracaj帷 do domu, przypadkiem wpad豉 pod kopyta królewskiego konia, który przywióz na swoich barkach m這dego w豉dc Jeru - Tirasa. Król przyjecha do Lorda Corvyna, aby przypomnie mu o zobowi您aniach dworu w trakcie wojny z bestialskimi potworami - Volgarami.

Tiras, aby zmusi Lorda Corvyna do udzielenia pomocy zbrojnej, postanowi zabra ze sob jego jedyn córk - niepozorn Lady Lark.

Lark zostaje wrzucona do 鈍iata, który pe貫n jest cierpienia i 鄉ierci. Dziewczyna wie, 瞠 w豉dca Jeru nie ma szans w starciu z potworami. Moc sów ros豉 w sercu dziewczyny przez wiele lat, ale teraz nadszed czas, aby jej u篡. Lark zaczyna pojmowa, 瞠 dar, którym zosta豉 obdarzona, nie jest grzechem, a pot篹n moc mog帷 zapewni bezpiecze雟two ludzko軼i. Obdarowana b璠zie musia豉 zdecydowa czy nadal 篡 w k豉mstwie, aby chroni swe 篡cie, czy z豉ma przysi璕 z這穎n matce w chwili jej 鄉ierci, i u篡 mowy, aby pokona Volgary. Czy dziewczyna zaryzykuje w豉snym 篡ciem i u篡je swego daru? Jakie sekrety skrywa w豉dca Jeru?

Lark wejdzie do 鈍iata, gdzie s這wa mog pokona nawet 鄉ier...

,,Zachwia豉m si i opar豉m o niego, niezdolna do pohamowania si. A potem opad豉m na pod這g. Zimne kamienie niemo磧iwie g豉dko przywiera造 do policzka. D這nie same oderwa造 si od królewskiego cia豉 i wch這n窸a mnie ciemno嗆, która wyp逝ka豉 wszelk 鈍iadomo嗆."

,,S這wo i miecz" to niezwykle pasjonuj帷a powie嗆 opowiadaj帷a o losach Lady Lark - m這dej kobiety posiadaj帷ej dar sów, który pozwala jej przejmowa kontrol nad ka盥 rzecz, jak i istot 篡w. Amy Harmon ukazuje czytelnikowi zapieraj帷y dech w piersiach 鈍iat, pe貫n okrutnych bestii, dworskich intryg i niebezpiecznej mocy, o której nikt nie powinien móc si dowiedzie, poniewa jej posiadacz od razu skazany b璠zie na 鄉ier. Historia Lark pokazuje, jak walczy z w豉snymi granicami, które zwykle tak trudno przekroczy. Fascynuj帷a, trzymaj帷a w napi璚iu do ostatniej strony, uwodzicielska pozycja, która zabierze was do magicznego 鈍iata, w którym czeka na was b璠 niezapomniane przygody i nieszablonowi bohaterowie pe軟i ikry oraz skrywaj帷y wiele tajemnic, czekaj帷ych a je odkryjecie. M這da Lady Lark zauroczy was swoj opowie嗆, przejmie kontrol nad waszym sercem dzi瘯i niezwyk造m s這wom i uka瞠 okrutne oblicze wojny, która zawsze zabiera ze sob ofiary. Amy Harmon wykreowa豉 wyj徠kowy, ba郾iowy 鈍iat, w którym magia istnieje, a obdarzeni ni ludzie traktowani s jako s逝gi szatana. Lark stanie przed najwi瘯szym wyzwaniem w 篡ciu, gdy przyjdzie jej zmierzy si z Volgarami oraz mi這軼i do m篹czyzny, którego powinna nienawidzi. Czy uda jej si przetrwa? A mo瞠 zginie z r瘯i tego, którego kocha豉?

,,Wch這 ma, córko, wch這, jedyna, s這wa, które chc wyp造wa. Ukryj je g喚boko w duszy, nim dojrzej, ich nie ruszaj. Zamknij si na moc ci dan, niech nie lecz i nie rani. Nawet je郵i b璠zie trzeba, nie ku piek豉 ani nieba. Ucz si, a si nie rozwiniesz. Zamilcz, córko, a prze篡jesz."

,,S這wo i miecz" zabierze was do nies造chanie czarownego 鈍iata pe軟ego tajemnic oraz pradawnych darów, zachwyci wykreowanym przez autork otoczeniem, skradnie serce oraz zapewni wiele niezapomnianych momentów. Amy Harmon swoim kunsztem pisarskim zaczarowuje czytelnika i sprawia, i staje si on mi這郾ikiem wszystkich wypisanych przez ni sów. Zachwycaj帷a, wci庵aj帷a, urokliwa pozycja o tym, jak przekracza w豉sne granice i wyzwala drzemi帷 w samym rdzeniu duszy moc. Polecam!

Avatar u篡tkownika - Tambonietu
Tambonietu
Przeczytane:2021-07-26, Ocena: 3, Przeczyta貫m, Mam, 26 ksi捫ek 2021,

My郵a貫m, 瞠 b璠zie naprawd s豉be ale jak ju mam na p馧ce to sprawdz. I o dziwo wci庵n掖em si i by這 ciekawe, cho oczekuj po literaturze fantasy chyba czego innego. By這 okej.

A gdy Ptaszek wyszepcze S這wa, sta si mo瞠 wszystko…

Si璕n窸am po fantastyk m這dzie穎w, poniewa moj uwag przyku tytu powie嗆 Amy Harmon – S這wo i miecz. W豉軼iwie by這 to jedno s這wo – SΜWO. Interesuje mnie ono od dawna pod wieloma wzgl璠ami, np. czym jest ono dla autora. Chcia豉m pozna wersj ameryka雟kiej autorki, dlatego przenios豉m si w 鈍iat fantastyki, do królestwa Jeru.

Moja matka potrafi豉 mówi. By豉 Powiadaczk, a jej s這wa mia造 w sobie magi. Gdy je wypowiada豉, o篡wa造. Stawa造 si rzeczywisto軼i. Prawd. (s. 15)

Dar U玆WANIA SÓW po lady Mesharze z Corvyn odziedziczy豉 jej córka Lark. By這 to b這gos豉wie雟two i przekle雟two zarazem, bardzo niebezpieczny sekret, bowiem w królestwie Jeru magia, nawet ta najszlachetniejsza, by豉 grzechem karanym 鄉ierci. Z tego powodu matka chroni豉 sw córk ze wszystkich si, a jej dar utrzymywa豉 w tajemnicy nawet przed m篹em. Pewnego dnia w czasie odwiedzin króla przypadkiem prawda wysz豉 na jaw. Lady Meshara zgin窸a od miecza króla. W ostatnim tchnieniu u篡豉 SÓW, zabra豉 córce g這s, by nikomu nie zrobi豉 krzywdy. Tak zapewni豉 córce ochron i zwi您a豉 jej losy z losem ojca lorda Craiga.

Ja zawsze taka by豉m – s造sza豉m s這wa, których nikt nie wypowiada. (s. 62)

Od 鄉ierci matki wokó Lark s這wa t這czy造 si bezg這郾ie. By豉 samotna z tysi帷ami SÓW. Dziewczyna wszystko s造sza豉, lecz nie mówi豉, porozumiewa豉 si gestami. Nie umia豉 czyta i pisa, gdy ojciec si na to nie zgodzi. Ba si da córce SΜWA w jakiejkolwiek postaci, bo wiedzia, czym to dla niego grozi. Dlatego te m這da lady by豉 pilnie strze穎na jak ptak zamkni皻y w z這tej klatce. Lecz i zza z這tych krat mo積a si wiele nauczy. Lark uwa積ie s逝cha豉 tego, co mówi ludzie. Rozwija豉 w sobie takie cechy jak: m康ro嗆, bystro嗆, cierpliwo嗆, ostro積o嗆. Pilnie obserwowa豉, co si dzieje w posiad這軼i ojca i w ca造m królestwie Jeru.

Królu Tirasie! Volgary nadci庵aj od ty逝. Setki Volgarów. (s. 35)

W królestwie Jeru pojawiaj si skrzydlate bestie Volgary – ptakoludzie o twardej skórze i z olbrzymimi skrzyd豉mi. S bezlitosne. Zabijaj ka盥ego, by wyssa z niego krew i 篡cie. Nie wiadomo, sk康 s, kto je stworzy. Wiadomo jedno – s 鄉iertelnie niebezpieczne i nie ma na nie skutecznej broni. Trwa wojna mi璠zy lud幟i a Volgarami. W jednym z pierwszych star z bestiami Lark niechc帷y wzi窸a udzia…

Wkroczy do mojego 篡cia i uwolni moje s這wa. (s. 148)

W ciszy zamkni皻ej komnaty w królewskim zamku lady Lark z Corvyn uczy si SÓW. Jej nauczycielem jest sam król Trias, z którym porozumiewa si za pomoc my郵i. M這da kobieta jest piln uczennic, zdeterminowan, pragn帷 wiedzy, dlatego te odkrywa i poch豉nia SΜWA, rozszyfrowuje je. Chce umie mówi cho熲y na papierze, chce je odzyska. Z czasem Lark staje si coraz silniejsza. Zaczyna rozumie, 瞠 nie mo瞠 ukrywa swych mocy w niesko鎍zono嗆, 瞠 jest potrzebna nie tylko królowi, ale ca貫mu królestwu Jeru…

Nie jestem mieczem! […] Nie jestem broni. Nie chc by broni! (s. 144)

Lark jest m這da, niepewna siebie i swego daru. Ma wiele w徠pliwo軼i. Do ko鎍a nie wie, nie zdaje sobie sprawy, jaka moc w niej drzemie, co potrafi zrobi, czego dokona wypowiedziane przez ni w my郵ach SΜWA. Jako kobieta chce pokoju i spokoju, lecz musi si zmaga z tajemnic króla, z buntem niektórych lordów, z oburzonym ojcem i… Volgarami, bo jej SΜWA to pot篹na bro w walce z tymi bestiami, cho nikt nie wie, jak bardzo pot篹na. S這wa normalnego cz這wieka potrafi rani, a co dopiero s這wa Powiadaczki. Ponadto Lark musi te ukrywa tajemnice wielu jeruwia鎍zyków, którzy s Obdarzonymi.

D捫yli do ca趾owitego wyeliminowania z populacji ludzi z darami, aby wykorzeni pot璕 s這wa. (s. 15)

W królestwie Tirasa od czasów jego ojca akceptowalne by造 tylko wyuczone umiej皻no軼i, za mistyczne dary ju nie. Zwykli ludzie poluj na Obdarzonych: Prz康ki, Uzdrowicieli, Zmieniaczy, Powiadaczy. Zabijaj ich lub przyprowadzaj na procesy. Ka盥y Obdarzony ma inn moc, ale 瘸den z nich nie umia u篡wa SÓW w taki sposób jak lady Lark z Corvyn. Magia, któr stworzy豉 w swej powie軼i autorka, jednocze郾ie zachwyca darami Obdarzonych, bo kto by nie chcia zamienia s這my w z這te nitki lub uzdrawia za pomoc dotyku, a z drugiej strony przera瘸 bestialstwem i ilo軼i Volgarów. Ale s te pozytywne postacie fantastyczne, jak cho熲y troll Boojohni – przyjaciel, ochroniarz i powiernik lady.

Skoro potrafi dzier篡 s這wa, nie wydaj帷 d德i瘯ów, do czego by豉bym zdolna, gdyby zosta造 uwolnione? Sama siebie przera瘸m, Tirasie. (s. 196)

Ksi捫ka S這wo i miecz to fantastyka m這dzie穎wa, lecz ja si w niej doskonale odnalaz豉m. M這dzi bohaterowie opl徠ani czarami i magicznymi SΜWAMI, po陰czeni mi這軼i musz stawi czo豉 wielu przeciwno軼iom losu; dzielni rycerze i krwawe bestie, zwykli ludzie i Obdarzeni, codzienno嗆 i osobiste tajemnice – to wszystko mnie zauroczy這. Do tego dobrze nakre郵ona fabu豉, akcja z zaskakuj帷ymi zwrotami, ciekawi bohaterowie, burza uczu i SΜWA nios帷e ró積e tre軼i i moce!

Pot篹niejsze ni miecz. (s. 134)

Bo w 鈍iecie ba郾i Amy Harmon, gdzie dobro walczy ze z貫m na ró積ych p豉szczyznach, gdzie magia ukrywa si przed rzeczywisto軼i, gdzie ludzie maj swoje sekrety – najwa積iejsze s SΜWA. Autorka stworzy豉 w swej wyobra幡i wspania造 fantastyczny 鈍iat królestwa Jeru i przela豉 go na papier, aby ukaza czytelnikowi, jak wa積e w naszym codziennym 篡ciu s SΜWA, ka盥e wypowiadane przez nas SΜWO. To dzi瘯i jeruwia鎍zykom czytelnik uzmys豉wia sobie, jak dobiera i wa篡 s這wa, jak uj望 co w s這wa, jak liczy si ze s這wami i nie rzuca ich na wiatr, jak ukryt moc ma ka盥e przez nas wypowiedziane SΜWO.

Prawdziw miar cz這wiecze雟twa jest to, co dana osoba zrobi ze swoimi darami. (s. 285)

Wraz z Lark i Tirasem odkryjcie moce i tajemnice mieszka鎍ów Jeru, pokonajcie ich wrogów, lecz przede wszystkim odkryjcie i zrozumcie, jak moc maj SΜWA, Wasze SΜWA. Te wypowiadane normalnie, ze szcz窷cia, w z這軼i czy w gniewie. Bo to one s najwa積iejsze. To jest dar ludzi, których ich odró積ia od zwierz徠.

Avatar u篡tkownika - Roksana
Inne ksi捫ki autora
Prawo Moj瞠sza
Amy Harmon0
Ok豉dka ksi您ki - Prawo Moj瞠sza

Amy Harmon Bestsellerowa pisarka „New York Timesa” Znaleziono go w koszu na pranie w pralni Quick Wash. Mia zaledwie kilka godzin i by...

Making Faces
Amy Harmon0
Ok豉dka ksi您ki - Making Faces

W ma造m, cichym miasteczku mieszka豉 grupa przyjaci馧. W鈔鏚 nich Ambrose Young — b造skotliwy i 鄉ia造, m這dy zapa郾ik ze sporymi szansami na sportow...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Medea z Wyspy Wisielc闚