Słowo i miecz

Tom 1 cyklu Słowo i miecz

Historia zawarta w książce skupia się na Lady Lark, która po swojej matce, Lady Mesharze odziedziczyła dar - potrafiła używać Słów. Ludzie, którzy posiadali magiczne zdolności byli skazywani na śmierć. Taki też los spotkał jej matkę, która chcąc chronić swą córkę oddała za nią życie. W ostatnich słowach przykazała małej dziewczynce, aby ta używała Słów roztropnie. Dodatkowo, aby Lark przeżyła, wiąże jej los z losem lorda Corvyna - jej ojca. Jeśli Lark straci życie, wtedy jego również będzie zagrożone.

Wiele lat później ta mała dziewczynka wyrasta na młodą, mądrą kobietę o łagodnym sercu. Nie potrafi mówić, ani pisać czy czytać - tych ostatnich rzeczy zabronił jej ojciec. Za to jednak Lark radzi sobie na inne sposoby. Słucha i obserwuje otaczające ją życie.

Pewnego dnia młoda kobieta zostaje porwana przez Króla Tirasa, który traktuje dziewczynę jako zakładnika, aby zapewnić sobie warunków ustalonych z jej ojcem. Zabiera ją do swojego zamku, gdzie uczy dziewczynę pisać i czytać, a stopniowo zaczyna ich coś łączyć. W międzyczasie Lark na nowo odkrywa w sobie swój dar, który jednocześnie ją fascynuje i przeraża.

Amy Harmon jest znana z tak poruszających romansów jak "Prawo Mojżesza", "Pieśń Dawida" czy "Making faces". Ja osobiście wszystkie te trzy książki pokochałam i od tej pory zawsze wyczekuję kolejnych powieści tej autorki. Kiedy zobaczyłam zapowiedź książki "Słowo i miecz" wiedziałam, że po nią sięgnę, ale byłam również jej ciekawa, bo uwielbiam fantastykę. Musiałam sama się przekonać jak w tym gatunku odnalazła się Harmon.

Uwielbiacie klimaty rodem z legend czy baśni? Zamki, dzielnych rycerzy, a do tego odrobinę magii? Ta książka to wszystko posiada. Jako młoda nastolatka uwielbiałam klimaty rodem z legend o Królu Arturze.

Moim zdaniem nie jest to typowa fantastyka, dominuje w niej wątek miłosny. Akcja w książce jet ciekawa, ale brakowało mi w niej dynamiki i zaskakujących zwrotów akcji. Relacje pomiędzy głównymi bohaterami są tworzone subtelnie i wypadają dosyć naturalnie -  tak jak lubię. Moim zdaniem jest to idealna lektura na relaks, do przeczytania na jeden lub dwa razy. Nie zachwyciła mnie niestety pod względem fantastyki, której tu oczekiwałam.

Bohaterowie zostali bardzo dobrze wykreowani. Lark jest stanowcza, wie czego chce,czego pragnie, a jednocześnie gdzieś w głębi siebie jest zagubiona i podatna na zranienia, ale tego nie okazuje. Jest silną i kobiecą postacią, której nie da się nie lubić.

Tiras z kolei jest dosyć uroczy i opiekuńczy - i to chyba na tyle.

"Słowo i miecz" to historia o odwadze, lojalności, miłości i przyjaźni, ale również o chciwości, która ogarnia ludzkie serca, o władzy, którą nie każdy potrafi i chce wykorzystać w dobrym celu. Nie jest to typowa fantastyka, ale posiada w sobie pewien urok, którego nie da się nie zauważyć. Autorka jak zwykle swoim lekkim, przyjemnym stylem pisania sprawiła, że książkę chciałam pochłonąć. Byłam ciekawa jak dalej rozwiną się losy bohaterów czy dobroć zwycięży ze złem.

Jeśli lubicie twórczość autorki to jest to lektura obowiązkowo. A mi pozostaje czekać na kontynuację.

Informacje dodatkowe o Słowo i miecz:

Wydawnictwo: Editio
Data wydania: 2018-02-20
Tytuł oryginału: The Bird and the Sword
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Marcin Machnik
Dodał/a opinię: Ewelina Żyła

Zobacz opinie o książce Słowo i miecz

Kup książkę Słowo i miecz

Pieśń Dawida
Amy Harmon0
Okładka ksiązki - Pieśń Dawida

Amy Harmon Autorka bestsellerów "New York Timesa" Czasem najważniejsze walki to te, których nie spodziewamy się wygrać. Dawid walczył od...

Making Faces
Amy Harmon0
Okładka ksiązki - Making Faces

W małym, cichym miasteczku mieszkała grupa przyjaciół. Wśród nich Ambrose Young — błyskotliwy i śmiały, młody zapaśnik ze sporymi szansami na sportową...