安i徠eczna mordercza gra

Data wydania: 2022-10-26
Kategoria: Krymina, sensacja, thriller
Tytu orygina逝: The Christmas Murder Game

Ocena: 4.8 (10 g這s闚)

Wśród nocnej ciszy krzyk się rozchodzi...

Endgame House - mroczna siedemnastowieczna rezydencja z piaskowca i marmuru. Już sam jej wygląd może budzić grozę. Jednak Lily Armitage nie odwiedzała rodzinnej posiadłości z innego powodu. To tutaj ponad dwadzieścia lat temu, w Boże Narodzenie, zmarła jej matka. Wtedy dziewczyna obiecała sobie, że nigdy już nie przekroczy progu tego domu.

Kiedy umiera jej ukochana ciotka, Lily otrzymuje list z prośbą, aby po raz ostatni wróciła do Endgame House i wzięła udział w rodzinnej tradycji: corocznym poszukiwaniu skarbów. Na zwycięzcę czeka akt własności rezydencji. Dziewczynę jednak interesuje coś innego - wskazówki mają pomóc jej w rozwiązaniu tajemnicy śmierci matki. Aby je zdobyć, musi wziąć udział w rozgrywce. Jej kuzyni grają o posiadłość, dla niej nagrodą będzie prawda. Jednak nie wszyscy grają uczciwie...

Gdy burza śnieżna odcina Endgame House od wioski, Lily uświadamia sobie, że nie walczy już o spadek, ale o swoje życie.

,,Świąteczna mordercza gra" zachwyci wielbicieli klasycznych powieści kryminalnych spod pióra Agathy Christie, a fanom kina przypomni nastrój znany z filmu ,,Na noże".

Kup ksi捫k 安i徠eczna mordercza gra

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - 安i徠eczna mordercza gra

Rodzina to ludzie, kt鏎ych 陰cz wi瞛y krwi, a ich wzajemne uczucia do siebie s pe軟e wyrozumienia i ciep豉. Niestety, tak dzieje si tylko w powie軼iach. W 篡ciu pojawia si znacznie rzadziej. W powie軼iach tak瞠 zdarzaj si wyj徠ki potwierdzaj帷e regu喚. Cho熲y powie嗆 Alexandry Benedict „安i徠eczna, mordercza gra”. Z r瘯 na sercu mo積a przyzna, 瞠 autorka doskonale wybra豉 temat, na kt鏎y chcia豉 pisa. Bardzo no郾y, nios帷y ze sob blisko嗆 i ciep這, jakich do鈍iadczamy podczas tych wyj徠kowych 鈍i徠. W jej powie軼i sytuacja jest nieco inna. W opisywanej przez ni historii rodzina Armitage ma coroczn, bardzo dziwn 鈍i徠eczn tradycj. Zbieraj si w posiad這軼i ciotki Liliany, w kt鏎ej wi瘯szo嗆 z nich si wychowa豉 i rozpoczynaj wsp鏊n gr. Jej celem jest rozszyfrowanie wskaz闚ek i dotarcie do miejsca, gdzie ukryto wszystkie prezenty. Zwyci瞛ca dostaje co ekstra. Dodatkowy prezent.

W tym roku cioci nie udaje si osobi軼ie og這si rozpocz璚ia gry, gdy umiera. Ciotka by豉 na tyle 鈍iadoma sytuacji panuj帷ej we w豉snej rodzinie, 瞠 nim dochodzi do najgorszego, udaje jej si wy這ni w豉snego przedstawiciela, kt鏎y za ni og這si rozpocz璚ie gry i b璠zie pilnie obserwowa, czy jej uczestnicy nie posuwaj si czasem do oszustw.

Tym razem stawka jest o wiele wy窺za. Ekstra prezentem – w zasadzie jedynym w tym roku – jest akt w豉sno軼i posiad這軼i ciotki. A poniewa od wczesnych lat swej m這do軼i, ciotka mia豉 zami這wanie do anagram闚, rebus闚 i innych gier logicznych, kt鏎ymi cz瘰to zam璚za豉 w豉sn rodzin, jej cz這nkowie mieli to ju w pewien spos鏏 prze獞iczone.

Pani Castle – przedstawicielka ciotki – oraz Izabelle – prawniczka og豉szaj pocz徠ek gry. Zaczyna si ca趾iem nie幢e, lecz ko鎍zy fatalnie. Pierwszym trupem. Nied逝go potem padaj nast瘼ne. Nikt nie ma poj璚ia, kogo kolejno dosi璕nie morderczy cios. Zawi您uj si pierwsze spiski i knowania za plecami, jest otwarta wrogo嗆 wobec niekt鏎ych os鏏 – tak瞠 pochodzenia homoseksualnego – a nawet pierwsze zarzuty.

G堯wna bohaterka tej historii, Lily Armitage, wydaje si by bardzo jednowymiarow postaci, kt鏎a kompletnie nie zna si na ludziach, nie rozumie zagadki, w kt鏎 j wpl徠ano i nie chce spadku, kt鏎y mo瞠 zdoby, je郵i uda si jej uko鎍zy gr jako pierwszej.

Autorka zaludni豉 strony powie軼i wieloma postaciami. Jest tam i bardzo ambitna Sara, kt鏎a pos逝guje si ironi z godno軼i samego mistrza. Jest Tom, kt鏎y nawi您a ju w czasie dzieci雟twa bardzo bliskie relacje z Lily i teraz, ku rado軼i kobiety, udaje im si odtworzy. Jest Rachel i Holly, kt鏎e tworz par, cho o 瘸dnej z nich nie wiadomo niczego konkretnego, poza tym, 瞠 bardzo mocno si kochaj i s gotowe zrobi dla siebie wszystko. Jest te Gray, brat Sary, bezwzgl璠nie jej Pos逝szy i tch鏎zliwy, nie maj帷y w zasadzie w豉snego zdania. Trzyma z ni g堯wnie dlatego, 瞠 boi si jej sprzeciwi. Jest Ronnie, m捫 Sary, kt鏎y wypada tak blado i jest taki nijaki, 瞠 w zasadzie 瘸den z czytelnik闚 chyba nie potrafi豚y si do niego przywi您a. Jest w ko鎍u Izabella – prawniczka i przyjaci馧ka Lily z dzieci雟twa.

Wszystkie te osoby 陰cza nie tylko wi瞛y krwi, ale r闚nie to, 瞠 wychowywa造 si w jednym domu, posiad這軼i ciotki Liliany. W trakcie tych lat z pewno軼i zd捫yli si – mo瞠 nie z篡, bo to za du瞠 s這wo – ale z pewno軼i dobrze si pozna i przyzwyczai si do swojej obecno軼i. W pewnym stopniu.

Ze strony na stron poznajemy coraz wi璚ej sekret闚 – ju sam przyjazd Lily do posiad這軼i by owiany tajemnic, bo list, kt鏎y przys豉豉 jej ciotka przed 鄉ierci, wyra幡ie sugerowa, 瞠 jej matce kto „pom鏬” w samob鎩stwie, a ona w tym roku mo瞠 odkry, kto by morderc. Z biegiem czasu pojawia si coraz wi璚ej tajemnic. Okazuje si, 瞠 prawie ka盥y w tej rodzinie ma jaki sekret. Nie wy陰czaj帷 z tego Lily.

Kiedy w ko鎍u opadn wszystkie zas這ny i dowiemy si, 瞠 nie sko鎍zy這 si na jednym mordercy. A by這 ich kilku, zaczniemy si na powa積ie zastanawia, czy ca豉 ta intryga mia豉 w zasadzie sens. Bo mordowanie si wzajemnie, by zdoby akt w豉sno軼i posiad這軼i, nie jest dla mnie za solidnym wyt逝maczeniem. Przeciwnie; brzmi bardzo kuriozalnie.

A sama opowie嗆 traci bardzo du穎 na swej pierwotnej warto軼i. Czerpiemy znacznie wi璚ej przyjemno軼i rozpoczynaj帷 t powie嗆, ni j ko鎍z帷. A poniek康 powinno by odwrotnie.

Fani Agathy Christie, do kt鏎ych si zaliczam, nie maj tu czego szuka.

Cho trzeba przyzna, 瞠 autorka ma lekkie pi鏎o, a sam tekst czyta si ca趾iem przyjemnie.

„安i徠eczna mordercza gra” to powie嗆 鈍i徠eczna inna ni wszystkie. Nie niesie nadziei, nie podnosi na duchu, nie opowiada o 鈍i徠ecznych cudach i mi這軼i unosz帷ej si wok馧. 安i皻a to cudowny czas, jednak nie wsz璠zie i nie dla ka盥ego. Szczeg鏊nie 安i皻a, kiedy zmuszeni jeste鄉y spotka si z nielubianymi cz這nkami rodziny i zagra z nimi w 鄉iertelnie niebezpieczn gr, w kt鏎ej stawk jest dom i 篡cie. Taka sytuacja spotyka Lily, g堯wn bohaterk powie軼i, kt鏎a zmuszona jest pojecha na dwana軼ie dni 安i徠 do posiad這軼i Endgame, w kt鏎ej si wychowywa豉, a kt鏎ej od lat z powodzeniem udawa這 jej si unika. Tym razem jednak sytuacja jest inna. Ciotka, kt鏎a j wychowywa豉 nie 篡je, a w li軼ie do Lily napisa豉, 瞠 opr鏂z wskaz闚ek pomagaj帷ych odnale潭 klucze, kt鏎e s potrzebne, aby wygra gr, Lily b璠zie mog豉 odkry prawd o 鄉ierci mamy. W tej sytuacji Lily z ci篹kim sercem decyduje si jecha. Nie spodziewa si, co czeka j na miejscu.

M闚i si, 瞠 z rodzin wychodzi si dobrze tylko na zdj璚iach. Powie嗆 Benedict zdaje si to powiedzenie potwierdza. W Endgame na 安i皻a zbiera si najm這dsze pokolenie rodziny, kuzyni i kuzynki Lily. Niby wszyscy s dla siebie mili, uprzejmi, no mo瞠 opr鏂z Sary, kt鏎a nie przepada za nikim i jawnie to okazuje. Kiedy gra zaczyna si naprawd, zaczynaj z tych ludzi wychodzi potwory, chocia nadal przy innych pr鏏uj ukrywa swoj prawdziw twarz. Tak naprawd nie wiadomo, komu mo積a ufa, a komu nie. Lily zawsze by豉 dobra w rozwi您ywaniu zagadek, czego stara豉 si nie pokazywa innym. Na nic si to jednak zda這, bo kiedy kobieta rozwi您uje pierwsz zagadk, reszta zaczyna dos這wnie depta jej po pi皻ach. Mimo ostrze瞠 ciotki, aby nie ufa豉 nikomu, Lily zaczyna wsp馧pracowa z kilkoma osobami, a potem z jedn, jej zdaniem jej najbli窺z, co do kt鏎ej ma pewno嗆, 瞠 nie mog豉by jej skrzywdzi i kt鏎ej uwa瘸, 瞠 mo瞠 ufa.

Nie zaskoczy豉 mnie ta ksi捫ka pomys貫m na fabu喚, bo fabu造 oparte na rozwi您ywaniu zagadek znam ca趾iem dobrze i nawet nie z ksi捫ek Agathy Christie, do kt鏎ych „安i徠eczna mordercza gra” jest por闚nywana i w kt鏎ej nie brakuje analogii do klasycznej powie軼i. Mimo to rozgrywka, w kt鏎ej zdecydowali si wzi望 udzia bohaterowie zaintrygowa豉 mnie i da豉m si w ni wci庵n望. Od tego czasu poch豉nia豉m stron za stron z wypiekami na twarzy i w b造skawicznym tempie. Od kiedy pojawi si pierwszy trup, chcia豉m wiedzie, kto za tym stoi. Bo nie by這 opcji, aby by to kto inny ni kt鏎y z domownik闚. Autorka serwuje czytelnikowi du穎 wi璚ej trup闚, kt鏎ych ilo嗆 zaskakuje, a lekko嗆, z jak reszta podchodzi do kolejnych 鄉ierci w tym domu, wprowadza w konsternacj. I chocia trup 軼iele si w powie軼i g瘰to, autorka oszcz璠za nam brutalnych opis闚 dokonanych zbrodni. Sk徙i r闚nie wskaz闚ek odno郾ie tego, kto owe zbrodnie m鏬 pope軟i. A podejrzanych jest sporo. Chocia tak naprawd ich liczba maleje wraz z kolejnym pojawiaj帷ym si w rezydencji trupem i tak naprawd rozwi您ujemy t zagadk grubo przed czasem. To jednak nie jest jedyna zagadka, jak mamy do rozwi您ania. Bohaterowie ka盥ego dnia musz rozwik豉 jedn zagadk, wskaz闚k, dzi瘯i kt鏎ej znajd ukryty klucz. Za ka盥ym razem jest to sonet, u這穎ny przez Liliann, ciotk Lily i organizatork gry. Dzi瘯i Lily, kt鏎a bardzo dobrze odczytuje ukryte w sonetach anagramy, gra idzie sprawnie. W tym miejscu mam jedno zastrze瞠nie, a chodzi o to, 瞠 zagadki s niezbyt zr騜nicowane. Ka盥a z nich, opr鏂z ostatniej, opiera si na anagramach, co po pewnym czasie zaczyna nudzi. Na szcz窷cie to nadal nie jest wszystko, co ta powie嗆 ma do zaoferowania. Uwaga czytelnika skupia si bowiem nie tylko na zagadkach maj帷ych doprowadzi bohater闚 do wygrania posiad這軼i, ale przede wszystkim na wskaz闚kach przybli瘸j帷ych Lily do okrycia prawdy o jej matce. Przy okazji odkryte zostaj r闚nie inne tajemnice rodziny, co jest nawet ciekawsze ni sama gra. A, 瞠 karty odkrywane s stopniowo, ksi捫ka trzyma w napi璚iu, kt鏎e ro郾ie ze strony na stron coraz bardziej, a do fina逝, do嗆 szokuj帷ego, trzeba przyzna, w kt鏎ym wszystko si wyja郾ia.

„安i徠eczna mordercza gra” to klasyczny krymina w wersji 鈍i徠ecznej, kt鏎y dobrze si czyta, kt鏎y wci庵a i nie pozwala si oderwa. Krymina z mn鏀twem tajemnic i sekret闚, ciekawy, zaskakuj帷y i trzymaj帷y w napi璚iu. Polecam, nie tylko jako przerywnik od innych 鈍i徠ecznych powie軼i, chocia jako urozmaicenie sprawdza si doskonale.

Avatar u篡tkownika - PannaPinko
PannaPinko
Przeczytane:2022-12-01, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2022,

Lily Armitage nie odwiedza豉 rodzinnej posiad這軼i zwanej Endgame od wielu lat; w murach tego budynku zamkni皻e s bowiem tragiczne wspomnienia o 鄉ierci jej matki. I w te 鈍i皻a tak瞠 nie mia豉 w planach odwiedzin, a jednak informacja o 鄉ierci ciotki sprawi豉, i musia豉 zdoby si na ten krok. Nie by豉 to kwestia uczestnictwa w pogrzebie (o tym Lily dowiedzia豉 si o wiele za p騧no), lecz po raz ostatni wzi璚ia udzia逝 w tradycyjnej dla tej rodziny grze w poszukiwanie skarb闚. Stawk jest Endgame House.

I cho Lily wcale nie jest zainteresowana gmaszyskiem, to musi wzi望 udzia w grze. W li軼ie, kt鏎y otrzyma豉 po 鄉ierci ciotki, zmar豉 informuje, 瞠 wskaz闚ki w tegorocznej grze b璠 zawiera造 te informacje o 鄉ierci jej matki...

Czy to jednak nie by這 samob鎩stwo, jak powiedzieli jej lata temu? Je瞠li nie, to kto zamordowa jej matk... ?

安i皻a coraz bli瞠j; nic wi璚 dziwnego, 瞠 na rynku literackim stopniowo pojawia si coraz wi璚ej lektur z nimi w tle. Tym razem jednak nie dostajemy opowie軼i o 鈍i徠ecznych cudach, lecz krwaw rozgrywk mi璠zy cz這nkami rodziny. I mo積a rzec, 瞠 闚 thriller jest dowodem na s豉wne porzekad這- z rodzin najlepiej wychodzi si na zdj璚iach.

Zaj皻a swoim 篡ciem Lily nie my郵i o Endgame House ani o rodzinie, a przynajmniej na tyle, na ile to mo磧iwe. Cho kocha ciotk z ca貫go serca (w ko鎍u przez te wszystkie lata zast瘼owa豉 jej matk), to z roku na rok odrzuca jej zaproszenia na sp璠zenie rodzinnych 鈍i徠 w posiad這軼i. Fakt faktem, przebieg owych dni w budynku przebiega nieco inaczej ni w innych rodzinach- cz這nkowie familii na kilka dni staj si poszukiwaczami skarb闚. Teraz pozosta這 najm這dsze pokolenie, kuzynostwo, kt鏎e praktycznie -poza Endgame House- si nie widuje. Tegoroczne 鈍i皻a s jednak inne- ciotka nie 篡je, a pozostali cz這nkowie maj gra o dom. Rozgrywka jest tak za瘸rta, 瞠 niesie za sob 鄉ier...

Prawie 鈍i徠eczna propozycja od pani Benedict jest ca趾iem ciekawym urozmaiceniem po鈔鏚 lektur nastawionych na niesienie pociechy pod sztandarem mi這軼i- s這wem, wszelkich powie軼i obyczajowych, gdzie 鈍i皻a to cudowny czas i zawsze dzieje si w闚czas co dobrego. Tutaj mamy zupe軟ie inn sytuacj, bowiem dla tej rodziny 鈍i徠eczny czas niesie tylko 鄉ier, a zarazem (dla Lily) rozwi您anie tajemnicy sprzed lat. Przyznam, 瞠 czyta這 si bardzo dobrze, cho dosy 豉two obstawi winowajc闚.

Powiem tylko tyle- to naprawd pokr璚ona rodzinka. Wcale nie dziwi si g堯wnej bohaterce, 瞠 postanowi豉 si od nich odci望. Chocia to nie do ko鎍a tak, 瞠 mia豉 ze wszystkimi jakie problemy- z niekt鏎ymi 陰cz j bardzo dobre wspomnienia. To 鄉ier matki, tajemnica zamkni皻a w 軼ianach rodzinnej posiad這軼i sprawia, 瞠 nie patrzy ju na bliskich tak, jak kiedy, mimo 瞠 w闚czas jej kuzynostwo by這 jeszcze bardzo m這de (tak jak i ona). Faktem jest jednak, 瞠 owa familia naznaczona jest przez 鄉ier- jej matka pono pope軟i豉 samob鎩stwo, za wujostwo zgin窸o w dziwnym wypadku samochodowym. 畝dnej z tych spraw jednak nie zg喚biano, przyjmuj帷 ustalenia policji. Dopiero 鄉ier ciotki przynosi wskaz闚ki do prawdziwych wydarze sprzed dwudziestu jeden lat. I ta historia tylko sprawia, 瞠 wci捫 zadziwia mnie fakt, jak du穎 s w stanie zrobi ludzie dla pieni璠zy. Skazi swoje sumienie, odebra kogo bliskim... niebywa貫.

Zapraszam Was do gry. Stawk jest... 篡cie. A mo瞠 raczej okaza豉 posiad這嗆? Sami zadecydujcie, czy jeste軼ie w stanie ponie嗆 konsekwencje tej rozgrywki. Macie na to kilka dni; pod捫ajcie za wskaz闚kami i nie ufajcie nikomu.

Pomys kojarzy mi si z krymina豉mi A.Christe. Zamkni皻a posiad這嗆, zagadka i morderstwo. Pocz徠ek bardzo mi si podoba, jednak im dalej tym bardziej mnie nudzi豉.

Avatar u篡tkownika - codzienna
codzienna
Przeczytane:2022-12-18, Ocena: 4, Przeczyta貫m, 52 ksi捫ki 2022, Posiadam,

"安i徠eczna mordercz gr" nie por闚nywa豉bym z ksi捫kami Agathy Christie ,bo daleko jej do kunsztu mojej ulubionej autorki.Nie powiem,ksi捫ka nie jest z豉 bo i by豉m ciekawa jak si zako鎍zy ale niedoci庵ni璚ia i niekt鏎e sytuacje,kt鏎e 豉two by這 odgadn望 sprawi造,瞠 czyta豉m bez wi瘯szego entuzjazmu.

Rodzinne tradycje cz瘰to przechodz z pokolenia na pokolenie, przenosz si wraz z nami, do naszych dom闚. Rodzina Armitage te ma tak tradycj, jest do 鈍i徠eczna gra. Sz鏀tka uczestnik闚 zostaje zamkni皻a w starym domu, maj 12 dni na znalezienie 12 kluczy, osoba kt鏎a wygra dostaj w nagrod dom, a dok豉dnie wielk posiad這嗆. Zasady gry s proste i jasne, uczestnicy zostaj odci璚i od 鈍iata, s im zabrane telefony, mog polega tylko na sobie i swojej inteligencji. Wszystko przebiega dobrze, do czasu gdy zostaje znaleziony pierwszy trup. Kto morduje i komu tak bardzo zale篡 na wygranej?

Pr鏏owa豉m si wgry潭 w t ksi捫k ale jako nie by這 nam po drodze. Dobrze opowiedziana historia, z potencja貫m, jednak zabrak這 mi napi璚ia. Hermetyczne 鈔odowisko, jest trup, reszta bawi si dalej, nawet si nie zastanawiaj帷, 瞠 mog mie obok siebie morderc, zero paniki i dalsze szukanie kluczy, jakby spadek by najwa積iejszy. 疾by nie by這, nie tylko krytyka z mojej strony si pojawia. Zapa豉m niezwyk陰 sympati do Lilli i wiedzia豉m, 瞠 ona ma w tej grze inny cel ni dom. Krymina w stylu Agaty Christie i mo瞠 tu tkwi m鎩 problem, nie czyta豉m krymina堯w tej autorki, mo瞠 dlatego by這 mi z t powie軼i tak nie po drodze.

Ksi捫ka zbiera mn鏀two dobrych opinii, wi璚 niech nie zniech璚a Was moja recenzja. Dla mnie to nie to, musz si璕n望 po inn ksi捫k w 鈍i徠ecznym klimacie.

Dobry 鈍i徠eczny thriller, kt鏎y przyprawi was o dreszcze. We幟iecie udzia w 鈍i徠ecznej grze. Wygrywa tylko jedna osoba. Reszt niestety spotka... Co ich spotka, dowiecie si podczas czytania. To wami wstrz捷nie. A do wygrania jest Akt w豉sno軼i posiad這軼i. Zainteresowani gr. Dodam tylko, 瞠 ta gra jest bardzo mroczna i ocieka krwi. Przetrwaj tylko najsprytniejsi. W ksi捫ce "安i徠eczna mordercza gra" znalaz豉m mn鏀two niewyja郾ionych zgon闚. Jak do nich dosz這? W grze bierze udzia kilku bohater闚. Nie ka盥y z nich b璠zie ni zainteresowany. Czy b璠zie m鏬 dobrowolnie opu軼i gr? Lily musia豉 powr鏂i do Enggame, poniewa zmar豉 jej ukochana ciocia. Wzi窸a udzia w corocznym poszukiwaniu skarb闚. 12 wskaz闚ek, 12 ukrytych kluczy i ta niezwykle kusz帷a wygrana. Co zrobiliby軼ie, 瞠by wygra gr? W czasie tej zabawy Lily otrzyma wskaz闚ki, kt鏎e zaprowadz j do prawdziwego mordercy jej mamy. Do morderstwa dosz這 21 lat temu. Nie ma wyj軼ia, musi stan望 do gry i pozna prawd. Ka盥y z uczestnik闚 co ukrywa. Kto wygra Akt w豉sno軼i posiad這軼i? Kto zabi mam naszej bohaterki? Czy dziewczyna dozna szoku, poznaj帷 ca趾owit prawd? Po odpowiedzi na te i wiele innych pyta odsy豉m was do ksi捫ki Alexandry Benedict "安i徠eczna mordercza gra". Idealna 鈍i徠eczna ksi捫ka dla wszystkich mi這郾ik闚 thriller闚 i wszystkich os鏏 lubi帷ych rozwi您ywa zagadki. Dlaczego warto j przeczyta: - 鈍i徠eczny klimat - ciekawa fabu豉 - znakomita historia - tajemnicza mordercza gra - zw這ki - 12 wskaz闚ek - morderca - zwyci瞛ca - zaskakuj帷e zako鎍zenie Nie mog豉m oderwa si od czytania. "安i徠eczna mordercza gra" poch這n窸a mnie w ca這軼i. Lubi tego typu ksi捫ki. Czy 鈍i皻a zawsze musz by cukierkowe? Przekonajcie si sami. Polecam - mommy_and_books.

Yorkshire. Mroczna XVII-wieczna rezydencja Endgame House. Od Wigilii do 5 stycznia sze軼ioro kuzyn闚 z partnerami ma rozegra ostatni 鈍i徠eczn gr. Jest te ma造 pasa瞠r na gap i gospodyni pani Castle. Prawniczka Isabella przedstawia regu造 gry i opuszcza rezydencj.

Im 鈍i皻a d逝瞠j trwaj, tym staj si coraz bardziej mordercze. Atmosfera bo穎narodzeniowa ulatuje niczym dym z komina, za to tworzy si nowy klimat. Morderczy, krwawy. Za oknem 郾ie篡ca, brak telefon闚 kom鏎kowych, zerwane linie telefoniczne oraz inne przeszkody powoduj帷e odci璚ie od 鈍iata zewn皻rznego. Endgame House staje si domem zbrodni, z kt鏎ego nie da si uciec. Mo積a zanuci znan kol璠 w nowej wersji: ,,W鈔鏚 nocnej ciszy krzyk si rozchodzi...". Uczestnicy s zdani sami na siebie, cho nie wszyscy graj uczciwie. W鈔鏚 nich jest morderca, kt鏎y eliminuje kolejnych pretendent闚 do wygrania Endgame House. Notabene, nazwa domu jest wymowna.

To gra nie tylko o spadek, o wielk posiad這嗆 rodzinn. To gra o 篡cie. Gra o przetrwanie. Gra z przesz這軼i. Gra o prawd. Lily chce wiedzie, co si naprawd wydarzy這 w 鈍i皻a wiele lat temu. Gra to niezwyk豉, wymagaj帷a logicznego my郵enia, uwa積o軼i i wra磧iwo軼i j瞛ykowej. Ka盥a zagadka to sonet naszpikowany dziwnymi informacjami, aluzjami, anagramami. Czytelnik podejmuje gr razem z uczestnikami, lecz niewielkie ma szanse na ich rozwi您anie. Tylko dwoje uczestnik闚 jest w stanie je rozwik豉...

Domy郵a豉m si, kto wygra, lecz autorka uraczy豉 mnie wieloma zwrotami akcji i zaskoczy豉 kilkoma rozwi您aniami. Z ka盥ym dniem gry buduje napi璚ie, eskaluje groz, eliminuje uczestnik闚 i mno篡 niebezpiecze雟twa. Stopniowo odkrywa sekrety rodzinne, wyjawia tajemnice, wraca do przesz這軼i, ukazuje relacje mi璠zy kuzynostwem. Duch 鈍i徠 Bo瞠go Narodzenia rywalizuje z seryjnym morderc. W zamkni皻ej przestrzeni grupa ludzi gra o nagrod, a w鈔鏚 uczestnik闚 jest morderca. Wszyscy s zdani sami na siebie. To klasyczny motyw znany z powie軼i A. Christie.

"安i徠eczna mordercza gra" to krwawy krymina z Bo篡m Narodzeniem w tle i prawdziw zim za oknem. Skomplikowane relacje rodzinne, trupy wychodz帷e z szafy, sekrety rodzinne i morderstwa zapewniaj nietuzinkow rozgrywk na 鈍i徠eczny czas. Autorka przygotowa豉 te gr 鈍i徠eczn dla czytelnika.

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Recenzje miesi帷a
Cz這wiek z bursztynu