Świętoszek

Autor "Świętoszka", najwybitniejszy komediopisarz francuski, a zarazem aktor i dyrektor teatru, pięć lat walczył o wystawienie swojej sztuki na scenie - pokazał ją królowi w 1664 roku, natomiast publiczności dopiero w roku 1669. Tak bardzo utwór ten bulwersował współczesnych ostrym, krytycznym obrazem obyczajowości XVII-wiecznej Francji.
W tym znakomitym studium obłudy obok postaci głównego bohatera przedstawił też Molier barwną galerię typów uosabiających wieczne ludzkie wady oraz zbudował misterną, nasyconą komizmem intrygę. Jego teatr miał uczyć - bawiąc. I do dziś skutecznie odgrywa tę rolę.

Informacje dodatkowe o Świętoszek:

Wydawnictwo: Greg
Data wydania: 2011 (data przybliżona)
Kategoria: Inne

Kup książkę Świętoszek

Świętoszek - opinie o książce

Avatar użytkownika - Nimphelos
Nimphelos
Przeczytane:2017-03-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 2017, Ukochane lektury, Z biblioteki,
Według mnie książka doskonała. Humor w komediach Moliera zawsze mnie rozbraja. "Świętoszek" nie był moją lekturą szkolną. Sięgnęłam po niego właśnie dlatego, że po przeczytaniu "Skąpca" (lektury obowiązkowej) miałam ochotę na kolejną dawkę śmiechu. Jednak czytając komedie tego autora, na samej poprawie nastroju się nie kończy. "Świętoszek" zmusi nas nie jeden raz do zastanowienia się, czy część paskudnych cech tytułowego bohatera, nie jest nam obca, lub też czy nie jesteśmy ślepo wpatrzeni w kogoś, kto w rzeczywistości na to nie zasługuje... Gorąco polecam! Do przeczytania jednym tchem!
Avatar użytkownika - Maryszka
Maryszka
Przeczytane:2001-01-05, Ocena: 5, Przeczytałem,
Jedna z tych niewielu lektur szkolnych, które wspominam dobrze. Czytało mi się ją świetnie (może dlatego, że lubię sztuki), a niosła ze sobą też wiele wartościowego przekazu. Warto dla niej przełamać barierę "nie lubię lektur książkowych" i przeczytać.
Bardzo dobra książka, po która sięgnęłam, gdyż to była moja lektura jednak od początku wyraziłam niechęć do głównego bohatera i z tego względu z jeszcze większą pasją czytałam te książkę, koniec zbyt prostym zakończeniem mnie jednak rozczarował
Avatar użytkownika - Juliette
Juliette
Przeczytane:2013-04-06, Ocena: 3, Przeczytałam, Przeczytane,
Ogólnie nie przepadam za tego typu książkami. Może to ten archaiczny język? Chyba tak. Omijając język, lektura nie była taka zła. Doszłam także do wniosku, że sytuacje jak ta przedstawiona w dramacie nadal mają miejsce. Mimo, że minęło tyle lat wszystko to jest nadal aktualne - fałszywa pobożność, podstępy takie jak Tartuffe'a. Zmienił się tylko sposób. Idea pozostała taka sama.

Od jakiegoś czasu  staram się  nadrobić zaległości i czytam lektury, które odpuściłam w szkole. Muszę przyznać, że "Świętoszek" nawet mnie rozbawił. Molier przedstawia tu obłudę i cynizm siedemnastowiecznych mieszkańców Francji. Jednak można to rozszerzyć na inne nacje. A przesłanie płynące z tej komedii jest aktualne i dzisiaj.

Avatar użytkownika - Foxie
Przeczytane:2016-06-16, Przeczytałam, Mam,
Tartuffe, Don Juan, Mizantrop
Molier0
Okładka ksiązki - Tartuffe, Don Juan, Mizantrop

Trzy najsłynniejsze dramaty Moliera w mistrzowskim przekładzie Jerzego Radziwiłowicza. Don Juan Kłamca i cyniczny kochanek, czy może zagubiony i głęboko...

Skąpiec
Molier0
Okładka ksiązki - Skąpiec

"Skąpiec" to jedna z najzabawniejszych komedii Molierea. W utworze tym autor prowadzi z czytelnikiem swoistą grę, balansując między komizmem...