Świętoszek

Wydawnictwo: Greg
Data wydania: 2011 (data przybliżona)
Kategoria: Inne
ISBN: 83-7435-120-9
Liczba stron: 95
Tytuł oryginału: Tartuffe
Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Tadeusz Boy-Żeleński

Ocena: 4.32 (25 głosów)

Autor "Świętoszka", najwybitniejszy komediopisarz francuski, a zarazem aktor i dyrektor teatru, pięć lat walczył o wystawienie swojej sztuki na scenie - pokazał ją królowi w 1664 roku, natomiast publiczności dopiero w roku 1669. Tak bardzo utwór ten bulwersował współczesnych ostrym, krytycznym obrazem obyczajowości XVII-wiecznej Francji.
W tym znakomitym studium obłudy obok postaci głównego bohatera przedstawił też Molier barwną galerię typów uosabiających wieczne ludzkie wady oraz zbudował misterną, nasyconą komizmem intrygę. Jego teatr miał uczyć - bawiąc. I do dziś skutecznie odgrywa tę rolę.

Kup książkę Świętoszek

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Świętoszek

Avatar użytkownika - Nimphelos
Nimphelos
Przeczytane:2017-03-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 2017, Ukochane lektury, Z biblioteki,
Według mnie książka doskonała. Humor w komediach Moliera zawsze mnie rozbraja. "Świętoszek" nie był moją lekturą szkolną. Sięgnęłam po niego właśnie dlatego, że po przeczytaniu "Skąpca" (lektury obowiązkowej) miałam ochotę na kolejną dawkę śmiechu. Jednak czytając komedie tego autora, na samej poprawie nastroju się nie kończy. "Świętoszek" zmusi nas nie jeden raz do zastanowienia się, czy część paskudnych cech tytułowego bohatera, nie jest nam obca, lub też czy nie jesteśmy ślepo wpatrzeni w kogoś, kto w rzeczywistości na to nie zasługuje... Gorąco polecam! Do przeczytania jednym tchem!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Maryszka
Maryszka
Przeczytane:2001-01-05, Ocena: 5, Przeczytałem,
Jedna z tych niewielu lektur szkolnych, które wspominam dobrze. Czytało mi się ją świetnie (może dlatego, że lubię sztuki), a niosła ze sobą też wiele wartościowego przekazu. Warto dla niej przełamać barierę "nie lubię lektur książkowych" i przeczytać.
Link do opinii
Bardzo dobra książka, po która sięgnęłam, gdyż to była moja lektura jednak od początku wyraziłam niechęć do głównego bohatera i z tego względu z jeszcze większą pasją czytałam te książkę, koniec zbyt prostym zakończeniem mnie jednak rozczarował
Link do opinii
Avatar użytkownika - Juliette
Juliette
Przeczytane:2013-04-06, Ocena: 3, Przeczytałam, Przeczytane,
Ogólnie nie przepadam za tego typu książkami. Może to ten archaiczny język? Chyba tak. Omijając język, lektura nie była taka zła. Doszłam także do wniosku, że sytuacje jak ta przedstawiona w dramacie nadal mają miejsce. Mimo, że minęło tyle lat wszystko to jest nadal aktualne - fałszywa pobożność, podstępy takie jak Tartuffe'a. Zmienił się tylko sposób. Idea pozostała taka sama.
Link do opinii
Avatar użytkownika - kiznaiver667
kiznaiver667
Przeczytane:2020-04-11, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - IzaaK
IzaaK
Przeczytane:2017-01-04, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - anoola
anoola
Przeczytane:2016-06-16, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - anikirax
anikirax
Przeczytane:2016-06-10, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - zxcc65
zxcc65
Przeczytane:2016-04-21, Ocena: 4, Przeczytałam, 2016,