Szadź

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2017-10-11

Kiedy nad ranem zostają znalezione zwłoki, na miejscu zjawia się komisarz Agnieszka Polkowska. Nikt nie chce z nią pracować - zbyt wiele wymaga, słynie z ostrego języka i jest bardziej inteligentna od kolegów. Jej zaangażowanie w każdą ze spraw nie bierze się znikąd: ma kilka tajemnic i wolałaby się nimi nie dzielić. Ostatnie, czego jej trzeba, to błyskotliwy psychopata - człowiek, który odczuwa emocje tylko wtedy, gdy poluje. Gdy wybiera dziewczyny, osacza je i zabija: powoli, delektując się ich cierpieniem. Jest precyzyjny i metodyczny, przekonany, że nikt mu nie dorówna. Nie popełnia błędów. Do czasu.

Kiedy na jego drodze staje komisarz Polkowska, będzie musiał zmierzyć się równym mu przeciwnikiem, kimś, kto potrafi rozgryźć tok jego rozumowania i podążyć za makabrycznymi wskazówkami.

Czy Polkowskiej uda się ocalić kolejną dziewczynę, mimo seksizmu i niekompetencji jej szefów? Czy tajemnica z przeszłości, która dopada ją w chwili, gdy jej życie zaczyna się układać, pokrzyżuje śledztwo? Czy zdoła uratować życie kogoś, kto jest jej najbliższy?

Igor Brejdygant (ur. 1971), polski scenarzysta, reżyser, fotograf i pisarz, studiował na Wydziale Produkcji Filmowej i Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. Napisał scenariusze m.in. do Zbrodni (reż. Greg Zgliński), Prostej historii o morderstwie (reż. Arkadiusz Jakubik), Palimpsestu (reż. Konrad Niewolski), Paradoksu (reż. Greg Zgliński, Borys Lankosz i Igor Brejdygant) - na podstawie którego napisał świetnie przyjętą powieść pod tym samym tytułem (Marginesy 2016) - oraz Belle epoque (2017) i międzynarodowej koprodukcji Ultraviolet (2017). W cyklu Szaleńcy Pana Boga zrealizował dokumenty Bracia, Kazanie nad czarną rzeką i Latawiec.

Kup książkę Szadź

Avatar użytkownika - madak
madak
Przeczytane:2017-12-18, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki w 2017 roku, Kryminały,
Dobry kryminał charakteryzować się musi przede wszystkim sprawnie poprowadzoną narracją i dynamiczną, wciągającą akcją. Warunki te – nawet do przesady – spełnia trzymająca w napięciu, choć miejscami dość niewiarygdna powieść Igora Brejdyganta Szadź.  Agnieszka to trzydziestosześcioletnia policjantka, która swoje obowiązki zawodowe realizuje z ogromnym zaangażowaniem. Jest nie tylko sumiennym pracownikiem organów ścigania, ale także inteligentną i błyskotliwą osobą, sprawnie łączącą fakty i „przeczuwającą” kolejne kroki przestępców. Gdy w lesie niedaleko Skarżyska znalezione zostają zwłoki młodej dziewczyny z odciętymi kończynami, Agnieszka domaga się, by to do niej trafiła ta sprawa. Na podstawie badań patomorfologa i ułożenia zwłok Agnieszka dochodzi do wniosku, że Zuza była kolejną ofiarą seryjnego mordercy. Intuicja nie zawodzi policjantki. Natychmiast rozpoczyna się szalony wyścig z czasem, by uchronić kolejną młodą dziewczynę przed brutalnym i pozbawionym jakichkolwiek skrupułów zabójcą. Szadź to kryminał z rodzaju tych, w których czytelnik zna tożsamość mordercy, wie, kim najprawdopodobniej będzie kolejna ofiara, nie zna zaś szczegółów dotyczących motywu. Z każdą kolejną stroną czytelnik obserwuje więc zmagania policji z wszechobecną biurokracją i utrudniającą śledztwo papierologią, ale także mało wiarygodne zwroty akcji, które ...

Opinie o książce - Szadź

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2018-01-13, Ocena: 5, Przeczytałam,

Na okładce książki Agnieszka Pilaszewska zachęca do lektury w taki sposób: "Czyta się, jakby się oglądało najlepszy czarny kryminał" - i jest w tym sporo prawdy. Czytając, miałam wrażenie, że oglądam film akcji. Książka podzielona jest na wiele "filmowych" klatek - które prezentują nam różnych bohaterów: policjantkę Agnieszkę Polkowską i jej wspołpracowników i przełożonych, młodą śliczną dziewczynę Ewę i jej matkę Bożenę - należącą do zboru Świadków Jehowy, intrygującego i niebezpiecznego Sławomira i jego rosyjskich - jeszcze bardziej niebezpiecznych - "przyjaciół". Wszystkich ich połączy jedna sprawa: seryjnego mordercy, który wybiera swoje ofiary wśród młodych, bardzo religijnych dziewcząt, po czym zabija je w bestialski sposób, napawając się ich cierpieniem i agonią.

Książka jest bardzo wciągająca, choć autor zastosował dość zaskakującą strategię, ponieważ od samego początku wiemy, kto jest mordercą. Poznajemy też jego przyszłą ofiarę i obserwujemy, jak sympatyczna dziewczyna krok za krokiem wpada w jego sidła. Na szczęście jest też komisarz Polkowska - bystra, zdecydowana, nieustępliwa i harda, która wpada na trop mordercy i nie daje się zwieść jego mylnym tropom i robi wszystko, żeby nie dopuścić do kolejnej zbrodni. Jednak jej zadanie nie jest łatwe: morderca jest doskonale przygotowany i potrafi wspaniale kluczyć i podrzucać fałszywe ślady.

"Szadź" czyta się szybko, bo w pewnych momentach nie sposób przerwać - chce się sprawdzić, co się stanie. Mam zastrzeżenia co do wątku córki komisarz Polkowskiej, z którą ta kontaktuje się po 18 latach rozłąki - zbyt gładko, zbyt szybko i nienaturalnie wybacza i akceptuje tłumaczenia matki. Poza tym książka Igora Brejdyganta bardzo mi się podobała - przede wszystkim ze względu na oryginalny zabieg, który sprawa, że nie pytamy "kto", tylko "czy mu się uda". Komisarz Polkowska jest może trochę zbyt doskonała, przenikliwa i domyślna, ale to niewątpliwie interesująca postać i mam nadzieję, że pojawi się w kolejnych książkach autora.

Avatar użytkownika - tomaszhojda
Przeczytane:2020-04-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2020,
Avatar użytkownika - Violetkove
Violetkove
Przeczytane:2018-02-14, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Dawno nic mnie tak nie wciągnęł, jak Szadź pana Brejdyganta. Zarwałam noc, ale było warto. Pięknie zbudowane postacie, nieszablonowa historia, wyjątkowy morderca i powiązanie z główną bohaterką, która go tropi... Książka dopracowana w każdym calu, naprawdę warta przeczytania. I daje do myślenia- jak łatwo dać się podejść, paść ofiarą, nie można nikomu ufać.. Zwłaszcza osobom poznanym w Internecie.

Co jeszcze mnie zaskoczyło? Że główna bohaterka, policjantka, jest... lesbijką. A w dodatku ma córkę, z nieudanego małżeństwa, której nie widziała 18 lat. Bardzo chce ją odzyskać, tym bardziej, że dręczą ją koszmary z udziałem córki. Akcja książki rozgrywa się więc na kilku płaszczyznach, dotyczy paru postaci, a każda niesie własną historię - takie smutki, jakie spotkać mogą każdego z nas.

Młoda Ewa, świadek Jehowy, po nieudanym związku (nomen-omen z gejem), szuka spokoju ducha i zrozumienia u innych. Odnajduje miłość w niejakim Adamie, poznanym w internecie (aczkolwiek nie przez przypadek- zobaczył ją wcześniej na ulicy, a później sprawn wytropił). Nie chce powielać szarego życia matki, chętnie przystaje na utrzymanie związku z starszym od niej mężczyzną w tajemnicy. Jej życie ratuje przypadek. A także troska matki.

Układ
Igor Brejdygant0
Okładka ksiązki - Układ

Nowy kryminał Igora Brejdyganta wciąga bez reszty w mroczny świat układów, zależności i tajemnic. Komisarz Monika Brzozowska nie może podnieść się...

Rysa
Igor Brejdygant0
Okładka ksiązki - Rysa

Policjantka, za którą ciągną się stare grzechy. Współczesna Warszawa. Ginie bezdomny alkoholik. Prowadząca śledztwo komisarz Monika Brzozowska...

Na tej samej ziemi
Katarzyna Kielecka;