Szarość miejskich mgieł

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2018-02-14
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788376746715
Liczba stron: 480
Język oryginału: polski

Ocena: 5.5 (14 głosów)

Czwarty tom sagi Spacer Aleją Róż przenosi czytelników do przełomu lat 60. i 70. Tym razem do głosu dochodzi młode pokolenie, które urodziło się i wzrastało w socjalistycznych realiach. Zbuntowana młodzież kontynuuje walkę rozpoczętą przez rodziców. Studenci żądający zwiększenia swobód obywatelskich ścierają się z oddziałami ZOMO oraz jednostkami Milicji Obywatelskiej. Powietrze znowu szczypie w oczy od gazu łzawiącego, który spowija miasto.
W atmosferze ciągłych niepokojów wychodzą na jaw niektóre z mrocznych sekretów rodzinnych. Kłamstwa z przeszłości pociągają za sobą lawinę niespodziewanych zdarzeń. Mimo to Szymczakowie oraz Pawłowscy z uporem podążają naprzód, nie poddając się przeciwnościom losu.

Kup książkę Szarość miejskich mgieł

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Szarość miejskich mgieł

Zapewne wielu czytelników zgodzi się ze mną, że Edyta Świętek jest stworzona do tego, by pisać. Z lekkością maluje historie rzeczywiste, ale też takie, które łapią czytelnika za serce. Obok, których nie sposób przejść obojętnie.

W książce Szarość miejskich mgieł bliżej poznajemy młode pokolenie Szymczaków i Pawłowskich. W przeważającej części, to właśnie im autorka oddaje głos, ale wciąż mamy do czynienia z bohaterami poznanymi we wcześniejszych częściach sagi, do tego dochodzą nowe postaci, a z niektórymi wcześniej poznanymi musimy się już pożegnać. Wraz z młodymi stopniowo odkrywamy rodzinne tajemnice – dla niektórych mające ogromne znaczenie. Obserwujemy wzloty i upadki rodziny Szymczaków i Pawłowskich. Na ich przykładzie dostrzegamy upór ludzi w dążeniu do tego, aby kraj stał się dla Polaków domem, a polak – polakowi był bratem, a nie wrogiem. Młodzi podobnie jak i ich rodzice, biorą sprawy w swoje ręce, skrzykują się i urządzają manifestacje, by pokazać władzy, że nie podoba im się kraj w którym żyją. Oni chcą żyć w kraju, w którym wszyscy są równi i mają te same prawa. Czy im się to uda?

„Walkę z władzą trzeba podejmować ostrożnie. A wykształcenie daje przewagę. Inteligent ma szersze horyzonty”.

Co tu dużo gadać... bohaterowie wykreowani są znakomicie, wywołują mnóstwo emocji, są różnoracy, a przy tym nie nazbyt gloryfikowani, dlatego wydają się realistyczni, a przez to stają się bliżsi czytelnikowi. Dostrzegamy, jak niektórzy zmieniają swój charakter i nastawienie do życia, a inni nadal są tak samo irytujący, jak byli na początku – mowa o Kazi (nie przypominam sobie, aby którykolwiek z bohaterów wywołał we mnie tyle negatywnych emocji, co ona).

„Los często gra z nami w pokera. I zapewniam, że najlepsze karty zawsze chowa w swoim rękawie”.

Powieść porusza czytelnika i skłania do refleksji nad sensem życia i poczuciem własnej wartości. Pojawiają się łzy smutku, ale jest też powód do uśmiechu. Bo wiadomo, że życie nie zawsze jest usłane różami, a los lubi rzucać przysłowiowe kłody pod nogi. Świętek zadbała o szczegóły, toteż historia nabiera bardzo rzeczywisty wydźwięk. Podczas lektury czytelnik czuje się tak, jakby żył w czasach, w których toczy się akcja.

Przedostatni tom sagi powolutku zaczyna ją kończyć, jestem ogromnie ciekawa, jak potoczą się dalsze losy bohaterów, i na jakim etapie się z nimi rozstaniemy. Dużym atutem jest z pewnością poruszona problematyka, jak również nieprzewidywalność fabuły, bo nigdy nie wiadomo, jaką przyszłość bohaterom zgotuje autorka. Mogę z ręką na sercu polecić sagę Spacer Aleją Róż każdemu, bez względu na wiek – możecie być pewni, że nie pożałujecie.

Link do opinii

Edyta Świętek po raz kolejny stanęła na wysokości zadania. Odnoszę wrażenie, że z każdym kolejnym tomem idzie jej jeszcze lepiej. Rodzinę Szymczaków pokochałam już w pierwszym tomie, a dzięki pięknym opisom dawnego życia w Nowej Hucie, miałam okazję nie raz wyobrazić sobie to miejsce w rzeczywistości. Nie raz, nie dwa poczułam odrobinę żalu, że nie przyszło mi żyć w tamtych czasach.

Cóż mogę Wam rzec? Autorka zadbała o to, by powieść nie traciła na wartości, a my mogliśmy nadal przeżywać wszystko wraz z bohaterami. Przenosimy się do lat 60. i 70., w których to Szymczakowie się rozrastają, gdyż przybywa nowych członków rodziny. Do głosu dochodzi też młode pokolenie, które również odczuwa niewłaściwe postępowanie oddziałów ZOMO i Milicji. To przykre, jak w tamtych czasach poniewierano ludźmi, a niektórych miało się za nic. Czasem człowiek nic nie zrobił, a jemu i tak się oberwało.

Rodzina Szymczaków przeżywa wzloty i upadki. Rodzinne sekrety z przeszłości odciskają się na teraźniejszości, doprowadzając do konfliktu między rodzicami, a synem. Prawda, którą skrzętnie ukrywali przez wiele lat, będzie musiała ujrzeć światło dzienne inaczej może dojść do tragedii. Czy małżonkowie zdobędą się na to, by wyjawić sekret synowi?

To co się nie zmieniło, to z całą pewnością mój stosunek do Kazi. Jejku, jak ta kobieta mnie irytowała i to dosłownie na każdym kroku. Jak można być tak pozbawioną i zapatrzoną w czubek własnego nosa osobą? Wiadome jednak to, że Edyta nie mogła stworzyć samych cudownych postaci, gdyż lektura byłaby nijaka. Tutaj każdy z bohaterów ma doskonałą kreację. Bohaterowie są różnorodni, każdy z nich cechuje się czymś innym. Jedni są niezwykle sympatyczni, wręcz do rany przyłóż, drudzy pałają nienawiścią, a jeszcze inni są bardziej neutralni. Nasza autorka pod tym względem wykonała kawał dobrej pracy.

Choć przybyło nam trochę nowych postaci, to nie obeszło się również z pożegnaniem kilku starszych. Wierzcie mi, że będziecie zaskoczeni takim obrotem spraw, bo ja sama bym się tego nie spodziewała, więc było to dla mnie zupełnym zaskoczeniem.

Autorka w cudowny sposób oddaje istotę minionych lat, barwnie opisując tamte lata, zwyczaje i problemy dnia codziennego. Ci, którzy nie przeżyli tego na własnego skórze, mogą to zrobić teraz, na łamach Spaceru Aleją Róż. Doskonały kunszt literacki Edyty Świętek wprowadza nas niejednokrotnie w melancholijny nastrój, a docierając na ostatnią stronę powieści doznajemy szoku i niedowierzania, no bo jak autorka po raz kolejny mogła w taki sposób zakończyć powieść? No jak?

Niesamowicie zżyłam się z rodziną Szymczaków, poniekąd stali się częścią mojego życia. Urzeka mnie ich niezniszczalna miłość rodzinna, której nic nie jest w stanie przerwać. To, co mnie smuci, że przed nami jeszcze tylko jeden tom, a później przyjdzie nam się rozstać z tą rodziną. Ale wierzę, że kolejne powieści wychodzące spod palców autorki będą równie wspaniałe jak obecna saga.

"Szarość miejskich mgieł" to kolejny, świetnie napisany tom o losach rodziny Szymczaków, w którym nie zawsze będzie wesoło i kolorowo, lecz pojawią się sekrety w przeszłości, które odcisną swe piętno na teraźniejszości. Będzie się działo, uwierzcie mi na słowo. Jeśli chociaż raz wyjdziecie na spacer Aleją Róż, to daję Wam słowo, że nie będziecie chcieli z tej wędrówki powrócić do rzeczywistości. Książka wciąga w swój wir i niesamowity klimat nowohuckiej przestrzeni. Zachęcam do przeczytania.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Fretka
Fretka
Przeczytane:2020-10-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020,
Avatar użytkownika - Aggatta
Aggatta
Przeczytane:2020-07-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2020,

Lekkim piórem oddana historia rodu Szymczaków nadal pochłania, wciąga i i intryguje. Postacie które lubimy i takie które mniej są na tyle wyraźnie wykreowane że mamy wrażenie iż znamy bohaterów na wskroś. Świetni się czyta i bez wachania sięgam po część V :)

Link do opinii
Avatar użytkownika - ewia101
ewia101
Przeczytane:2019-03-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Kup książkę Szarość miejskich mgieł

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Pełnia szczęścia
Edyta Świętek0
Okładka ksiązki - Pełnia szczęścia

Madzia Kociołek jest zwyczajną szarą myszką, której wciąż przytrafiają się małe i wielkie dramaty. Oczko w rajstopach? Plamy na ulubionej bluzce? Katastrofy...

Na krawędzi nocy
Edyta Świętek0
Okładka ksiązki -  Na krawędzi nocy

Czy czarownice istnieją tylko w bajkach? Nina była o tym przekonana aż do chwili, gdy dowiedziała się od babci, że nie jest zwykłą nastolatką. Posiada...

Recenzje miesiąca
Kudłata
Hwang Sun-mi
Kudłata
Hania Baletnica
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica
Już, już!
Katarzyna Wasilkowska
Już, już!
Kartoteka Pitera P.
Jacek Wiśnicki
Kartoteka Pitera P.
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Zaginiona apteka
Rok Zaćmienia
Marta Knopik
Rok Zaćmienia
Skręcona historia
Jakub Ostromęcki
Skręcona historia
Maja Orety i skarb Szkocji
Eliza Sarnacka-Mahoney
Maja Orety i skarb Szkocji
Na zawsze
Karolina Winiarska
Na zawsze
Kuba na tropie
Kuba i Filip Majewscy
Kuba na tropie
Pokaż wszystkie recenzje