Szkarłatna litera

Ocena: 4.28 (18 głosów)
Inne wydania:

Określana mianem pierwszej wielkiej amerykańskiej powieści psychologicznej "Szkarłatna litera" to poruszające studium miłości, zdrady i przebaczenia. Opowieść o odkupieniu grzechów, zemście i oczyszczającej mocy prawdy. Hawthorne przedstawia w niej historię Hester Prynne, cudzołożnicy, która w XVII-wiecznej purytańskiej Nowej Anglii zostaje skazana na pręgierz i noszenie znaku hańby: wyszytej na piersiach szkarłatnej litery A. Poddana publicznemu napiętnowaniu uparcie chroni kochanka, nie chcąc zdradzić jego tożsamości, ocalając go w ten sposób od zguby. Władze miasta i duchowny próbują za wszelką cenę wydusić z niej imię współwinnego grzechu, jednak Hester milczy jak zaklęta. Oddaje się wychowaniu swej nieślubnej córki Pearl oraz pomocy potrzebującym, a noszony przez nią symbol hańby wkrótce staje się oznaką godności i niezłomności.

Informacje dodatkowe o Szkarłatna litera:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2020-12-16
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788328060197
Liczba stron: 240

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Szkarłatna litera

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Szkarłatna litera - opinie o książce

Ponad trzydzieści lat temu czytałam tę książkę po raz pierwszy, teraz otrzymałam w prezencie jej nowe wydanie, więc postanowiłam nie odkładać jej na swoją "półkę wstydu", lecz od razu zabrałam się za ponowną lekturę. Nie żałuję tej decyzji, chociaż muszę przyznać, że jak dla mnie, to bardzo się "zestarzała" ta książka, chociaż ja przecież też, czas robi swoje...
"Szkarłatna litera" to klasyka literatury amerykańskiej, nazywana pierwszą wielką amerykańską powieścią psychologiczną. Nie jest to zbyt łatwa lektura. Trzeba zdecydowanie przestawić się na zupełnie inny język i styl, odmienny od tego, którym posługują się obecni pisarze. I chociaż jest to dość wymagająca książka to jednocześnie można się zachwycić tym sposobem pisania. Czasem trudno się skupić, dlatego nic na siłę, powoli i cierpliwie trzeba zagłębiać się w tę historię. Mimo upływu lat, pamiętałam jeszcze zarys fabuły tej powieści, chociaż w zasadzie nie ma tu rwącej akcji, za to mnie bardzo urzekły opisy autora, który poetyckim językiem tak szczegółowo i umiejętnie potrafił opowiadać o budowlach i roślinności, ze łatwo je sobie można wyobrazić. Nathaniel Hawthorne maluje tak bogato opisane obrazy jak malarz, tylko zamiast farby używa odpowiednio dobranych słów. Można się tak poczuć tak, jakby się samemu było w centrum wydarzeń. I chociaż obecnie lektura tej książki może wydawać się męcząca, to na tamte czasy z pewnością powieść była przełomowa
Wkraczamy w świat purytańskiej Nowej Anglii. To opowieść o zdradzie, zemście oraz odkupieniu grzechów i oczyszczeniu za pomocą prawdy.
Hester Prynne jako cudzołożnica została skazana na pręgierz i noszenie zawsze znaku hańby na piersi. Tym znakiem była wyhaftowana litera A.


"Na przodzie jej stanika widniała litera A, zrobiona z cienkiego czerwonego sukna i otoczona wykwintnym haftem i fantastycznymi floresami ze złotych nici. Była wykonana z wielką fantazją i tak artystycznie, że zdobiła młodą kobietę."
Widocznym dowodem na cudzołóstwo jest niemowlę, śliczna dziewczynka o imieniu Pearl. Hester utrzymuje w tajemnicy nazwisko ojca córki, nie chce wyjawić tego z kim dopuściła się zdrady męża. I chociaż władze naciskają na nią, ona uporczywie trwa w swoim postanowieniu, w ten sposób sama ponosi karę a kochanek jej uniknął. Próbowano nawet odebrać jej córkę, bo uważano, że jest niegodna do jej wychowania, lecz udaje się zatrzymać córkę przy sobie. Społeczeństwo z czasem przyzwyczaja się do kobiety ze szkarłatną literą na piersi, a że Hester pokornie znosi swoją karę i jest bardzo pomocna ludziom wymagającym opieki, jakby wybaczają jej tę zdradę. Tym bardziej, że jej męża nie ma wśród nich...
Ta historia opowiada nam jakie konsekwencje grożą za zdradę i cudzołóstwo, ale oczywiście grożą przede wszystkim kobiecie.
Chociaż nie jest to zbyt łatwa lektura, myślę że warto ją poznać. To zupełnie inna pozycja niż współczesna literatura, ale każdy może mieć swoje zdanie na ten temat i może się niektórym nawet bardziej podobać...


"Hasłem twoim niechaj zawsze będzie prawda i tylko prawda. Otwarcie ukazuj światu jeśli nie to, co jest w tobie najgorszego, to przynajmniej rysy, z których można by o nim wnioskować."

 

Link do opinii
"Szkarłatna litera" to książka jak i film oparty na tej książce bardzo kontrowersyjna, aczkolwiek jest "do dzisiejszych czasów"-chociaż wychodzi poza "rozsądne myślenie". Dla niektórych książka "przeklęta'.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2015-04-24,
Akcja książki toczy się w XVII wieku. Wśród surowej purytańskiej ludności Nowej Anglii nie ma miejsce na cudzołożnice. Kobiety takie piętnuję się szkarłatną literą na ubraniu. Pamiętając mgliście film z Demi Moore już od jakiegoś czasu przymierzałam się do sięgnięcia po tę pozycję. Bardzo lubię książki historyczne, jednak na niej lekko się zawiodłam. Wprawdzie zaczyna się ciekawie, kiedy to odbywa się proces Hester, której mąż od kilku lat jest nieobecny, a kobieta zachodzi w ciążę z innym mężczyzną. Uparcie nie chce wyjawić kto nim jest. I tu się kończy jak dla mnie ciekawsza część książki. Wprawdzie potem nie jest źle, ale jednak czegoś mi brakuje. Wszystko toczy się zbyt wolno. Na pewno plusem jest przedstawienie purytańskiej ludności amerykańskiej, której surowe zasady nie jednemu ówczesnemu załamały życie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2015-03-11,
Szkarłatna litera jest najsłynniejszą powieścią Nathaniela Hawthorne'a i nazywana pierwszą wielką amerykańską powieścią psychologiczną, a także gotyckim romansem. Akcja rozgrywa się w purytańskiej społeczności Nowej Anglii w XVII wieku. Młody pastor, Artur Dimmesdale nawiązuje i ukrywa przed światem swój romans z piękną i młodą Hester Prynne. Kobieta jest samotna, gdyż jej mąż, angielski lekarz Roger, zaginął bez śladu. Owo osamotnienie i brak dzielenia życia z drugim człowiekiem pcha Hester w ramiona przystojnego duchownego. Jak łatwo sobie wyobrazić, kobieta zachodzi w ciążę i na świat wydaje dziewczynkę, Pearl, jawny dowód niewierności małżeńskiej, zagrażającej moralności środowiska. Mimo gróźb ze strony społeczności, Hester nie wyjawia nazwiska ojca dziecka. Zostaje skazana na noszenie przez wszystkie lata, aż do śmierci na piersi wielkiej, szkarłatnej litery ,,A", symbolu cudzołóstwa oraz na stanie pod pręgierzem, wystawiona na widok mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy jawnie ją potępiają. Hawthorne uwidocznił w powieści dylematy moralne i religijne, siłę, ale także ułomności ludzkie oraz ukazał przeżycia wewnętrzne bohaterów. Na uwagę zasługuje przede wszystkim postać głównej bohaterki, która nie zachowuje się jak ofiara, nie próbuje wzbudzać u nikogo litości, ba!, nawet się tym brzydzi i nie uzewnętrznia targających nią emocji.
Link do opinii
Avatar użytkownika - edytadt
edytadt
Przeczytane:2021-02-07, Ocena: 5, Przeczytałam,

Historia kobiety walczącej o swoje prawa i dobre imię oraz walka jednostki ze zorganizowaną grupą.

Siłą tej prozy są dwa elementy: szczegóły, którym autor nadaje symbolicznego znaczenia i dylematy społeczno-moralno-religijne, które targają ludźmi od niepamiętnych czasów.

Sprzeciwia się konwenansom społecznym, zadaje na nowo pytania o moralność, winę i jej odkupienie.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Foxie
Foxie
Przeczytane:2023-12-01, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - AMJ1986
AMJ1986
Przeczytane:2023-01-13, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Marmurowy faun
Nathaniel Hawthorne0
Okładka ksiązki - Marmurowy faun

Tajemniczy, dramatycznie rozwijający się wątek, atmosfera niesamowitości, motyw sentymentalnej miłości, czyli prawdziwa powieść grozy. Jest to zarazem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Cicha noc
Jolanta Kosowska
Cicha noc
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Negocjatorka
Małgorzata Łatka ;
Negocjatorka
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Marta Rydz-Domańska
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Nigdy przenigdy...
Emilia Jachimczyk
Nigdy przenigdy...
A na niebie blask od gwiazd. Opowieści na Boże Narodzenie
Beata Agopsowicz ; Renata Czerwińska ; Daria Kaszubowska ; Małgorzata Lis ; Emilia Litwinko ; Magdalena Mikutel ; Natalia Przeździk ; Katarzyna Targosz
A na niebie blask od gwiazd. Opowieści na Boże Narodzenie
Księżyc nad Vajont. Echo
Katarzyna Kielecka
Księżyc nad Vajont. Echo
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy