Sztuka kłamania


Tom 1 cyklu Tak powstają złoczyńcy
Ocena: 5 (2 głosów)

Wszystkie cytryny, jakimi los obdarował Luca, były robaczywe, dlatego postanowił ukraść lemoniadę”.

Luc Moreau nie miał problemów z prawem do chwili, gdy jego talent artystyczny okazał się szczególnie pożądany na czarnym rynku. Seria moralnie wątpliwych wyborów doprowadza go do momentu, w którym z zaharowanego przez długi młodego człowieka staje się obrzydliwie bogatym fałszerzem sztuki.

Podczas prawdopodobnie najważniejszej akcji w jego karierze poznaje tajemniczą dziewczynę. Nie potrafi zaprzeczyć, że nieznajoma robi na nim piorunujące wrażenie. Niestety raczej nie ma co liczyć na mile spędzone z nią chwile, ponieważ Brooke Astley jest policjantką, strzegącą obrazów, które Luc zamierza ukraść.

Oboje nie mają pojęcia, że właśnie rozpoczęli grę w kotka i myszkę. Tylko kto będzie kotkiem, a kto myszką?

Informacje dodatkowe o Sztuka kłamania:

Wydawnictwo: NieZwykłe
Data wydania: 2023-10-04
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 9788383209166
Liczba stron: 423
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Sztuka kłamania

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Sztuka kłamania - opinie o książce

Avatar użytkownika - marta_czyta
marta_czyta
Przeczytane:2023-12-04, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

"Prosta analogia, ale wielu ludzi tego nie rozumie. Chcemy posiadać - cokolwiek i wszystko : pieniądze, umiejętności, rzeczy, ludzi; jesteśmy chciwi, roszczeniowi, uważamy, że wszystko nam się należy. Ale w końcu... Wszyscy przekraczamy tę samą metę, lądujemy w tym samym piachu i żadne pieniądze nie są w stanie tego zmienić."

Jesteście w stanie temu zaprzeczyć ?

Piękna, elegancka, niewinnie wyglądająca książka Julii Kubickiej, obnaża nasze ludzkie wady chyba w każdy możliwy sposób. 

Nie bez powodu autorka zawarła już na wstępie nietypowe ostrzeżenie. Zwykle je dostajemy jak książka zawiera dużo brutalnych scen. A tu autorka raczej nas przygotowuje na to, jak bohaterowie mogą namieszać nam w głowie. To co się tu dzieje, nie jest zdrowe i normalne. Aczkolwiek...jest wyjątkowo wciągające.

Każdy z nas ma jakiś talent ( czasem nieoczywisty i głęboko ukryty 😉). Ma go też Luc Moreau. Jednak chwytając się licznych prac, klepie przysłowiową biedę. Dobił już praktycznie do dna i nagle ... Absurdalnie niebezpieczny pomysł zrealizowany wraz z przyjacielem i kilkoma wpływowymi osobami, zamienił go w krótkim czasie w milionera.

I przestępcę...

Brooklyn Astley to pani detektyw w wydziale, który uważa za wyjątkowo nudny. Bo co może być pasjonującego w ściąganiu fałszerzy sztuki ? Jednak gdy rusza tropem Moreau, w swoim życiu nudy już nie zazna.

Kobieta o zachwycających ustach oraz mężczyzna, mający w sobie pewien magnetyzm. Są z dwóch różnych światów, stoją po przeciwnych stronach społecznej barykady. A jednak coś ich połączyło. Namiętność i walka. O sprawiedliwość i przetrwanie. Kto wygra ?

"Zostałam policjantką, żeby dbać o bezpieczeństwo niewinnych, ale czy na tym świecie ktokolwiek był niewinny? Czy ja byłam niewinna?"

Z pozoru zwyczajne śledztwo, z miesiąca na miesiąc staje się obsesją. Obojga. Choć wydaje się, że tylko Brook balansuje na krawędzi szaleństwa. Luc manipuluje nią z takim wybitnym talentem, jakby był do tego stworzony.


Podziwiałam te jego umiejętności, zarówno w kwestii fałszowania dzieł sztuki, przemyślanych i perfekcyjnie dokonanych podmianek, jak i właśnie, do robienia wody z mózgu naszej bohaterce. I to nie jest tu absolutnie zabawne. Jest wręcz przerażające, bo kobieta nie wie już w sumie czy bardziej chce udowodnić mu winę, co wydaje się niewykonalne, czy ...zakończyć swoje istnienie .


"Od chwili, gdy się poznaliśmy, szłam prosto w ramiona szaleństwa. Przestałam oddzielać wyobrażenia od faktów. Wykorzystał mnie i zniszczył, prowadząc na metaforyczne urwisko, z którego skoczyłam w ramiona oceanu niemocy, a ten mnie pochłonął."


Bezdyskusyjnie to do czego tu dochodzi, nie jest normalne. Próżne jest szukanie tu miłości, jakiegoś pięknego uczucia. Na upartego można twierdzić, że to co jest między dwójką głównych bohaterów to miłość. Ale jeśli nawet, to wybitnie toksyczna. Wyniszczająca. O ile można uważać, że niszczy ona przede wszystkim Brook, to ja absolutnie się z tym nie zgadzam.


Przez większość książki, żal mi było przede wszystkim Luca. Chciał spełnić swoje marzenia, udowodnić, że jego talent wystarczy do osiągnięcia czegoś w życiu. Jednak żył jak nędzarz. Przepracowany, nie mający żadnej radości ze swojej wegetacji. Jedyne co dał mu los to wiernego przyjaciela, który jest przy nim zawsze, niezależnie od sytuacji oraz talent. Jednak wykorzystał go do nielegalnej działalności. I choć wydaje się, że stając się obrzydliwie bogatym, osiągnął sukces, nie ma nic bardziej mylnego. 


Pieniądze szczęścia nie dają. Tak często to słyszymy i tak wielu z nas to potwierdza jak i wielu zaprzecza. Wg mnie wykorzystywane rozsądnie, mogą pomóc nam w uzyskaniu szczęścia. Ale bardzo łatwo się w nich zatracić. Wielu tak szybko zaczyna żyć w przekonaniu, że mając więcej pieniędzy są zarazem więcej warci niż inni.


Jednak wracając do książki... Julia Kubicka stworzyła coś niepowtarzalnego. Zaryzykuję stwierdzenie, że mamy tu taki dark z pewnego rodzaju kryminałem. Brakowało mi nieco szczegółów, bardziej skrupulatnych opisów tego jak dochodziło do tych podmianek, tak krok po kroku, z perspektywy Luca. Ale jestem w stanie wybaczyć te braki, bo ewidentnie autorka skupia się bardziej na tym aspekcie psychologicznym i emocjach bohaterów.


Jeśli oglądaliście Dom z papieru, uważam , że pokochacie tę książkę. Od razu podkreślam , że nie sugeruje, że autorka się zainspirowała tą historią. Moje urojenia może wręcz nasunęły mi myśl, że jest między Brook i Luckiem podobieństwo i tylko pewnie ja widzę w nich Profesora i Lizbonę. Też w swoim pokręcony sposób ją wykorzystał, też zaczął coś mimo to do niej czuć.


Czy i oni będą mieli jakieś szczęśliwe zakończenie ?


To już się okaże w kolejnym tomie. Chyba 😅


Dziękuję serdecznie za możliwość poznania tej historii, czekam na ciąg dalszy i gorąco polecam !

Link do opinii

[Reklama] Wydawnictwo NieZwykłe


   Luc Moreau ma talent. I to nie byle jaki, bowiem potrafi fałszować obrazy tak doskonale, że są niemalże identyczne. To natomiast doprowadza go do tego, że staje się bogatym fałszerzem sztuki.
   Podczas jednej z akcji Luc poznaje tajemniczą kobietę. Robi ona na mężczyźnie niesamowite wrażenie ale ta znajomość nie może mieć przyszłości. Brooke Astley jest bowiem policjantką, która za wszelką cenę pragnie strzec obrazy oraz złapać złodzieja.
  Zabawa w kotka i myszkę nabiera rozpędu. Czy Brooke złapie fałszerza na gorącym uczynku? Czy odkryje kim on jest zanim sytuacja skomplikuje się zbyt mocno?


    Biorąc książkę do ręki przypomniał mi się film o podobnej tematyce. Sean Connery i Catherine Zeta-Jones w "Oszaczonych". Widzę tu dużą inspirację ale finalnie powieść okazała się być świerza jeśli chodzi o pomysł. Dotąd jeszcze nic takiego nie czytałam.
   Autorka napisała lekturę dość poważną. Nie ma tu humoru czy lekkości. Jest nerwowo. Trzyma w niepewności do samego końca. Opisane sceny uniesień były gorące i spalające.
   Podobała mi się także kreacja bohaterów. Postać Brooke jako policjantki wyszła bardzo realnie. Inteligentna, bystra i odważna. Ambitna i z pasją. 
   Luc natomiast jako bohater został rozłożony na czynniki pierwsze. Został poddany analizie. Był fajnie otoczony mgłą niepewności i nieprzewidywalności. 
   Fabuła dostarcza emocji. Misternie utkany motyw fascynujące i intryguje. Tak na dobrą sprawę jest to bardzo wciągająca lektura. 
  Osobiście dodałabym tylko więcej szczegółów i opisów samej kradzieży. Albo chociażby tworzenia takich dzieł. 
   Autorka pokazała jakie cechy charakteru powinien mieć kłamca. To sztuka sama w sobie. I to było dobrze omówione. Jestem bardzo na tak i z chęcią sięgnę po kolejny tom.


Polecam 

 


▪️▪️▪️
#juliakubicka #sztukakłamania #takpowstajązłoczyńcy #wydawnictwoniezwykłe #love #bookphoto #wyzwaniegranicepl


#recenzja

 

 

 

Link do opinii
Inne książki autora
He's Kinda Hot
Julia Kubicka0
Okładka ksiązki - He

Powieść autorki Coffee and Cigarettes i Hey, I slept with your crush. Ivy Woodsen studiuje dziennikarstwo na Uniwersytecie Kalifornijskim w Oakland. Podczas...

Coffee and Cigarettes
Julia Kubicka0
Okładka ksiązki - Coffee and Cigarettes

Zamiast kupić od dealera towar, spędza z nim noc, jeżdżąc starym dodgem challengerem po ulicach Eastville. Marylin Harris to przykładna uczennica i dobra...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Stajnia pod Lipami
Magdalena Zarębska ;
Stajnia pod Lipami
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy