Ten obcy

Niespodziewanie "wyspa stała się terenem zdarzeń, które każde z czworga zapamiętało na długo, a może zapamięta na całe życie. Zaczęło się to jedenastego lipca, we wtorek, w dzień dżdżysty i chłodny", gdy czwórka przyjaciół znalazła na wyspie śpiącego pod leszczyną Zenka. Kim naprawdę był ten chłopak?

Informacje dodatkowe o Ten obcy:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2011-12-18
ISBN: 978-83-10-11435-8

Kup książkę Ten obcy

Ten obcy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Emilly26
Emilly26
Przeczytane:2021-10-31,

Zenek Wójcik jest głównym bohaterem książki autorstwa Ireny Jurgielewiczowej
pt. '' Ten obcy''.

Zenek jest nieszczęśliwy. Życie zmusza go do ucieczki z domu i poszukiwania wujka, z którym wiązał nadzieję na lepsze jutro.

Ula, Pestka, Marian, Julek mają szczęście, gdyż oni wychowują się w domach pełnych ciepła i miłości. Dzięki przyjaźni z Zenkiem pomagają mu w przemianie jego nieufności wobec całego świata. Przyjaźń i zrozumienie to najpiękniejszy skarb otrzymany od życia.

Emocje, które udzielą, się bohaterom sprawią to, że Czytelnik odnajdzie się bardzo łatwo w świecie niełatwym dla nich. Świat wówczas nie będzie taki obcy, w tym momencie, kiedy to na ścieżce swojego życia spotkamy nie jednego Zenka Wójcika i pozwolimy mu chodzić naszymi drogami wraz na czele z nim i jego pięknym uśmiechem.

Z tego, co pamiętam, bardzo dobrze czytało mi się tę lekturę pomimo tego, że z początku główny bohater wyróżniał się innością. Nie przeszkadzało mi to w jego poznawaniu.

Ujmujące były dla mnie osobiście opisy wyglądu miejscowości tam, gdzie toczyła się akcja.

Język, który stosuje, w tej powieści autorka Pani Ireny Jurgielewiczowa jest zrozumiały, a przede wszystkim, jest w nim coś, co przyciąga, gdyż skonstruowane są według mnie ciekawie przebiegające rozmowy w dialogach i jest to bardzo widoczne, gdy się wraca, ponownie do niej zachowując miłe wspomnienia i refleksje po zapoznaniu się z jej główną treścią.

Z miłą chęcią zaprzyjaźniłabym się z tymi pięcioma bohaterami: Zenkiem, Ulą, Pestką, Julkiem, Marianem, ponieważ każdy z nich tworzy swój indywidualny świat zebrany w różnego rodzaju charakterach.

Uważam, że lektura ta pomimo upływu wielu lat nie traci nic na wartości przekazu, gdyż spotykamy na swojej osobistej drodze wiele osób, które potrzebują naszego wsparcia w otaczającej nas niepewnej współczesnej rzeczywistości.

W trakcie czytania tej książki pojawia się taki moment na chwile refleksji i może chęć zastanowienia się, co byśmy zrobili, gdybyśmy spotkali tychże bohaterów i co byśmy im powiedzieli?

Polecam przeczytać tę powieść.

Avatar użytkownika - dunia20002
dunia20002
Przeczytane:2015-11-12, Ocena: 6, Przeczytałam,
Super ksiażka. Nie spodziewałam sie, że aż tak.
Avatar użytkownika - Edyta_S
Edyta_S
Przeczytane:2015-06-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
ulubiona książka z czasów podstawówki, cudowna lektura dla każdego dziecka
Avatar użytkownika - cichaczytelniczka
cichaczytelniczka
Przeczytane:2006-02-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Nie była moją lekturą, ale na szczęście mając 11 lat wygrzebałam ją ze stosu książek, które należały niegdyś do starszej siostry. Każde dziecko marzy o własnej kryjówce, przygodach i poznawaniu nowych, ciekawych osób, a właśnie to wszystko zawiera w sobie "Ten obcy". Moim zdaniem, książka jest idealna dla nastolatków.
Avatar użytkownika - justim
justim
Przeczytane:2006-08-09, Ocena: 5, Przeczytałam,
Moja ulubiona książka z podstawówki
Avatar użytkownika - Maryszka
Maryszka
Przeczytane:2014-08-31, Ocena: 4, Przeczytałem,
Kolejna lektura, którą doceniłam po długim czasie. Co prawda, nie zachwyciła mnie zbytnio, no ale jak ma młodą, dorastającą dziewczynę - była w sam raz. Czy ją polecać? Hmm... młodzieży na pewno, jednak nie jest to książka dla dojrzałej już osoby (może znudzić). Jednak jeśli chodzi o książki dla młodzieży - ta na pewno jest jedną z lepszych.
Avatar użytkownika - mirabell3012
mirabell3012
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 5, Czytam, Mam, Przeczytanie w 2022 roku,
Jedna z niewielu pamiętliwych lektur szkoły podstawowej, która pozostawia miłe wspomnienia. Wróciłam do niej powtórnie po latach.
Avatar użytkownika - kobra18
kobra18
Przeczytane:2007-09-19, Ocena: 5, Przeczytałam, "Ale to już było" ;),
Lektura szkolna, którą wywarła na mnie ogromne wrażenie. Dzięki temu pamiętam tę powieść do dziś, a nawet pokusiłam się do przeczytania 2 części.
Avatar użytkownika - mesenger
mesenger
Przeczytane:2003-10-26, Ocena: 6, Przeczytałam,
Książkę przeczytałam dawno temu, ale wciąż mogę podtrzymać opinię, że to jedna z najlepszych lektur z podstawówki :). Mile wspominam czas, kiedy ją czytałam, niezwykle wciągająca i przede wszystkim nie było trudno zapoznać się z jej treścią.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-03-21, Przeczytane w przeszłości,
Książka mojego dzieciństwa, pierwsze poważniejsze kroki w świecie czytania :)
Avatar użytkownika - Ella
Ella
Przeczytane:2013-02-11, Ocena: 5, Przeczytałam,
Fajna. Nawet. O miłości, przyjaźni, wiare i zaufaniu.
Avatar użytkownika - Ervisha
Ervisha
Przeczytane:2010-06-16, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Pamiętam, że czytałam tą książkę w 5 lub 6 klasie SP. Była to lektura obowiązkowa, ale był to bardzo przyjemny obowiązek. Książkę dobrze się czytało, napisana przystępnym językiem. Wspaniałe przygody, jakie przeżywali jej bohaterowie wprost nie pozwalały się od niej oderwać. Oprócz tytułowego bohatera w pamięci pozostała mi jeszcze Ulka, nieśmiała dziewczyna. Między nią a Zenkiem coś iskrzyło, o ile dobrze pamiętam:) Perypetie paczki przyjaciół i ogólnie sposób pisania tak mnie zaintrygowały, że nawet sięgnęłam po drugą część książki, pt. Inna.
Avatar użytkownika - rebellion
rebellion
Przeczytane:2010-06-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Zupełnie nie podobna do innych lektur. Łatwa, bardzo przyjemna, taka młodzieżowa. Czyta się naprawdę świetnie. Zdecydowanie polecam przeczytanie tej lektury.
Avatar użytkownika - sylagas
sylagas
Przeczytane:2020-01-28, Ocena: 6, Przeczytałam,

Fantastyczna książka. Naprawde się tego po niej nie spodziewałam. Przeczytałam ją 2 razy i jest naprawde godna polecania ;)

Avatar użytkownika - Natalka2019
Natalka2019
Przeczytane:2019-10-14, Ocena: 6, Przeczytałem,

Wspaniała książka o losach Uli, Julka, Mariana i Pestki. Na wyspie czworga dzieci przybywa tajemniczy chłopak. Twierdzi, że mieszka ,,daleko, stąd nie widać" i że mną do załatwienia ,,ważną sprawę". Po wizycie u doktora (ojca Uli) uciekł. Lecz nie ma długo. Julek odnajduje Zenka (bo tak miał na imię). Kulek razem z Marianem jadą na rowerach odnaleźć wujka Zenka, Antoniego. Okazuje się, że mężczyzny tam nie ma i nigdy nie było. Pewnego dnia na wyspie przychodzą starsi chłopcy, którzy rzucają kamieniami w psa Dunaja. Ranne zwierzę ucieka i długo nie wraca. Pewnego dnia, gdy Ula, Julek, Marian i Pestka idą do sklepu przyłapują Zenka na zrywaniu jabłek. Jednak wybaczają mu to, gdy ten bohatersko ratuje małe dziecko z pędzącego wozu. Kilka dni później Marian dowiaduje się, że Zenek ukradł 50 złoty kobiecie na targu. Chłopcy kłócą się, a Zenek odchodzi z wyspy. Wieczorem zwierza się Uli, że ukradł, bo był głodny, a do ojca nie wróci, bo ten go nie chce. Po przekazaniu tej informacji reszcie, Marian udaje się, by odnaleźć chłopca. Ula spłaca długi Zenka, a gdy Julek go spotyka mówi mu to. Ten powraca i z pomocą (zamiast mamy Pestki) przybywa ojciec Uli. Razem z policjantem odnajduje wujka Zenka. Wtedy dzieci mówią rodzicom i dziadkom o chłopcu. Dzięki niemu ula zaczyna dogadywać się z ojcem. Dostaje listy, w którym Zenek wszystko jej wyjaśnił. Niedługo potem nadchodzi smutny czas pożegnania.

Fajna opowieść, mimo iż nie jest w niej wątków fantastyki przykuła moją uwagę. Może dla tego że kiedyś też chciałam uciec? Nie wiem.  Podobała mi się, i myślę że nawet jako lektura spodoba się wszystkim innym.

Avatar użytkownika - glaadys
glaadys
Przeczytane:2013-09-22, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie - powieści obyczajowe,
Fajnie opowiedzina historia :)
Niespokojne godziny
Irena Jurgielewiczowa0
Okładka ksiązki - Niespokojne godziny

Niespokojne godzinyPowieść o potrzebie zaufania i akceptacji, a przede wszystkim o miłości, która te potrzeby zaspokaja. Kasia - bohaterka powieści - poznaje...

O chłopcu, który szukał domu
Irena Jurgielewiczowa0
Okładka ksiązki - O chłopcu, który szukał domu

Książka "O chłopcu, który szukał domu" została napisana w 1947 r., tuż po wojnie. Opowiada ona o losach osieroconego Piotrusia, bez dachu nad głową, poszukującego...