Ten obcy

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2011-12-18
ISBN: 978-83-10-11435-8

Niespodziewanie "wyspa stała się terenem zdarzeń, które każde z czworga zapamiętało na długo, a może zapamięta na całe życie. Zaczęło się to jedenastego lipca, we wtorek, w dzień dżdżysty i chłodny", gdy czwórka przyjaciół znalazła na wyspie śpiącego pod leszczyną Zenka. Kim naprawdę był ten chłopak?

Kup książkę Ten obcy

Opinie o książce - Ten obcy

Avatar użytkownika - dunia20002
dunia20002
Przeczytane:2015-11-12, Ocena: 6, Przeczytałam,
Super ksiażka. Nie spodziewałam sie, że aż tak.
Avatar użytkownika - Edyta_S
Edyta_S
Przeczytane:2015-06-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
ulubiona książka z czasów podstawówki, cudowna lektura dla każdego dziecka
Avatar użytkownika - cichaczytelniczka
cichaczytelniczka
Przeczytane:2006-02-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Nie była moją lekturą, ale na szczęście mając 11 lat wygrzebałam ją ze stosu książek, które należały niegdyś do starszej siostry. Każde dziecko marzy o własnej kryjówce, przygodach i poznawaniu nowych, ciekawych osób, a właśnie to wszystko zawiera w sobie "Ten obcy". Moim zdaniem, książka jest idealna dla nastolatków.
Avatar użytkownika - justim
justim
Przeczytane:2006-08-09, Ocena: 5, Przeczytałam,
Moja ulubiona książka z podstawówki
Avatar użytkownika - Maryszka
Maryszka
Przeczytane:2014-08-31, Ocena: 4, Przeczytałem,
Kolejna lektura, którą doceniłam po długim czasie. Co prawda, nie zachwyciła mnie zbytnio, no ale jak ma młodą, dorastającą dziewczynę - była w sam raz. Czy ją polecać? Hmm... młodzieży na pewno, jednak nie jest to książka dla dojrzałej już osoby (może znudzić). Jednak jeśli chodzi o książki dla młodzieży - ta na pewno jest jedną z lepszych.
Avatar użytkownika - mirabell3012
mirabell3012
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 5, Przeczytałam,
Jedna z niewielu pamiętliwych lektur szkoły podstawowej, która pozostawia miłe wspomnienia. Wróciłam do niej powtórnie po latach.
Avatar użytkownika - kobra18
kobra18
Przeczytane:2007-09-19, Ocena: 5, Przeczytałam, "Ale to już było" ;),
Lektura szkolna, którą wywarła na mnie ogromne wrażenie. Dzięki temu pamiętam tę powieść do dziś, a nawet pokusiłam się do przeczytania 2 części.
Avatar użytkownika - mesenger
mesenger
Przeczytane:2003-10-26, Ocena: 6, Przeczytałam,
Książkę przeczytałam dawno temu, ale wciąż mogę podtrzymać opinię, że to jedna z najlepszych lektur z podstawówki :). Mile wspominam czas, kiedy ją czytałam, niezwykle wciągająca i przede wszystkim nie było trudno zapoznać się z jej treścią.
Książka mojego dzieciństwa, pierwsze poważniejsze kroki w świecie czytania :)
Avatar użytkownika - Ella
Ella
Przeczytane:2013-02-11, Ocena: 5, Przeczytałam,
Fajna. Nawet. O miłości, przyjaźni, wiare i zaufaniu.
Avatar użytkownika - Ervisha
Ervisha
Przeczytane:2010-06-16, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Pamiętam, że czytałam tą książkę w 5 lub 6 klasie SP. Była to lektura obowiązkowa, ale był to bardzo przyjemny obowiązek. Książkę dobrze się czytało, napisana przystępnym językiem. Wspaniałe przygody, jakie przeżywali jej bohaterowie wprost nie pozwalały się od niej oderwać. Oprócz tytułowego bohatera w pamięci pozostała mi jeszcze Ulka, nieśmiała dziewczyna. Między nią a Zenkiem coś iskrzyło, o ile dobrze pamiętam:) Perypetie paczki przyjaciół i ogólnie sposób pisania tak mnie zaintrygowały, że nawet sięgnęłam po drugą część książki, pt. Inna.
Avatar użytkownika - rebellion
rebellion
Przeczytane:2010-06-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Zupełnie nie podobna do innych lektur. Łatwa, bardzo przyjemna, taka młodzieżowa. Czyta się naprawdę świetnie. Zdecydowanie polecam przeczytanie tej lektury.
Avatar użytkownika - kiznaiver667
kiznaiver667
Przeczytane:2020-04-12, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - sylagas
sylagas
Przeczytane:2020-01-28, Ocena: 6, Przeczytałam,

Fantastyczna książka. Naprawde się tego po niej nie spodziewałam. Przeczytałam ją 2 razy i jest naprawde godna polecania ;)

Avatar użytkownika - Natalka2019
Natalka2019
Przeczytane:2019-10-14, Ocena: 6, Przeczytałem,

Wspaniała książka o losach Uli, Julka, Mariana i Pestki. Na wyspie czworga dzieci przybywa tajemniczy chłopak. Twierdzi, że mieszka ,,daleko, stąd nie widać" i że mną do załatwienia ,,ważną sprawę". Po wizycie u doktora (ojca Uli) uciekł. Lecz nie ma długo. Julek odnajduje Zenka (bo tak miał na imię). Kulek razem z Marianem jadą na rowerach odnaleźć wujka Zenka, Antoniego. Okazuje się, że mężczyzny tam nie ma i nigdy nie było. Pewnego dnia na wyspie przychodzą starsi chłopcy, którzy rzucają kamieniami w psa Dunaja. Ranne zwierzę ucieka i długo nie wraca. Pewnego dnia, gdy Ula, Julek, Marian i Pestka idą do sklepu przyłapują Zenka na zrywaniu jabłek. Jednak wybaczają mu to, gdy ten bohatersko ratuje małe dziecko z pędzącego wozu. Kilka dni później Marian dowiaduje się, że Zenek ukradł 50 złoty kobiecie na targu. Chłopcy kłócą się, a Zenek odchodzi z wyspy. Wieczorem zwierza się Uli, że ukradł, bo był głodny, a do ojca nie wróci, bo ten go nie chce. Po przekazaniu tej informacji reszcie, Marian udaje się, by odnaleźć chłopca. Ula spłaca długi Zenka, a gdy Julek go spotyka mówi mu to. Ten powraca i z pomocą (zamiast mamy Pestki) przybywa ojciec Uli. Razem z policjantem odnajduje wujka Zenka. Wtedy dzieci mówią rodzicom i dziadkom o chłopcu. Dzięki niemu ula zaczyna dogadywać się z ojcem. Dostaje listy, w którym Zenek wszystko jej wyjaśnił. Niedługo potem nadchodzi smutny czas pożegnania.

Avatar użytkownika - joszmi
Przeczytane:2019-06-05, Przeczytałam,
Niespokojne godziny
Irena Jurgielewiczowa0
Okładka ksiązki - Niespokojne godziny

Niespokojne godzinyPowieść o potrzebie zaufania i akceptacji, a przede wszystkim o miłości, która te potrzeby zaspokaja. Kasia - bohaterka powieści - poznaje...

Byłam, byliśmy
Irena Jurgielewiczowa0
Okładka ksiązki - Byłam, byliśmy

"Byłam, byliśmy" to książka wyjątkowa w twórczym dorobku Ireny Jurgielewiczowej, znanej autorki powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży....

Kwestia winy
Znieczulenie
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska