Teraz oto jestem. Edward Stachura we wspomnieniach

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2020-01-15
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788311157835
Liczba stron: 334

Ocena: 5 (2 głosów)

Ponad 30 wspomnień o Stachurze – ludzi dobrze go znających i takich, którzy zetknęli się z nim raz lub dwa razy. Ulotne wrażenia, głębsze analizy, zaskakujące konstatacje, czasem nawet sprzeczne oceny. Obraz poety widziany z różnorodnych perspektyw, odkrywający nieznane aspekty jego osobowości. Właściwie nowa biografia.

Wśród wspominających są osoby publicznie znane, jak Daniel Olbrychski czy Adam Jasser oraz niemal anonimowe, jak motorniczy kierującego pociągiem, który potrącił Stachurę w 1979 roku. Są fani Stachury i osoby traktujące go z dużym dystansem. Czytelnik otrzymuje sugestywne tropy, ale ostatecznie na ich podstawie sam musi zbudować swój osobisty portret Edwarda Stachury.

Tagi: wspomnienia

Kup książkę Teraz oto jestem. Edward Stachura we wspomnieniach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Od śmierci Stachury minęło już czterdzieści lat. Cztery dekady ponownego interpretowania jego twórczości, wyśpiewywania przez kolejnych twórców jego poezji, kolejnych Stachuriad, spotkań fanów jego życia i wspomnień tych, którzy na swojej ścieżce życiowej zetknęli się ze Stedem. Najnowsze opracowanie wspomnień o Edwardzie Stachurze odsłania wiele tajemnic z życia tajemniczego barda, idola młodych, przeciwnych opresji, nadwrażliwych i zwyczajnie gotowych na kontakt z pięknem. Czy Stachurę da się opisać? Z przedstawionych w książce wspomnień wyłania się bardzo niejednolity, a chwilami wręcz pełen sprzeczności obraz. Był subtelny i wrażliwy, ale bywał też porywczy i nieprzewidywalny, nadmiernie wyczulony na punkcie swojej doskonałości jako autor. Bywało, że zrywał znajomości po tym, gdy usłyszał nieoczekiwany komentarz. Sam wizerunek Stachury budził wiele emocji. Człowiek drogi, podróżnik, mistrz improwizacji, który jechał „raz w przód, raz w tył”, bez wątpliwości co do sensu podróży, wiecznie z gitarą, w dżinsach i dżinsowej kurtce. Podobno miał piękny płaszcz. Ale bywał też ubogi, zwłaszcza na początku swej kariery, gdy skarżył się na liche spodnie i cienkie buty. Był podróżnikiem, ale kochał też swoje miejsce na świecie, małe mieszkanie w Warszawie, w którym goście musieli zdejmować buty, gdzie zawsze było czysto. Szukał ludzi, ale uciekał ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Teraz oto jestem. Edward Stachura we wspomnieniach

Recenzje miesiąca
Gladiatorzy z obozów śmierci
Andrzej Fedorowicz
Gladiatorzy z obozów śmierci
Ulica Pazurkowa. Nowi lokatorzy
Aleksandra Struska-Musiał
Ulica Pazurkowa. Nowi lokatorzy
Beloved. Belonging duet
Corinne Michaels;
Beloved. Belonging duet
Zjadaczka grzechów
Megan Campisi
Zjadaczka grzechów
Wszystko będzie dobrze
Ewa Maja Maćkowiak
Wszystko będzie dobrze
Zaklętym w górski kamień
Krystyna Palmowska
Zaklętym w górski kamień
Las z wełny i stali
Natsu Miyashita
Las z wełny i stali
Pokaż wszystkie recenzje