The Coldest Girl in Coldtown

Ocena: 6 (1 głosów)

Tana lives in a world where walled cities called Coldtowns exist. In them, quarantined monsters and humans mingle in a decadently bloody mix of predator and prey. The only problem is, once you pass through Coldtown's gates, you can never leave.

One morning, after a perfectly ordinary party, Tana wakes up surrounded by corpses. The only other survivors of this massacre are her exasperatingly endearing ex-boyfriend, infected and on the edge, and a mysterious boy burdened with a terrible secret. Shaken and determined, Tana enters a race against the clock to save the three of them the only way she knows how: by going straight to the wicked, opulent heart of Coldtown itself.

The Coldest Girl in Coldtown is a wholly original story of rage and revenge, of guilt and horror, and of love and loathing from bestselling and acclaimed author Holly Black.

Informacje dodatkowe o The Coldest Girl in Coldtown:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2013-09-03
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9780316213103
Liczba stron: 419
Tytuł oryginału: The Coldest Girl In Coldtown
Język oryginału: angielski

więcej

Kup książkę The Coldest Girl in Coldtown

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

The Coldest Girl in Coldtown - opinie o książce

Czasem sięgając po jakieś starsze pozycje, odczuwa się już pewne 'przedawnienie' czytanej książki (tak - to też dotyczy fantastyki, która teoretycznie powinna być ponadczasowa). Na całe szczęście ta sytuacja nie dotyczy tej książki! 

Wiecie w jaki sposób natykam się często na książki, które chcę przeczytać? Przez instagramowe konta z fanartami! Tak było w przypadku Trylogii Grisza - Leigh Bardugo, tak było w przypadku To Kill a Kingdom - Alexandry Christo i tak samo było z Okrutnym Księciem i teraz The Coldest Girl in Coldtown. I co najlepsze? Nigdy się nie zawiodłam na książce, na którą się skusiłam przez fanartowy wizerunek postaci występującej w danej książce! 

Książka zaczyna się z przysłowiowej grubej rury, gdzie zostajemy od razu rzuceni do mieszkania, w którym odbyła się istna krwawa łaźnia i 'cało' wyszły z niej tylko 3 osoby: Tana, Aidan i Gavriel. 

Historia opisuje świat, w którym wampiry istnieją naprawdę i oni oraz osoby zarażone wirusem wapiryzmu, zostają zamykane w specjalnych miastach tzw. Coldtowns, aby nie rozprzestrzeniać wampiryzmu dalej. Trafiają do miast, z których nie ma możliwości ucieczki. Kiedy raz ktoś trafia do Coldtown, już w nim zostaje. Chyba, że udaje mu się zdobyć specjalny - nazwijmy to żeton, uprawniający do wyjścia, ale takie żetony są bardzo drogie i bardzo trudne do zdobycia. 

Z Coldtowns kwestia jest o tyle ciekawa, że ludzie trafiają tam zarówno z konieczności (zarażenie wirusem wampiryzmu), ale także z własnej woli - bo chcą zostać wampirami i łudzą się, że w Coldtown jakiś wampir je zarazi i przemieni.

Tana to 17-letnia dziewczyna, która cudem ocalała po imprezie, na której wampiry pozabijały wszystkich jej przyjaciół i znajomych. Dziewczyna w innym pokoju odnajduje, przywiązanego do łóżka, swojego byłego chłopaka Aidana, który okazuje się być ugryziony i zarażony wirusem wampiryzmu. Żeby chłopak nie stał się całkiem wampirem, musi zwalczyć pragnienie napicia się ludzkiej krwi i przeczekać infekcję. Tana w pokoju zastaje również innego, zakutego w łańcuchy, chłopaka - chłopaka, który okazuje się być wampirem. Jednak na przekór powszechnemu przekonaniu, że wszystkie wampiry to potwory - chłopak jej pomaga... Przez co Tana decyduje się pomóc również jemu...

I tak zaczyna się ta niesamowita opowieść.

Książka pochłonęła mnie całkowicie od pierwszych stron! Rewelacyjnym zabiegiem okazały się nagłówki każdego z rozdziałów - każdy z nich będący jakimś znanym lub mniej znanym cytatem o śmierci. 

Książka jest mroczna, brutalna i okrutna. Ale nie brakuje w niej też pozytywnych wątków - powoli zawiązujących się nietypowych przyjaźni i sojuszy. Każda z przedstawionych tam postaci jest bardzo charakterystyczna, wyjątkowa i niezwykle charyzmatyczna.

Akcja w książce rozwija się raczej spokojnie i bez nagłych zrywów, jednak nie jest przez to nudna. Wręcz przeciwnie - nawet niezwykle emocjonujące momenty są opisane spokojnie i precyzyjnie. 

Nigdy wcześniej nie miałam większych problemów z czytaniem w języku angielskim, ale tutaj przyłapałam się na tym, że tę pozycję czyta mi się stosunkowo trudno. Nie wiem czy to kwestia mojego zmęczenia czy ogólnego poziomu językowego i konstrukcji gramatycznych tej pozycji? Ale mimo, że książka nie jest bardzo obszerna - czytałam ją długo jak na swoje możliwości. Jednak nie żałuję ani sekundy spędzonej przy tej lekturze! 

"The Coldest Girl in Coldtown" nie należy do żadnego cyklu i ma normalne zakończenie, ale jest to takie zakończenie, że autorka przy odrobinie chęci spokojnie mogłaby napisać kontynuację, po którą z olbrzymią przyjemnością bym sięgnęła!

Link do opinii
Inne książki autora
Dlaczego król elfów nie znosił baśni?
Holly Black0
Okładka ksiązki - Dlaczego król elfów nie znosił baśni?

Kiedy Cardan, Najwyższy Król z Elfhame był tylko wzgardzonym przez starsze rodzeństwo królewiątkiem i nocował w stajni, usłyszał historię chłopca, który...

The Lost Sisters
Holly Black0
Okładka ksiązki - The Lost Sisters

Sometimes the difference between a love story and a horror story is where the ending comes . . .  While Jude fought for power in the Court of Elfhame...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Opera na trzy śmierci
Sylwia Stano
Opera na trzy śmierci
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Cicha noc
Jolanta Kosowska
Cicha noc
Wtem denat
Marta Kisiel
Wtem denat
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Marta Rydz-Domańska
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Negocjatorka
Małgorzata Łatka ;
Negocjatorka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy