To jest futbol! Krótka historia piłki nożnej

Ręka Maradony, pęknięty but Deyny, skradziony Puchar Rimeta i piesek Pickles, który go odnalazł... Historia piłki nożnej pełna jest nie tylko wspaniałych akcji i wybitnych strzelców, lecz także ciekawych anegdot. Dlaczego Francuzi nie mogli zagrać w swoich strojach na mistrzostwach świata w 1978 roku? Który Polak został królem strzelców na mundialu? Co Brazylijczycy czują na dźwięk słowa ,,Maracanazo"? W tej książce przeczytacie o tym, o czym każdy duży i mały kibic po prostu musi wiedzieć.

Futbol cały czas się zmienia. Pierwszy finał mistrzostw świata rozegrano dwiema różnymi piłkami. Współcześnie sędziowie mają do dyspozycji technologię goal line i powtórki wideo, a piłkarze grają w butach lżejszych od grejpfruta. Ale jedno się nie zmieniło. Wciąż chodzi o to, by to, co się kopie, wpadło do bramki, co z kolei wprawia w ekstazę cały świat.

Michał Gąsiorowski - dziennikarz sportowy i motoryzacyjny. Przez 16 lat pracował w radiowej Trójce, gdzie relacjonował wiele wydarzeń sportowych, między innymi mistrzostwa świata i Europy w piłce nożnej. Prowadził takie audycje jak ,,Trzecia Strona Medalu" czy ,,Na Trzecim Biegu". Był również wysłannikiem na letnie i zimowe igrzyska olimpijskie, a także wziął udział w motocyklowej wyprawie dookoła świata. Obecnie jest redaktorem naczelnym radia sportowego Zapinamy Pasy oraz komentuje wyścigi Formuły 1 w telewizji Eleven Sports. Po napisaniu książki ,,Od koła do Formuły 1" postanowił przybliżyć młodym czytelnikom historię piłki nożnej, a w szczególności mistrzostw świata.

Informacje dodatkowe o To jest futbol! Krótka historia piłki nożnej:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2018-05-09

Kup książkę To jest futbol! Krótka historia piłki nożnej

To jest futbol! Krótka historia piłki nożnej - opinie o książce

"Futbol, futbol, futbol, Przeżyjmy to jeszcze raz. Gdy piłka w grze wyjdzie na strzał, Śledzi jej lot cały świat" te słowa Janusza Kofty, wybrzmiały na mundialu w RFN w 1974r. z ust Maryli Rodowicz. Obecnie cały świat śledzi lot Al Richli w rozgrywających się Mistrzostwach Świata 2022 w Katarze, więc czas między meczami można wykorzystać na czytanie.
"To jest Futbol! Krótka historia piłki nożnej" Michała Gąsiorowskiego to książka dla każdego, kto chce poznać historię gry, która zafascynowała miliony ludzi. Fakty i ciekawostki dotyczące zmian zachodzących w futbolu od starożytności do Mistrzostw Świata rozegranych w Rosji w 2018 roku, m.in. czym grały starożytne cywilizacje, jak ustalono zasady gry, jak powstała FIFA, kto był strzelcem pierwszego gola w historii mundialu, co to jest fair play i wiele, wiele innych. Sporo tu również o Polskiej Reprezentacji, znajdziemy nawet składy naszych orłów na poszczególnych mistrzostwach.
Piłka nożna rozwijała się tak szybko, że każdy chciał mieć swój turniej i swoje trofeum, więc Gąsiorowski pisze również o tym, jak powstał Puchar Narodów Afryki, Euro, Puchar Ameryki.
Fajnie, że autor nie pominął informacji na temat kobiet grających w piłkę.
Na koniec poznamy piłkarskie trofea, stroje mistrzostw świata, mundialowe piłki oraz najbardziej charakterystyczne stadiony świata. A wszystko to opatrzone fantastycznymi, kolorowymi ilustracjami.
Dziś Światowy Dzień Futbolu, w rozgrywkach wiele się zmieniło, ale wciąż chodzi o to, by zdobywać, jak najwięcej goli i budzić w kibicach emocje.
Jeśli Wasza pociecha jest fanem piłki nożnej, ale jest za mała na poważne publikacje napisane dla niej niezrozumiałym językiem, pełne informacji, statystyk, które nie koniecznie ją zainteresują, to szczerze polecam tę lekturę. Mój syn jest nią zachwycony, a i ja z chęcią ją przeczytałam.

Od koła do Formuły 1. Historia motoryzacji
Michał Gąsiorowski0
Okładka ksiązki - Od koła do Formuły 1. Historia motoryzacji

Czy ktoś jeszcze wyobraża sobie życie bez samochodu? Byłoby dziwnie, prawda? Z tej książki dowiecie się między innymi dlaczego Ford T to najważniejszy...