To nie jest propaganda. Przygody na wojnie z rzeczywistością

Żyjemy w czasach, kiedy to impuls, plotka czy fake news z mediów społecznościowych kreują codzienność. Hakerzy, internetowe boty, a może ISIS, Putin, Trump czy trolle internetowe kształtują naszą rzeczywistość oraz wartości. Pomerantsev udowadnia, że niejednokrotnie to właśnie online, w social mediach wykorzystywanych przez polityków toczą się nowe wojny o systemy wartości, demokrację i wizję świata.

Autor podróżuje po świecie, bada archiwa, rozmawia z ludźmi próbującymi walczyć z fake newsami. Z podróży od Manili, przez Pekin, Moskwę po Stany Zjednoczone i Meksyk, Pomerantsev przywozi refleksje, że większy dostęp do informacji nie oznacza dla nas więcej wolności. Mniej lub bardziej autorytarne reżimy kontrolują narrację, uciszają przeciwników, ale i własnych obywateli poprzez bombardowanie ich fałszywymi newsami, półprawdami i propagandą. Czy w tym gąszczu informacji potrafimy oprzeć się wizjom i bajkom i wysupłać to, co jest prawdą?

,,To nie jest propaganda" to fascynujący reportaż, w którym wspomnienie o własnych rodzicach uciekających przed radzieckim KGB, przetykane jest współczesnymi rozmowami z twitterowym rewolucjonistami, populistami czy fanami jihadu.

Informacje dodatkowe o To nie jest propaganda. Przygody na wojnie z rzeczywistością:

Wydawnictwo: Krytyka polityczna
Data wydania: 2020-10-09
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: This Is Not Propaganda

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze bóg

Kup książkę To nie jest propaganda. Przygody na wojnie z rzeczywistością

To nie jest propaganda. Przygody na wojnie z rzeczywistością - opinie o książce

Jądro dziwności. Nowa Rosja
Peter Pomerantsev0
Okładka ksiązki - Jądro dziwności. Nowa Rosja

Bandyta z duszą artysty, zawodowe podrywaczki, opasane dynamitem Czarne Wdowy, Nocne Wilki – obrońcy świętej Rusi na motorach, oligarchowie rewolucjoniści...