Tylko gdy pada deszcz

Wydawnictwo: Literatura
Data wydania: 2019-09-02
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788376726151
Liczba stron: 336

Ocena: 5.5 (2 głosów)

W dniu ślubu rodziców, Kuba i Zuzia zostają patchworkowym rodzeństwem. Nie są tym zachwyceni. Rodzice wysyłają ich na obóz surfingowy do Jastarni. Tam Kuba i Zuzia zakochują się w sobie. Oboje czują się zagubieni. Kuba wyjeżdża do Anglii, żeby dać sobie czas do namysłu. Zuza zaczyna się spotykać z kolegą ze szkoły, rozwija swoją pasję filmową. Odległość usypia uczucie ,,rodzeństwa". Na jak długo?

Tagi:

Kup książkę Tylko gdy pada deszcz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Chcielibyśmy wierzyć, że czas liceum – obok nauki i „zakuwania” do matury – wypełniony jest szaloną beztroską, radością ze spotkań z przyjaciółmi, pierwszymi zauroczeniami i realizacją nawet najbardziej nieprawdopodobnych marzeń. Wszak młodość rządzi się swoimi prawami. Jednak gdy przyjrzymy się temu okresowi bliżej, okaże się, że młodość nie jest wolna od problemów. I to nie tylko tych związanych z dojrzewaniem, burzą hormonów czy stawianiem pierwszych kroków w samodzielnym podejmowaniu decyzji i wyborem drogi życiowej. Młodzi ludzie często muszą mierzyć się z problemami, które rodzicom wydają się „sprawami dorosłych”, wyłącznie ich kłopotami. O tym, ale i o wszystkich niemal barwach młodości, miłości i o tym, jak bardzo skomplikowaną istotą jest człowiek, opowiada Joanna Jagiełło w powieści Tylko gdy pada deszcz. Ania, mama nastoletniej Zuzy i Darek, tata nastoletniego Kuby, biorą ślub. Wiąże się to nie tylko z przeprowadzką „dziewczyn” do nowego domu, ale też z budowaniem relacji, odnajdywaniem się w nowych rolach i pierwszych próbach nawiązania ze sobą kontaktu. Ania i Zuza dotychczas żyły bardzo skromnie w maleńkiej kawalerce, i chociaż nie cierpiały głodu, to z pewnością ich życie nie było dostatnie. W mieszkanku nie tylko było mało miejsca, ale panował też brud i nikt nie przejmował się tym, żeby to zmienić. Mimo dyskomfortu zarówno ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Tylko gdy pada deszcz

Avatar użytkownika - o_mamo_i_corko
o_mamo_i_corko
Przeczytane:,

Zacznę od tego, że nastolatkowie bywają... irytujący. Nic w tym dziwnego, czas dorastania, hormonów, potrzeba ogólnej akceptacji i bunt bez powodu na cały świat sprawia, że wszyscy w tym dziwacznym okresie życia byliśmy mało sympatyczni. Druga sprawa, że dorośli niezwykle szybko zapominają "jak wół cielęciem był" i zamiast wspierać tych młodych ludzi, jeszcze podsycają panujące między nimi różnice.
Ten wstęp jest po to, żebyście z góry nie ocenili negatywnie głównych bohaterów książki "Tylko, gdy pada deszcz". To nastolatkowie, ze wszystkimi przywarami swojego wieku; są pretensjonalni, roszczeniowi, butni, przeżywają każde wydarzenie po tysiąckroć mocniej, niż by wypadało i są w tym cholernie szczerzy.
Zuzia mieszka razem z mamą w niewielkiej kawalerce, z ojcem ma znikomy kontakt, chodzi do liceum i generalnie żyje jej się dobrze. Nie rewelacyjnie, jak jej przyjaciółce, która ma na wszystko pieniądze, ale nie narzeka, bo wie, że mogłoby być gorzej. Wszystko się zmienia w momencie, gdy jej kochliwa mamą poznaje nowego chłopaka. Jednak tym razem nie jest to żaden nieudacznik (bo za takich Zuza uznawała poprzednich partnerów matki) ale szanowany, przystojny mężczyzna związany ze światem filmów i seriali. Po pewnym czasie przeprowadziły się do jego ogromnego domu i dołączył do nich Kuba - jego syn z poprzedniego małżeństwa. Kuba niezbyt przepadał za ojcem, ale nie miał się gdzie podziać, ponieważ mama walczyła w szpitalu z rakiem, a że do pełnoletności jeszcze trochę miesięcy mu brakowało, to nie mógł mieszkać sam.
Z czasem pomiędzy Zuzą a Kubą zaczęło rodzić się uczucie i to niekoniecznie braterskie... Dodatkowo, okazało się, że ten cudowny pan z telewizji wcale taki cudowny nie jest, a jego poprzednia partnerka popełniła samobójstwo. A mamą Zuzy z dnia na dzień chodziła coraz bardziej przygnębiona i nieszczęśliwa...
" Tylko, gdy pada deszcz " to powieść przeznaczona dla osób "plus minus 16 lat" i uważam, że dla osób w takim właśnie wieku jest odpowiednia. Ja (niestety) mam lat trochę więcej i pewnie z tego powodu historia mnie nie porwała. Albo inaczej - spodobała mi się kwestia relacji rodzinnej między bohaterami, ale już sama część o rodzącym się między młodymi uczuciu - niekoniecznie. Ich miłość była okropnie przegadana, niekiedy niezrozumiała i zupełnie nieporywająca. Ani Zuza ani Kuba nie wydawali się specjalnie zaangażowani w role, w jakich obsadziła ich autorka. Patchworkowy wymiar historii oceniam na plus, tak samo opisy wydarzeń z przeszłości, bo były ciekawe i zastanawiające, jednak jeżeli chodzi o samą opowieść miłosną, to jestem na nie. Pole do popisu było ogromne, szczególnie, że akcja opowiadana jest z perspektywy i bardziej rozrywkowej Zuzy i wrażliwego Kuby i można było na zasadzie kontrastu pokazać, jak radzą sobie z tym "zakazanym" uczuciem.
Podsumowując, to książka dla nastolatków, miła obyczajówka, która wprawdzie nie sprawi, że krew będzie szybciej krążyła w żyłach, ale potraktowana jako zwykła obyczajówka, może umilić kilka wieczorów.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2019-12-11, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

"„Tylko gdy pada deszcz” Joanny Jagiełło to historia o nastolatkach i dla nastolatków, choć równie dobrze sięgnąć mogą po nią starsi czytelnicy. Jest to bowiem opowieść o życiu, takim prawdziwym, jego blaskach i cieniach, codziennych problemach i radościach, opowiedziana bez zbędnego słodzenia w sposób, który przemawia do wyobraźni czytelnika i niejednokrotnie zmusza go do refleksji; zastanowienia się nad własnym życiem oraz postępowaniem."

 

Cała recenzja:
https://magicznyswiatksiazki.pl/tylko-gdy-pada-deszcz-joanna-jagiello/

Link do opinii
Inne książki autora
Jak ziarnka piasku
Joanna Jagiełło0
Okładka ksiązki - Jak ziarnka piasku

Filmuję wszystko. Wiem, że nie zdążą. Uśmiecham się. Bo chcę, żeby taką mnie zapamiętali. Uśmiecham się, bo czuję ulgę. Niedługo to wszystko się skończy...

Babula Babalunga
Joanna Jagiełło0
Okładka ksiązki - Babula Babalunga

Deszczowe lato nad jeziorem to dla Oli i Franka prawdziwa katastrofa. Wszystko zmienia się, gdy do willi ,,Nad Modrym Stawem", w której mieszkają...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Kieszonkowiec
Fuminori Nakamura
Kieszonkowiec
Obserwatorka
Alicja Sinicka
Obserwatorka
Pokaż wszystkie recenzje