Umysł dziecka

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2023-03-22
Kategoria: Parentingowe
ISBN: 9788311167995
Liczba stron: 360
Tytuł oryginału: La mente del bambino

Ocena: 5 (1 głosów)

Maria Montessori (1870-1952) była włoską lekarką i pedagożką, która pod wpływem oświadczeń pracy z dziećmi z problemami psychicznymi i ubogimi stworzyła nową metodę wychowawczą. Jej podstawą jest nieskrępowany rozwój dzieci na różnych płaszczyznach zgodnie z ich indywidualnymi potrzebami i możliwościami.

Należy wykorzystać ich naturalną kreatywność, ciekawość świata, chęć uczenia się, rozwoju współpracy i zabawy z innymi dziećmi.

Dotyczy to zwłaszcza okresu do 6. roku życia, gdy dzieci rozwijają się najszybciej, a ich umysł jest najbardziej chłonny. Dorośli - rodzice, nauczyciele i opiekunowie - powinni je w tym wspierać, a nie formować za pomocą nakazów i kar. Tę metodę do dziś stosuje się w przedszkolach Montessori.

,,Umysł dziecka" to jedna z najważniejszych prac Marii Montessori, a jej spostrzeżenia i rady są ciągle aktualne.

Tagi: Problemy osobiste i społeczne dzieci i młodzieży

Kup książkę Umysł dziecka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Umysł dziecka

Avatar użytkownika - katee87
katee87
Przeczytane:2023-05-06, Ocena: 5, Przeczytałem,

Książka "Umysł dziecka" autorstwa Marii Montessori to kluczowe dzieło w dziedzinie pedagogiki i wychowania dzieci. Montessori, jako lekarka i pedagog, opracowała unikalną metodę nauczania, która opiera się na naturalnych zdolnościach dziecka do samodzielnego uczenia się i odkrywania świata. W swojej książce przedstawia ona swoją teorię rozwoju dziecka, która zakłada, że dzieci mają wrodzone zdolności i chęć do nauki, a nauczyciel powinien dopasować swój styl nauczania do indywidualnych potrzeb i zdolności każdego dziecka

Jednym z kluczowych elementów tej książki jest to, że Montessori przedstawia konkretne metody nauczania, które można wdrożyć w praktyce. Jej podejście opiera się na stymulowaniu naturalnej ciekawości i kreatywności dziecka, poprzez dawanie mu wolności i autonomii w podejmowaniu decyzji. Montessori uważała, że dziecko powinno mieć swobodę w podejmowaniu decyzji, co pozwoli mu na lepsze zrozumienie świata i budowanie pewności siebie.

Książka ta ma ogromne znaczenie dla systemu wychowania, ponieważ Montessori zwraca uwagę na potrzebę indywidualnego podejścia do dziecka. Montessori uważała, że każde dziecko jest wyjątkowe i ma swój własny sposób uczenia się. Nauczyciel powinien zatem dostosować swoje metody do indywidualnych potrzeb i zdolności każdego ucznia.

Książka ta wywarła ogromny wpływ na system edukacji na całym świecie. Wiele szkół na całym świecie wdrożyło jej metody i podejście do nauczania, co przynosi pozytywne efekty. Montessori pokazała, że wychowanie i nauczanie dzieci może być bardziej skuteczne i dające lepsze rezultaty, gdy opiera się na naturalnych zdolnościach i potrzebach dziecka.

Podsumowując, książka "Umysł dziecka" autorstwa Marii Montessori to kluczowe dzieło dla systemu wychowania i edukacji. Montessori przedstawia w niej skuteczne i praktyczne metody nauczania, które opierają się na indywidualnym podejściu do dziecka. Ta książka powinna być lekturą obowiązkową każdego nauczyciela oraz rodzica, którzy chcą pomóc maluchom w rozwoju i stymulowaniu naturalnej ciekawości świata.

Link do opinii
Inne książki autora
O kształtowaniu się człowieka
Maria Montessori0
Okładka ksiązki - O kształtowaniu się człowieka

Dziecko nie pragnie niczego więcej ponad rzeczy dostosowane do jego potrzeb i korzysta z nich dopóty, dopóki są one mu przydatne. Ponad 100 lat...

Dziecko w rodzinie
Maria Montessori0
Okładka ksiązki - Dziecko w rodzinie

Dziecko żyjące w środowisku stworzonym przez dorosłego musi mierzyć się z warunkami niedostosowanymi do jego życiowych potrzeb - nie tylko fizycznych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Dom na granicy
Anna Wojtkowska-Witala ;
Dom na granicy
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Podróbka
Kirstin Chen
Podróbka
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy