Umysł dziecka

Ocena: 5 (1 głosów)

Maria Montessori (1870-1952) była włoską lekarką i pedagożką, która pod wpływem oświadczeń pracy z dziećmi z problemami psychicznymi i ubogimi stworzyła nową metodę wychowawczą. Jej podstawą jest nieskrępowany rozwój dzieci na różnych płaszczyznach zgodnie z ich indywidualnymi potrzebami i możliwościami.

Należy wykorzystać ich naturalną kreatywność, ciekawość świata, chęć uczenia się, rozwoju współpracy i zabawy z innymi dziećmi.

Dotyczy to zwłaszcza okresu do 6. roku życia, gdy dzieci rozwijają się najszybciej, a ich umysł jest najbardziej chłonny. Dorośli - rodzice, nauczyciele i opiekunowie - powinni je w tym wspierać, a nie formować za pomocą nakazów i kar. Tę metodę do dziś stosuje się w przedszkolach Montessori.

,,Umysł dziecka" to jedna z najważniejszych prac Marii Montessori, a jej spostrzeżenia i rady są ciągle aktualne.

Informacje dodatkowe o Umysł dziecka:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2023-03-22
Kategoria: Parentingowe
ISBN: 9788311167995
Liczba stron: 360
Tytuł oryginału: La mente del bambino

Tagi: Problemy osobiste i społeczne dzieci i młodzieży

więcej

Kup książkę Umysł dziecka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Umysł dziecka - opinie o książce

Avatar użytkownika - katee87
katee87
Przeczytane:2023-05-06, Ocena: 5, Przeczytałem,

Książka "Umysł dziecka" autorstwa Marii Montessori to kluczowe dzieło w dziedzinie pedagogiki i wychowania dzieci. Montessori, jako lekarka i pedagog, opracowała unikalną metodę nauczania, która opiera się na naturalnych zdolnościach dziecka do samodzielnego uczenia się i odkrywania świata. W swojej książce przedstawia ona swoją teorię rozwoju dziecka, która zakłada, że dzieci mają wrodzone zdolności i chęć do nauki, a nauczyciel powinien dopasować swój styl nauczania do indywidualnych potrzeb i zdolności każdego dziecka

Jednym z kluczowych elementów tej książki jest to, że Montessori przedstawia konkretne metody nauczania, które można wdrożyć w praktyce. Jej podejście opiera się na stymulowaniu naturalnej ciekawości i kreatywności dziecka, poprzez dawanie mu wolności i autonomii w podejmowaniu decyzji. Montessori uważała, że dziecko powinno mieć swobodę w podejmowaniu decyzji, co pozwoli mu na lepsze zrozumienie świata i budowanie pewności siebie.

Książka ta ma ogromne znaczenie dla systemu wychowania, ponieważ Montessori zwraca uwagę na potrzebę indywidualnego podejścia do dziecka. Montessori uważała, że każde dziecko jest wyjątkowe i ma swój własny sposób uczenia się. Nauczyciel powinien zatem dostosować swoje metody do indywidualnych potrzeb i zdolności każdego ucznia.

Książka ta wywarła ogromny wpływ na system edukacji na całym świecie. Wiele szkół na całym świecie wdrożyło jej metody i podejście do nauczania, co przynosi pozytywne efekty. Montessori pokazała, że wychowanie i nauczanie dzieci może być bardziej skuteczne i dające lepsze rezultaty, gdy opiera się na naturalnych zdolnościach i potrzebach dziecka.

Podsumowując, książka "Umysł dziecka" autorstwa Marii Montessori to kluczowe dzieło dla systemu wychowania i edukacji. Montessori przedstawia w niej skuteczne i praktyczne metody nauczania, które opierają się na indywidualnym podejściu do dziecka. Ta książka powinna być lekturą obowiązkową każdego nauczyciela oraz rodzica, którzy chcą pomóc maluchom w rozwoju i stymulowaniu naturalnej ciekawości świata.

Link do opinii
Inne książki autora
Odkrycie dziecka
Maria Montessori0
Okładka ksiązki - Odkrycie dziecka

Odkrycie dziecka" to synteza pism, w których Maria Montessori nakreśla swoją metodę pedagogiczną. Na łamach tej książki śledzimy rozwój psychiczny najmłodszych...

O kształtowaniu się człowieka
Maria Montessori0
Okładka ksiązki - O kształtowaniu się człowieka

Dziecko nie pragnie niczego więcej ponad rzeczy dostosowane do jego potrzeb i korzysta z nich dopóty, dopóki są one mu przydatne. Ponad 100 lat...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy