Urodziny

Data wydania: 2021-05-06
Tytuł oryginału: The Birthday
Tłumaczenie: Grażyna Woźniak

Tom 1 cyklu Komisarz Natalie Ward

Dwa lata temu Ava Sawyer nie wróciła z przyjęcia do domu. Co się wtedy tak naprawdę wydarzyło?

Pięcioletnia Ava Sawyer nigdy nie wróciła do domu z przyjęcia urodzinowego swojej przyjaciółki. Poszukiwania dziewczynki nie przyniosły skutku, policja okazała się całkiem bezsilna.

Jednak dwa lata później ciało dziewczynki zostaje odnalezione, za to znika jej przyjaciółka, Audrey Briggs. Audrey również brała udział w feralnym przyjęciu.

Śledztwo prowadzi komisarz Natalie Ward, matka dwójki nastolatków. Sprawa Audrey mrozi jej krew w żyłach i zarazem boleśnie przypomina poprzednie śledztwo, które miało tragiczny finał.

Natalie wkrótce odkrywa niepokojące luki w alibi matki Avy, a gdy zaczyna drążyć głębiej, okazuje się, że ojciec zabitej dziewczynki też nie mówi całej prawdy. Wiele wskazuje też na to, że coś do ukrycia ma Elsa - właścicielka centrum ogrodniczego, w którym odbywało się tamto przyjęcie.

Gdy coraz bardzie prawdopodobna staje się hipoteza, że morderca Avy i Audrey to osoba z ich bliskiego otoczenia, do domu nie wraca kolejna dziewczynka, też obecna na urodzinach przed dwoma laty. Czy Natalie uda się schwytać zabójcę, zanim zginie kolejne dziecko?

"Urodziny" to idealna książka dla miłośników serialu "Broadchurch" i fanów powieści Ruth Ware, Gillian McAllister czy Camilli Läckberg.

Carol Wyer jest brytyjską powieściopisarką i satyryczką, a także laureatką Winner of The People's Book Prize Award. Napisała bestsellerową serię kryminałów, których główną bohaterką jest komisarz Natalie Ward. Do tej pory sprzedały się one w ponad 750 tysiącach egzemplarzy i ukazały w kilkunastu krajach, m. in. w Norwegii, Włoszech, Turcji, Czechach, na Węgrzech i Słowacji, a teraz także w Polsce.

Kup książkę Urodziny

Opinie o książce - Urodziny

Avatar użytkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje
Wszystko zaczęło  się na tamtym przyjęciu urodzinowym. Ava wyszła tylko do toalety, ale nigdy nie wróciła. Jej ciało zostało znalezione po dwóch latach, a wtedy zaginęła kolejna uczestniczka przyjęcia. Co się wówczas wydarzyło? Kto ukrywa prawdę i krzywdzi dziewczynki? Odpowiedzi na te pytania spróbowałam znaleźć na stronach książki, z wielką ciekawością i niemniejszym rumieńcem oczekiwania podążając za komisarz Natalie Ward, która podjęła się prowadzenia śledztwa i poszukiwania podejrzanego. Powieść rozpoczyna się mocnym akcentem, a dalej jest coraz bardziej interesująco. Za ładną i grzeczną okładką Carol Wyer skryła bowiem niepokojącą i klimatyczną historię. Kolejne rozdziały zdają się przynosić jednak więcej nowych pytań i tajemnic, niż odpowiedzi. Niełatwo poskładać tę układankę w całość, przez cały czas brakowało mi kilku fragmentów. Uwielbiam opowieści skłaniające do myślenia, pozwalające się zaangażować i pogłębiające zainteresowanie. W czasie lektury naprawdę żyłam tą historią, odnosząc wrażenie, że autorka zachęca mnie do brania udziału w rozgrywających się wydarzeniach. A fabuła zdecydowanie nie przypominała telewizyjnych seriali kryminalnych. Pani komisarz musiała bardzo się wykazać, by odkryć, co stało się na pozornie zwyczajnym przyjęciu dla pięciolatek. Wyer udało się fantastycznie nakreślić obraz wymagającego śledztwa, w którym niewielu jest podejrzanych, a ...
Avatar użytkownika - Ksiazkolandia
Ksiazkolandia
Przeczytane:2021-05-12, Przeczytałem,
Książki sensacyjne to jest to co lubię najbardziej. A jeśli intryga jest dobrze skonstruowana, to juz sama przyjemność z czytania. Właśnie rozpoczęłam przygodę z komisarz Natalie Ward.Kto z nas nie wysłał dziecka na imprezę urodzinową do koleżanki lub kolegi. To podekscytowanie, ta radość, ten pisk! A już urodziny zorganizowane w jakimś fajnym miejscu, ze zwierzątkami i zabawami pod opieką animatora? Sama radość i bezpieczeństwo. I nagle, ten sielski obrazek zostaje zakłócony. Z imprezy urodzinowej pięcioletniej dziewczynki znika jedna z Jej koleżanek. Mimo intensywnych poszukiwań nie udaje się Jej znaleźć i dopiero po dwóch latach przypadkiem odkryte zostają Jej zwłoki. Po kilku dniach od znalezienia ciała, zamordowane zostają kolejne uczestniczki pechowej imprezy. Śledztwem zajmuje się Natalie. Po traumie jaką przeżyła przy poprzednim, nieudanym śledztwie, również związanym z dzieckiem, zrobi absolutnie wszystko by znaleźć mordercę i nie dopuścić do kolejnych zabójstw. Świetnie napisany kryminał, w którym niemal fizycznie czuje się determinację policjantów, ich zmęczenie i obawy czy zdążą zanim morderca uderzy ponownie. Czytając książkę stałam się niemal członkiem zespołu. Dzięki krótkim retrospekcjom dotyczącym dzieciństwa mordercy można było poznać motywy Jego działań, ale nie spowodowało to zbyt wczesnego ujawnienia tożsamości sprawcy.Autorka zapowiedziała już kolejne książki z udziałem Natalie, więc na pewno z przyjemnością po nie sięgnę. ...

Opinie o książce - Urodziny