reklama

Walczyły w cieniu mężczyzn

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2019-09-26
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788311157651
Liczba stron: 440
Tytuł oryginału: Shadow warriors of WW2

Ocena: 6 (1 głosów)

Dzielne dziewczyny, tajne agentki SOE, mistrzynie w dziele szpiegowania i sabotażu. Zostały wyszkolone w kryptografii i kartografii. Były ekspertkami w sztuce werbunku, komunikacji i dowodzenia partyzantką. Służyły w pełnych napięcia dniach wojny na każdym teatrze wojny w Europie.

W księżycowe noce przerzucano je do Francji, by służyły jako kurierki, radiooperatorki, sabotażystki i przywódczynie ruchu oporu. Wywodziły się z różnych klas społecznych, pochodziły z różnych krajów, a żadna z nich nie miała wcześniej nic wspólnego z walką - były ochotniczkami, które z poczucia patriotyzmu zgłaszały się do tej niebezpiecznej pracy.

Wysyłały i odbierały wiadomości, walczyły z bronią w ręku lub... uwodziły mężczyzn, by zdobywać od nich informacje. Brytyjki, Francuzki, Amerykanki, Polka, Nowozelandka - wszystkie rzuciły na szalę swój los, by wziąć udział w wysiłku wojennym.

Spektrum agentek było szerokie - od dziewcząt, które dopiero co opuściły szkołę, po dojrzałe kobiety, od przedstawicielek klasy robotniczej po córki arystokratów, od przeciętnych po piękności, od skromnych i pruderyjnych po skandalistki.

Pracowały w skrajnie niebezpiecznych warunkach, zagrożone zdradą, aresztowaniem, torturami i śmiercią. Pełniły służbę ofiarnie, zostawiając w domu rodziny, żyjąc w nieustannym poczuciu zagrożenia. Z 39 agentek śmierć poniosło 13, a kilka innych przeżyło piekło tortur gestapo, francuskich więzień i obozów koncentracyjnych.

Nie zawsze po wojnie za tę służbę potrafiono im właściwie podziękować.

Tagi:

Kup książkę Walczyły w cieniu mężczyzn

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Walczyły w cieniu mężczyzn Wojnę wygrywa się nie siłą, ale siłą i taktyką. Gdy nazistowskie Niemcy rozpętały w Europie piekło, Winston Churchill podjął decyzję, która zmieniła losy świata. W 1940 roku wydał rozkaz „podpalenia Europy”. Miała to zrobić Special Operation Executive (SOE), jednostka cieni, wyjątkowa służba wywiadowcza, działająca na niespotykaną skalę. Pół roku po ataku na Pearl Harbour, prezydent USA Franklin Delano Roosevelt powołał Office of Strategic Services (OSS). Te dwie jednostki, współpracując ze sobą, dokonały niemożliwego. Prowadząc działalność szpiegowską i dywersyjną na terenie wroga, znacząco skróciły czas wojny. Olbrzymią rolę w pracach obu formacji odegrały kobiety – te bardzo młode i nieco starsze. Z uwagi na działania wojenne obecność nieumundurowanym mężczyzn na terenie okupowanych terytoriów wydawałaby się podejrzana. Co innego kobiety. Świetnie wyszkolone, znające po kilka języków, potrafiły się posługiwać każdym rodzajem broni, zabijały i prowadziły oddziały partyzanckie. Pozyskiwały tajne informacje i przesyłały je za pomocą radiostacji do Wielkiej Brytanii. Zajmowały się przerzutem broni na wielką skalę, wywoziły ludzi z zagrożonych miejsc i organizowały lotniska przeznaczone do zrzutów spadochronowych. Walczyły bezlitośnie, w niczym nie ustępując mężczyznom. Na polecenie Churchilla rekrutowano kobiety i mężczyzn z całej okupowanej ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Walczyły w cieniu mężczyzn

Recenzje miesiąca
W głębi lasu
Harlan Coben
W głębi lasu
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Maryla i Debora
Magdalena Mosiężna
Maryla i Debora
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Oddać serce
Lindsay Harrel
Oddać serce
Pokaż wszystkie recenzje