Werniks

Ocena: 5.6 (5 głosów)

Scumbler, paryski malarz jest wolny jak ptak. Zawsze też może wrócić do swego "gniazda", żony i dzieci. Mimo odniesionego sukcesu zawodowego, czuje niepokój w obliczu pierwszych oznak starości i zbliżającej się śmierci. Czuje, że powoli osuwa się w pustkę...

Informacje dodatkowe o Werniks:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7120-084-6
Liczba stron: 337

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Werniks

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Werniks - opinie o książce

Wielka rzecz by pisać tak aby czytający mógł przenieśc się w opisywany świat. Czytając książki Whartona przenosze się na ulice Paryża, Hiszpanii piję z Nim wino i jem ser. Czuję zapach werniksu i wiatr we włosach kiedy wracam z Hiszpani na motorze!!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:1995-09-03, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

„Werniks” to kolejne spotkanie z Williamem Whartonem – moim ulubionym pisarzem. I znów kawałek dobrej, ciekawej literatury… Scumbler (Scum – jak sam o sobie mówi) jest Amerykaninem, mężczyzną w średnim wieku. Na stałe mieszka w Paryżu i tu para się malarstwem. Portretuje miasto i jego codzienność. Oprócz tego zajmuje się majsterkowaniem – remontuje i odnawia stare, zapomniane poddasza, pomieszczenia, które  dawno utraciły swoją świetność i przerabia je na lokale, które potem wynajmuje. To jego druga pasja poza malarstwem. Scumbler jest wolnym człowiekiem, odniósł sukces, żyje tak, jak chce i czuje się szczęśliwy, choć nie do końca. Mężczyzna zdaje sobie sprawę, że czeka go starość i ten nieuchronny proces bardzo go martwi. Zauważa u siebie pierwsze jego oznaki, które pobudzają bohatera do głębszych refleksji o tym, jak niewiele mamy czasu w życiu na realizację swoich wszystkich marzeń. Powieść jest pochwałą życia i rodziny, a życie w zgodzie z samym sobą, to jedyna droga do pełnego szczęścia. Dużo tu fragmentów natury filozoficznej, co jest dość charakterystyczne dla autora. Wharton dostarcza czytelnikowi sporej wiedzy na temat malarstwa, także od jego strony technicznej. Obrazy malowane przez Scumblera są piękne, nawet niesamowite, a to wszystko dlatego, że podczas lektury  dosłownie widać warstwy podkładu, gęstą farbę i ruchy pędzla. Bardzo się tu przydaje ogólnie przyjęta dbałość autora o szczegóły oraz prosty, niewyszukany język, który trafia do samej duszy. Z podobnymi wrażeniami spotykamy się w książce „Opowieści z Moulin du Bruit” – kolejnej niesamowicie ciepłej i ważnej historii. 

Kolejnym ciekawym i nowym zabiegiem w tej powieści jest wplecenie do wydarzeń osobistych wierszy Whartona, które przekazują i podkreślają emocje towarzyszące danej chwili. Moim zadaniem to bardzo trafny i udany zabieg.
Każda powieść Williama Whartona jest inna, nosi pewne indywidualne cechy, choć przecież wszystkie są takie… podobne – trochę biografii, szczypta malarstwa, Francja połączona w jakiś sposób z Ameryką, elementy filozoficzne, bezpośredniość i dosadność sformułowań … Można by tak długo wymieniać. Ale sięgając po jakąkolwiek książkę tego  autora jestem pewna, że za każdym razem dostanę inną, interesującą, nietuzinkową lekturę.
 
Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Dominika_21
Dominika_21
Przeczytane:2016-03-20, Ocena: 6, Przeczytałam, Różniste,
Avatar użytkownika - Sheelka
Sheelka
Przeczytane:2015-07-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2014-11-28, Przeczytałam, x dawno temu,
Avatar użytkownika - piszek1
piszek1
Przeczytane:2010-10-27, Ocena: 5, Przeczytałam, obyczajowo-psychologiczne,
Recenzje miesiąca
Szkielet
Janusz Mika
Szkielet
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Opera na trzy śmierci
Sylwia Stano
Opera na trzy śmierci
Ocalało pięciu
Holly Jackson
Ocalało pięciu
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Sekrety Białej. Leśniczówka
Agnieszka Panasiuk
Sekrety Białej.  Leśniczówka
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Wtem denat
Marta Kisiel
Wtem denat
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy