Rubio

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2003 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7301-314-8
Liczba stron: 171
Tytuł oryginału: Rubio
Tłumaczenie: Zbigniew Batko
Ilustracje: -

Ocena: 4.62 (13 głosów)

Trzydziestotrzyletni Amerykanin, porzucony przez żonę i dopiero co rozwiedziony, by odzyskać równowagę emocjonalną, udaje się do Hiszpanii. Przemierza cały kraj i w końcu na skraju półwyspu znajduje samotnię, w której ma nadzieję dojść z sobą do ładu. Z pasją remontuje zrujnowany dom na wzgórzu, w czym znajduje ukojenie. Z czasem zżywa się z hiszpańską rodziną, która nazywa go Rubio - blondyn, i traktuje jak swego. Rubio - choć wydawało mu się, że nie jest zdolny do miłości - namiętnie i z wzajemnością zakochuje się w hiszpańskiej siedemnastolatce. Gwałtowne uczucie wybucha z siłą, jakiej Rubio nie zaznał nigdy w życiu. Wydaje mu się, że w końcu poznał, co to szczęście. Ale zapomniał o jednym - jest w Hiszpanii, a nie w Ameryce. Tu sprawy nie układają się tak prosto, jak by chciał. Czy naprawdę potrafi nie tylko brać, ale i dawać szczęście?

Kup książkę Rubio

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - agoosiaczek
agoosiaczek
Przeczytane:2013-02-17, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Niewielu miłośników literatury nigdy nie słyszało o Williamie Whartonie – psychologu, malarzu, autorze słynnego Ptaśka, za którego otrzymał National Book Award. Niestety, jego powieść Rubio do wybitnych nie należy. Wciąga jednak niesamowicie, zapewniając czytelnikom huśtawkę nastrojów: od radości i współczucia, niecierpliwego wyczekiwania na ciąg dalszy, poprzez niepokój, gniew i smutek. To wszystko oferuje Wharton na niespełna dwustu stronach powieści zadedykowanej tym, którzy nie wymagają konkretnych zakończeń.   Tytułowy Rubio to 33-letni Amerykanin, który ukojenia i spokoju po niedawno przeżytym rozwodzie poszukuje w Europie. Pierwszym jego przystankiem jest Paryż, jednak w wyniku rozmowy ze znajomym bohater kieruje się ku słonecznej Hiszpanii. Tam - w miasteczku, w którym fryzjer zamyka swój zakład wielkim kluczem przywiązanym sznurkiem do paska spodni w godzinach najbardziej mu odpowiadających - Amerykanin kupuje znajdującą się na skraju ruiny chałupkę i bierze się za jej renowację. Praca staje się dla Rubia lekarstwem, pozwala mu oderwać myśli od przeżytych niedawno nieprzyjemnych doświadczeń. Niektórych mogą nużyć opisy odnawianego krok po kroku domu, inni mogą znaleźć upodobanie w towarzyszeniu bohaterowi w jego codziennych pracach. Ja zaliczam się do tych drugich.   Łatwo się domyślić, że nowoprzybyły Amerykanin ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Rubio

Avatar użytkownika - nikolsosna
nikolsosna
Przeczytane:2015-09-10, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2015,
książka którą przeczytałam z zapartym tchem, chociaż nie jest książką łatwą. Jest z tych co zmuszają do myślenia, do refleksji, to żaden tam przyjemny romansik, trudna ksiązka o trudnym życiu, o poszukiwaniu siebie, o poszukiwaniu szczęścia, mądra choć bardzo nie szablonowa.
Link do opinii
Avatar użytkownika - gimm1
gimm1
Przeczytane:2015-09-30, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Opowieść o mężczyźnie, który po rozstaniu z żoną postanawia zacząć nowe życie z dala od Ameryki, z której pochodzi. Osiedla się w małej hiszpańskiej wiosce i tam próbuje odnaleźć sens życia. Wtapia się w społeczność. Ciężko pracuje zagospodarowując zrujnowany dom. Zaprzyjaźnia się rodziną lokalnego fryzjera. Jak mijają mu dni, co wydarza się w jego życiu można się dowiedzieć z dalszych stron książki.
Link do opinii
Avatar użytkownika - MonikaSmu
MonikaSmu
Przeczytane:2014-06-12, Ocena: 6, Przeczytałam,
Jedna z moich ulubionych książek, wszystko zależy od nastroju. Czytałam ją będąc w nostalgi i książka dała upust moim emocjom. Zabrała mnie do innego świata czytałam i żyłam nią, inny śiwat inni ludzie inne problemy, jednocześnie bardzo mi pomogła i z pewnością polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2003-04-01, Ocena: 3, Przeczytałam, 2012 i wcześniej, Mam,
Zatem tak: jest mężczyzna, jest kobieta, jest piękny krajobraz, jest urocza samotnia, jest namiętność, czy jest uczucie? Mgłoby się wydawać, że dla mężczyzny po przejściach luźny związek w odległym kraju to idealny sposób na starsze lata. Czy dla niej również? Beznamiętny sposób przedstawiania fabuły u Whartona mnie nuży. Jednak książka "Rubio" zaskakuje.
Link do opinii
Avatar użytkownika - dalekiezblizenia
dalekiezblizenia
Przeczytane:2013-04-06, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Ślady ptaków na wilgotnym piasku, puste niebo. Coś żyło,odeszło, coś pozostało. Płakałam,wyobraźnia dział na pełnych obrotach..
Link do opinii
Avatar użytkownika - npopl
npopl
Przeczytane:2017-01-04, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - ptysmietowy
ptysmietowy
Przeczytane:2014-10-22, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2014-02-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 2003,
Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2012-09-11, Ocena: 3, Przeczytałam, powieści,
Avatar użytkownika - Willa871
Willa871
Przeczytane:2004-01-01, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
Werniks
William Wharton0
Okładka ksiązki - Werniks

Scumbler, paryski malarz jest wolny jak ptak. Zawsze też może wrócić do swego "gniazda", żony i dzieci. Mimo odniesionego sukcesu zawodowego...

Wieści
William Wharton0
Okładka ksiązki - Wieści

Powieść Whartona ze świętami Bożego Narodzenia w tle. W starym młynie pięknie położonym w dolinie Morvandeau we Francji Will Kelly i jego żona Loretta...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Czwarta władza szóstej B
Adam Studziński;
Czwarta władza szóstej B
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
Pokaż wszystkie recenzje