Weź wdech i policz do dziesięciu

Czasem musisz płynąć pod prąd, żeby być w pełni sobą.

Siedemnastoletnia Verónica przeszła wiele operacji z powodu dysplazji biodra. Zostawiły one blizny nie tylko na jej ciele. Najlepszą formą rehabilitacji jest pływanie, więc dziewczyna spędza długie godziny na basenie. W wodzie czuje się wolna od ograniczeń i szczęśliwa. Gdy pływa, jest naprawdę sobą.

Takie chwile są jednak rzadkością, ponieważ mieszka ze swoimi konserwatywnymi rodzicami. Według nich dziewczyna powinna próbować wtopić się w tłum, spełniać marzenia innych i doceniać ich poświęcenie.

Verónica jest fanką Zatoki Syren, popularnej lokalnej atrakcji słynącej z podwodnych pokazów wykonywanych przez przebranych za syreny artystów. Kiedy więc park rozrywki ogłasza casting, postanawia wziąć w nim udział. Problem? Jej rodzice nigdy się na to nie zgodzą. Tak jak nie pozwoliliby jej być z Alexem, nowym, uroczym sąsiadem. Ale Verónica wie, że to czas, by przejąć kontrolę nad własnym ciałem i życiem.

Informacje dodatkowe o Weź wdech i policz do dziesięciu:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2023-07-12
Kategoria: Inne
Tytuł oryginału: Breathe and Count Back from Ten

Tagi: Interest age: from c 16 years

Kup książkę Weź wdech i policz do dziesięciu

Weź wdech i policz do dziesięciu - opinie o książce

Rozumiem chęć poruszenia trudnego tematu, niemniej brakło mi w tej książce jakiejś lekkości...
Brnęłam przez tekst, odkładałam i wracałam. Końcówka jest ok - niezbyt cukierkowate zakończenie jest zdecydowanie na plus - natomiast całości dla mnie czegoś brak. Brakło jakiegoś elementy 'wow', być może całkiem zaplanowanie (albo cała akcja z syrenami taka miała być). Chociaż, niezaprzeczalnie, jest to jedna z lepszych książek młodzieżowych, jakie ostatnio czytałam.

Avatar użytkownika - dajnurawksiazki
dajnurawksiazki
Przeczytane:2023-07-26, Ocena: 6, Przeczytałem,

?????

,,Mówi się, że syrena to pół ryba, pół człowiek, ale przecież jest niepodzielną całością. Dla mnie to symbol wolności".

(fragment książki)

°

Veronica jest z pozoru zwyczajną nastolatką, jednak liczne operacje z powodu dysplazji biodra naznaczyły jej ciało bliznami, które wyróżniają ją wśród rówieśników. Dziewczyna najchętniej spędza czas w wodzie - taka aktywność to najlepsza rehabilitacja dla jej ciała i największe wytchnienie dla umysłu. Veronica od dziecka z fascynacją obserwuje pokazy w Zatoce Syren - miejscu, gdzie pięknie przebrane artystki wykonują skomplikowane podwodne choreografie. Gdy park rozrywki ogłasza casting, dziewczyna wie, że musi spróbować swoich sił. Nawet jeśli jej surowi rodzice mają na ten temat zupełnie inne zdanie.

??

,,Weź wdech i policz do dziesięciu" to młodzieżówka idealna na wakacje! Znajdziecie w niej:

???? syrenki (takie ludzkie, ale ciii)

? wakacyjny klimat

??? główną bohaterkę z niepełnosprawnością

?? walkę o prawo do decydowania o sobie

? uroczy wątek romantyczny

? skomplikowane relacje rodzinne

? nadzieję

Veronica to silna, inspirująca bohaterka, która mimo wszystkich trudności idzie naprzód z podniesioną głową. Wie dokładnie, czego chce i - co ważniejsze - nie boi się zmienić zdania, gdy coś przestaje jej służyć.

Moje jedyne zastrzeżenie do tej książki to tempo rozwoju wątku romantycznego, które dla mnie było trochę zbyt szybkie. I choć relacja Alexa i Veroniki była naprawdę urocza, trochę trudno było mi w nią na początku uwierzyć.

Autorka w idealnych proporcjach wplotła w tę historię ból, siłę, radość, nadzieję i miłość, a całość przyprószyła błyszczącymi syrenimi łuskami. W ten sposób powstała mądra, ale też lekka i niezwykle ciepła historia z ważnym przesłaniem.

Wielka polecajka! ????

??