Wschód księżyca

Wydawnictwo: Prozami
Data wydania: 2019-10-17
ISBN: 978-83-65223-89-0

Przejmujący thriller psychologiczny z elementami metafizyki ukazujący złożoność ludzkich postaw i wyborów. Magdalena Zimniak głęboko wchodzi w psychikę bohaterów, buduje atmosferę napięcia i hipnotyzuje czytelnika.

W Tatrach, za Czarnym Stawem, młoda kobieta rzuca się w przepaść. Jej ówczesny kochanek żeni się, zakłada szczęśliwą rodzinę. Dwadzieścia lat po tragedii mężczyzna przyjeżdża do Zakopanego, aby spędzić z żoną rocznicę ślubu. Nie wie, że w drodze na Zawrat wciąż czeka na niego dziewczyna – demon, zaborcza miłość sprzed lat. Spirala zła się rozkręca. Kolejne osoby ulegają demonicznej sile. Czy uda się powstrzymać falę nadciągającego mroku?

Magdalena Zimniak

Autorka thrillerów psychologiczno-obyczajowych, laureatka wielu nagród, uznana przez Czytelników. Warszawianka z urodzenia i z wyboru, z wykształcenia anglistka, prowadzi szkołę językową. Prywatnie szczęśliwa mężatka i mama dwóch córek.

Nakładem Wydawnictwa Prozami ukazały się: Jezioro cierni (2013), Białe róże dla Matyldy (2014), Odezwij się (2017), Gra poza prawem (2018).

Tagi: thriller Thriller psychologiczny

Kup książkę Wschód księżyca

Opinie o książce - Wschód księżyca

Avatar użytkownika - KuLtUrAlNiEbp
KuLtUrAlNiEbp

Niniejszą książkę trzeba czytać wnikliwie od początku, aby połapać się w fabule. Nie jest ona bowiem łatwa i podana linearnie. Mieszają się ze sobą różne czasy i w związku z tym różne wydarzenia. Raz czytelnik zapraszany jest w 1978 rok, za moment 2007, a potem w 1987. To trochę tak, jakby jednocześnie czytać dwie powieści. Nie znaczy to w żadnym razie, że są jakieś trudności w odbiorze. Po prostu należy czytać z uwagą, a całość wtedy układa się sama.
           Trzon fabuły stanowi para Monika i Paweł, którzy w czasach szkolnych byli parą. Potem zaś ich los poukładał się tak, że każde z nich po swojemu zorganizowało swoje  życie. Paweł jednak nie mógł nigdy zapomnieć o Monice. Doszło do kolejnego spotkania, które niestety zakończyło się ogromną tragedią. Przeczytajcie, co się stało.
Od tamtej pory "niedokończone" uczucie prześladowało Pawła - nawet, gdy związał się z inną kobietą, by zacząć życie na nowo...
           Autorka z wielką pieczołowitością kreśli, opisuje, kreuje swoje postacie. Dogłębnie analizuje je zwłaszcza pod względem przeżyć psychologicznych, emocjonalnych. Robi to w taki sposób, że czytelnik także czuje te pokłady emocji.
W powieści pojawi się także wątek z księdzem Marcinem oraz  pewnym traumatycznym wydarzeniem jakiemu "uległa" Monika jako jeszcze dziewczynka. Zachęcam do przeczytania, aby dowiedzieć się jaki miały związek ze sobą wszystkie te wydarzenia. Dowiecie się także co stało się tej pamiętnej nocy w Tatrach - podczas spotkania Moniki i Pawła po latach. I czy Paweł zdołał uporać się z niedającą mu o sobie zapomnieć przeszłością.

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2

Monika do pewnego momentu była zwykłą, radosną dziewczyną. Niestety tragedia w parku, gdy była jeszcze nastolatką, zmieniła ją na zawsze. Została napadnięta, brutalnie zgwałcona i pobita. Fizycznie doszła do siebie, ale popadła w pogłębiającą się z każdym rokiem chorobę psychiczną, niedostrzeżoną przez bliskich. Nie radzi sobie z własnym ciałem, mężem tyranem, macierzyństwem. Pewnego dnia zostawia malutkie dziecko pod opieką swojej matki i wyrusza w Tatry do willi zwanej Wschodem Księżyca. Tam oraz na łonie natury oddaje się kochankowi - Pawłowi i nago rzuca się w przepaść.

Od tragicznych chwil mija dwadzieścia lat. Paweł ma żonę Basię i dzieci. Zbliża się dziewiętnasta rocznica ich ślubu. Basia chce spędzić ją w Tatrach. Paweł się zgadza mimo lęku związanego z koszmarnymi zdarzeniami z przeszłości. Niestety okazuje się, że jego lęk był słuszny. Monika została na Ziemi jako bardzo nieszczęśliwy duch. Potrafi wpływać na ludzkie myśli, sny i czyny. Rezultat dla Pawła i Basi jest opłakany...

Książka jest przesycona niepokojem. Granice są bardzo płynne. Czasowe (przeskakujemy między teraźniejszością a przeszłością), między jawą a snem, tym i tamtym światem. Monika budzi jednocześnie przerażenie i współczucie, zarówno jako żyjąca kobieta (zapiski z pogrążania się w szaleństwie są bardzo sugestywne), jak i zagubiony duch. Przemawia do wyobraźni znacznie mocniej niż horrory przesycone krwią. I zostaje w pamięci na długo. Lepiej nie czytać wieczorem.

dr Kalina Beluch

Avatar użytkownika - Valancy92
Valancy92
Przeczytane:2019-12-01, Ocena: 6, Przeczytałam, Polscy autorzy,

Monika- młoda matka i żona podczas romantycznej schadzki z Pawłem- swoim kochankiem rzuca się w przepaść. Mężczyzna zakłada rodzinę i po dwudziestu latach wraca do Zakopanego, by świętować z żoną rocznicę ich ślubu. Nie spodziewa się jednak, że w miejscu tragedii sprzed lat czeka na niego dawna miłość, kobieta-demon, która za nic ma ludzkie cierpienia z i rozkoszą napędza karuzelę zła, dotykającą niemal wszystkich, którzy mieli jakikolwiek związek z dziewczyną.

"Wschód księżyca" to świetny  thriller psychologiczny z mocno zaznaczonym wątkiem metafizycznym. Autorka bardzo starannie nakreśla portrety psychologiczne bohaterów, dzięki czemu możemy wejść w ich psychikę, poznać ich odczucia i motywacje, co sprawia, że całość jeszcze mocniej oddziałuje na czytelnika.

"Wschód księżyca" to niezwykle mocna, mroczna, tajemnicza, wręcz psychodeliczna powieść, wbijająca się w umysł czytelnika. To historia wszechogarniającego zła, ale również tęsknoty, miłości i niespełnionych pragnień. Autorka pięknie operuje piórem, dzięki czemu potrafi wstrząsnąć czytelnikiem, a za sprawą stale rozwijającej się fabuły i niespodziewanych zwrotów akcji wprowadza nas w stan permanentnego osłupienia od pierwszej aż do ostatniej strony.