Wszyscy ludzie przez ca造 czas

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2015-04-13
Kategoria: Krymina, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-280-0999-8

Ocena: 4.33 (6 g這s闚)

W trzecim kryminale Marty Guzowskiej Kreta jest zupe軟ie inna ni ta znana dzisiejszym turystom i romantykom...

Kreta, wiosenne wykopaliska, ch堯d jak w zimie. Antropolog Mario Ybl bierze udzia w pracach archeologicznych, kt鏎e zn闚 mieni jego 篡cie, Pola Mor nie mo瞠 zapomnie o Yblu a profesor Wasener wdaje si w konfrontacj z greckimi w豉dzami. Odkryty szkielet uznany za zwierz璚y okazuje si cz這wiekiem z這穎nym w ofierze, zaraz potem ginie m這da dziewczyna. Czy to ofiara szale鎍a, czy wioskowej wendety? A mo瞠 w鈔鏚 dzikich krete雟kich g鏎 s odprawiane staro篡tne obrz璠y i wskrzeszone zosta造 zapomniane obyczaje plemienne?

Kup ksi捫k Wszyscy ludzie przez ca造 czas

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Wszyscy ludzie przez ca造 czas

Avatar u篡tkownika - Domi__T
Domi__T
Przeczytane:2016-04-20, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2016, 9,
Kolejna cz窷 serii z Mariem Yblem w roli g堯wnej. Podczas wykopalisk na Krecie zosaje znaleziony szkielet, kt鏎y na pocz徠ku brany za zwierz璚y, okazuje si by ludzkim. Niebawem ginie m這da dziewczyna i Mario, kt鏎y zawsze chc帷 niechc帷 pe軟i rol detektywa-amatora podejrzewa mord rytualny. Guzowska wprowadza czytelnika w 鈍iat greckiej, tradycyjnej wsi. Bardzo lubi ksi捫ki tej autorki z serii o aroganckim, bezczelnym i sarkastycznym antropologu Mariu, zawsze z niecierpliwo軼i czekam na kolejny tom.
Avatar u篡tkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2016-07-09, Ocena: 3, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2016,
Denerwuj帷y antropolog Mario to narrator kolejnej powie軼i autorki. wydawa這by si, 瞠 archeolodzy to wykszta販eni i bardzo kulturalni ludzie. Mario jest 鈍ietny w swojej dziedzinie, ale nie mo積a powiedzie, 瞠 jest mi造 i kulturalny.Swoim zachowaniem irytuje wszystkich dooko豉. Czyta si dobrze, chocia obraz Krety jet tu szary, ponury i morderczy.
Avatar u篡tkownika - OkiemMK
OkiemMK
Przeczytane:2015-08-11, Ocena: 4, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2015, Mam,
Mart Guzowsk - jako pisark i archeolo磬 mia豉m okazj pozna ju wcze郾iej poprzez powie嗆 Ofiara Polikseny>> oraz opowiadania w zbiorach Kryminalny Wroc豉w>> czy Cztery zbrodnie na cztery pory roku>>. Ka盥 z tych czytelniczych przyg鏚 uwa瘸m za udan, dlatego z przyjemno軼i si璕n窸am po III powie嗆 serii o archeologu Mario Ybl'u - Wszyscy ludzie przez ca造 czas. Jak min窸o mi spotkanie z tym specyficznym facetem o ci皻ym j瞛yku i cierpkim usposobieniu? Zapraszam do lektury poni窺zego tekstu. Fabu豉. 安iat przedstawiony. Akcja najnowszej powie軼i Marty Guzowskiej rozgrywa si w malowniczej Grecji. Wgryzaj帷 si w ksi捫k odkrywamy Kret wiosenn por oraz jej wioski i g鏎y, kt鏎e zamiast kusi gor帷 atmosfer i pi瘯nymi pla瘸mi ukazuj do嗆 mroczne ulice i z這wieszcze ruiny. Mario odkrywa, i w staro篡tnej 鈍i徠yni sk豉dano ofiary z ludzi. Stary i pokr璚ony jak drzewo oliwne robotnik delikatnie dzioba kilofem ziemi. Tempo pracy kaza這 si zastanowi, czy zdo豉 dokopa do odleg貫j o p馧 metra kamiennej 軼iany, czy wcze郾iej umrze. Jego towarzysz, w podobnym wieku i prezentuj帷y podobny zapa do pracy, powoli 豉dowa udzioban ziemi na taczk. Fabu豉 oraz 鈍iat przedstawiony powoduj, i Wszyscy ludzie przez ca造 czas mo積a zakwalifikowa jako krymina z szeroko rozwini皻ymi w徠kami archeologicznymi oraz antropologicznymi. Ca這嗆 historii jest sp鎩na, logiczna i zachowany jest ci庵 przyczynowo-skutkowy. Autorka stosuje tak瞠 suspens przez co mimo do嗆 wolnego biegu akcji nic w tej historii nie jest pewne. Dodatkowej pikanterii i zamieszania dodaje tak瞠 niewyparzony j瞛yk Ybl'a, kt鏎y w po陰czeniu z niedost瘼no軼i i cierpkim usposobieniem antropologa nie raz ,,pomaga mu" pakowa si w k這poty. S to elementy, kt鏎e mo積a znale潭 w ka盥ej z powie軼i autorki. Swego rodzaju znakiem rozpoznawczym jest tak瞠 klimat pesymizmu i z這wrogo軼i, kt鏎y wydaje si nieod陰czn cz窷ci 篡cia Maria. Utkn瘭i鄉y w korku, czyli w czym, co powinno by poj璚iem nieznanym na obrze瘸ch zapyzia貫go miasteczka w 鈔odku wyspy na ko鎍u 鈍iata. Po mojej prawicy podrygiwa Wioskowy G逝pek. Cel, w jakim Robert zabra go ze sob, pozostawa poza zasi璕iem moich mo磧iwo軼i dedukcji. Bohaterowie. Najwi瘯sz ,,gwiazd" tej historii jest Ybl, kt鏎ego si uwielbia lub nienawidzi. Sama nie zdecydowa豉m jeszcze, do kt鏎ej z tych grup zaliczy siebie, gdy mimo tego, i jest on bardzo barwn postaci, nie boj帷 si ryzyka - wi瘯szo嗆 jego zachowa czyni z niego antybohatera nie wybawc. Jednocze郾ie nie jest on z造m cz這wiekiem. Ca這嗆 sprawia, i pozostawia on kocio w g這wie, nie daj帷 si zaszufladkowa. My郵, 瞠 to bardzo sprytny i przemy郵any zabieg, a autorce nale膨 si brawa, poniewa niejednoznaczne postacie najd逝瞠j pozostaj w pami璚i. Pozostali bohaterowie tej historii to tak瞠 osobowo軼i, kt鏎e trudno okre郵i jako dobre lub z貫. W ca貫j powie軼i pe軟o jest szaro軼i, tak瞠 w tej strefie. Niekt鏎zy z nich potrafi zaskoczy, jednak瞠 bledn przy g堯wnym bohaterze, nie zapadaj w pami耩. Jednocze郾ie Marta Guzowska w ciekawy spos鏏 ukaza豉 hermetyczno嗆 pewnych 鈔odowisk i kultur obecnych w Grecji. Ich brak otwarto軼i, wrogo嗆 i specyfik. To jeden z tych element闚, kt鏎y dodawa tajemniczo軼i i z這wrogo軼i. - Ju mi si kaza貫 cieszy z tego, 瞠 nie ma tu Melindy (...), 瞠 zap豉ci貫 za m鎩 bilet, ze mamy przynajmniej jednego trupa, ze nie pada 郾ieg...Powinienem chodzi na permanentnym haju. Jeszcze powinni軼ie mnie zapyta, czy jestem pierwszy raz w Grecji i czy mi si tu podoba. U豉twi wam. Jestem pierwszy raz i wcale mi si nie podoba. Wszyscy ludzie przez ca造 czas mimo niespiesznej akcji czyta si p造nnie. Powie嗆 napisana jest do嗆 przyjemnym j瞛ykiem, a dialogi nie s dr皻we, cho ze wzgl璠u na mocno pesymistyczny wyd德i瘯 nie ka盥emu b璠 odpowiada. Przy tej historii naprawd trudno si u鄉iechn望 czy za鄉ia rado郾ie. Ponurego wymiaru opowie軼i dodaje tak瞠 narracja oraz 鈍iat widziany oczyma Maria, w wielu odcieniach szaro軼i. S to zar闚no plusy jak i minusy tej ksi捫ki. Wszystko zale篡 od tego czego szukacie w literaturze. My郵enie to elitarna rozrywka. Lepiej nie pr鏏owa tego przed doktoratem. Podsumowuj帷 Wszyscy ludzie przez ca造 czas to dobry krymina z w徠kami antropologoczno-archeologicznymi. Powie嗆, w kt鏎ej nie tylko odnalaz豉m suspens, ale i pozna豉m Kret nieco inn ni maluj j biura turystyczne. Autorka po mistrzowsku opanowa豉 tworzenie atmosfery pesymizmu, dyskomfortu i cynizmu. Uwa瘸m to za jeden z najlepszych element闚 tej opowie軼i. III cz窷 serii o Mario Marty Guzowskiej nie odbiega od swoich poprzedniczek w 瘸dnym elemencie. Fani pisarki winni by zadowoleni. Plusem jest fakt, i nie trzeba czyta tego cyklu po kolei, cho osobi軼ie to polecam ze wzgl璠u na ci庵這嗆 zdarze. Tak jak i poznanie g堯wnego bohatera, o kt鏎ym mo積a powiedzie wszystko poza tym, 瞠 jest jednowymiarowy i nudny. Jedynym elementem, kt鏎y chcia豉bym zobaczy w tej historii to cho okruchy tego, 瞠 Ybl ma szans na szcz窷liwe w徠ki w swoim 篡ciu. Polecam zainteresowanym. Mo瞠sz oszukiwa wszystkich przez jaki czas albo kilka os鏏 przez ca造 czas, ale nie zdo豉sz oszukiwa wszystkich ludzi przez ca造 czas. http://okiemmk.com/opinia-wszyscy-ludzie-przez-caly-czas-marta-guzowska/
"Marta Guzowska, archeolo磬a z wieloletnim do鈍iadczeniem, tworzy ca趾iem zgrabne intrygi kryminalne, ale jeszcze bardziej intryguj帷ym zdaj si realia, w jakich swe historie osadza. Opisywane przez ni 鈔odowisko archeolog闚 w niczym nie przypomina tego spod znaku Indiany Jonesa, co nie znaczy, 瞠 jest mniej interesuj帷e. (...) Krymina "Wszyscy ludzie przez ca造 czas" jest potwierdzeniem, 瞠 Marta Guzowska wiedzia豉 co robi, 陰cz帷 ten literacki gatunek z archeologiczn pasj. Wysz這 bardzo ciekawie, bo i opisy pracy archeolog闚 interesuj i przemycane w fabule greckie zwyczaje s niezwykle zajmuj帷e . Od zabobon闚 w這sy si je膨 na g這wie, niekt鏎e praktyki zdumiewaj, a wizja przymusowych ekshumacji pogrzebanych cia w kilka lat od poch闚ku nie mie軼i mi si w 貫petynie (tej od zje穎nych w這s闚), zw豉szcza gdy wyobra幡ia podsuwa mi obraz wykopywanych zw這k, kt鏎e nie zd捫y造 si jeszcze roz這篡. Coraz lepiej i naturalniej udaj si autorce dialogi, a nie豉two stworzy rozmowy oparte na ripostach tak, by brzmia造 one w spos鏏 niewymuszony, pozbawiony sztuczno軼i. Tym bardziej podziwiam autork, bo jej ksi捫ki w豉郾ie na takich ci皻ych dialogach si opieraj. Brzmi jednak naturalnie i bawi ogromnie. (...)" Ca這嗆 na: http://soy-como-el-viento.blogspot.com/2015/04/marta-guzowska-wszyscy-ludzie-przez-cay.html

Jak to mówi: mo瞠sz oszuka wszystkich przez jaki czas albo kilka osób przez ca造 czas, ale nie zdo豉sz oszukiwa wszystkich ludzi przez ca造 czas. (s. 88)

Te s這wa Abrahama Lincolna sta造 si podstaw do tytu逝 trzeciej cz窷ci cyklu Mroczna Seria Marty Guzowskiej – Wszyscy ludzie przez ca造 czas. Tytu jest nieco zagadkowy, a jego zrozumienie zajmie kilkaset stron powie軼i. Jest na co czeka.

Od kiedy pojawi貫 si we Vrachos, mamy sporo k這potów. (s. 183)

Arogancki, cyniczny profesor antropologii Mario Ybl wykonuje z marszu b造skotliwe analizy szkieletów. On wie po prostu wszystko, co dotyczy ko軼i. 砰je w swym 鈍iecie, nic go nie obchodzi, ma k這poty z komunikacj. Nic dziwnego, 瞠 wiele osób go nie lubi, bo on lubi ich denerwowa, mówi帷 delikatnie. Wali prawd prosto z mostu, jest pyskaty i z這郵iwy, obra瘸 rozmówców, zra瘸j帷 ich do siebie jeszcze bardziej. Ale s i tacy, którzy go lubi! To profesor Galanaki zafascynowana intelektem antropologa. Pojawia si te Pola, jego dawna mi這嗆, która ma mu wiele za z貫, lecz ceni jego wiedz i lubi z nim pracowa.

Uwa瘸j na siebie, Mario. (s. 88)

Mistrz popadania w k這poty, tak瞠 przez wtykanie nosa w nie swoje sprawy i snucie teorii spiskowych. Sam lub w towarzystwie Karla 豉zi, gdzie chce sam, irytuje ludzi, a nawet oskar瘸 ich o morderstwo. A sam ju po pierwszej nocy zosta oskar穎ny o zabójstwo Aliki, studentki archeologii. W ci庵u tygodnia pobytu narazi si po這wie mieszka鎍ów Krety! Ostrze瞠nia nic nie daj. Sam jest nara穎ny na ataki lokalnego szale鎍a Chudego Wariata. W dodatku Mario mimochodem uczestniczy w konflikcie dwóch wsi i przygotowaniach do Wielkanocy, kiedy to Krete鎍zycy dostaj 鈍ira. Nawet pogoda nie sprzyja – niskie temperatury i porywisty wiatr nie u豉twiaj pracy i przemieszczania si. Ci庵le pod górk. I jeszcze nyktofobia, z któr bohater mierzy si kilkukrotnie. Tylko w momentach strasznej m瘯i, walki z fobi mo積a mu wspó販zu.

„Krete鎍zyk Epimenides powiedzia: wszyscy Krete鎍zycy to k豉mcy”. (s. 299)

To paradoks Epimenidesa. Doj軼ie do prawdy nie jest 豉twe, w dodatku wszyscy ludzie przez ca造 czas…gadaj, gdy ka盥y ka盥ego zna, mieszka鎍y s ze sob spokrewnieni. Plotka to ich sport narodowy. Znalezienie zabójcy równie nie jest 豉twe. Nawet gdyby to si uda這, to kto uwierzy w prawd? A 瞠by nie sta si kolejn ofiar mordercy, to trzeba uciec z wyspy, a wydostanie si z niej nie jest takie proste.

Kreta to w ogóle jest skansen. Dla archeologa kopalnia wiedzy. (s. 116)

W Grecji trzeba uwa瘸 na ka盥y krok – wsz璠zie mo積a trafi na pozosta這軼i sprzed tysi璚y lat. Tu zawód archeologa cieszy si du篡m uznaniem i daje wielk w豉dz. Jak wielk? O tym najlepiej przekona si Chudy Wariat. Kierownikiem wykopalisk mo瞠 by tylko Grek, a praca archeologa jest 禦udna i wymaga cierpliwo軼i i odporno軼i, lecz gdy si ju co odkopie, to dobry specjalista z kontekstu u這瞠nia przedmiotów i szkieletów odczyta bardzo wiele, odtworzy ostatnie chwile 篡cia. A chcia這by si dowiedzie wi璚ej i d逝瞠j uczestniczy w wykopaliskach. Dzi瘯i autorce poszerzy豉m sw wiedz o staro篡tnym 鈍iecie i wspó販zesnej Grecji. Smaczki archeologiczne, antropologiczne, kulturowe gwarantuj czytelnikowi autentyczno嗆 opisywanych miejsc. Wida, 瞠 Marta Guzowska jest 鈍ietna w swoim fachu.

Musia貫m si skoncentrowa na claviculae. (s. 96)

W kolejnym tomie serii ponownie brak t逝macze nazwy cz窷ci cia豉 z 豉ciny. Jednak bardziej denerwuje brak t逝macze pojedynczych sów, zwrotów czy krótkich dialogów z greki. Z rzadka s one t逝maczone poza tokiem rozmowy, ale generalnie czytelnik jest zagubiony, mo瞠 co najwy瞠j domy郵a si znacze greckich wyrazów, ale pewno軼i co do ich t逝maczenia nie ma. Przyda豚y si s這wniczek na ko鎍u powie軼i czy przypisy. To naprawd niewiele, a o ile bardziej u豉twi這by czytanie i delektowanie si lektur. Za to tytu造 poszczególnych dni od Niedzieli Palmowej do Wielkiego Pi徠ku podane s po polsku i po grecku, aczkolwiek nie wiem po co…

Dobrze si pan bawi, Mario? (s. 111)

Ja bawi豉m si dobrze, czytaj帷 ten krymina archeologiczny. Uczestniczy豉m w wykopaliskach, interpretacji ko軼i, kilka razy odwiedzi豉m muzeum i magazyny pe軟e skarbów, szuka豉m mordercy i z這dzieja, ucieka豉m, kluczy豉m uliczkami, pi豉m alkohol, ma這 jad豉m, walczy豉m z fobi i nie鈍iadomie uczestniczy豉m w grze. Jakiej? Przekonajcie si sami.

Avatar u篡tkownika - MayaK
Inne ksi捫ki autora
Zagadka zaginionej kamei
Marta Guzowska0
Ok豉dka ksi您ki - Zagadka zaginionej kamei

Pierwszy tom serii detektywistycznej o m這dych 郵edczych z Tajemniczej 5! Kiedy Anka spotyka w windzie Piotrka, jego ma陰 siostrzyczk Jag i oswojonego...

Mario Ybl (II). G這wa Niobe
Marta Guzowska0
Ok豉dka ksi您ki - Mario Ybl (II). G這wa Niobe

Drugi tom cyklu z antropologiem Mario Yblem! Zbrodnia w zabytkowym pa豉cu w Nieborowie, wyrafinowany morderca i trzy dni nieko鎍z帷ego si koszmaru....

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Cytaty z ksi捫ki

Do duszy ka盥ej kobiety jest brama. Trzeba tylko mie klucz.

Wi璚ej

Prawdziwa w豉dza zawsze pozostaje w cieniu. Im g喚bszy cie, tym wi瘯sze mo磧iwo軼i.

Wi璚ej
Recenzje miesi帷a