Wszystko jest w Twojej głowie

Fascynująca opowieść o „chorobach z głowy” - zaburzeniach psychosomatycznych.

Shihana odczuwa w pracy silne bóle ramienia, pojawiają się siniaki, a palce zwijają się w przykurczu. Lekarze wstrzykują jej więc botoks i kobieta momentalnie odzyskuje władze w ręce. Tyle tylko, że botoks zaczyna działać po 2 dniach. Yvonne skarży się na silne pieczenie oczu, a potem z dnia na dzień przestaje widzieć. Ale kiedy trafia do szpitala, lekarze zauważają, że podczas rozmowy ciągle nawiązuje kontakt wzrokowy. Chociaż przypadki te są skrajnie różne, to jednak przyczyna jest taka sama – zaburzenia psychosomatyczne, których źródła tkwią w psychice i emocjach.

Przedstawione w książce historie pacjentów neurolożki Suzanne O’Sullivan mogą wydawać się nam nieprawdopodobne. Jednak w rzeczywistości, jak pokazują badania nawet u co trzeciej osoby zgłaszającej się do internisty występują objawy, na które nie ma uzasadnienia medycznego. Nie jest to diagnoza, którą lekarz chce postawić, a pacjent usłyszeć.

To wciągająca opowieść o zaburzeniach, które wciąż stanowią zagadkę dla współczesnej medycyny - sekretach, które kryją się w naszych głowach…

Książka otrzymała prestiżową nagrodę literacką Wellcome Book Prize, przyznawaną tytułom dotyczącym zdrowia.

Informacje dodatkowe o Wszystko jest w Twojej głowie:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego