Wynajmij sobie ch³opaka

Ocena: 3.8 (5 g³osów)

Na podstawie ksi±¿ki Wynajmij sobie ch³opaka Netflix nakrêci³ film o tym samym tytule. Dostêpny na platformie od 12 kwietnia.

Brooks Rattigan nie robi³ tego dla pieniêdzy. W ka¿dym razie nie na pocz±tku.

Kiedy Brooks proponuje, ¿e zabierze na bal absolwentów kuzynkê Brudette'a, któr± ch³opak wystawi³ do wiatru, kieruj± nim jak najszlachetniejsze pobudki. Dostaje jednak trzysta dolarów napiwku, a w¶ród najbogatszych mieszkañców trzech stanów niesie siê wie¶æ o jego nienagannych manierach. Brooks wykorzystuje wiêc okazjê, ¿eby sobie dorobiæ - oferuje us³ugi niezwykle zamo¿nym, nadopiekuñczym rodzicom, pragn±cym, by ich córki mog³y prze¿yæ niepowtarzalne chwile podczas szkolnych imprez, w które obfituje kalendarz ostatniego roku liceum.

Informacje dodatkowe o Wynajmij sobie ch³opaka:

Wydawnictwo: Ya!
Data wydania: 2019-05-15
Kategoria: Dla m³odzie¿y
Kategoria wiekowa: 15-18 lat

Tagi: Beletrystyka dla dzieci i m³odzie¿y

wiêcej

Kup ksi±¿kê Wynajmij sobie ch³opaka

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Wynajmij sobie ch³opaka - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2020-06-29, Ocena: 5, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2020, 2020, E-booki, Dla m³odzie¿y,

Brooks Rattigan znalaz³ sposób jak mo¿e zarobiæ na studia. Na pocz±tku nie robi³ tego dla pieniêdzy. Kiedy proponuje ¿e we¼mie na bal absolwentów muzykê Brudette'a kieruj± nim szlachetne pobudki. Jednak w koñcu wykorzystuje okazjê ¿eby sobie dorobiæ. Oferuje swoje us³ugi podczas szkolnych imprez. To dla ch³opaka jedyna szansa ¿eby wyrwaæ siê ze swojego miasteczka. Jednak¿e Brooks nie przewidzia³ na swojej drodze nieprzewidywalnej Celii Liberman i Shelby Pace.
"Wynajmij sobie ch³opaka" Steve Bloom nale¿y do literatury m³odzie¿owej.
Co mogê powiedzieæ o g³ównym bohaterze? Có¿ mam mieszane uczucia. Pocz±tkowo strasznie mnie wkurza³ ale pod koniec ksi±¿ki siê ogarn±³, wiêc nie jest tak ¼le. Jednak nie mogê to oceniaæ zbyt surowo. Ka¿dy z nas ma jakie¶ wady. A Brooks nie jest z³ym cz³owiekiem.
Je¶li za¶ mia³abym co¶ powiedzieæ o Celii albo Shelby to zdecydowanie jedn± dzia³a³a mi na nerwy. A drug± polubi³am od samego pocz±tku.
Powie¶æ porusza takie tematy jak rodzina, studia, marzenia, mi³o¶æ, przyja¼ñ, zagubienie, ...
Powie¶æ przedstawia historiê ch³opaka który zrobi wszystko ¿eby dostaæ siê ja wymarzony uniwersytet. Pokazuje ¿e warto goniæ za marzeniami.
Pokazuje równie¿ zawi¶æ nastolatków i ich wrogo¶æ wobec niektórych osób które na to nie zas³uguj±. Po prostu zepsucie.
W ka¿dym razie powie¶æ tak samo jak i film mi siê podoba³a i polecam.

Avatar u¿ytkownika - Girl-from-Stars
Girl-from-Stars
Przeczytane:2019-09-29,

Nie wiem sk±d u mnie wziê³o siê takie my¶lenie, ¿e ksi±¿ka na podstawie której nakrêcono serial b±d¼ film na Netflixie musi byæ dobra. St±d te¿ w ciemno wziê³am „Wynajmij sobie ch³opaka” autorstwa Steve’a Bloom’a. Film mia³am ju¿ od dawna w planach, ale teraz zastanawiam siê, czy jest sens katowaæ siê jeszcze bardziej. Bo ksi±¿ka to jaki¶ ma³o ¶mieszny ¿art.

Brooks Rattigan nie robi³ tego dla pieniêdzy. W ka¿dym razie nie na pocz±tku. Kiedy Brooks proponuje, ¿e zabierze na bal absolwentów kuzynkê Brudette’a, któr± ch³opak wystawi³ do wiatru, kieruj± nim jak najszlachetniejsze pobudki. Dostaje jednak trzysta dolarów napiwku, a w¶ród najbogatszych mieszkañców trzech stanów niesie siê wie¶æ o jego nienagannych manierach. Brooks wykorzystuje wiêc okazjê, ¿eby sobie dorobiæ – oferuje us³ugi niezwykle zamo¿nym, nadopiekuñczym rodzicom, pragn±cym, by ich córki mog³y prze¿yæ niepowtarzalne chwile podczas szkolnych imprez, w które obfituje kalendarz ostatniego roku liceum. Poza tym Brooksowi kasa jest potrzebna, ¿eby móg³ siê dostaæ na wymarzony uniwersytet. To dla ch³opaka jedyna szansa, ¿eby wyrwaæ siê z robotniczego miasteczka i osi±gn±æ sukces. Co z tego, ¿e po drodze trzeba siê uciec do paru oszustw i kilka razy pój¶æ na skróty? Nikomu przecie¿ nie dzieje siê krzywda. Brooks nie przewidzia³ jednak, ¿e na swej drodze napotka nieprzewidywaln± Celiê Lieberman... I poci±gaj±c± Shelby Pace.

Po zakoñczonej lekturze w mojej g³owie by³o tylko jedno pytanie: kto u licha wyda³ decyzjê by wydaæ t± ksi±¿kê? I jeszcze przet³umaczyæ j± na tak wiele jêzyków?!
Ca³a ksi±¿ka jest po prostu tragiczna. Zaczynaj±c od nijakiej fabu³y, beznadziejnie wykreowanych bohaterów, a koñcz±c na fatalnym stylu pisania autora.
Jednym s³owem: dramat. Kto¶ to w ogóle czyta³ przed wydaniem?

G³ówny bohater, Brooks to chyba jedna z najgorszych literackich postaci z jakimi kiedykolwiek mia³am do czynienia. Niezwykle p³ytki, zadufany w sobie. Nie wspominaj±c ju¿ o tym, jak wiele jest w nim sprzeczno¶ci. Ch³opak ten, to klasyczny przeciêtniak. Nie uczy siê wybitnie, nie ma ¿adnych zainteresowañ, ale upar³ siê, ¿e pójdzie do jednej z najlepszych uczelni. Po co? ¯eby zaistnieæ, móc pochwaliæ siê papierkiem, a w przysz³o¶ci zarabiaæ kupê szmalu. Ale to nie wszystko. W pewnych fragmentach autor próbuje wmówiæ czytelnikowi, ¿e Rattigan tak naprawdê to d¿entelmen. Ale kilka stron pó¼niej nasz amant nie widzi problemu by zaliczyæ jak±¶ pust± laskê. Co wiêcej, w „chwili ¶mierci” my¶li o tym, ¿e nie zd±¿y³ siê z ni± przespaæ. No tak. Có¿ za g³êbia. Có¿ za szarmancko¶æ.

Co jeszcze denerwowa³o mnie w tym bohaterze? Z pewno¶ci± brak szacunku do jego ojca.
Sam w±tek przesz³o¶ci jego rodzica zosta³ beznadziejnie poprowadzony, gdy¿ do samego koñca nie wiemy, sk±d takie, a nie inne zachowanie. Steve Bloom jednak sugeruje, ¿e jego historia ma drugie dno. Jakie? To wie zapewne tylko sam autor.

By³ jeden moment, gdy autentycznie chcia³am wyrzuciæ ksi±¿kê przez okno. Brooks ma chore my¶lenie dotycz±ce przyja¼ni. Stawianie ¿ycia przyjaciela na szali, za cenê dostania siê na uczelniê? Powa¿nie? W ogóle ten typ ca³y czas twierdzi, ¿e jemu siê wszystko nale¿y i mimo, ¿e ca³y czas pope³nia ogromne b³êdy to i tak dostrzega w sobie tylko i wy³±cznie ofiarê.

Denerwuj±ce równie¿ by³o ci±g³e wstawianie wyja¶nieñ jaki¶ banalnych s³ów. Gdyby to by³y jeszcze jakie¶ trudne pojêcia, to pewnie by mi to nie przeszkadza³o, ale to wygl±da³o tak: „Dzi¶  muszê zrobiæ co¶, co mnie absolutnie mierzi. „Mierziæ” czasownik, „wzbudzaæ obrzydzenie, odpychaæ” czy „Mo¿na by s±dziæ, ¿e zapewni to cz³owiekowi krztynê poczucia bezpieczeñstwa. „Krztyna” rzeczownik, „odrobina, ¶ladowa ilo¶æ”.

Nie wiem jak w ostatecznym wydaniu, ale w moim egzemplarzu przedpremierowym literówka goni³a literówkê. A¿ oczy bola³y.

„Wynajmij sobie ch³opaka” to ksi±¿ka pozbawiona jakichkolwiek warto¶ci, mówi±ca o tym, ¿e jak nie masz pieniêdzy, ani papierka z jakiej¶ wybitnej uczelni, to jeste¶ nikim. Totalnym zerem.
Czyta³o mi siê j± wybitnie ciê¿ko i czujê, ¿e zmarnowa³am swój czas na jej lekturê.

Moja ocena: 2/10

Avatar u¿ytkownika - nalogowyksiazkoh
nalogowyksiazkoh
Przeczytane:2019-07-14,

Zapraszam na nalogowyksiazkoholik.pl

Czemu jeszcze nikt nie wpad³ na taki pomys³? A je¶li wpad³, to czemu ja nic o tym nie wiem? Dziewczyny ile razy musia³y¶cie i¶æ na jakie¶ rodzinne przyjêcie lub uroczyst± ceremoniê, a nie mia³y¶cie z kim. Ja przyznajê, ¿e zawsze mia³am problem ze znalezieniem osoby towarzysz±cej i w sumie wci±¿ mam. A w alternatywnej ksi±¿kowej rzeczywisto¶ci mog³am j± sobie po prostu wynaj±æ i spêdziæ wieczór z idealnym partnerem, a nie z Jackiem Daniel`sem.

Brooks Rattigan marzy o dostaniu siê na Uniwersytet Columbia. Tak naprawdê sta³o siê to jego wielk± obsesj±, której podporz±dkowuje ca³e swoje ¿ycie. Ostatni± klasê spêdza na nauce, doskonaleniu swoich umiejêtno¶ci i nadziei, ¿e jednak stanie siê cud, a on zostanie przyjêty na tê presti¿ow± uczelniê. Brooks marzy jedynie, ¿eby w koñcu wyrwaæ siê z Jersey i od swojego przyt³oczonego ¿yciem ojca. Problem stanowi± jednak pieni±dze, które trzeba zap³aciæ za naukê na Uniwersytecie. Przypadek sprawia, ¿e Brooks idzie na bal z kuzynk± najwiêkszego twardziela w szkole. Spostrzega w tym szansê na zarobek. Wkrótce bogaci i nadopiekuñczy rodzice wykupuj± jego us³ugi, by ich córki mog³y mieæ wymarzonego partnera. Brooks nie widzi w tym nic z³ego, dopóki nie spotyka Celii Liberman i coraz bardziej wik³a siê w sieæ k³amstw.

Biedni, g³upi dziani rodzice. My¶l±, ¿e je¶li wydadz± wszystko do¶æ pieniêdzy, dadz± swoim dzieciakom wszystko. Pewne rzeczy s± jednak niedostêpne nawet dla nich, nadzianych bez umiaru. S± osoby, których nie da siê naprawiæ, tak jak naprawia siê krzywy zgryz.
Ksi±¿ka Wynajmnij sobie ch³opaka ma w sobie co¶ takiego, ¿e naprawdê cz³owiek poch³ania j± w zastraszaj±cym tempie. Nie powiem, ¿e jest to powie¶æ górnych lotów, bo niestety klasyfikuje siê jedynie jako ksi±¿ka z gatunku m³odzie¿owego – ale ca³kiem dobra ksi±¿ka. Wszyscy ju¿ wiedz±, ¿e Netflix na jej podstawie nakrêci³ film i choæ go nie ogl±da³am, to po zwiastunie wiem, ¿e ekranizacja znów rozmija siê z tre¶ci±. Co wiêcej – mam przeczucie, ¿e film wypadnie gorzej od powie¶ci. Wynajmij sobie ch³opaka tak naprawdê jest trochê przewidywalna i powiela pewne schematy, ale to w koñcu typowa ksi±¿ka dla m³odzie¿y – tylko trochê starszej, bo temat seksu pojawia siê w niej czêsto, choæ w zawoalowany sposób.

Brooks Rattigan z jednej strony jest typowym nastolatkiem, w którym buzuj± hormony i ¶lini siê na widok najmniejszego skrawka dziewczêcego cia³a. Jednocze¶nie jest nastoletnim bohaterem, który wyró¿nia siê od konkurencji. Jest specyficzny – ma obsesjê na punkcie Columbii, a co za tym idzie czyta nawet poradniki, które pomog± mu dostaæ siê na studia. Praktycznie nie ma ¿ycia towarzyskiego, bo jedynego kumpla olewa, gdy tylko nadarza siê okazja i musi siê uczyæ. Doskonale zdaje sobie sprawê ze swoich braków wiedzy, ale jednocze¶nie nie ma pojêcia, ¿e tak naprawdê jest dupkiem. Potrafi naraziæ najlepszego przyjaciela, by podnie¶æ sobie wynik na studia. W dodatku jest powierzchowny i ocenia dziewczyny po wygl±dzie, choæ od czasu do czasu budzi siê w nim gentleman. W dodatku bez ¿adnych skrupu³ów wykorzystuje bogatych, by samemu jak najwiêcej zarobiæ.

W sumie o Brooksie Rattiganie mo¿na by pisaæ w nieskoñczono¶æ, bo stanowi naprawdê doskona³y obiekt analizy. Jest typowym nastolatkiem, który my¶li jednym i nie dostrzega nic z³ego w swoim zachowaniu, ale jednocze¶nie naprawdê zaimponowa³ mi swoim zdecydowaniem i po¶wiêceniem nauce. Dodatkowo przez narracjê tylko z jego perspektywy wiemy, ¿e jako typowy nastolatek ma powa¿ny konflikt ze swoim ojcem, którego postrzega w bardzo z³ym ¶wietle. Przez to, ¿e narratorem jest Brooks mamy jedynie jego perspektywê na inne postaci i do koñca nie wiadomo, czy Brooksowi mo¿na ufaæ.

Ostatecznie zabrak³o mi równie¿ rozwi±zania niektórych kwestii – jak choæby w±tku z matk± Brooksa. Ponadto Wynajmij sobie ch³opaka skupia siê g³ównie na Brooksie i jego niekiedy pokrêconym my¶leniu, co mi osobi¶cie odpowiada³o, ale je¶li liczycie na bardziej rozbudowany w±tek romantyczny, to siê przeliczycie. Tutaj mi³o¶æ wali z zaskoczenia na koniec, a w trakcie lektury mo¿emy liczyæ co najwy¿ej na przyjacielskie przepychanki i seksowne, ale równie fa³szywe kusicielki, które mami± m³odych ch³opców swoim wygl±dem. Jako powie¶æ m³odzie¿owa Wynajmij sobie ch³opaka sprawdza siê w swojej roli i co najwa¿niejsze ostatecznie wytyka wszystkie nastoletnie b³êdy Brooksa – z czego wspó³cze¶ni nastolatkowie mog± czerpaæ jak±¶ naukê.

Dziewczyno! Je¶li wiêc nie masz ch³opaka, to sobie go wynajmij – lub taniej Ci wyjdzie, je¶li kupisz sobie jakiego¶ ksi±¿kowego nicponia w ksiêgarni.

Avatar u¿ytkownika - inthefuturelondo
inthefuturelondo
Przeczytane:2019-05-19,

G³ównym bohaterem powie¶ci jest Brooks. Ch³opak, któremu z ca³ego serca zale¿y na studiowaniu na uniwersytecie Columbia, jednak ci±gle brakuje mu punktów do uzyskania wymaganej ich liczby. Jednak nie poddaje siê on i uparcie d±¿y do spe³nienia swojego marzenia. Pojawia siê jednak drugi problem: pieni±dze. Nauka wiele kosztuje, a ch³opak pracuje tylko w zapuszczonej restauracji. Niespodziewanie proponuje, ¿e zabierze na bal kuzynkê znajomego, któr± wystawi³ ch³opak. W nagrodê otrzymuje a¿ trzysta dolarów napiwku, co sk³ania go do dalszej pracy w tej, nazwijmy to, dziedzinie.

Z pocz±tku mia³am pewne w±tpliwo¶ci co do tego, czy polubiê tego bohatera. Naprawdê, ba³am siê, ¿e oka¿e siê okropnie upierdliwy i irytuj±cy, a ja nie bêdê w stanie przez niego przebrn±æ przez tê powie¶æ. Nic bardziej mylnego! O dziwo, Brooks zyska³ moj± sympatiê i muszê nawet przyznaæ, ¿e  w pewnej sprawie przypomina on trochê mnie.

Oczywi¶cie, w ksi±¿ce przewija siê mnóstwo bohaterów, którzy bardzo ró¿ni± siê od siebie. Jednak pewna dziewczyna zwróci³a moj± szczególn± uwagê. Mówiê tu o Celii Lieberman, która choæ wydaje siê do¶æ wredna, nieprzyjemna i rozpieszczona, to tak naprawdê jest naprawdê ¶wietn± dziewczyn±. Potrafi byæ zabawna, wra¿liwa i po prostu mi³a. W³a¶nie dziêki tym cechom j± tak polubi³am.

Mimo tego, ¿e jest to historia okropnie schematyczna, to czyta siê j± bardzo dobrze. Tak naprawdê wystarczy³yby spokojnie dwa wieczory, ¿eby poch³on±æ ca³± tê ksi±¿kê. Jest to taki typ m³odzie¿ówek, który mo¿e nie zaskakuje za bardzo, ale który czyta siê przyjemnie, szybko, a sama historia na swój sposób jest bardzo wci±gaj±ca.

Steve Bloom stworzy³ powie¶æ, która przy tej swojej schematyczno¶ci, niesie pewne warto¶ci. Ja odnalaz³am tutaj przes³anie dotycz±ce spe³niania swoich marzeñ, mimo sprzeciwu ze strony rodziców i mimo wielu k³ód, jakie rzucaj± siê nam pod nogi. My¶lê, ¿e historia Brooksa oraz jego upór bêd± dla mnie genialnym wzorem do na¶ladowania. Przecie¿ tyle, ile ten ch³opak straci³ nerwów i pieniêdzy na to wszystko, to jest co¶ szalonego. Wszystko tylko po to, ¿eby pój¶æ na wymarzon± uczelniê.

My¶lê, ¿e Wynajmij sobie ch³opaka przypadnie do gustu mi³o¶nikom w³a¶nie takich lekkich m³odzie¿ówek z w±tkiem romansu oraz samym czytelnikom romansów. Przede mn± teraz do obejrzenia film, który powsta³ w³a¶nie na podstawie tej historii, a o którym byæ mo¿e opowiem Wam, jak go skoñczê.

Ksi±¿kê traktowa³am z przymru¿eniem oka. Wypo¿yczy³am j± z biblioteki by przeczytaæ pomiêdzy lekturami szkolnymi. Nie zrobi³a na mnie zbyt dobrego wra¿enia, je¿yk u¿yty w powie¶ci jest wulgarny, a warto¶ci (je¿eli mo¿na nazwaæ je warto¶ciami) pokazane w ksi±¿ce s± bardzo p³ytkie i nie ukazuj± nastolatków zbyt dobrej strony.

"Wynajmij sobie ch³opaka" to z jednej strony lekka, przesycona ¶wietnym humorem m³odzie¿ówka, z drugiej jednak historia porusza niezwykle istotny temat, jakim jest nierówno¶æ szans na starcie. Brooks to ch³opak nies³ychanie dojrza³y jak na swój wiek, przyczyn± zapewne jest brak matki oraz ojciec, który choæ mieszka pod wspólnym dachem, nie posiada cech wzorowego, zainteresowanego rodzica. Nastolatek nie chce skoñczyæ podobnie jak opiekun, dlatego ca³± nadziejê pok³ada w nauce i nadci±gaj±cych egzaminach. Marzy o wyrwaniu siê z domu, przekraczaniu granic, dokonaniu czego¶ wa¿niejszego. Dobre wyniki i dostanie siê na porz±dn± uczelniê staj± siê priorytetem, doskonale wie, ¿e taka inwestycja to najlepsze, co mo¿e sobie zafundowaæ. Szybko jednak do¶wiadcza niesprawiedliwo¶ci losu, jaka mo¿e ca³kowicie przekre¶liæ jego plany.  Same wyniki to przecie¿ za ma³o, by studiowaæ w porz±dnym miejscu.

"Czujê siê jak bohater bajki o Kopciuszku. Tyle ¿e nie jestem ksiêciem, ale biedn± dziewczyn±."

Wkrótce Brooks postanawia bezinteresownie pomóc pewnej dziewczynie, co zapocz±tkuje ca³± lawinê szalonych wydarzeñ, które na dodatek pomog± mu zarobiæ trochê pieniêdzy. Zagubiony i potrzebuj±cy wsparcia ch³opak coraz bardziej brnie w swoje k³amstwa, nie dostrzegaj±c, ¿e wkrótce mo¿e straciæ to, co ma w jego ¿yciu najwa¿niejsz± warto¶æ. Tylko czy mo¿na go winiæ, ¿e pragn±³ wbrew skromnemu pochodzeniu, osi±gn±æ lepsze wykszta³cenie, które dla bogatych jest przecie¿ na wyci±gniêcie rêki? Czy to naprawdê grzech, chcieæ wiêcej?

"Jak to siê dzieje, ¿e jedni maj± a¿ tyle, a inni tak niewiele? To wszystko kwestia pieniêdzy. Moje miejsce na Columbii przypadnie jakiemu¶ dzianemu gnojkowi, którego rodziców bêdzie staæ na czesne. Tyle w temacie jednakowego startu, tak zwanego wyrównywania szans, idei sprawiedliwo¶ci. Wygrani bior± wszystko."

Ksi±¿ka napisana jest wyj±tkowo przyjemnym i lekkim piórem, dlatego czyta siê j± szybko i beztrosko. Ca³o¶æ dopieszczaj± zabawne, przemawiaj±ce i nies³ychanie emocjonuj±ce dialogi, dziêki którym nie sposób nie uto¿samiæ siê z nakre¶lonymi postaciami. Naszkicowane postacie s± autentyczne i wyraziste, ka¿da z nich wnosi co¶ istotnego do tej interesuj±cej fabu³y. Bezsprzecznie mo¿na podzieliæ ich na dwie grupy, do pierwszej nale¿± bogaci i popularni, którzy dostaj± wszystko, czego pragn±, do drugiej osoby wyró¿niaj±ce siê z t³umu, obdarzone empati± i szacunkiem do innych, pragn±ce od ¿ycia czego¶ wiêcej, ni¿ wy³±cznie dobra materialne. Zderzenie dwóch ¶wiatów bywa brutalne, na szczê¶cie mo¿e przyczyniæ siê do rachunku sumienia i zrozumienia, co tak naprawdê jest wa¿ne.

"G³ówny problem: chcia³em Wiêcej. Czy to naprawdê takie straszne? Nie godziæ siê graæ kartami, które da³ nam los, nie godziæ siê na Mniej?"

"Wynajmij sobie ch³opaka" jest s³odko-gorzk± opowie¶ci± o prawdzie, akceptacji samego siebie i docenianiu tego, co stanowi fundament naszego ¿ycia. Zabawna, lecz zarazem nies³ychanie refleksyjna, opisuj±ca perypetie nastolatków, ale trafiaj±ca równie¿ do serca doros³ych, ukazuj±ca nieuczciwo¶æ losu, a jednak nape³niaj±ca serce nadziej±. To doskona³e po³±czenie przyjemnej, relaksuj±cej, lekkiej lektury z refleksyjn± histori±, nakazuj±c± nam chwilowe zatrzymanie i zanalizowanie w³asnej postawy czy systemu warto¶ci. Naprawdê ¶wietnie siê bawi³am z nakre¶lonymi bohaterami  i z przyjemno¶ci± obejrzê ekranizacjê. Polecam gor±co!

Avatar u¿ytkownika - OKsiazkami
OKsiazkami