Zaćmienie

Powraca bohater Milczenia lodu i Milczenia nocy – bestsellerów numer 1 Amazonu! „Pierwszorzędny klasyczny kryminał noir pisany wyjątkową islandzką wrażliwością”. Lee Child „Jónasson tchnął nowe życie w skandynawski noir”. „SUNDAY EXPRESS” Siglufjör?ur, rybackie miasteczko na najdalszym północnym krańcu Islandii, odcięte od świata, zasypane śniegiem, pogrążone w ciemności arktycznej nocy albo w nieznośnym świetle arktycznego lata. Ari Thór znalazł tu pierwszą pracę po szkole policyjnej. Kiedyś studiował filozofię i teologię, ale nie został księdzem. Miał zbyt dużo wątpliwości, za sobą zbyt bolesną przeszłość. Lecz Siglufjör?ur to nie jest dobre miejsce dla kogoś, kto nie pogodził się ze swoim życiem. Zimowy mrok odbiera siły, samotność przytłacza jak zaspy śniegu. Tu wszyscy wiedzą o sobie wszystko i wszyscy milczą. Nikt nie ufa nikomu, zwłaszcza obcym, takim jak Ari Thór – targany rozterkami młody policjant, który równie często musi walczyć ze zbrodnią, jak z samym sobą. Na brzegach spokojnego fiordu w północnej Islandii, w jasną letnią noc brutalnie pobito na śmierć człowieka. Kiedy chmura popiołów z ostatniej erupcji wulkanicznej zamienia całodobowy arktyczny letni dzień w ciemność, młoda reporterka wyjeżdża z Reykjaviku, żeby na własną rękę przeprowadzić śledztwo. Nie wie, że stawką jest życie niewinnej osoby. Ari Thór i jego koledzy z komisariatu w Siglufjör?ur zmagają się z coraz bardziej kłopotliwą sprawą, a osobiste dramaty doprowadzają ich do ostateczności. Jakie tajemnice miał zabity i co ukrywa młoda reporterka? Gdy milczące, niewypowiedziane koszmary z przeszłości zagrożą im wszystkim, a ciemność się pogłębi, zacznie się wyścig z czasem, żeby znaleźć zabójcę, zanim znowu ktoś zginie… „Ragnar Jónasson po mistrzowsku opowiada o ludziach i zbrodni, uczuciach i samotności”. „SUNDAY EXPRESS” RAGNAR JÓNASSON to islandzkie odkrycie światowej literatury kryminalnej. Pisarskiego rzemiosła uczył się, tłumacząc powieści Agathy Christi e. Milczenie lodu rozpoczynające cykl Mroczna wyspa lodu ukazało się w małym wydawnictwie, bez reklamy i marketi ngu. Mimo to powieść wyniosła autora na pierwsze miejsce listy Amazonu i została nominowana do presti żowej amerykańskiej nagrody Barry Award. „Independent” uznał ją za jeden z ośmiu najlepszych kryminałów 2015. Milczenie nocy i Zaćmienie potwierdziły pozycję autora w światowej czołówce autorów kryminałów. Telewizyjne prawa do cyklu z Arim Thórem kupił brytyjski producent On The Corner, zdobywca Oscara i Bafta Award. Ragnar Jónasson mieszka w Reykjaviku z żoną i dwiema córkami. Na co dzień pracuje jako prawnik i wykładowca prawa autorskiego.

Informacje dodatkowe o Zaćmienie:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2016-11-24
ISBN: 978-83-241-6042-6

Kup książkę Zaćmienie

Zaćmienie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Psotka88
Psotka88
Przeczytane:2017-04-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017, Tablica Mendelejewa,
To już trzeci tom z cyklu Mroczna wyspa lodu, w której głównym bohaterem jest młody policjant Ari Thór. Dwie pierwsze części nie tylko mnie zaciekawiły, ale i bardzo mi się podobały. Stąd też zainteresowanie dalszym ciągiem serii. "Zaćmienie" osadzone jest czasowo między pierwszym, a drugim tomem. Osobiście nie przepadam za czymś takim, bo mam tendencje do gubienia wątku, szczególnie jak mija trochę czasu od czytania każdego kolejnego tomu. Ari Thór ma już trochę przygód za sobą. Jako niezdecydowany młodzieniec chciał być filozofem, studiował też teologię, ale ani myślicielem ani księdzem nie został. Tyle, że przezwisko Wielebny dość dobrze się do niego przykleiło. Ukończył za to szkołę policyjną. Pierwszą pracę dostał w Siglufjordur - małym rybackim miasteczku na północy Islandii. Miejsce jest pułapką i tak też często jest nazywane. Jak to na północnych terenach większą część roku panują tu mrok i ziąb. Choć minęło już trochę czasu odkąd Ari Thór tu pracuje w dalszym ciągu traktowany jest jak obcy. Mieszkańcy nie ufają sobie, a co dopiero ludziom zza granicy ich miasteczka. Pewnej letniej nocy zostaje pobity mężczyzna i to ze skutkiem śmiertelnym. Ari oraz jego koledzy z komisariatu starają się wyjaśnić coraz poważniej przedstawiającą się sprawę. Z Reykjaviku, który opanowała chmura popiołów po erupcji wulkanu wyjechała młoda reporterka, która również zainteresowała się tym nieszczęśliwym wypadkiem (a może i nie?). Zagłębiając się w życie zamordowanego policjanci trafiają na wiele tajemnic i sekretów. Okazuje się, że mężczyzna ma trochę za uszami i nie jest taki prawy jak mówią niektóre osoby. Co skrywał zabity mężczyzna? Kto w ogóle go zabił i dlaczego? Czy z jego śmiercią ma coś wspólnego jego niedaleka przeszłość? Co ukrywa młoda reporterka? Czy cokolwiek wiąże ją ze sprawą? Książka napisana w fajnym i dość lekkim stylu jak na kryminał. Czytała się szybko i przyjemnie. Jednak zdecydowanie nie zachwyciła jak dwa poprzednie tomy. Była jak by za delikatna i za spokojna. Mało mroczna w porównaniu z wcześniejszymi częściami. Jak by zabrakło mroku północnych rejonów. Jak by autor przechodząc w letni okres i jasne noce zagubił mroczność i tajemniczość wyspy i jej mieszkańców. Pozycja nadająca się na szybkie czytanie. Czekam na kolejny tom i liczę na powrót do klimatów tych pierwszych! Więcej na: www.swiatmiedzystronami.blogspot.com

Proszę bardzo, drugi tom cyklu lepszy od pierwszego. Autor się rozkręca. Co prawda do połowy akcja była ślamazarna ale potem wszystko się rozbujało. Mnóstwo postaci i wątków, które wydawały się nie mieć ze sobą żadnego związku, zaczęły układać się jak kostki domina, scaliło się we współgrającą całość. Pomysł na fabułę nie najnowszy ale ciągle niestety aktualny i dobrze rozegrany. A na koniec to co lubię najbardziej czyli nieprzewidywalne zakończenie. Co prawda dotyczy to wątków pobocznych ale daje nadzieję na rozwinięcie w następnej książce z cyklu. Zakończenie głównego wątku schematyczne ale szczęśliwe.

Trzeci tom sagi Jónassona i pierwszy, za który się zabrałam.

Lubię kryminały skandynawskie, a już zwłaszcza, jak toczą się w zamkniętych społecznościach i niegościnnych, odizolowanych miejscach. Grozę potęguje szał natury, nad którą nie da się zapanować itd.

Jestem koszmarnie zawiedziona.

Główny bohater, Ari Thór, to meczący, nudny, zadufany w sobie egocentryk. Miota się bez celu, bezustannie mecząc czytelnika wynurzeniami o byłej dziewczynie, Kristin. Krew mnie zalewała w momentach gdy bredził o kobietach, które go uwiodły. A jak uznał, że to on rozwiązał sprawę do której praktycznie nic nie wniósł, to mało nie walnęłam tomikiem o ścianę.

Pozycja byłaby o wiele lepsza gdyby wykreślić z niej Ariego i jego smęty, a zastapić go Hlynurem i jego problemem z przeszłością. Nawrócony dręczyciel - to dobry materiał na detektywa. Na plus postać wspaniałej reporterki, Isrun, która w zasadzie rozwiązuje sprawę.

Podejrzewam, że autor napisał tom trzeci na fali popularności poprzednich - nie mając specjalnie pomysłu na zagadkę i postaci. Książek nie wymyśla się ot tak, musi upłynąć nieco czasu między kolejnymi, bo to i owo trzeba przemyśleć zanim się zasiądzie do pisania. Inaczej wychodzi byle co.

Nie zachęca do zapoznania się z kolejnymi częściami (do poprzednich nie ma co wracać w zasadzie).

Avatar użytkownika - wordila
wordila
Przeczytane:2018-10-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 2018,
Wyspa
Ragnar Jónasson0
Okładka ksiązki - Wyspa

Elliðaey – piękna, surowa i niedostępna wyspa u poszarpanych fiordami najbardziej odległych i odludnych wybrzeży Islandii. Czworo przyjaciół...

Milczenie nocy
Ragnar Jónasson0
Okładka ksiązki - Milczenie nocy

Milczenie nocy i Milczenie lodu – na 1. i 2. miejscu wśród skandynawskich kryminałów w brytyjskim Amazonie – przed Jo Nesbo i Stiegem Larssonem...