Zaliczenie z tragedii

Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2014-10-22
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-64379-28-4

Duncan wraca po wakacjach do Szkoły Irvinga. Ma przed sobą trudne zadanie: tradycyjnie zadawany uczniom ostatniej klasy referat o tragedii. Pisząc pracę zaliczeniową, pod okiem ekscentrycznego pana Simona, Duncan przesłuchuje nagrania zostawione dla niego przez absolwenta Irvinga, Tima. Opowieść Tima odkrywa pewne tajemnice z życia uczniów i ujawnia kulisy tragedii, która zdarzyła się w ostatnim roku. Urzekająca, piękna opowieść o pierwszej miłości, inności, odpowiedzialności, osamotnieniu – i o tym, jak łatwo stracić to, co dla nas ważne.

Kup książkę Zaliczenie z tragedii

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:2015-01-18, Ocena: 5, Przeczytałam,
Czym jest wzniosłość?   Zgodnie z definicją, tragedia jest utworem dramatycznym, w którym występuje silnie zarysowany konflikt między dążeniami bohatera a wartościami i mocami wyższymi, jakim musi się on przeciwstawić. Prowadzi on do nieuniknionej katastrofy, najczęściej mającej dalekosiężne skutki. To właśnie szeroko pojęty motyw tragiczny jest ulubionym zadaniem na egzaminach, w oparciu o tragedie konstruowane są tematy prac pisemnych z języka polskiego oraz prac zaliczeniowych.   Również w ekskluzywnej prywatnej Szkole Irvinga kultywowany jest zwyczaj zadawania uczniom referatu o tragedii. To praca zarezerwowana tylko dla najstarszych roczników, a do jej napisania uczniowie przygotowują się przez cały rok pod czujnym okiem ekscentrycznego pana Simona. Praca ta powstać ma w oparciu o utwory literackie, ale też o własne doświadczenia oraz wydarzenia mające tragiczną wymowę, zaś kluczowym słowem, które powinno być użyte w wypracowaniu, jest „wzniosłość”.   Dla Duncana, bohatera świetnej powieści Zaliczenie z tragedii autorstwa Elizabeth Laban, rozpoczęcie nowego roku szkolnego jest momentem wspaniałym, ale też stresującym. W pamięci ma on jeszcze burzliwy rok ubiegły, zaś w perspektywie dorosłe życie, do którego wstępem ma być praca pisemna, stanowiąca podsumowanie okresu nauki. Zanim jednak wpadnie w szkolny kierat, czeka go wybór pokoju, w którym ...

Opinie o książce - Zaliczenie z tragedii

Wielu z was na pewno nie lubi pisać wypracowań. Te dziesiątki godzin spędzone nad pustymi kartkami i próby nakreślenia czegokolwiek, co mogłoby mieć jakiś sens. I jeszcze tematy spędzające sen z powiek... Nawet w wakacje śni się to po nocach i przebija inne koszmary. Duncan doskonale wiedział, że w ostatniej klasie szkoły Irvinga będzie miał do czynienia z wypracowaniem, gdzie najjaśniejszą gwiazdą będzie tragedia. Tylko czy do tego słowa-klucz można dopisać jego sytuację związaną z klitką, którą ktoś bezczelnie nazwał pokojem? I jak tutaj myśleć o najważniejszej pracy pisemnej, gdy samemu się walczy z demonami przeszłości? Chłopak odnajduje w swoim pokoju tajemniczą paczuszkę. Poprzedni lokator, Tim Macbeth, pozostawił dla niego niecodzienny prezent w postaci płyt, na których można odnaleźć jego historię. Duncan na samym początku nie był pewny, co do odsłuchania ich, lecz pewne fakty przekonały go do tego pomysłu. Z dnia na dzień poznawał coraz więcej faktów z życia tajemniczego chłopaka będącego pierwszym albinosem, jakiego było mu dane poznać. Tym samym jeszcze bardziej zagłębiał się we własne wspomnienia. Co takiego łączyło tych dwóch chłopaków? Czy Tim ma coś wspólnego z wycofaniem się Duncana z życia towarzyskiego? I jak zakończy się ta cała historia opowiadana przez młodego Macbetha? Zaliczenie z tragedii zdaje się być błahostką, kiedy do gry wchodzi inne zaliczenie – ...
Avatar użytkownika - 22200116Zp
22200116Zp
Przeczytane:2017-06-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 2017, gimnazjum,
Niesamowita. Siadłam, zaczęłam i nie przerwałam czytania dopóki nie skończyłam. Nie spotkałam się jeszcze z taką pozycją wśród przeczytanych dotąd książek. Poruszająca i skłaniająca do refleksji nad właściwym pojmowaniem tragedii. Na mój skromny gust było troszeczkę za mało Szekspira, ale nie zaważyło to na całokształcie. Historia Tima i Vanessy dosłownie wyciska łzy z oczu. Polecam.
Avatar użytkownika - domka010
domka010
Przeczytane:2016-02-22, Ocena: 6, Przeczytałam,
Swietna ksiazka! Wciagajaca i nieprzewidywalna. Dobry motyw i historia. Niczego mi w niej nie brakowalo.
Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2016-02-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Dramat, miłość, tajemnice. Trudne tematy. Czyta się niesamowicie choć mam wrażenie, że skierowana jest bardziej dla młodzieży. Niemniej polecam.
Duncan rozpoczyna ostatni rok w szkole Irving. Tradycja mówi, że każdy uczeń opuszczający szkołę pozostawia skarb dla następnego ucznia. Duncan otrzymuję stos płyt, jednak to nie jest zbiór muzyki a wyznania Tima z pobytu w szkole i wyjaśnienie jak doszło do tragedii. Zagadnienie tragedii jest bardzo ważne, ty bardziej, że uczniowie ostatniego roku mają do zaliczenia prace z tragedii. W książce mamy możliwość oglądania dwóch bohaterów i całkiem różnych historii, które łączy tragedia. Tim, albinos rozpoczyna naukę. W drodze do szkoły poznaję Vanesse. Okazuję się, że i ona uczęszcza do Irvinga, jednak ma chłopaka. Tim zaczyna rywalizować o dziewczynę. Sama Vanessa jest dość dziwną osobą, choć mogłabym raczej powiedzieć oryginalną, ma chłopaka, lecz ich związek do idealnych nie należy. Druga historia, niestety krótsza dotyczy Duncana i Daisy. Od samego początku wiadomo, że te dwójkę, czyli Tima i Duncana połączyła jakaś tragedia, ale jaka? Tego dowiadujemy się dopiero na końcu. Niewiedza ta wywołuję napięcie i oczekiwanie na coś istotnego. Akcja książki jest wyważona a informację, są dawkowane rozważnie. Duncan wiedziony poczuciem winy coraz bardziej zatraca się w zwierzeniach Tima. Początkowo podzielałam jego fascynacje i również zatraciłam się w losach Tima i Vanessy, jednak miałam cały czas świadomość, że to, co opowiada minęło, a Duncan przeżywa to tu i teraz, dlatego szkoda, że tak mało go poznałam. Sama historia Tima toczy się powoli i opowiada swoje wrażenia szczegółowo, jednak na końcu dotarło do mnie, że najważniejsze fakty pominął, a właśnie te informacje sprawiły, że całkiem inaczej spojrzałam na tę powieść. Zazwyczaj nie zwracam uwagi na okładkę, jednak po zakończeniu lektury, słabość grafiki rzuciła mi się od razu. Jest mdła a powinna być intrygująca i wprowadzająca czytelnika w zadumę. Dostaliśmy bezosobową i nic nieznaczącą okładkę, która mam nadzieję was nie zniechęci. ,,Zaliczeni z tragedii" To bardzo dojrzała i refleksyjna książka. Pokazuję tragedię z wielu punktów widzenia i nasuwa pytanie, czym jest owa tragedia? Czy samo zdarzenie jest tragedią? A może inne, często niepodjęte decyzje? Po przeczytaniu myślałam, że przerobiłam ten temat szczegółowo, jednak wskazówki Pana Simona, czyli bardzo sympatycznego nauczyciela, wywołało kolejne pytania dotyczące tragedii. Powieść ta jest niezwykle mądrą książka o dorastaniu. Porusza ważne tematy i skłania do przemyśleń. Polecam i uważam, że książka przypadnie do gustu fanom twórczości Pana Greena.
Avatar użytkownika - ManicPixieDreamG
ManicPixieDreamG