Zawodność rynku w teorii i praktyce

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 2019-05-16
Kategoria: Ekonomia
ISBN: 9788301205034

"Zawodność rynku określa sytuację, w której rynek nie realizuje w sposób efektywny swojej podstawowej funkcji alokacyjnej. Zjawisko to występuje wtedy, gdy działanie jednostek kierujących się prywatnym interesem prowadzi do skutków nieefektywnego wykorzystania zasobów. Choć współczesne rynki dobrze sobie radzą z zaspokajaniem potrzeb indywidualnych konsumentów, to jednak nie mają sprawnych mechanizmów uwzględniających interesy publiczne. Rynki ignorują dysproporcje w zasobach i nie mają możliwości sprawiedliwej redystrybucji bogactwa społeczeństwa. Nie potrafią także rozstrzygać sporów lub konfliktów interesów uczestników transakcji poza bezwzględnym wykorzystaniem siły ekonomicznej. Chociaż rynek jest centralnym elementem współczesnego systemu gospodarczego i jest powszechnie ceniony za demokratyczne wartości wolnego wyboru, to zarówno zasady normatywne, jak i cechy behawioralne mogą nie zapewniać zadowalających rezultatów społeczeństwu. Jak wynika z wymienionych cech realnych rynków, w wielu przypadkach są dalekie od ich teoretycznego modelu i roli, jaką powinny spełniać. Z tego też powodu zawodność rynku znajduje się w centrum uwagi współczesnych ekonomistów i polityków gospodarczych."

Krystyna Przybylska

Tagi: Ekonomia polityczna

Kup książkę Zawodność rynku w teorii i praktyce

Opinie o książce - Zawodność rynku w teorii i praktyce

W imię natury