Złota. Legenda Haliny Konopackiej

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2019-03-20
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

W męskim świecie sportu kobiecie lekko nie jest. Zwłaszcza na początku XX wieku, kiedy emancypacyjne ruchy dopiero się rodzą, a konserwatywne społeczeństwo oburza widok kobiety w kusym sportowym stroju. Ale piękna, błyskotliwa i pełna energii Halina Konopacka zostaje nie tylko gwiazdą stadionów, ale też prekursorką kobiecego ruchu, swobodnej sportowej mody i kobiecej niezależności.

,,Złota dama polskiego sportu", ,,złota dziewczyna", ,,współczesna Diana". To właśnie ona - uwielbiana lekkoatletka, dyskobolka, pierwsza złota medalistka olimpijska. Nie tylko wzór polskiej sportsmenki i propagatorka aktywności, ale także żona ministra skarbu, przyjaciółka Skamandrytów, dziennikarka, poetka i malarka. Niemal zawsze w czerwonym berecie, pełna wigoru, uczy kobiety, jaki strój włożyć do ćwiczeń, i bez obaw siada za kierownicą samochodu. Także we wrześniu 1939 roku, gdy wraz z mężem Ignacym Matuszewskim pomaga przy ewakuacji złota z Banku Polskiego.

Książka Agnieszki Metelskiej to nie tylko niezwykła historia życia Haliny Konopackiej, ale przede wszystkim opowieść o czasach, które choć trudne, przyniosły kobietom prawa wyborcze, polskim sportowcom olimpijskie złoto, a Konopackiej stałe miejsce pośród największych polskich bohaterek.

Kup książkę Złota. Legenda Haliny Konopackiej

Świetnie napisana pasjonująca biografia jednej z najciekawszych postaci polskiego, a może i światowego sportu – tak najkrócej można byłoby opisać Złotą. Legendę Haliny Konopackiej Agnieszki Metelskiej. Ale ta książka ma o wiele więcej zalet. W ciągu siedmiu lat aż dwadzieścia sześć razy zdobywała mistrzostwo Polski w różnych konkurencjach lekkoatletycznych. Zadziwiała kondycją i wszechstronnością. Na jednych zawodach mogła startować w kilku konkurencjach. Jak w 1928 roku, kiedy na lekkoatletycznych mistrzostwach Polski rywalizowała w... dziesięciu. Biła rekordy polskie i światowe. Jako pierwsza kobieta w historii zdobyła także olimpijskie złoto. Pytana o sekret swojego sukcesu, mówiła, że kluczem są pasja i zapał. Była skromna, ale zwracała uwagę elegancją i urodą – jej portret namalował sam Witkacy, niestety, obraz spłonął w zawierusze wojennej. Brała udział w rajdach automobilowych dla pań, będąc jedną z pierwszych Polek, które zdobyły prawo jazdy. Po zakończeniu kariery lekkoatletycznej zajęła się tenisem, jej wielką pasją było narciarstwo. We wszystkich tych dziedzinach była świetna. Ale nie same sukcesy sportowe sprawiają, że Konopacka jest postacią tak niezwykłą. Pisywała wiersze – publikowała je w „Skamandrze” i „Wiadomościach Literackich”, wydała nawet tomik poetycki. Była dziennikarką, prowadziła gazetę propagującą aktywny tryb życia wśród ...

Opinie o książce - Złota. Legenda Haliny Konopackiej

Avatar użytkownika - Dzixona