18-20 czerwca 2021: Plener Literacki w Warszawie

Data: 2021-06-10 10:59:14 | Ten artykuł przeczytasz w 7 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Zapraszamy wszystkich miłośników czytania, spragnionych plenerowych spotkań z autorami i zakupów książek w okazyjnych cenach. Plener Literacki już od 18 do 20 czerwca w Ogrodzie Saskim w Warszawie! WSTĘP WOLNY Patronem imprezy jest serwis Granice.pl - wszystko o literaturze.

Obrazek w treści 18-20 czerwca 2021: Plener Literacki w Warszawie [jpg]

Plener Literacki w Warszawie to trzy dni spotkań ze znakomitymi autorami i kiermasz książek w atrakcyjnych cenach. Polecamy urozmaicony program i ofertę wydawniczą Pleneru, zarówno miłośnikom literatury, jak i osobom, sięgającym po książki sporadycznie.

70 wydawców i blisko 80 autorów

W alejach Ogrodu Saskiego staną namioty dla 70 wydawców i dwie sceny do spotkań z autorami. Gośćmi Pleneru będzie blisko 80 autorów, a wśród nich m.in. prof. Jerzy Bralczyk, Zyta Rudzka, Jakub Żulczyk, Paweł Sołtys, Igor Brejdygant, Nina Majewska-Brown, Renata Kim, Naval, Marek Teler, Jan Mencwel, Małgorzata Starosta oraz Jacek Ilg i Jan Gondowicz. Spotkania poprowadzą: Jerzy Kisielewski, Adam Szaja, Jarosław Lipszyc i Przemek Corso.

Wśród wydawców, którzy wezmą udział w Plenerze są m.in.: AGORA, Albatros, Bellona, Bukowy Las, Claroscuro i inni Świadomi Wydawcy, Sonia Draga, Debit, EGMONT, English Connection, Fabryka Słów, Fanbook store, Fundacja Instytut Kultury Popularnej, Grupa Wydawnicza Foksal: W.A.B., Wilga, Uroboros, Buchmann, Grupa Helion, Instytut Historii im. Manteuffla PAN, Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Solidarności i Męstwa im. W. Pileckiego, Krytyka Polityczna, Książkowe Klimaty, kultura gniewu, Magia Słowa, Non Stop Comics, Oficyna Naukowa, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Poławiacze Pereł, Port Arthur, Świat Książki, TASHKA, timof i cisi wspólnicy, Wydawnictwo Arkady, Wydawnictwo Afera, Wydawnictwo Kameleon, Wydawnictwo Olesiejuk, Wydawnictwo Vectra, Wydawnictwo Zysk i S-ka.

Ogłoszenie piątki finalistów 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, spotkania wokół Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i inne atrakcje programu warszawskiego

W okolicy namiotów wystawców znajdą się dwie sceny, na których odbędą się spotkania z autorami. Szczególne miejsce w programie Pleneru zajmą tematy warszawskie, o które zadbamy z Partnerem Pleneru Miastem st. Warszawa. Na scenie odbędą się rozmowy wokół warszawskich nagród literackich: Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, a w Namiocie Warszawskim promowane będą działania Warszawy związane z kulturą, a literaturą w szczególności.

W sobotę 19 czerwca o godz. 12.00 poznamy piątkę finalistów 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Spotkanie z Jury Nagrody w składzie:  Katarzyna Surmiak-Domańska – Przewodnicząca, William R. Brand i Abel A. Murcia Soriano, poprowadzi Michał Nogaś. Jurorzy nie tylko przedstawią piątkę najlepszych książek reporterskich wydanych w ostatnim roku, ale opowiedzą również o swojej pracy, czym się kierowali podczas wyborów oraz na co szczególnie zwrócili uwagę podczas tegorocznych obrad. 

W niedzielę o godz. 11.00 zapraszamy na spotkanie z jurorkami Nagrody Literackiej m. st. Warszawy na temat tegorocznych nominacji do Nagrody. Udział wezmą: Eliza Kącka, Anna Kramek-Klicka, Agnieszka Sowińska i Karolina Szymaniak, a rozmowę poprowadzi Zofia Król.  A o 12.00 z Pawłem Sołtysem 
o warszawskim pisaniu porozmawia Justyna Sobolewska. 

W Namiocie Warszawskim przez wszystkie trzy dni Pleneru odbędą się też „Spotkania przy stole” podczas których Fundacja Zmiana będzie rozdawać, polecać i rozmawiać o książkach i życiu w czasach szaleństwa. Dodatkowo w piątek o 15.00 na scenie odbędzie się spotkanie „Ileż czytania!” - 25 lat Biblioteki Publicznej w dzielnicy Wawer m. st. Warszawy: WAWERSKIE GWIAZDY z Rafałem Hetmanem autorem książki „Izbica, Izbica”, które poprowadzi Paweł Ajdacki - historyk, varsavianista, publicysta i krajoznawca. W sobotę o 16.00 zapraszamy na przekorne, otwarte spotkanie z Jarosławem Zielińskiem pt. „Idziesz z nami”. Jarosława Zielińskiego nie ma już wśród nas, ale nieustannie chodzi i chodzić będzie z wieloma osobami po Warszawie – starej, nowej, zagadkowej, zdumiewającej. Taki właśnie charakter będą miały opowieści osób, które spotykały się z Jarkiem Zielińskim, pracowały z nim, albo po prostu miały do niego „sprawę” i co potem z tego wynikało. Spotykają się m.in. Monika Wesołowska, Anna Szwałkiewicz, Piotr Stryczyński i Anna Datkowska. A w niedzielę zaprosimy na spotkanie z Joanną Rudniańską, autorką takich książek jak m.in. „Mój tata z obcej planety”, „Kotka Brygidy” i „RuRu”.

Komiksowa Warszawa: Start

Swoją obecność na Plenerze mocno zaznaczy festiwal Komiksowa Warszawa, który będzie miał tu swoją pierwszą plenerową odsłonę - „Komiksową Warszawę: Start”, czyli trzy dni warsztatów oraz spotkań (sobota-niedziela) i oferty wydawniczej na stoiskach wydawców (cały czas). Ogród Saski odwiedzą m.in. goście zagraniczni: Lucas Varela, argentyński scenarzysta i rysownik, autor wydanego kilka lat temu „Najdłuższego dnia przyszłości” oraz współautor opublikowanej w Polsce w lutym tego roku powieści graficznej „Człowiek”; Alvaro Ortiz, artysta z Hiszpanii, polskim czytelnikom znany również jako autor dwóch komiksów: „Murderabilia” oraz „Popioły” i Marek Rubec, czeski scenarzysta i rysownik, którego nowy komiks „Jarmil in India” od niedawna dostępny jest również w naszym kraju. Nie zabraknie również polskich twórców, będą z nami: Gosia Kulik, Joanna Karpowicz, Krzysztof Owedyk, Bartosz Sztybor, Marek Turek, Adam Święcki, Maciej Kur, Sławomir Kiełbus, Łukasz Wnuczek, Tomasz Leśniak, Rafał Skarżycki, Grzegorz Weigt, Berenika Kołomycka i inni. A to oczywiście nie wszystkie komiksowe atrakcje! Druga „Komiksowa Warszawa: Meta” zaplanowana jest w terminie 9-12 września na Placu Defilad, jako impreza towarzysząca Warszawskim Targom Książki.

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki oraz inne atrakcje dla dzieci i młodzieży

Dla najmłodszych gości Pleneru przygotowaliśmy atrakcje we współpracy z organizatorami Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki i już zapraszamy na spotkania z Dorotą Suwalską, Katarzyną Ryrych, Martą Kopyt i Sylwią Majcher o sprawach ważnych, trudnych, ciekawych i inspirujących – mamy coś dla całych rodzin z dziećmi od 4 do nastu lat! 

Ciekawych autorów można będzie spotkać nie tylko na scenie, ale i na stoiskach, będzie więc szansa na autografy, nie zabraknie też konkursów i atrakcji dla całych rodzin, związanych m.in. z „Jeżycjadą” Małgorzaty Musierowicz, czy premierą kolejnego tomu „Kajka i Kokosza: Nowe przygody” - „Zaćmienie o zmierzchu”.

Spotkania z historią

Nie zabraknie ciekawych spotkań dla wszystkich miłośników historii, ich program przygotowany został we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Przez trzy dni Pleneru na scenie spotkań z historią pojawi się wielu autorów, a wśród nich m.in.: Kazimierz Krajewski w rozmowie o książkach „Nowogródzki Okręg AK Nów w fotografii” oraz „Nowogródczyzna naszych ojców. Województwo nowogrodzkie II RP”, Karol Litwin z prezentacją audiobooka „Dziennik. Wrześniowa obrona Warszawy” Wacława Lipińskiego, Łukasz Pogoda opowie o grach edukacyjnych „ORP Orzeł” i „Bitwa Warszawska”, a Katarzyna Rembacka  opowie o książce  „Komunista na peryferiach władzy. Historia Leonarda Borkowicza (1912–1989)”.

Plener Literacki w Warszawie ma charakter otwarty i bezpłatny dla publiczności.

Organizatorem Pleneru Literackiego jest Fundacja Historia i Kultura. Partnerami Pleneru są: Miasto st. Warszawa, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Instytut Pamięci Narodowej. Projekt jest dofinansowany przez Miasto st. Warszawa.

Więcej informacji:
http://historiaikultura.pl/plener-literacki-w-warszawie/ 

Zapraszamy!

18 czerwca 2021, piątek, w godz. 12.00-19.00
19 czerwca 2021, sobota, w godz. 11.00-19.00
20 czerwca 2021, niedziela, w godz. 11.00-19.00

WSTĘP WOLNY

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje